Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

>>> DÖRT KUŞ DÖRT ARZU <<< (1 Kullanıcı)

siyah_beyaz

Kayıtlı Kullanıcı
Bir gün İbrahim aleyhisselam, kokmuş, parçalanmış bir ceset görüp, Allahü teâlâya der ki:
- Ya Rabbi, parçalanmış bu cesedi elbette diriltirsin. Bunun nasıl diriltildiğini bana göster ki, gözümle görüp kalbim mutmain olsun!

Cenab-ı Hak buyurdu ki:
- Dört ayrı cins kuş bul ve hepsini kes! Her kuşu yedi parçaya böl, her birinden birer parça alarak yedi dağın üzerine koy! Dört kuşun başlarını elinde tut! Sonra, (Allah’ın izni ile gelin!) de!

İbrahim aleyhisselam emredileni aynen yaptı. Havada dört tane başsız kuş cesedi meydana geldi. Sonra her biri gelip kendi başıyla birleşti.

Bu kuşlar, tavus, horoz, güvercin ve karga idi.

Tavus, ziyneti, süsü temsil eder.
Nefs tavusunun başını koparan kimse, gözlerini dünya süslerine kapatabilir.

Horoz, şehvete düşkünlük timsalidir.
Nefs horozunun başını kesebilen kimse, şehvetlerin zararlarından kurtulur.

Güvercin, heveslerin sembolüdür.
Nefs güvercininin başını kesebilen kimse, heva ve heveslerine uymaktan kurtulur.

Karga, ihtiras işaretidir. Nefs kargasının başını kesebilen ihtiraslarına gem vurur.
Nefsinin bu dört huyunu terbiye eden kimse, sonsuz kurtuluşa kavuşur.​

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı
RE: >>> DÖRT KUŞ DÖRT ARZU <<<

bılıyodum hocam..kalbı kontrol etmesı cok zordur..allah razı olsun hatırlattıgınız için.selametle..

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı

bılıyodum hocam..kalbı kontrol etmesı cok zordur..allah razı olsun hatırlattıgınız için.selametle..

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı

siyah_beyaz

Kayıtlı Kullanıcı

m_muaz yazdı:

Sizden de razı olsun inşaallah Rabbim ...
Teşekkür ederim ... selametle ..

-Esmani-

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamtarihim.com

s.a
kardeş döktürmüşsün yine.baştaki kıssayı biliyordum ama sonraki açıklama bu kıssaya ayrı bir anlam katmışB)B)B)

siyah_beyaz

Kayıtlı Kullanıcı

mk5834 yazdı:
s.a
kardeş döktürmüşsün yine.baştaki kıssayı biliyordum ama sonraki açıklama bu kıssaya ayrı bir anlam katmışB)B)B)

Aleykümselam kardeşim, Sağolasın ... Beğendiğinize sevindim ..
Alalh razı olsun ...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt