Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

diyanetin taraf gazetesindeki açıklaması (1 Kullanıcı)

serkanhasdemir

Kayıtlı Kullanıcı
Diyanet Başkan Yardımcısı Dr. Görmez, Taraf’a konuştu: Ruhban Okulu sorunu din özgürlüğü bağlamında çözülmeli. Azınlıklara kulak verilsin, sıkıntılar aşılsın.

Ortodoks cemaatinin kendi din adamlarını yetiştirmek için yeniden açmak istediği Heybeliada Ruhban Okulu konusuna Diyanet’ten destek geldi. Ruhban Okulu’nun açılması konusunu Diyanet İşleri Başkanı Murat Bardakoğlu ve Başkan Yardımcısı Dr. Mehmet Görmez, din özgürlükleri kapsamında değerlendirdi. Görmez, “Bir dini azınlığın kendi din adamını yetiştirme konusunda kendi çocuklarına din eğitimini verme konusunda herhangi bir sıkıntıyla karşılaşması kabul edilemez” dedi.

Azınlıklara kulak verilmeli
Taraf’a konuşan Diyanet İşleri Başkan Yardımcılısı Dr. Mehmet Görmez, Ruhban Okulu’nun açılıp açılmaması konusunda farklı görüşler olduğunu, ancak Diyanet’in konuyu tamamen din özgürlüğü açısından görmesi gerektiğini söyledi. Görmez’in konuyla ilgili görüşleri şöyle: “Konuyu siyasi, uluslar arası boyutu ve mütegallibiyet esası açısından değerlendirmemiz doğru olmaz. Ancak hem İslam dininin kendi evrensel değerleri, prensipleri açısından, hem de tarih boyunca bu topraklarda farklı dinleri farklı kültürleri yan yana yaşatma konusundaki tarihi tecrübesi açısından baktığımızda; hangi dine mensup olursa olsun bir dini azınlığın kendi din adamını yetiştirme konusunda, kendi çocuklarına din eğitimini verme konusunda, herhangi bir sıkıntıyla karşılaşması kabul edilemez.”

Yüzyıllardan beri farklı dinlerin kültürlerin bir arada yaşadığını söyleyen Mehmet Görmez, üç asır önce İstanbul, Bursa ve Edirne’de farklı dinlerin kendi teolojilerini geliştirme şansının olduğunu söyledi. Görmez, “Yüzyıllar sonra herhangi bir dini azınlık ‘bu konuda benim bir sorunum var’ diyorsa bizim onu mutlaka dinlememiz gerekiyor. Arka plan art niyetler vs. bizi çok fazla ilgilendirmiyor. Bizlerle birlikte yaşamaya karar vermiş bir dini azınlık ‘benim bu konuda sorunum var’ diyorsa onun sorununu hem idari mekanizmaların hem de toplumun dinlemesi gerekiyor” dedi.

Dünyada 11 Eylül’den sonra inanç özgürlüğünün bir güvenlik problemi haline getirilerek Müslüman azınlıkların büyük sıkıntılar yaşadığını ifade eden Görmez, “Bu sıkıntılar maalesef insan hakları raporlarına çok girmiyor. Ama bunlar girmiyor diye Müslüman ülkelerde yaşayan Hıristiyan azınlıklara aynı muamele yapılamaz” diye konuştu.

“Konu inanç özgürlüğü sorunu”
Diyanet İşleri Başkanı Murat Bardaoğlu da Türkiye’de Hıristiyan azınlıkların eşit vatandaşlar olarak eşit haklara sahip olduğunu söyledi. Bardakoğlu, “Bir yerde Hıristiyan bir toplum var da kilise yapmak istiyorsa ona yardımcı olmalıyız... Ruhban Okulu sorunu din özgürlükleri bağlamında konuşulup çözülmelidir” diye konuştu.

bende bir müslüman genci olarak soruyorum. bu din özgürlüğüyle ilgili kararı siz neye dayanarak aldınız isviçre örneğine dayanarak mı ? gazzede ki yada filistindeki yada afganistandaki, belkide papanın acıklamaları... sizi şiddetle kınıyor bu karardan vaz geçmenizi temenni ediyorum ve korkuyorum yarın ayasofya camii içinde faklı demecler cıkar diye burası müslüman bir ülke

müslüman kardeşlerime sesleniyorum lütfen diyanetin bu açıklamasını için diyanetin sitesin den sorumlulara bir mesaj da siz atın eğer haklı olduğumu düşünüyorsanız ?

HilserSeN

Kayıtlı Kullanıcı
Hıyanet İşlerinin böyle bir girisimde bulunması sasırtmadı ....

serkanhasdemir

Kayıtlı Kullanıcı
kardeşlerim gelin bu ve bunun gibi haksızlıklara hebareber karar verip dur diyelim sitede binlerce müslüman bulunuyor beraber iletişim halinde olup olumsuzluklarda dur demeye bilip tepkimizi gösterelim

_SeNaToR_

Yasaklı Kullanıcı
Bu okulu açacak bunlar zaten İşte zemin için destek alıyorlar.Müslümanları temsil ettiğini sanan bu hıyanet işleri başkanlığı -ki Müslümanlar bu kurumdan beridir- Yerel dine hizmetini kusursuz sürdürmektedir.Kemalizm dinini yaymakta en görev bu kuruma verilmiştir.

nisan21

Kayıtlı Kullanıcı
İnanç özgürlüğü ne yazık ki sadece onlara var... Ne giyimleri konusunda ne taktıkları aksesuarlar konusunda onlara karşı çıkan yok.. Ama konu müslümanlar olunca, inancı için kapanan insanlara farklı bakışlar var... Başörtüsü görmeye bile tahammül edemeyenler, papazların, rahiplerin giydikleri kıyafetlere karışmayıp, inanç özgürlüğünden bahsediyorlar... Peki benim inanç özgürlüğüm nerede?????

serkanhasdemir

Kayıtlı Kullanıcı
diyanet müslümanların sorunlarıyla pek ilgilenmez :))
işi o değil ...

Kur'ana sevdalı

Kayıtlı Kullanıcı
S.a.Kardeşlerim.
Kusure bakmayın,üzülerek söylüyorum;DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI na haksızlık edyorsunuz.
Söylediklerinizin tam tersi bir kurum Diyanet.
Seksen bin çalışanıyla Yurt içi ve Yurtdışın da İslamı temsil ediyor,başta Müslümanlara Din hizmeti sunuyor,Dinimizi hurafelerden uzak bir şekilde öğretmeye çalışıyor,böyle bir kuruma hakaret ediyorsunuz,gerçekten de çok üzücü bir olay.
Peki bu işi birde öbür boyuttan ele alamazmısınız?tarih boyunca biz kimsenin inancına,inancını temsil eden değerlerine asla dokunmamışız,isteseydik ne kilise ,ne havra bırakırdık öyle değilmi?
Bizim Dinimiz asla bunu emretmiyor.Nasıl birisinin bizim kutsalımıza saldırmasına,yada hakaret etmesine razı deyilsek başkalarının kutsalıda onlara öyledir.
Bırakın herkes özgürce inancının gereğini serbestçe yaşasın.
Bizimde Avrupanın bir çok yerinde Camilerimiz,minarelerimiz var,acizane ben şahit oldum ve bangır bangır Avrupanın göbeğinde ezanımız okunuyor,elhamdülillah.
Korkmayın kardeşlerim.''İnneddiyne ındallahil islam'''Allah katında yegane din İslamdır.
Gelecek te İslamın olacaktır.Onlar da açsınlar okullarını,kiliselerini,ama biz daha çok çalışalım,daha çok tebliğ yapalım.ZAFER İSLAMIN OLACAKTIR.

nisan21

Kayıtlı Kullanıcı
Sakın yanlış anlaşılmasın, ben diyaneti kötülemek maksadıyla yazmadım... Toplumun genel bakış açısı ya da bazı kurumların diyeyim, başörtüsüne, inanca olan karşıtlığını söylemek istedim... Yoksa tabi ki herkes inandığı dinin okuluna gidebilir ya da inandığı gibi giyinebilir... Yanlış anlaşıldıysam özür dilerim...

mavci

* ZİKİR * FİKİR * ŞÜKÜR *
Yönetici
Ayın En İyi Üyesi
Ve Aleykumselam...

Ve Aleykumselam...

S.a.Kardeşlerim.
Kusure bakmayın,üzülerek söylüyorum;DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI na haksızlık edyorsunuz.
Söylediklerinizin tam tersi bir kurum Diyanet.
Seksen bin çalışanıyla Yurt içi ve Yurtdışın da İslamı temsil ediyor,başta Müslümanlara Din hizmeti sunuyor,Dinimizi hurafelerden uzak bir şekilde öğretmeye çalışıyor,böyle bir kuruma hakaret ediyorsunuz,gerçekten de çok üzücü bir olay.
Peki bu işi birde öbür boyuttan ele alamazmısınız?
Tarih boyunca biz kimsenin inancına,inancını temsil eden değerlerine asla dokunmamışız,isteseydik ne kilise ,ne havra bırakırdık öyle değilmi?
Bizim Dinimiz asla bunu emretmiyor.Nasıl birisinin bizim kutsalımıza saldırmasına,yada hakaret etmesine razı deyilsek başkalarının kutsalıda onlara öyledir.
Bırakın herkes özgürce inancının gereğini serbestçe yaşasın.
Bizimde Avrupanın bir çok yerinde Camilerimiz,minarelerimiz var,acizane ben şahit oldum ve bangır bangır Avrupanın göbeğinde ezanımız okunuyor,elhamdülillah.
Korkmayın kardeşlerim.''İnneddiyne ındallahil islam'''Allah katında yegane din İslamdır.
Gelecek te İslamın olacaktır.Onlar da açsınlar okullarını,kiliselerini,ama biz daha çok çalışalım,daha çok tebliğ yapalım.ZAFER İSLAMIN OLACAKTIR.

Allah CC. razı olsun değerli kardeşim...
En gür seda İSLAMIN SEDASI olacaktır inşallah...

Kur'ana sevdalı

Kayıtlı Kullanıcı
Sakın yanlış anlaşılmasın, ben diyaneti kötülemek maksadıyla yazmadım... Toplumun genel bakış açısı ya da bazı kurumların diyeyim, başörtüsüne, inanca olan karşıtlığını söylemek istedim... Yoksa tabi ki herkes inandığı dinin okuluna gidebilir ya da inandığı gibi giyinebilir... Yanlış anlaşıldıysam özür dilerim...

Sizin eleştirinize katılıyorum kardeşim,hemde yürekten katılıyorum.
Allah cc razı olsun,ama bazı kardeşlerimiz çok haksız bir şekilde saldırıyorlar ulvi bir kuruma.
Malesef Uluslararası hukuku da bir kenara itiyorlar.
Meselenin Dini boyutu zaten belli.

serkanhasdemir

Kayıtlı Kullanıcı
kusura bakma kardeşim haklı olabilirsin kendi düşüncene göre ama ben bu yaşanılan olaylardan sonra bunu hazmedemiyorum diyanetin böle bir acıklama yapmasını görevini su istimal olarak görüyorum seninde müslüman olduğuna emin olduğum için kuranda ki bu konudaki ayetlere dikkatini cekmek isterim okadar çok ayet var ki istersen bu konuda da bilgilendirme yazabilirim
saygılar kardeşim

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt