Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Dört dirheme dört dua (1 Kullanıcı)

smmmtuba

Kayıtlı Kullanıcı
DÖRT DİRHEME DÖRT DUA
[FONT=Univers-Medium+1] [/FONT]
Şöyle anlatılır: Bir genç fesad ve içki meclisi kurup, eğlenirdi. Birgün kölesine dört dirhem (gümüş) verip, meze almasını söyledi. Köle yolda giderken Mansûr bin Ammâr'ın meclisine uğradı. "Biraz oturup ne söylediğini anlayayım", diye düşündü. Mansûr, bir fakir için bir şey istiyor ve kim dört dirhem verirse, ona dört duâ edeceğim diyordu. Köle,bu dört dirhemi ondan daha iyi bir yere veremem deyip, elindekinin hepsini Mansûr'a verdi. Mansûr hazretleri nasıl duâ istersin deyince, köle: Birincisi; âzâd olmayı, kölelikten kurtulmayı, ikincisi; Allahü teâlânın efendime tövbe nasîb etmesini, üçüncüsü; dört dirhemin karşılığında dört yüz dirhem vermesini, dördüncüsü; bana, efendime, sana ve bu
mecliste bulunanlara rahmet etmesini istiyorum." dedi. Mansûr hazretleri duâ etti. Köle evine döndü. Efendisi; "Nerede kaldın ve ne getirdin?" diye sorunca, köle de; "Mansûr bin Ammâr'ın meclisinde idim. Verdiğin dört dirhemle dört duâ satın aldım. Efendisi nasıl duâlar deyince, köle durumu efendisine anlattı. Efendisi: Seni âzâd ettim, bir daha içki içmeyeceğime Allahü teâlâya söz verip tövbe ettim, dört dirhem yerine sana dört yüz dirhem bağışladım. Dördüncü duân bana âid değildir, ben elimden geleni yaptım dedi.
Efendi, gece rüyâsında bir sesin; "Sen elinde olanı, kendi eksikliğin ile yaptın, bana havâle ettiğini ise, eksiksiz yaptım: Sana, köleye, Mansûr'a ve meclisine merhamet ettim." dediğini işitti.

zencefil_1109

Kayıtlı Kullanıcı
aleyküme selam kardeşim RABBİM razı olsun...

lamia_melek

Kayıtlı Kullanıcı
çok etkileyici bi hikayeymiş emeğine sağlık...

serap8191

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm çok güzel bir hikaye.emeğinize sağlık .ALLAHA emanet olun.

T.Nur

Kayıtlı Kullanıcı
Rabbim herkezin tövbesini kabul etsin selam ve dua ile

ZORZAMAN

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm çok güzel bir hikaye.emeğinize sağlık .ALLAHA emanet olun

nurışığı

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm kardeşim çok güzeldi selametle

smmmtuba

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm çok güzel bir hikaye.emeğinize sağlık .ALLAHA emanet olun.

selamün aleyküm çok güzel bir hikaye.emeğinize sağlık .ALLAHA emanet olun

Selamün Aleyküm kardeşim çok güzeldi selametle

çok etkileyici bi hikayeymiş emeğine sağlık...

Ve aleyküm selam ve rahmetullah,

Büyükler güzel, hayatları güzel, onlar her hareketlerinde Allahü tealanın rızasını gözettikleri için onların her hali güzel ve sözlerinde rabbani tesir var, bizimse nakledebilmek nasibimiz elhamdüllillah.

Dua eder, dua beklerim, cumanız mübarek olsun. Afiyet ve selamette kalınız.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt