Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

DÜNYANIN HALİ (1 Kullanıcı)

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı
Cerir'in rivayet ettiğine göre Leys der ki:
" Adamın bir Hz. İsa'ya arkadaş olur, ona "Senin yanında sana yoldaş olabilirmiyim" diye teklif eder. Teklifinin kabul edilmesi üzerine yola koyulurlar, bir nehrin kenarına varınca yemek molası için otururlar, yanlarında üç çörek vardır. İkisini yerler, birisi kalır, bu arada Hz. İsa nehre varıp su içmek üzere kalkar, su içip dönünce üçüncü çöreği bulamaz. Adama "Çöreği kim aldı" diye sorar, adam bilmiyorum diye cevap verir.
Yemekten sonra arkadaşı ile birlikte yola koyulur. Yolda iki yavrulu bir geyik görürler. Hz. İsa yavrulardan birini çağırır, yavru Hz.İsa'nın daveti üzerine yanına gelince onu keser, etinin bir kısmını kızartarak yerler.
Yemekten sonra Hz. İsâ geyik yavrusunun kalıntılarına " Allah'ın izni ile canlanıp kalk" der, yavru da derhal canlanıp kalkarak oradan uzaklaşıverir.
Bu olay üzerine Hz. İsâ yoldaşına "Sana az önceki mucizeyi gösteren Allah için soruyorum, çöreği kim aldı?" der. Adam yine "Bilmiyorum" diye cevap verir.
Bir müddet sonra bir nehrin yanına varırlar, Hz. İsâ adamın elinden tutarak su üstünde yürürler, karşıya geçerler. Nehri aşınca Hz. İsâ "Az önceki mucizeyi sana gösteren Allah hakkı için sana soruyorum, üçüncü çöreği kim aldı?" diye sorar, adam yine "bilmiyorum" diye cevap verir.
Bir müddet sonra bir çöle varırlar ve otururlar. Hz. İsâ bir yere kum ve yoprak yığar, meydana gelen yığına Allah'ın izni ile "altın ol" der,yığın da altın olur. Hz. İsâ yığını üçe bölerek adama " üçte biri benim, üçte biri senin, öbür üçte biri de çöreği alanın " deyince adam "çöreği alan bendim" diye gerçeği itiraf eder.
Bunun üzerine Hz. İsâ "Altının hepsi senin olsun" diyerek ondan ayrılır.
Adam altının başında dururken çölde yanına iki yolcu gelir. Gelenler kendisini öldürüp altını almak isterler, adam "Onu aramızda üçe bölüşürüz, şimdi önce biriniz şehre varıp yiyecek bir şey alsın" diye teklif eder. Adamın teklifi kabul edilerek gelenlerden biri şehre gönderilir.
Şehre giden adam yolda giderken "Niye altını onlar ile bölüşeyim, alacağım yiyeceğe zehir katar, onları öldürürüm, böylece altının hepsi bana kalır" diye düşünür ve dediği gibi yapmak üzere şehirden aldığı yiyeceğe zehir katarak döner.
Altının Yanında kalanlar da "Niye ona altının üçte birini verelim, dönünce onu öldürür ve altını ikimiz paylaşırız" diye konuşurlar. Adam dönünce onu öldürürler, fakat yiyeceği yeyince de kendileri ölür, böylece altın çöl ortasında ve her üçünün ölüsünün yanıbaşında sahipsiz kalır.
Daha sonra Hz. İsâ'nın yolu olay yerine yeniden uğrar, durumu görünce yanındakilere "İşte dünya budur,ondan sakının" der.B)B)B)

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı
RE: DÜNYANIN HALİ

B)B)

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı

aliye_aliye yazdı:
selamün aleyküm kardeşim, çok güzeldi.. emeğinize sağlık.. dünyanın hali gerçekten.. Allah razı olsun. selametle

ve a.selam kardeşim..sağolasınız..allah sizdende razı olsun inş..selametle..

mustafa_46

Kayıtlı Kullanıcı

emeğine sağlık kardeşim sağolun B)B)B)

talipamca

Kayıtlı Kullanıcı
Dünya Hirsina Kapilma

Dünya Hirsina Kapilma

Adamın biri Hz. İsa(AS)'ya arkadaş olur,ona;

-Senin yanında sana yoldaş olabilir miyim?...diye teklif eder.

Teklifinin kabul edilmesi üzerine yola koyulurlar.Bir nehrin kenarına varınca yemek molası için otururlar. Yanlarında ''ÜÇ'' çörek vardır.İkisini yerler,birisi kalır.Bu arada Hz.İsa(AS) nehre varıp su içmek üzere kalkar,su içip dönünce üçüncü çöreği bulamaz.Adama;

-Çöreği kim aldı ?...diye sorar.Adam;

-Bilmiyorum !...diye cevap verir.

Yemekten sonra yol arkadaşıyla beraber yola devam ederler.Yolda iki yavrulu bir geyik görürler.Hz.İsa(AS) yavrulardan birini çağırır,yavru Hz.İsa'nın daveti üzerine yanına gelince onu keser,etinin bir kısmını kızartarak yerler.Yemekten sonra Hz.İsa geyik yavrusunun kalıntılarına;

-Allah(CC)'ın izniyle canlanıp kalk !...der,yavru da derhal canlanıp kalkarak oradan uzaklaşıverir.Bu olay üzerine Hz.İsa yoldaşına;

-Sana az önceki mucizeyi gösteren Allah(CC) için soruyorum,''çöreği kim aldı ?''...der. Adam yine;

Bir müddet sonra bir nehrin yanına varırlar,Hz.İsa(AS), adamın elinden tutarak suyun üzerinden yürüyerek karşı kıyıya geçerler.Nehri aşınca Hz.İsa(AS);

-Az önce ki mucizeyi gösteren Allah(CC) hakkı için sana soruyorum, ''üçüncü çöreği kim aldı?''-diye sorar.
Adam yine;

Yolları bir çöle varır ve dinlenmek için otururlar.Hz. İsa(AS) bu sırada bir yere kum ve toprak yığar,meydana gelen yığına;

-Allah(CC)'ın izniyle''Altın ol !''...der,yığında altın olur.

Hz.İsa(AS) yığını üçe bölerek adama;

-Üçte biri benim,üçte biri senin,üçte biri de'üçüncü' çöreği alanın !...der demez ,adam atılır;

-Çöreği alan bendim !...diye gerçeği itiraf eder.

Bunun üzerine Hz.İsa(AS);

-Altın'ınhepsi senin olsun !...diyerek ondan ayrılır.

Adam öylece altının başında dururken yanına iki yolcu gelir.Gelenler kendisini öldürüp altını almak isterler. Adam;

-Onu aramızda Üçe bölüşürüz,önce biriniz şehre varıp yiyecek birşey alsın!...diye teklif eder.Adamın teklifi kabul edilerek gelenlerden biri şehre gönderilir.Şehre giden adam yolda;

-Niye altını onlarla bölüşeyim ki,alacağım yiyeceğe zehir katıp onları öldürürüm, böylece altınların hepsi benim olur!...diye düşünmüş,ve düşündüğü gibi yaparak, yiyeceğe zehri katarak geriye dönmüş.

Altın'ın yanında kalanlar da;

-Niye altının üçte birini ona verelim,dönünce onu öldürür ve altını ikiye pay ederiz !...diye konuşurlar.

Adam dönünce onu öldürürler, fakat zehirli yemeği yiyince onlar da ölürler. Böylece altın çöl ortasında ve her üçünün ölüsünün yanıbaşında sahipsiz kalır.

Daha sonra yeniden yolu olay yerinden geçen Hz.İsa(AS),durumu görünce yanındakilere;

-İşte dünya budur,ondan sakının!...buyurur...

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
selamün aleykümtalip amcamız.. çok güzel bir paylaşımdı. Allah razı olsun. dünya hırsına kapılmamamız konusunda kuranda da birçok ayetle uyarılıyoruz.. aslolanın ahiret zenginliği olduğunu, Allah katında alacağımız mükafatın, dünyadan ve dünyanın içindekilerden daha hayırlı olduğunu unutmamalıyız.. dünya hırsıyla oturup kalkan birçok kişinin sonunda nice musibetlere maruz kalıp herşeyinden olduğunu da, tarihte birçok hükümdarın da hayatından biliyoruz..

bu manada tamahkarlıktan, hırstan ve dünya sevgisinden Allah'a sığınanlardan olalım inşallah.. emeğinize sağlık. selam ve dua ile.B)

talipamca

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm kardeşim.. çok güzel bir paylaşımdı. Allah razı olsun. dünya hırsına kapılmamamız konusunda kuranda da birçok ayetle uyarılıyoruz.. aslolanın ahiret zenginliği olduğunu, Allah katında alacağımız mükafatın, dünyadan ve dünyanın içindekilerden daha hayırlı olduğunu unutmamalıyız.. dünya hırsıyla oturup kalkan birçok kişinin sonunda nice musibetlere maruz kalıp herşeyinden olduğunu da, tarihte birçok hükümdarın da hayatından biliyoruz..

bu manada tamahkarlıktan, hırstan ve dünya sevgisinden Allah'a sığınanlardan olalım inşallah.. emeğinize sağlık. selam ve dua ile.B)

Ve Aleyna Aleyküm Selam Aliye_Aliye kardeşim.Biz kıssadan yola çıkmıştık,siz yine size yakıştığı gibi en güzel şekilde zarifçe uyarınızı yapıp bizi,GÜZELİN EN GÜZELİNE
KUR'ANA DOĞRU yönelmemizi sağladınız.

Bu vesileyle konuya ilişkin Ayet-i Kerime'lerden gerekli faydanın sağlanması adına acizane bir-kaçını buraya ilave etme ihtiyacı hissettim.

BAKARA:212

Küfredenlere dünya hayatı pek süslendi.Ve onlar iman edenlerden kimiyle eğleniyorlar.Halbuki ''takva'ya'' erenler kıyamet gününde onların üstündedirler.Allah(CC) dilediğine hesapsız rızık verir.

EN'AM: 32

Dünya hayatı ancak oyun ve eğlenceden ibarettir.Ahiret yurdu ise muttakiler için daha hayırlıdır.Hala aklınızı başınıza almayacak mısınız?

HUD: 15-16

Kim dünya hayatını ve onun süsünü isterse,onlara amellerinin karşılığını tamamen öderiz.Onlar da bu hususta bir zarara uğramazlar.

Onlar,öyle kimselerdir ki,Ahirette kendilerine ateşten başka birşey yoktur.İşledikleri ameller boşa gitmiştir. Yapageldikleri zaten hep boş ve batıldır.

İBRAHİM: 3

Onlar dünya hayatını Ahirete tercih ederler.(İnsanları) Allah(CC) yolundan alıkoyarlar ve onun eğrilmesini isterler.İşte bunlar derin bir sapıklık içindedirler.

İSRA: 18

Kim geçici (dünya)'yi isterse,onun için oradan dilediğimiz kadar dilediğimiz kimseye hemen veririz.Sonra onun için Cehennem'i hazırlarız.Kötülenmiş ve kovulmuş olarak oraya girer.

KEHF: 45

Dünya hayatının misalini de anlat onlara.O gökten indirdiğimiz su gibidir.Ki bununla yeryüzünde yetişen bitkiler birbirine karışır.Ama sonunda da rüzgarın savuracağı çörçöpe döner.(Dünya hayatı bu kadar kısadır işte) Allah(CC) her şeyin üstünde bir Kudret Sahibidir.

BAKARA:201

Kimi de ''Ey Rabbimiz,bize dünyada iyi hal ver,Ahirette de iyi hal ver ve bizi ateş azabından koru'' der.

Dualarınıza amin diyor,hassasiyetiniz için teşekkür ediyor,Sizin ve diğer tüm kardeşleriminde Selam ve dua ile Allah(CC)'a emanet olmanızı niyaz ediyorum.

gecekondu

Kayıtlı Kullanıcı
allah razı olsun bu degerli paylaşımları okudukça seyenizde dahada mutlu olduğumu dinime dahada bağlandığımı kalbimle hissedebiliyorum emeğinize sağlık .. ...

Tutku ve Hırs Mutlu Olmayı Engeller

Allah Kuran’da insanların nefislerinde iki ayrı özellik bulunduğunu bildirmektedir. Bunlardan biri kötülüklerden sakındıran ve iyiliği emreden ‘vicdan’, diğeri ise kötülüğü emreden ‘fücur’dur. Fücur olarak isimlendirilen kavram, insan nefsinin olumsuz özelliklerinin tümünü kapsamaktadır.

“…Dünya hayatının metaı azdır, ahiret ise muttakiler için daha hayırlıdır…” (Nisa Suresi,77) sözleriye Allah, insanların tutkuyla bağlandıkları nimetlerin hepsinin “dünya hayatının metaı olduğunu hatırlatmıştır. “Meta” kelimesinin sözlük anlamı “az ve değersiz, sonunda yok olucu şey, eşya”dır. Dolayısıyla insanların hırsla tamah ettikleri dünya nimetlerinin ahirettekilerle kıyaslandığında değersiz ve sahte olduğu hemen anlaşılmaktadır.

talipamca

Kayıtlı Kullanıcı
allah razı olsun bu degerli paylaşımları okudukça seyenizde dahada mutlu olduğumu dinime dahada bağlandığımı kalbimle hissedebiliyorum emeğinize sağlık .. ...

Tutku ve Hırs Mutlu Olmayı Engeller

Allah Kuran’da insanların nefislerinde iki ayrı özellik bulunduğunu bildirmektedir. Bunlardan biri kötülüklerden sakındıran ve iyiliği emreden ‘vicdan’, diğeri ise kötülüğü emreden ‘fücur’dur. Fücur olarak isimlendirilen kavram, insan nefsinin olumsuz özelliklerinin tümünü kapsamaktadır.

“…Dünya hayatının metaı azdır, ahiret ise muttakiler için daha hayırlıdır…” (Nisa Suresi,77) sözleriye Allah, insanların tutkuyla bağlandıkları nimetlerin hepsinin “dünya hayatının metaı olduğunu hatırlatmıştır. “Meta” kelimesinin sözlük anlamı “az ve değersiz, sonunda yok olucu şey, eşya”dır. Dolayısıyla insanların hırsla tamah ettikleri dünya nimetlerinin ahirettekilerle kıyaslandığında değersiz ve sahte olduğu hemen anlaşılmaktadır.

Allah(CC) cümlemizden razı olsun inşaallah,dünya hayatının geçiciliğinin şuurunda ve izanında eylesin
Ahiret yurdunun tarlasından rızasına uygun amellerle istifade edebilmeyi nasib etsin.

Selam ve dua ile,Allah(CC)'a emanet olunuz.

erhunakarsu

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH(C.C) razı olsun
çok güzel bi paylaşım
selametle B)

beyzanurekin

Kayıtlı Kullanıcı
yureğinize sağlık çokguzel bi konu seçmişşınız...Allah razı olsun...sizden bi isteğim olcak şırnakta şehit düşen askerlerimiz için yasini şerif dağıtıyom almak isterseniz benim konu başlıklarıma tıklayın yasını şerif kampanyasına 26/10/2007 tarihine kadar ekleğebilirsiniz...bende bu kampanyayı sabırla beklıyom umarım duyarlı arkadaşlar olurda kampanya tavan yapar...

talipamca

Kayıtlı Kullanıcı
yureğinize sağlık çokguzel bi konu seçmişşınız...Allah razı olsun...sizden bi isteğim olcak şırnakta şehit düşen askerlerimiz için yasini şerif dağıtıyom almak isterseniz benim konu başlıklarıma tıklayın yasını şerif kampanyasına 26/10/2007 tarihine kadar ekleğebilirsiniz...bende bu kampanyayı sabırla beklıyom umarım duyarlı arkadaşlar olurda kampanya tavan yapar...

Cümlemizden inşaallah,katıldık öncüsü olduğunuz bu kampanyaya.Duyarlılığınız için Allah sizden de razı olsun. Selam ve dua ile A.E.O.

<DAMLA>

Kayıtlı Kullanıcı
ELLERİNE YÜREĞİNİZE SAĞLIK DERS ALINACAK Bİ KONU RABBİM BİZİ DÜNYA HIRSINDAN KORUSUN....ALLAH RAZI OLSUN.ALLAH'A EMANET OLUN...

keltepe

Kayıtlı Kullanıcı
EN'AM: 32

Dünya hayatı ancak oyun ve eğlenceden ibarettir.Ahiret yurdu ise muttakiler için daha hayırlıdır.Hala aklınızı başınıza almayacak mısınız?

AKLIMIZI BAŞIMIZA ALALIM İNŞALLAH...ÇOK GÜZEL BİR PAYLAŞIM...A.E.OLUN DUA İLE..

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt