Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Dua Niz Kabul Olmadi Mi? (1 Kullanıcı)

Elif Karaçivi

Kayıtlı Kullanıcı

'' Eğer desen: < Bir çok defa dua ediyorum, kabul olmuyor. Halbuki ayette denildiği gibi ' Her duaya cevap var.' ifade ediliyor.>
Elcevap : Cevap vermek ayrıdır, kabul etmek ayrıdır. Her dua için cevap vermek var; fakat kabul etmek, hem ayn-ı matlubu vermek; Cenab-ı Hakkın hikmetine tabidir.
Mesela hasta bir çocuk çağırır:
-< Ya hekim! Bana bak.>
Hekim:
- < Lebbeyk> der. < Ne istersin cevap ver? >
Çocuk:
- < Şu ilacı ver bana. > der. Hekim ise, ya aynen istediğini verir, yahut onun maslatına binaen ondan daha iyisini verir, yahut hastalığına zarar olduğunu bilir, hiç vermez.
İşte Cenab-ı Hak; Hakim-i Mutlak, hazır, nazır olduğu için, abdin duasına cevap verir. Vahşet ve kimsesizlik dehşetini, huzuru ile ve cevabı ile ünsiyete çevirir. Fakat, insanın hevaperestane ve heveskarane tahakkümüyle değil, belki hikmet-i Rabbaniyyenin iktizasiyle; ya matlubunu veya daha evlasını verir, veya hiç vermez.

Hem, dua bir ubudiyettir. Ubudiyet ise: Semeratı, uhreviyyedir. Dünyevi maksatlar ise: O nevi dua ve ibadetin vakitleridir. O maksatlar, gayeleri değil.... ''
Bediüzzaman Said-i Nurs-i (r a)

B]

leyla_serdar

Kayıtlı Kullanıcı
güzel bir paylasim...allah sizden razi olsun...AEO

leyla-1

Altın Üye
Allah razı olsun emeğinize sağlık.
Kabul olmayan dua da insan bazen üzülür canı sıkılır ama gerçekte şöyle düşündüğü zaman o istediğ dua kendisi için hayırsız olduğu için kabul etmemiştir ayrıca zamanı gelmemiştir. Bizler her zaman Rabbimizden ne istersek hep hayırlısını istemiyor muyuz geçmişe bakıpta olmayan işlerimizden ne kadar üzülüp gözyaşı dökmüşüzdür ama şimdi ileriye dönüp baktığımızda olmayan işlerin bizim için ne kadar hayırsız olduğunu düşünüyorum.
Rabbim tüm dualarımızda hakkımızda ne hayırlı ise hayırlısını versin inşallah.
Selam ve dua ile..

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt