Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Edebi Terk Etmerkten Sakin (1 Kullanıcı)

<DAMLA>

Kayıtlı Kullanıcı
Osmanlı devrinde yaşamış arif ve meşhur şâir Yusuf Nâbî (rah.), 1678
yılında bir kafile ile hacc yolculuğuna çıkmıştı. Kafilede devletin ileri gelen paşaları da bulunuyordu. Kafile hicaz bölgesine girince Hz. Peygamber'i ziyaret aşkı Nâbî'yi iyice sardı. Öyle ki, vücudu bir hoş oldu, uykusu kaçtı, hiç uyumadı. Bir gece yarısı kafile Peygamber şehri Medine-i Münevvere'ye yaklaştı. Kafilede bulunan Eyüplu Râmi Mehmed Paşa o esnada kıble tarafına doğru ayaklarını uzatmış uyuyordu. Rasul-i Kibriya'nın beldesine girerken arkadaşlarında gördüğü bu manzara Nâbî'ye hiç de hoş gelmedi. Paşayı uyandıracak bir şekilde şu meşhur beyitleri söylemeye başladı:

Sakın terk-i edepten, kûy-i mahbûb-ı Hüdâdır bu!
Nazargah-i ilahîdir, Makam-ı Mustafadır bu.
Mürâât-ı edep şartıyla gir Nabî bu dergaha,
Metâf-ı kudsiyadır, bûsegâh-ı enbiyadır bu.

Açıklaması şöyledir:

Edebi terketmekten sakın! Zira burası Allahu Teala'nın Habibinin
beldesidir.

Burası, Hak Teala'nın devamlı nazar kıldığı bir yerdir; Muhammed
Mustafa'nın makamıdır. Ey Nâbî, bu dergaha edebin şartlarına dikkat ederek gir. Sakın edebi basite alma. Burası, büyük meleklerin etrafında pervane gibi döndüğü, peygamberlerin eğilip eşiğini öptüğü bir yerdir.

Bu beyitleri işiten paşa, gözünü açtı, hemen kendine geldi, ikazın
sebebini anladı, ayaklarını topladı, doğruldu. Nâbî'ye dönerek:

Ne zaman yazdın bunları? Senden başka duyan oldu mu onları? diye sordu. Yusuf Nâbî:
Bunları daha önce herhangi bir yerde söylemiş değilim. Şimdi, sizi bu halde görünce elimde olmadan yüksek sese söylemeye başladım. İkimizden başka bilen yok! dedi. Paşa:
Öyleyse bu aramızda kalsın, diye ikaz etti. Nâbî sustu, yola devam
ettiler.
Kafile, sabah ezanına yakın Hz. Rasulullah'ın mescidine yaklaştı. Bir de
baktılar ki, mescidin minârelerinden müezzinler, ezandan önce, Nâbî'nin:
"Sakın terk-i edepden..." beytiyle başlayan nâtını okuyorlar. Nâbî ve paşa hayret ettiler. Mescide girdiler, namazı kıldıktan sonra, hemen müezzinin yanına koştular. Nâbî, heyacanla:

Allah adına, peygamber aşkına söyle, sen ezandan önce okuduğun o
beyitleri kimden, nereden ve nasıl öğrendin? diye sordu. Müezzin önce cevap vermek istemedi, Nâbî ısrar ve rica etti. Bunun üzerine müezzin:

Resûl-i Kibriya (s.a.v) Efendimiz, bu gece bütün müezzinlerin rüyasını
şereflendirerek:

"Ümmetimden Nâbî isimli birisi beni ziyarete geliyor. Bana olan aşkı her
şeyin üzerindedir. Kalkın, ezandan önce, onun benim için yazdığı beyitleri
okuyarak kendisini karşılayın, mescidime girişini kutlayın!" buyurdu. Biz
de Efendimizin emirlerini yerine getirdik, dedi. Nâbî, hepten şaşırdı ve
heyecanlandı, dayanamayıp ağladı. Göz yaşları içinde müezzine tekrar:

O iki cihanın Efendisi, gerçekten Nâbî mi dedi, o benim ümmetimdendir mi
buyurdu? diye sordu.

Müezzin :

Evet, Nâbî dedi, o benim ümmetimdendir buyurdu, deyince, Nâbî bu iltifata
daha fazla dayanamadı, sevincinden düşüp bayıldı. Bir zaman sonra
ayıldığında paşayı ve müezzini yanında ağlarken buldu.

berra34

Kayıtlı Kullanıcı
emeğine sağlık kardeşim........allaha emanet ol

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
Selamün Aleyküm güzel kardeşim..Rahman c.c razı olsun çok güzel mesajlar içeren bir paylaşım sunmuşsunuz..Rabbimiz c.c sevabınıza yazsın inşallah. İnşallah bu güzel paylaşımdan öğrendiklerimizi hayatımıza geçirenlerden, İslam'ın öngördüğü edep ve ahlak üzere yaşayanlardan oluruz. Yüreğinize sağlık ..En Yüce'ye emanet olun güzel kardeşim.;). Selam, dua ve muhabbetle..B)B)

CEVDET-71

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm kardeşim ellerine gönlüne sağlık allah razı olsun allah ne muradın varsa verir inşallah allaha emanet ol

<DAMLA>

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm güzel kardeşim..Rahman c.c razı olsun çok güzel mesajlar içeren bir paylaşım sunmuşsunuz..Rabbimiz c.c sevabınıza yazsın inşallah. İnşallah bu güzel paylaşımdan öğrendiklerimizi hayatımıza geçirenlerden, İslam'ın öngördüğü edep ve ahlak üzere yaşayanlardan oluruz. Yüreğinize sağlık ..En Yüce'ye emanet olun güzel kardeşim.. Selam, dua ve muhabbetle..

aleykum selam benim gül kardeşimB)
inşallah amin amin
seninde ellerine saglık canım kardeşim
rabbim daima yar ve yardımcın olsun
rabbimize emanetsin B)B)B)
amin, selam dua ve muhabbetle

talipamca

Kayıtlı Kullanıcı
SelamunAleyküm gayretli "kızım"(en büyük kızım 24 yaş,yanlış olmaz umarım),Allah(CC)'ın Sevgilisi-Habibi'ne komşu olasın inşaallah. Rabbim bizlere de O(SAV)'nun ümmeti olabilmeyi Lütfetsin, edeb-i erkanla Salat-u Selam olsun(Allahümme Salli Ala Seyyidina Muhammedin ve Ala Ali Seyyidina Muhammed)(SAV)
Allah razı olsun,eline-yüreğine sağlık,selam ve dua ile.... :T

<DAMLA>

Kayıtlı Kullanıcı
SelamunAleyküm gayretli "kızım"(en büyük kızım 24 yaş,yanlış olmaz umarım),Allah(CC)'ın Sevgilisi-Habibi'ne komşu olasın inşaallah. Rabbim bizlere de O(SAV)'nun ümmeti olabilmeyi Lütfetsin, edeb-i erkanla Salat-u Selam olsun(Allahümme Salli Ala Seyyidina Muhammedin ve Ala Ali Seyyidina Muhammed)(SAV)
Allah razı olsun,eline-yüreğine sağlık,selam ve dua ile.... :T

ne yanlışı talip amcacım ben en büyük kızınızdanda küçüğüm
ben çok teşekkür ederim beni kızınız olarak gördüğünüz için

talipamca

Kayıtlı Kullanıcı
ne yanlışı talip amcacım ben en büyük kızınızdanda küçüğüm
ben çok teşekkür ederim beni kızınız olarak gördüğünüz için bende artık sizi babam olarak görcem izin verirseniz.
talip babacım rabbim sizden razı olsun dualarınız da bu kızınızı da unutmayın ben talip babama hep dua edicem inşallah :H

SelamunAleyküm,Bak Damla'cım benim kızlarım bir yeni kızım olmuş alınmazlar ama Baba'cından başkasına "baba" demen onu yaralar ve bana da lütfen Baba'nın kardeşi mesabesinde olabilecek "Amca"yı kullanmanı tercih ederim, teşekkür ederim bu yakınlığı hissettiğini biliyorum ya bu bana yeter.Allah(CC)'a emanet olunuz.

<DAMLA>

Kayıtlı Kullanıcı
SelamunAleyküm,Bak Damla'cım benim kızlarım bir yeni kızım olmuş alınmazlar ama Baba'cından başkasına "baba" demen onu yaralar ve bana da lütfen Baba'nın kardeşi mesabesinde olabilecek "Amca"yı kullanmanı tercih ederim, teşekkür ederim bu yakınlığı hissettiğini biliyorum ya bu bana yeter.Allah(CC)'a emanet olunuz.

OLUR TABİ TALİP AMCA BEN KİMSEYİ KIRMAK İSTEMEM BABAMI HİÇ BABAM BENİM HERŞEYİM HAYIRLI GECELER AYRICA BEN O MANADA DEMEK İSTEMEMİŞTİM TABİ BEN BABAMDAN BAŞKASINA BABA DEMEM ALLAH RAZI OLSUN SADECE BÜYÜĞÜMSÜNÜZ MANASINDA DEMİŞTİM DOGRU DİYOSUNUZ TALİP AMCA

Ahmet&Gizem

Kayıtlı Kullanıcı
RABBİM HZ MUHAMMED(S.A.V.) NABİ AŞKIYLA SEVMEYİ BİZLERE NASİP ET YA RABBİ.PEYGAMBERİMİZİN O BENİM ÜMMETİMDİR DEDİĞİ KULLARINDAN EYLE BİZLERİ YA RABBİ AMİİİİİİİİİİİN AMİN AMİN

<DAMLA>

Kayıtlı Kullanıcı
RABBİM HZ MUHAMMED(S.A.V.) NABİ AŞKIYLA SEVMEYİ BİZLERE NASİP ET YA RABBİ.PEYGAMBERİMİZİN O BENİM ÜMMETİMDİR DEDİĞİ KULLARINDAN EYLE BİZLERİ YA RABBİ AMİİİİİİİİİİİN AMİN AMİN

amin amin kardeşim
rabbimize emanetsin inşallah
selam ve dua ile inşallah​

Birnur

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleyküm
damla kardeşim Rabbim razı olsun duygulanarak okudum yazınızı. Rabbim sevabınızı yazsın inşAllah.

Aminnnn..

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt