Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

DUÂ ÂDABI (1 Kullanıcı)

HAKERi

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.imamhatipkardesligi.com
DUÂ ÂDABI

Duâ âdabı pek çoktur.

1. Evvelâ Abdestli bulunmak.
2. Bir namazdan sonra yapmak.
3. Tövbe ve istiğfarını ve kemâli ihlâsını arz eylemek.
4. Kıbleye yönelmek.
5. Duâdan önce Allah(c.c.)'a okça hamd-ü senâlar etmek.
6. Resûli Ekrem (s.a.v) Efendimiz'e çaokça salât ve selâm etmek.
7. Duânın nihâyetini âmin ile bitirmek.
8. Duâda yalnız kendini düşünmeyip bütün sâlihleri ve bütün müminleri duâya müşterek etmek.
9. Bir hâcetini isterken ellerini semâya kaldırıp avuçlarını açarak duâ etmek.
10. Kıtlık; umumî sıkıntı ve felâketlerin def'i için ise ellerinin dışını semâta çevirerek duâ etmek ve Allah(c.c.)'a sığınmak.
11. Celbi menfaat için yapılan duâların nihâyetinde ellerinin avuçlarını yüzüne mesh etmek, def'i mazarrat için yapılan duâlarda mesh edilmez.
12. Duânın asıl anahtarı helâl lokmadır.

''Ey Resûli Ekremim!Benim kullarım ''Rabbimiz uzakta mıdır, yakında mıdır?'' diyerek sana beni sordukları zaman sen onlara cevap ver ki: Ben onlara pek yakınımdır.Bana duâ eden kulumun duâsını kabul ederim.Duâ ettiğinde bendeen duâlarının kabulünü istesinler.Ve bana îman etsinler.Umulur ki onlar îmanları ve duâları sebebiyle doğru yola vasıl olurlar.

metfamu

Kayıtlı Kullanıcı
RE: DUÂ ÂDABI

HAKERi yazdı:
DUÂ ÂDABI

Duâ âdabı pek çoktur.

1. Evvelâ Abdestli bulunmak.
2. Bir namazdan sonra yapmak.
3. Tövbe ve istiğfarını ve kemâli ihlâsını arz eylemek.
4. Kıbleye yönelmek.
5. Duâdan önce Allah(c.c.)'a okça hamd-ü senâlar etmek.
6. Resûli Ekrem (s.a.v) Efendimiz'e çaokça salât ve selâm etmek.
7. Duânın nihâyetini âmin ile bitirmek.
8. Duâda yalnız kendini düşünmeyip bütün sâlihleri ve bütün müminleri duâya müşterek etmek.
9. Bir hâcetini isterken ellerini semâya kaldırıp avuçlarını açarak duâ etmek.
10. Kıtlık; umumî sıkıntı ve felâketlerin def'i için ise ellerinin dışını semâta çevirerek duâ etmek ve Allah(c.c.)'a sığınmak.
11. Celbi menfaat için yapılan duâların nihâyetinde ellerinin avuçlarını yüzüne mesh etmek, def'i mazarrat için yapılan duâlarda mesh edilmez.
12. Duânın asıl anahtarı helâl lokmadır.

''Ey Resûli Ekremim!Benim kullarım ''Rabbimiz uzakta mıdır, yakında mıdır?'' diyerek sana beni sordukları zaman sen onlara cevap ver ki: Ben onlara pek yakınımdır.Bana duâ eden kulumun duâsını kabul ederim.Duâ ettiğinde bendeen duâlarının kabulünü istesinler.Ve bana îman etsinler.Umulur ki onlar îmanları ve duâları sebebiyle doğru yola vasıl olurlar.
ALLAH RAZI OLSUN acizhane bir şey ekleyeceğim.adabıyla yapılan duanın mevlanın katında kabul olduğuna inanarak dualarımızı o samimiyetle yapmalıyız.Allaha emanet olun

kafkaskartali70

Kayıtlı Kullanıcı

Birde dua esnasinda niyaz aninda (Ya RAbbi sen Gafurur-Rahimsin veya Sen her seye Kadirsin gibi telaffuza niyaz denilir) sol el aynen tahiyatta kelime-i sehadet esnasindaki gibi yapilir yani isaret parmagi dikilir bas parmakla orta parmak halka yapilir.

AHSEN-I FIGAN

Kayıtlı Kullanıcı

S.A
AMACIMIZA İNANMIYORSAK ONUN YOLUNDA OLSAK DAHİ KAZANAMAYIZ

BİLGİ İÇİN SAOLASIN..

duygu42

Kayıtlı Kullanıcı
Kuran'da dua hiçbir şekli kalıba sokulmaz. "Allah'ı ayaktayken, otururken ve yan yatarken zikredin" (Nisa Suresi, 103) ayeti, insanın her durumda ve her şartta Allah'ı anıp O'na dua edebileceğini gösterir. Önemli olan şekil değil, dua eden kişinin samimiyet ve teslimiyetidir.
Onlar, ayakta iken, otururken, yan yatarken Allah’ı zikrederler ve göklerin ve yerin yaratılışı konusunda düşünürler. (Ve derler ki “Rabbimiz, Sen bunu boşuna yaratmadın. Sen pek Yücesin, bizi ateşin azabından koru.” “Rabbimiz, şüphesiz Sen kimi ateşe sokarsan, artık onu ‘hor ve aşağılık’ kılmışsındır; zulmedenlerin yardımcıları yoktur.” “Rabbimiz, biz: “Rabbinize iman edin” diye imana çağrıda bulunan bir çağırıcıyı işittik, hemen iman ettik. Rabbimiz, bizim günahlarımızı bağışla, kötülüklerimizi ört ve bizi de iyilik yapanlarla birlikte öldür.” “Rabbimiz, elçilerine va’dettiklerini bize ver, kıyamet gününde de bizi ‘hor ve aşağılık’ kılma. Şüphesiz Sen, va’dine muhalefet etmeyensin.” Nitekim Rableri onlara (dualarını kabul ederek) cevab verdi: “Şüphesiz Ben, erkek olsun, kadın olsun, sizden bir işte bulunanın işini boşa çıkarmam…” (Al-i İmran Suresi, 191-195)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt