Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Dua'nın makbul olduğu zamanlar (1 Kullanıcı)

arzu74

Kayıtlı Kullanıcı
allah razı olsun arkadaşım güzel bir paylaşım :)selamlar
(Ey namaz kılan, acele ettin. Namaz kıldıktan sonra dua ederken önce Allahü teâlâya layık olduğu şekilde hamd et, sonra bana salevat getir, sonra dua et!) [Tirmizi]

melek4545

Kayıtlı Kullanıcı
allah razı olsun kardeşim cok güzel bi paylaşım olmuş

Ahmed Muhammed

Kayıtlı Kullanıcı
Allah c.c. sizlerden de razı ve memnun olsun.Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim.

Selam ve dua ile...

Ahmed Muhammed

Kayıtlı Kullanıcı
Duanın makbul olduğu zamanlar

Duanın makbul olduğu zamanlar

1- Seher vakti.

Hadis-i şerifte buyuruldu ki:

(Allahü teâlâ, seher vakti, “İstiğfar eden yok mu, onu mağfiret edeyim. İsteyen yok mu, istediğini vereyim, duasını kabul edeyim” buyurur.)
[Müslim]

Allahü teâlâ iyileri överken, (Onlar seher vaktinde istiğfar eder) buyuruyor. (Zariyat 18)

Seher vakti, gecenin son altıda biridir. Gecenin ikinci yarısından sonra da dualar kabul olur. [Gece, akşam ile imsak vaktinin arasıdır.]

2- Mübarek gün ve geceler.

Cuma günü öğle ile ikindi arası.

Recebin ilk gecesi,

Şabanın 15. gecesi,

Bayram geceleri,

Arefe günü,

Ramazan gün ve geceleri,

İftar zamanı,

Her günün zeval vakti.

Bu vakitleri ganimet bilmelidir. Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:

(Şu beş gecede yapılan dua red edilmez: Regaib gecesi, Şabanın 15. [Berat] gecesi, Cuma gecesi, Ramazan ve Kurban bayramı gecesi.) [İ.Asakir]

(Cuma günlerinde bir an vardır ki, o anda edilen dua red olmaz.) [Buhari, Müslim, Tirmizi]

(Ramazanda Allah günahları affeder ve duaları kabul eder.) [Taberani]

3- Ezan okunurken ve ezan ile kamet arasında.

Hadis-i şerifte, (Ezan okunurken dua red olmaz) ve (Ezanla kamet arasında dua kabul edilir) buyuruldu.

4- Namaz kılarken, secdede iken ve namazlardan sonra.

Hadis-i şerifte, (Kulun Rabbine en yakın hali, namazda secdede ikendir. Secdede çok dua edin. Bu dua kabul olur) ve (Beş vakit namazlardan sonra yapılan dua kabul olur) buyuruldu. (Buhari) Nafile namazlarda, secdede iken dua edilir, farz namazlarda secdede dua edilmez.

5- Kur'an-ı kerim hatmedilince.

Hadis-i şerifte, (Kur'anı hatmedenin duası kabul olur) buyuruldu.

6- Kalbinde incelik hissettiği an.

Hadis-i şerifte, (Rikkat [incelik] halinde duayı ganimet bilin. Bu hal Rahmet kapısının açık olduğunu gösterir) buyuruldu.

7- Kâbe-i şerifi görünce.

Hadis-i şerifte, (Hac yapanların, duaları kabul olur. Kâbe’de Mültezim denilen yerde, dua eden mutlaka uğradığı musibetten kurtulur) buyuruldu.

8- Hasta iken, sıkıntılı iken.

Hadis-i şerifte, (Dertli müminin duasını ganimet bilin!) buyuruldu. (Ebuşşeyh)

9- Oruçlu iken.

Hadis-i şerifte, (Oruçlunun duası red edilmez) buyuruldu. [Tirmizi]

10- Yağmur yağarken, Kur’an okunurken, düşmanla karşılaşınca.

Hadis-i şerifte, (Şu durumda rahmet kapıları açılır ve dualar kabul edilir: Kur’an okunurken, düşman ordusu ile karşılaşılınca, yağmur yağarken) buyuruldu.

11- Cemaat halinde,

Hadis-i şerifte, (Bir cemaat toplanır, bir kısmı dua eder, ötekiler de amin derse o duayı, Allah kabul eder) buyuruldu.

12- Gıyaben yapılan dua.

Hadis-i şerifte, (Din kardeşine gıyabında [arkasından] yaptığı dua kabul olur) buyuruldu. [İbni Ebi Şeybe]

13- Ana babanın, yolcunun duası ve mazlumun zalime ettiği dua.

Hadis-i şerifte, (Ana babanın evladına duası, yolcunun, misafirin ve mazlumun duası makbuldür) buyuruldu. (Tirmizi)

14- Kur’an-ı kerimi hıfzedenler.

Hadis-i şerifte, (Kur’an-ı kerimi hıfzeden, her hatmi sırasında, kabul olunmuş bir dua hakkına sahip olur) buyuruldu.

15- Hacılar, mücahidler.

Hadis-i şerifte, (Şu dört dua red olmaz: Din kardeşine arkasından yapılan dua. İyileşinceye kadar hastaların, dönünceye kadar hacca ve savaşa gidenlerin duası) buyuruldu

16- Müslümanlıkta saçlarını ağartanların, âlimlerin ve adil idarecilerin duaları da makbuldür.

Hadis-i şerifte, (Şu üç kişinin hakkını ancak münafık olan küçümser: İslam yolunda saçını ağartmış olan, ilim sahibi ve âdil idareci) buyuruldu.

selam ve dua ile...

M-ehmet

Kayıtlı Kullanıcı
Duada israr

Duada israr

SA kardeslerim
Sizlerin dualariniza ihtiyacim var.. Son zamanlarda cok SIKINTILIYIM Benim yaklasik 1.5 aydir ettigim bir duam var ..Israrla ettigim halde daha kabul olmadi.. Ama icimden heran her dakika istedigimin olmasi icin halen dua ediyorum.. Icimden geliyor yani sanki aliskanlik olmus gibi devam ediyorum Olmayacagini bilsem bile icimden bir ses ayni sey icin dua et diyor Duamin sonunda tabiki hayirlisi olsun demedende gecmem
Duada israr ediyorum

Sizce nasil bir is bu? Olmayacagini bilsem bile icimden her an dua etmek geliyor olsun diye

arzu74

Kayıtlı Kullanıcı
hayırlısı olsun inşallah.belki duanızın kabul edilmesi için daha vakit vardır.inşallah hayırlısı ne ise o karşınıza çıksın.bazen çok ısrarla istediğimiz bir şey bizim için hayırlı olmayabiliyor.allahım dualarınızı kabul etsin.bazen hepimiz yapıyoruz sizin yaptığınızı.....:)

Kamile

Kayıtlı Kullanıcı
Dualarımız neden kabul olmaz !

Dualarımız neden kabul olmaz !

Dua bir ibadettir. Bizler, duamız ille de kabul olsun diye dua etmemeliyiz. Belki vazifemiz olan ibadeti yerine getirmek için dua etmeliyiz. Hem her duaya cevap vermek ayrıdır, istediğin şeyin aynısını vermek ayrıdır. Evet, her duaya cevap verilir. Temsil dürbünüyle meseleyi akla biraz yanaştıralım. Bir çocuk doktora gider. Der ki, “Doktor bey bana şu ilacı ver.” Doktor çocuğu muayene eder, hastalığını teşhis eder ve çocuğun istediği ilaç hastalığına iyi gelecekse onun istediği ilacın aynısını verir. O ilaç zararlıysa vermez. Hastalığına yarayacak başka bir ilaç varsa, onu verir. O çocuk doktora, “Neden benim istediğim ilacı vermiyorsun? İlle de benim istediğim ilacı ver.” dese ne kadar akılsızlık eder, anlarsın. Aynen öyle de: Biz cenabı ALLAH’TAN bir şey isteriz, ALLAH cc. ilmiyle her şeyi bildiği için, eğer o istediğimiz şey bizim hakkımızda hayırlıysa aynen verir. Hayırlı değilse onu vermez, belki daha iyisini verir. Bazen de hiç vermez. Şimdi biz desek YARABBİ neden bizim istediğimiz şeyi vermiyorsun? Elbette o doktordan kendi istediği ilacı almaya çalışan çocuk gibi ne derece ahmaklık ettiğimizi anlarsın. Hem duanın kabul şartları var. Yaptığımız dua o şartlar içinde olmalı. Adetullah kurallarına aykırı şeyler istenmemeli.

Mihrace24

Kayıtlı Kullanıcı
SA kardeslerim
Sizlerin dualariniza ihtiyacim var.. Son zamanlarda cok SIKINTILIYIM Benim yaklasik 1.5 aydir ettigim bir duam var ..Israrla ettigim halde daha kabul olmadi.. Ama icimden heran her dakika istedigimin olmasi icin halen dua ediyorum.. Icimden geliyor yani sanki aliskanlik olmus gibi devam ediyorum Olmayacagini bilsem bile icimden bir ses ayni sey icin dua et diyor Duamin sonunda tabiki hayirlisi olsun demedende gecmem
Duada israr ediyorum

Sizce nasil bir is bu? Olmayacagini bilsem bile icimden her an dua etmek geliyor olsun diye

selamun aleykum kardeşim Rabbim hakkınızda hayırlısını versin inşallah.dualarımız kabul olmuyor demediğimizz sürece dualarımız kabul olurmus.dualar 3 şekilde kebul olurmus 1.si iistediğimizin olması 2.bizim haberimiz olmadan basıma gelecek bi kaza belanın engellenmesiyle 3.süde o dua yerine cennete bize köşklerin hazırlanmasıyla ki biz cennete duamıza karşılık bize verilenleri görsek keşke bütün dualarımız ahirete saklansaymış diyecekmişiz.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt