Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Dört önemli me*sele...! (1 Kullanıcı)

nakşibendi

Kayıtlı Kullanıcı
(Ey Müslüman!) Allah sana rahmeti ile mua*mele etsin. Bilmen gereken dört önemli me*sele vardır.

Bunlar:

Birincisi: İlim (Öğrenilmesi gereken gerçek ilim) Allah’ı, Peygamberini, ve İslam dinini delilleri ile bilme zorunluluğudur.

İkincisi: Bu öğrenilen ilim ile gereğine göre amel etmek.

Üçüncüsü: Bu ilmi öğrenmeye insanlığı davet etmek.

Dördüncüsü: Bu davet esnasında karşılaşılacak zorluklara, sıkıntılara sabretmektir.

.............................................................................................................................
ES-SELAMUN ALEYKÜM VE RAHMETULLAHİ VE BEREKATUHU.Rabb'im Selam alandanda verendende Razı olur inşaAllah.Dualarınıza Amin diyorum.Ve gayri ihtiyari sıkıntımı dile getirmek istiyorum.Anladığım odur ki forumdaki cevaplarım bazı kesimden arkadaşların yanlış anlaşılmalara sebep olduğundan,bundan sonra cevap yazmamaya karar verdim.Ve bunu yolladığım her dökümanın altınada bilgilendirmek amacı ile koymak isterim.Gıybetten Uzak durunuz.Duayla Kalınız.

Ebu Davud, Edeb 40, (4881).

4295 - Sa'id İbnu Zeyd radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

"Ribânın en kötüsü, haksız yere müslümanın ırzını (manevi şahsiyetini) rencide etmektir."

(Gıybet edeni dinleyen de günahta ortaktır.) [Taberani]

Kur'an-ı kerimde mealen buyuruldu ki:
(Birbirinizi gıybet etmeyiniz.) [Hucurat 12]

Gıybet, adam çekiştirmek demektir. Birisini gıybet etmenin, ölmüş insanın etini yemek gibi olduğu bildirildi. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

(Miraca çıkarıldığımda, bakırdan tırnaklarıyla yüzlerini ve göğüslerini tırmalayan kimseler gördüm. "Bunlar kim" dedim. Cebrail aleyhisselam, "Gıybet ederek insanların etini yiyen, şahsiyetlerini zedeleyen kimselerdir" dedi.) [Ebu Davud]

Gıybet, insanın sevaplarının azalmasına, başkasının günahlarının kendine verilmesine sebep olur. Bunları her zaman düşünmek, gıybet etmeye mani olur. (İslam Ahlakı)

nakşibendi

Kayıtlı Kullanıcı
Rabbim Dördünüde Yaşamamizi Nasib Eylesin.....

Allaha Emanet Olunuz.

Sitede nutuk atan arkadaşlarıma yönelik sebeplerden dolayı açtığım bir konu idi.Sanırım temel esaslarımızı unutmuşuz.Tekrar gözden geçirmemiz gerekir.Umulur ki yaptıklarımızın farkındayızdır.Amin inşaAllah.Duayla kalınız.

CEVDET-71

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm kardeşim eline gönlüne sağlık bizler öncelikle neden burada bulunuyoruz allah icin ve bilmerdiklerimizi sizin gibi kardeşlerimizden öğrenmek icin rabbim sizleri başımızdan eksik etmesin amin amin allaha emanet ol kardeşim :G

nakşibendi

Kayıtlı Kullanıcı
İLİM KENDİN BİLMEKTİR

İlim ilim bilmektir
İlim kendin bilmektir
Sen kendini bilmezsin
Ya nice okumaktır

Okumaktan murat ne
Kişi Hak'kı bilmektir
Çün okudun bilmezsin
Ha bir kuru ekmektir

Okudum bildim deme
Çok taat kıldım deme
Eğer Hak bilmez isen
Abes yere gelmektir

Dört kitabın mânâsı
Bellidir bir elifte
Sen elifi bilmezsin
Bu nice okumaktır

Yiğirmi dokuz hece
Okursun uçtan uca
Sen elif dersin hoca
Mânâsı ne demektir

Yunus Emre der hoca
Gerekse bin var hacca
Hepisinden iyice
Bir gönüle girmektir

selaymün aleyküm nakşibendi kardeşim.LÜTFEN BU DÖRTLÜKLER DEN NE ANLADIĞINI BİZİMLE PAYLAŞA BİLİRMİSİN .

saygılarımla

Ve aleyna aleyküm SELAM ve Rahmetullahi ve berekatuhu.Allah'ın Rahmeti ve Bereketi tüm Mümin kardeşlerimin üzerine olsun.Senin Güzel Paylaşımına bende güzel bir paylaşım ile nokta koymak isterim ey muhterem.Dinde bence sence yoktur.Din Nakil işidir.Duayla kalınız.

Çünkü Yüce Allah: "Allah'tan başka hiçbir tanrı yoktur hakikatini bil..." (Muhammed: 47/19) buyurup, bunda evvelâ bilmek .emriyle başladı[20]. "Âlimler, ancak ilim mîrâsı bırakan peygamberlere vâris olanlardır. Bu ilim mirasını alan, bol ve kâmil bir nasîb almıştır"[21]. Ve "Her kim ilim arayarak bir yola girerse Allah da ona, cennette ulaştıracak yolu kolaylaştırır"[22]. Ve zikri ulu olan Allah şöyle buyurdu: "... Allah'tan, kulları içinde, ancak âlimler korkar" (Fâtır, 35/28). Ve keza: "İşte misâller; biz onları insanlar için getiriyoruz. Âlim olanlardan başkası onları anlamaz" (el-Ankebût: 29/43): "Eğer biz işitir yâhud düşünür insanlar olsaydık, şu çılgın cehennem yaranı içinde bulunmazdık, dediler" (el-Mülk: 67/10) buyurdu. Ve keza: "De ki: Bilenlerle bilmeyenler musâvî olur mu?..." (ez-Zümer: 39/9) buyurdu[23]. Peygamber (S) de: "Allah her kimin hayrını isterse ona dîn hususunda büyük anlayış verir"; "ilim, ancak öğrenmekledir" buyurdu[24]. Ebû Zerr de ensesini göstererek şöyle demiştir: "(Beni öldürmek için) kılıcı şuraya koysanız, ben de Rasûlullah'tan işitmiş olacağım bir sözü siz işinizi tamamlayıncaya kadar infaz edebileceğimi, yânî i’lân edebileceğimi bilsem yine infaz ederim"[25]. İbn Abbâs da: "Rabbaniler olunuz" (Âli imrân: 3/79) demek, halimler ve fakîhler olunuz demektir, dedi. Ve: Rabbani, insanlar üzerinde ilim ile siyâset icra eden ve büyük ilimden evvel küçük bilgilerle terbiye eyleyen kimseye denilir[26

nakşibendi

Kayıtlı Kullanıcı
Gezdim halep ile şamı
Eyledim ilmi talep
Meğer ilim bir hiç imiş
İllâ edep illâ edep.....

Bak güzel Kardeşim buda benden sana bir ikram olsun..
Dost istersen ALLAH yeter
Yaren istersen KUR'AN yeter
Mal istersen KANAAT yeter
Düşman istersen NEFİS yeter
Nasihat istersen ÖLÜM yeter..

Bundan anladıgını bana değil kendine anlatırsın.Duayla kal.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt