Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Efendim (s.a.v.) Yüzümüz Yok Sana Gelmeye.. (1 Kullanıcı)

nihalim

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.hatim-online.com
Efendim (s.a.v.) Yüzümüz Yok Sana Gelmeye..

Asrın günahkârları adına, Efendiler Efendisine (s.a.v),
Sana “gel” demeye yüzümüz yok Efendim. Sen kabul buyur bizi, sen davet et de biz varalım o ravzay-ı pâkine yalınayak. Gerekirse yollarında emekleye emekleye hatta sürünerek, yüzüstü gelelim huzuruna. Sen kabul et ki biz senin uğruna her türlü ezâya, cefâya razıyız.

Sümeyye’ler (r.a) misali bizi de ayaklarımızdan bağlayıp develeri ters istikamete sürsünler. Bedenlerimiz iki parça olsun. Vücudumuz tek parça olarak kapına gelmekten utanıyoruz. Bir değil bin parça olsun bedenlerimiz de yeter ki kabul et bizi. Kabul et ki Bilâl (r.a) gibi bizi de kızgın kumlara yatırsınlar ve diyebilelim Allah’ın huzuruna çıkarken, o gün, senin ve dinin için bütün meşakkatlere katlandık diye. Kabul et ki Habbab bin Eret (r.a) gibi bizi de bir hasıra sarmalasınlar ve sonra da yaksınlar. Senin yolunda feda edilmemiş bir can olarak huzuruna gelmekten utanıyoruz Efendim. Yeter ki sen “ümmetim” diye kabul et bu asrın günahkarlarını Efendim.
Bizi de “liva-ül hamd” sancağının altında topla, o dehşetli günde. O gün öyle dehşetli gün ki bütün beşeriyet hatta peygamberler dahi “nefsî, nefsî..” dediği gündür. Sadece senin “ümmetî, ümmetî..” diyeceğin o günde, bizi yani bu acizleri, bu günahkar ümmetini bir halimizle perişan bırakma Efendim.
Öyle bir hale düştük ki Efendim, gündüzlerimiz bile siyaha boyandı. Sen kokmayan gülleri büyüttük bahçelerimizde. Senin için olmayan neyimiz varsa hep renksiz, neyimiz varsa hep yağmalandı çaresiz. En kutsal hediyesiydin Yaradan’ın bize. Heyhat ki koruyamadık tam manasıyla seni. Asır, sinede ateş misali oldu.. İman elde kor gibi Efendim. Sevgili diye yılanlar atıldı koynumuza.
Ey Güllerin Sultanı! Sana gel demeye yüzümüz yok. Sen davet buyur bize. Biz gelelim alemlere rahmet olan Sen’in nurlu eşiğine. Davet et ki bütün meşakkatler kabulümüzdür. Tek temennimiz bu asrın biz çaresizlerini de “Ey rabbim! Bunlar da benim ümmetimdendir” demendir. Toprak olup aslımıza döneceğimiz günler elbette uzak değildir. Bir tebessüm buyur ki gittiğimiz yerler nurunla aydınlansın Efendim.
Amellerimiz bizi cennetin yanına bile götürmez ki sana muhabbetimiz olmadan. Bizi “ümmetim” diye kabul et ki asırlardır hep dünyaya bel bağlamış şu günahkarların artık Sen’in muhabbetinle yürekleri taşsın cihandan, cuş-u huruşa gelsin yüreklerimiz sana olan aşkla.
On dört asır evvelinden “Ümmetim yağmur misalidir. Evveli mi ahiri mi hayırlıdır bilinmez” buyurmuştun. Ama Efendim, biz haramlarla günahlarla hemhal olduk daim. İçimiz dışımıza bir çevrilse ne kadar acınacak halde olduğumuz görülecek. Allah ise bu halimiz mahşere sakladı. Bu yüzden başımız önümüzde eğik, bu yüzden sana “Gel Ey Efendim” diyemiyoruz. Çünkü sana gel demekten utanıyoruz Ey Gönüllerin Şehremini. Öyle ise biz gelelim kapına. Kapına gelip Kıtmir’in olalım Sen’in daima.
Kabul et nolur. Yoksa başımıza dağlardan daha büyük taşların yağacağı gün yakındır. O gün kaçacak yer olmayacak Efendim. Azığımız olan salih amelleri boynumuzda gerdanlık yapamadık bu dünya zindanında. Kalplerimiz taş kesildi Ey Gönüllerin Sultanı! Ummanlar çekilip kurudu birer birer. Hayat çöl ortasında kaldı çaresiz.
Sana “gel” diyemiyoruz Efendim, “doğ gecelerimize” diyemiyoruz sana Sultanım. Ama nolur sen kabul et de senden gayrı neyimiz varsa hepsini geride bırakıp sana gelmek istiyoruz. “Af diliyoruz” kapında. Ey Güllerin Sultanı! Bize yüzünü çevirme nolursun.
Efendim! Sana salât olsun.. selamlar olsun..
Bizleri sana ümmet yapana hamdler olsun..

alıntı (yazan kardeşimin emeğine sağlık )

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
~*~

Selamün Aleyküm gönlü güzel canım ablam..B)B)
Emeğinize ve güzel gönlünüze sağlık olsun inşallah..Beğeniyle okuduğum çok güzel bir paylaşımdı yine.. Rabbimiz c.c razı olsun, Efendimiz (s.a.v)'i salavatlarınızla beraber bu güzel paylaşımınızdan haberdar eylesin inşallah..Rahman c.c , onun şefaatlerine nail olmayı ve gül cemalini görmeyi cümlemize nasip eylesin inşallah..O'na layık ümmet olmak duası ile En Emin'e emanetimsiniz değerli ablam..B)B)

~*~

nihalim

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.hatim-online.com
~*~

Selamün Aleyküm gönlü güzel canım ablam..B)
Emeğinize ve güzel gönlünüze sağlık olsun inşallah..Beğeniyle okuduğum çok güzel bir paylaşımdı yine.. Rabbimiz c.c razı olsun, Efendimiz (s.a.v)'i salavatlarınızla beraber bu güzel paylaşımınızdan haberdar eylesin inşallah..Rahman c.c , onun şefaatlerine nail olmayı ve gül cemalini görmeyi cümlemize nasip eylesin inşallah..O'na layık ümmet olmak duası ile En Emin'e emanetimsiniz değerli ablam..

~*~

Aleykümselam kalbi güzel canım kardeşim ALLAH c.c. sizden de razı olsun İNŞALLAH...emeğine sağlık canım kardeşim AMİN...AMİN...AMİN... cümlemize RABBİM EFENDİMİZİN (s.a.v.) şefaatinden mahrum bırakmasın...İNŞALLAH...
ALLAH c.c. emanet olun...selam ve dua ile İNŞALLAH...B)B)B)

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
muhammed6sebi6.jpg

Selamün Aleyküm gönlü güzel ablam..B)
Hayırlı ve bereketli günleriniz olsun inşallah..
Baki dualar ve muhabbetle..

nihalim

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.hatim-online.com
muhammed6sebi6.jpg

Selamün Aleyküm gönlü güzel ablam..B)
Hayırlı ve bereketli günleriniz olsun inşallah..
Baki dualar ve muhabbetle..

Aleykümselam kalbi güzel canım kardeşim...
canım sizede hayırlı günler olsun İNŞALLAH...çok teşekkür ederim
ALLAH cc emanet olun...selam ve dua ile...İNŞALLAH...

s.s.s

Kayıtlı Kullanıcı
s.a daimen ve ebeden değerli kardeşim,yine etkilenerek okuduğum,değerli bir paylaşımdı.
RABBİM peygamberimizin şefaatini nasip etsin hepimize.ve O nun yüzü suyu hürmetine hepimizin sıkıntılarını gidersin.Selametle kardeşim...

nihalim

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.hatim-online.com
s.a daimen ve ebeden değerli kardeşim,yine etkilenerek okuduğum,değerli bir paylaşımdı.
RABBİM peygamberimizin şefaatini nasip etsin hepimize.ve O nun yüzü suyu hürmetine hepimizin sıkıntılarını gidersin.Selametle kardeşim...

Aleykümselam değerli kardeşim
RABBİM EFENDİMİZİN şefaatine nail eylesin İNŞALLAH cümlemizi...
AMİN...AMİN...AMİN...kardeşim
SELAMETLE İNŞALLAH...B)B)B)

salavatqetir

Kayıtlı Kullanıcı
Allahümme Salli Ala Seyyidina Muhammedin ve Ala Ali Muhammed

Efendim! Sana salât olsun.. selamlar olsun..
Bizleri sana ümmet yapana hamdler olsun..

Hatice-tül Kübra

Kayıtlı Kullanıcı
"Peygamber bize gelse" diye başlayan karamsar yaklaşımların gözden kaçırdığı bir büyük nokta ise, ahir zaman gerçeğiydi. Doğrusu, ahir zaman müminine ahir zaman hadisleri ışığında bakmak değil miydi?
Bir keresinde "Kardeşlerimi özledim" demişti Peygamber. Bunun üzerine sahabileri "Yâ Rasûlallah
Biz senin kardeşlerin değil miyiz?"
diye sormuşlardı da, "Sizler benim arkadaşlarımsınız" demiş; kardeşlerim derken, ahir zamanın o ağır imtihanı içinde
İslâm üzere kalan müminleri kasdettiğini söylemişti.
Bu zamanın zorluğuna dikkat çekip bu zor zamanda yaşayan müminlere şeytanın kuracağı tuzağı bozma bâbında, ashâbına "Öyle bir zamanda yaşıyorsunuz ki emredilenin onda birini terkeden helâk olur. Fakat öyle bir zaman gelecek ki, emredilenin onda birini yapan kurtulacak" da demişti. Ahir zaman öyle bir zamandı ki,
o günleri avuçta ateş tutmak gibi idi. "O günlerde, sizin kadar amel yapabilen kimseye elli kişinin ecri verilecektir."

Hatice-tül Kübra

Kayıtlı Kullanıcı
"Peygamber bize gelse" diye başlayan karamsar yaklaşımların gözden kaçırdığı bir büyük nokta ise, ahir zaman gerçeğiydi. Doğrusu, ahir zaman müminine ahir zaman hadisleri ışığında bakmak değil miydi?
Bir keresinde "Kardeşlerimi özledim" demişti Peygamber. Bunun üzerine sahabileri "Yâ Rasûlallah
Biz senin kardeşlerin değil miyiz?"
diye sormuşlardı da, "Sizler benim arkadaşlarımsınız" demiş; kardeşlerim derken, ahir zamanın o ağır imtihanı içinde
İslâm üzere kalan müminleri kasdettiğini söylemişti.
Bu zamanın zorluğuna dikkat çekip bu zor zamanda yaşayan müminlere şeytanın kuracağı tuzağı bozma bâbında, ashâbına "Öyle bir zamanda yaşıyorsunuz ki emredilenin onda birini terkeden helâk olur. Fakat öyle bir zaman gelecek ki, emredilenin onda birini yapan kurtulacak" da demişti. Ahir zaman öyle bir zamandı ki,
o günleri avuçta ateş tutmak gibi idi. "O günlerde, sizin kadar amel yapabilen kimseye elli kişinin ecri verilecektir."

Hatice-tül Kübra

Kayıtlı Kullanıcı
Bu yazıda değinmek istediğim konu peygamber dönemindeki müslümanlar ve peygamber döneminde yaşamış
olsa idik acaba nasıl insanlar olurduk olacak. Gelenekçi ve mezhepçi din anlayışında yalnızca peygamber değil peygamberle beraber yaşamış onun yakın çevresindeki insanlar ve peygamberle aynı şehirde, toplumda yaşayan insanlar da abartılı biçimde yüceltilmektedirler. Gelenekçi ve mezhepçi din anlayışındaki bu yaklaşım özellikle Kuran’dan habersiz ve din konusunda gevşek insanları bazı yanlış düşüncelere sevk etmekteler. Buna göre peygamber döneminde yaşamış olmanın iyi bir müslüman olmak için başlı başına bir avantaj olduğunu, peygamber döneminde yaşayan insanların hepsinin çok iyi müslümanlar olduğunu, peygamberin olduğu dönemde iyi bir müslüman olmanın kolay olduğunu düşünenler bulunmakta.
62 – Cuma Suresi –
11. Bazıları, bir ticaret veya bir eğlence gördükleri zaman, seni ayakta bırakıp oraya akın ettiler. De ki, “ALLAH’ın yanında bulunanlar eğlenceden ve ticaretten daha iyidir. ALLAH en iyi rızık verendir.”
Yukarıdaki ayet bu konuda bize bir takım ipuçları vermekte. Cuma namazının anlatıldığı bu surenin son ayeti olan yukarıdaki ayette namaz kılındığı sırada veya namaz kılınmaya başlanacağı sırada bazı müslümanların ticaret veya eğlence gibi dünyevi bir sebeple peygamberi bırakıp gittikleri anlatılmakta. Kuran’daki bir diğer ayette de peygamber döneminde münafıkların olduğunun ve peygamberin bile bunları bilemediğinin ifade edildiği hesaba katılırsa; peygamberimiz döneminde yaşayan insanlar içinde peygambere itaat eden, peygamber ile beraber Allah yolunda mücadele eden müslümanlar olduğu gibi yukarıdaki ayette belirtilen tarzda din konusunda gevşek müslümanlar, kalbi tam anlamıyla tatmin olmamış olan kimseler ve inanmayan kimselerin olduğu söylenebilir. Buradan çıkarılacak bir sonuç peygamber döneminde yaşamış olmanın tek başına o dönemde yaşayan insanlara iyi bir müslüman olabilmeyi ve cennete gidebilmeyi sağlamadığıdır. O dönemde ve peygamberimizin yaşadığı toplumda da inanan ve inanmayan insanlar olduğu gibi inanan insanlar da takvalarına göre derecelere sahiptirler ve bunların dereceleri ahirette Allah tarafından değerlendirilecektir.Buradan günümüzle ve kendimizle ilgili çıkarmamız gereken sonuç ise peygamberin döneminde yaşamış olmaya özenen kişilerin çoğu aslında din konusundaki gevşekliklerine bu yolla bahane aramakta ve kılıf uydurmaktalar. Bugün peygamber yaşamamaktadır ancak Allah’ın peygamberimiz aracılığıyla ilettiği kelamı olan peygamberimizin de yaşadığı dönemde rehber edindiği ve insanlara tebliğ ettiği Kuran apaçık ortadadır. Yani bugün de Kuran’ı rehber edinip, hayatımızı Kuran’a göre tasarlayıp, Allah yolunda geçirerek iyi bir müslüman olmak pek ala mümkündür.

ALINTIDR

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt