Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Dostluk... (1 Kullanıcı)

salih_43

Kayıtlı Kullanıcı
"Sehl bin İbrahim şöyle anlatıyor:

İbrahim bin Edhem'le dost idik. Bir keresinde ağır bir hastalığa tutulmuştum. Bunun üzerine İbrahim bin Edhem, elindeki bütün her şeyi benim sıhhatim için harcadı. Sonra iyileşmeye başladım. Bir ara kendisinden canımın çektiği yiyecek bir şeyler istedim. Elinde bir şeyi kalmadığından merkebini satıp arzumu yerine getirdi. Sıhhate kavuştuğumda bir yere gitmek için merkep lâzım oldu ve:

"- Ey İbrahim, merkep nerede?" diye sordum.

İbrahim bin Edhem:

"- Sattık." dedi.

Sıhhatim yol yürümeye müsait olmadığı için:

"- Peki ama şimdi ben neye bineceğim?" dedim.

O arifler sultânı:

"- Sırtıma bineceksin, kardeşim!" dedi ve beni üç konak mesafesi boyunca

sırtında taşıdı.

KISSADAN HİSSE:

İzzet ve ikramla dolu, güzel ve iyi günlerde herkes dosttur. Ancak asıl

dostluklar zor günlerde ortaya çıkar ve değeri hiçbir şeyle ölçülemez. Bu

bakımdan velayet sırrı, nice kötülüklerle dolu şu dünyâ günlerinde Allah'a,

Rasulüne ve sâlih müminlere dost olmak ve onlarla dost kalabilmektedir.

Diğer taraftan bilhassa ihtiyaç içindeki mümin kardeşe yapılan feragat ve

fedâkârlık, Cenâb-ı Hakk'ın rahmetini celbeder. Çünkü Cenâb-ı Hak kullarına

karşı sonsuz bir rahmet ve merhamet sahibidir ve Hazret-i Peygamber

-sallâllâhu aleyhi ve sellem-'i de âlemlere rahmet olarak göndermiştir.

Hadîs-i şerîfte buyurulur:

"Şefkat ve merhamet ehline Rahman olan Allah da merhamet eder." (Ebû Dâvud,

Edeb, 58)

"

<DAMLA>

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleykum kardeşim ellerinize saglık rabbim razı olsun
rabbimize emanetsiniz inşallah
selam ve dua ile
<<B)>>

btl57

Kayıtlı Kullanıcı
Dua edelim de Rab'bim bize böyle kalbi güzel insanlarla dost olmayı nasip etsin.:)Bu zamanda sırtında taşımaz belki ama içten bir gülümsemesi bile yeter ..napalım biz de bunla yetiniriz.

iklim.ela

Kayıtlı Kullanıcı
S.A. HAYIRLI AKŞAMLAR PAYLAŞIMIN GÜZELMİŞ GÖNLÜNE VE YÜREĞİNE SAĞLIK...
ALLAHA {C.C.}EMANET OLUN...

salih_43

Kayıtlı Kullanıcı
Dua edelim de Rab'bim bize böyle kalbi güzel insanlarla dost olmayı nasip etsin.:)Bu zamanda sırtında taşımaz belki ama içten bir gülümsemesi bile yeter ..napalım biz de bunla yetiniriz.

Amin ALLAH
Herkeze Bir dost nasip eylesin
bu zamanda biraz zor ama
ALLAH BÜYÜK
Selametle...

DuaLar

Kayıtlı Kullanıcı
Konuşurken gözlerimizi kaçırmadıgımız,en acı sözleri yüzümüze karşı söylerken bile darılmadıgımız Dost dediklerimizdir.
İbrahim bin Edhem gibi dostlara sahip olmak ümidiyle inşALLAH.
Eline,emegine,yüregine saglık...

salih_43

Kayıtlı Kullanıcı
Konuşurken gözlerimizi kaçırmadıgımız,en acı sözleri yüzümüze karşı söylerken bile darılmadıgımız Dost dediklerimizdir.
İbrahim bin Edhem gibi dostlara sahip olmak ümidiyle inşALLAH.
Eline,emegine,yüregine saglık...

AMin inşALLAH
ALLAHA EMANET OLUN
Selametle...

kdeniz17

Kayıtlı Kullanıcı
dost....

dost....

DOST ARIYORUM

Karanlıkta çevrem ışıktır benim
Elimde şimşek var, mum tutmuyorum
Dostluğa delice aşıktır kalbim
Varmısın arkadaş dost arıyorum

Mazluma kurbanım, zalimi sevmem
Düşenin ardından bakıpta gülmem
Ben taşra çocuğu ihanet bilmem

Yalnız kalmak için bulunmaz tasam
Mertlik kuralımdır, doğruluk yasam
Halil dost demektir, kurulmuş masam
dk.develi..kayseri....

avsar

Kayıtlı Kullanıcı
Hadîs-i şerîfte buyurulur:

"Şefkat ve merhamet ehline Rahman olan Allah da merhamet eder." (Ebû Dâvud,

Edeb, 58)

"

salih_43

Kayıtlı Kullanıcı
DOST ARIYORUM

Karanlıkta çevrem ışıktır benim
Elimde şimşek var, mum tutmuyorum
Dostluğa delice aşıktır kalbim

Mazluma kurbanım, zalimi sevmem
Düşenin ardından bakıpta gülmem
Ben taşra çocuğu ihanet bilmem

Yalnız kalmak için bulunmaz tasam
Mertlik kuralımdır, doğruluk yasam
Halil dost demektir, kurulmuş masam
dk.develi..kayseri....

ALLAH RAZI OLSUN
kardesim paylasimin icin Selametle....

cennet_agaci

Kayıtlı Kullanıcı
Daima kendi menfaatini göz önünde bulunduran kimse, pek çabuk düşman kazanır.
Açık kalple konuşan düşman, içinden pazarlıklı dosttan daha iyidir.
İnsanlarla yaşamak güçtür,çünkü susmak zordur.Ve biz zıddımıza gidene karşı degil, bizi hiç alakadar etmeyene karşı en ziyade hiddeti gösteririz
Dünyayı olduğu gibi kabul et.Gülümsemeleri ve sıkıntılarıyla sevgisi, dostluğu, yalanı ve gerçeğiyle; yarının nefsine bağlı planlarıyla, gençliğin düşleri gibi gelip geçen umutlarıyla.
Yastık diye başını ateşe dayayan, yatak diye yılanların üzerinde yatan bir adam, emniyet ettiği bir dostundan düşmanlık sezen bir adamdan daha rahat uyur.
Akıllı bir adam, senin canının düşmanı bile olsa, cahil bir dosttan iyidir
Dostluktan saygıyı kaldıran, onun en büyük süsünü kaldırmış olur
Denendikten sonra dost edindiklerini bağrına bas, ama her ilk tanıştığınla, hemen dost olma.
Dostluğun kolları birbirimizi dünyanın bir ucundan bir ucuna kucaklayabilecek kadar uzundur.
Eğer herkes dost sandığı kimselerin bir de kendi arkasından söylemiş olduklarını duysaydı, dünyada pek az dost kalırdı.
Dostlar ırmaklar gibidir; kiminin suyu az kiminin çok, kiminde ellerin ıslanır sadece kiminde ruhun yıkanır boydan boya…
Yardım etmek mi istiyorsun? O zaman dinle; yaşama sevinci getir bana çokça olsun çabuk tükenmeyenlerinden. İhtiyacım var bu ara unutmak üzereyim mutluluğu, unuttum sıcak bir çayın tadını, esen rüzgarın serinliğini, hadi durma öyle hatıralarımı canlandır, iyi olanları?
Paylaşacak dostlarınız yoksa iyi şeylere sahip olmanın bir zevki de yoktur
Dost bazen minik bir kuş bazen var olmayan sevgili,kimi zaman saksıda bir çiçektir, ama asıl dost seni senden çok sevendir
Her dostluğun gökyüzünde bir meleği varmış, yeryüzünde biten her dostluk için gökyüzünde bir melek ağlarmış, sana ant olsun ki bizim meleğimiz asla ağlamayacak...
Kilometrelerce uzaklıklara gizlenmiş olsada dostluğumuz aynı gökyüzünü paylaştığımız sürece dostuz!
Deniz derindir durulmaz dostluk ebedidir unutulmaz
Fani dünyanın baki padişahı değiliz. Biz parçalanmış gönül hırkalarını yamar dikeriz. Biz dostlarla ağlar dostlarla güleriz.
En koyu mavilikleri avucuna, en içten mutlulukları gözlerine, en derin sevgileri kalbine bırakıyoru.Hep Mutlu Ol..
En Koyu cehelet hakkında hiç bir şey bilmediğin bir şeyi redetmektir.
Zengin; çok mala sahip olana denmez, zengin kalbi olana denir. Kalb zenginliğinden mahrum olan kimse, ne kadar geniş servete sahib olursa olsun yine fakirdir. Tamamı ve hırsı sebebiyle de halk nazarında hakirdir. Kalbi zengin olan kimse de ne kadar fakir olsa herkesin nazarında muhteremdir.

salih_43

Kayıtlı Kullanıcı
Daima kendi menfaatini göz önünde bulunduran kimse, pek çabuk düşman kazanır.
Açık kalple konuşan düşman, içinden pazarlıklı dosttan daha iyidir.
İnsanlarla yaşamak güçtür,çünkü susmak zordur.Ve biz zıddımıza gidene karşı degil, bizi hiç alakadar etmeyene karşı en ziyade hiddeti gösteririz
Dünyayı olduğu gibi kabul et.Gülümsemeleri ve sıkıntılarıyla sevgisi, dostluğu, yalanı ve gerçeğiyle; yarının nefsine bağlı planlarıyla, gençliğin düşleri gibi gelip geçen umutlarıyla.
Yastık diye başını ateşe dayayan, yatak diye yılanların üzerinde yatan bir adam, emniyet ettiği bir dostundan düşmanlık sezen bir adamdan daha rahat uyur.
Denendikten sonra dost edindiklerini bağrına bas, ama her ilk tanıştığınla, hemen dost olma.
Dostluğun kolları birbirimizi dünyanın bir ucundan bir ucuna kucaklayabilecek kadar uzundur.
Eğer herkes dost sandığı kimselerin bir de kendi arkasından söylemiş olduklarını duysaydı, dünyada pek az dost kalırdı.
Dostlar ırmaklar gibidir; kiminin suyu az kiminin çok, kiminde ellerin ıslanır sadece kiminde ruhun yıkanır boydan boya…
Yardım etmek mi istiyorsun? O zaman dinle; yaşama sevinci getir bana çokça olsun çabuk tükenmeyenlerinden. İhtiyacım var bu ara unutmak üzereyim mutluluğu, unuttum sıcak bir çayın tadını, esen rüzgarın serinliğini, hadi durma öyle hatıralarımı canlandır, iyi olanları?
Paylaşacak dostlarınız yoksa iyi şeylere sahip olmanın bir zevki de yoktur
Dost bazen minik bir kuş bazen var olmayan sevgili,kimi zaman saksıda bir çiçektir, ama asıl dost seni senden çok sevendir
Her dostluğun gökyüzünde bir meleği varmış, yeryüzünde biten her dostluk için gökyüzünde bir melek ağlarmış, sana ant olsun ki bizim meleğimiz asla ağlamayacak...
Kilometrelerce uzaklıklara gizlenmiş olsada dostluğumuz aynı gökyüzünü paylaştığımız sürece dostuz!
Deniz derindir durulmaz dostluk ebedidir unutulmaz
Fani dünyanın baki padişahı değiliz. Biz parçalanmış gönül hırkalarını yamar dikeriz. Biz dostlarla ağlar dostlarla güleriz.
En koyu mavilikleri avucuna, en içten mutlulukları gözlerine, en derin sevgileri kalbine bırakıyoru.Hep Mutlu Ol..
En Koyu cehelet hakkında hiç bir şey bilmediğin bir şeyi redetmektir.
Zengin; çok mala sahip olana denmez, zengin kalbi olana denir. Kalb zenginliğinden mahrum olan kimse, ne kadar geniş servete sahib olursa olsun yine fakirdir. Tamamı ve hırsı sebebiyle de halk nazarında hakirdir. Kalbi zengin olan kimse de ne kadar fakir olsa herkesin nazarında muhteremdir.

ALLAH RAZI OLSUN
Kardesim Cok güzel Sözler
ALLAH HERKEZE Hayırlı
Bir Dost NASİP eylesin
Cünkü Gercekten Hayatta Bir Dost Lazim....
ALLAHA EMANETSİN
Selametle...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt