Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ece’nin Mağduriyetine Ak Parti’nin Cevabı (1 Kullanıcı)

kaniirfan

Kayıtlı Kullanıcı
Ece’nin Mağduriyetine Ak Parti’nin Cevabı

Başörtüsü taktığı gerekçesiyle sürgün edilen küçük Ece için Ak Parti Genel Merkezi Halkla İlişkiler Başkanlığı’na yapılan başvurunun cevabı geldi.

Anayasa değişikliği tartışmalarının gölgesinde ilköğretim okullarına sıçrayan başörtülülere yönelik zorbalık devam ediyor. Başörtüsü taktığı gerekçesiyle sürgün edilen küçük Ece Nur'un babası Murat Özel'in Ak Parti Genel Merkezi Halkla İlişkiler Başkanlığı'na yaptığı başvuru cevaplandırıldı.

"Kızımın okulda başını örtmek istemesi üzerine yaşadığımız olaylar" konulu, Ak Parti İletişim Merkezi'ne yapılan başvurunun Milli Eğitim Bakanlığı'na iletildiği ve Bakanlığın ilgili biriminden gelen cevabın şu şekilde olduğu belirtildi:

"Sayın Özel: Çocuğunuz yasalara göre kılık kıyafet yönetmeliğine uymak zorundadır. Ancak okulda öğretmenler tarafından yanlış bir uygulama varsa bunu yazılı olarak Diyarbakır Valiliğine dilekçe ile bildirebilirsiniz. Konu hakkında derhal gerekli işlemler yapılacaktır."

Anayasa değişikliği çalışmaları başlatan iktidar partisinin Genel Merkezi'nden gelen bu cevap anlamlı bulundu. Cevabi yazıda daha önce Meclis'e verilen soru önergesine verilen cevap tekrarlanmakta, yasağa meşrutiyet kazandırılmaya çalışılmaktadır.

Ece'nin Babası: Yasağa Yasal Kılıf Giydiriliyor

"Çocuğunuz yasalara göre kılık kıyafet yönetmeliğine uymak zorundadır." Şeklindeki cevabın, son olarak özel kurumlara, ziyaretçilere ve toplantı salonlarına kadar yaygınlaşan başörtülülere yönelik yasağa dayanak olmakla kalmadığı, iktidarın da bu yasağı içselleştirdiği yorumlarına neden oldu.

Cevabi yazıyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz Ece Nur'un babası Murat Özel, cevaba sert tepki göstererek, Ak Parti'yi yasağa kılıf bulmaya çalışmakla suçladı. Özel, "Kızımın okulda başını örtmek istemesi üzerine yaşadığımız olaylar"ı Ak Parti İletişim Merkezi'ne ilettiklerini söylüyor ve ekliyor: Gelen cevabi yazı, iktidarın çaresizlik içerisinde bulunduğunu ve yasakçılara teslim olduğunu gösteriyor. Cevabi yazıda yine 'kılık kıyafet yönetmeliği' saçmalığı tekrarlanıyor ve keyfi olarak uygulanan yasağa yasal meşruiyet kazandırılıyor. Böyle saçmalık olur mu? Hangi kılık kıyafet yönetmeliğinden bahsediyorlar? Zorunlu eğitim ilkesi böyle bir yönetmeliğin olmadığının en açık göstergesi. Bizler haklı olduğumuz mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz. Çocuklarımız özgür bir şekilde "kılık kıyafet yönetmeliği" saçmalığına takılmadan özgür bir şekilde eğitimlerini tamamlayıncaya kadar direneceğiz."

İlköğretimdeki Başörtüsü Direnişçileri

Ece Nur Özel, Diyarbakır merkez Hamravat İlköğretim Okulu'nda başörtüsü taktığı gerekçesiyle önce sınıf arkadaşlarının gözleri önünde sınıftan çıkarıldı. Neye uğradığını anlayamayan Ece'ye ikinci şok, ikna odalarına alınmak oldu. Yasakçılara taviz vermeyen küçük Ece'ye tutanak imzalatılmak istendi. Bu da olmayınca "zorunlu eğitim ilkesi" ihlal edilerek Vali Nafiz Kayalı Yatılı İlköğretim Bölge Okuluna sürgün edildi.

12 yaşındaki Ece Nur'un mağduriyeti devam ederken, Büşra Ayata, Sebiha Alaş, Sena Nur Gökdemir ve Ece Nur'un sınıf arkadaşı Feyzan Atlı'nın katılımıyla sorun yaygınlaşarak farklı bir boyut kazandı.

Osmaniye Mehmet Akif İlköğretim Okulu 7'inci sınıf öğrencisi Zeynep Sak'ının da, başörtüsünden ötürü okul yönetimi tarafından önce tehdit edildi ve sonra "zorunlu eğitim ilkesi" ihlal edilerek okuldan kovuldu.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt