Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

DİNDE REFORM YAPILABİLİR Mİ? (1 Kullanıcı)

HAKERi

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.imamhatipkardesligi.com
DİNDE REFORM YAPILABİLİR Mİ?

İmam-ı Rabbânî hazretleri de buyuruyor ki:Bazı kimseler, yapacakları değişikliklerle dîni düzelteceklerini zannediyor, ortaya bidat çıkarıyorlar.Bidatlerin zulmetleri ile sünnetin nûrunu örtmeye çalışıyorlar.Yaptıkları değişikliklerle dînin noksanlıklarını tamamladıklarını iddia ediyorlar.Bilmiyorlar ki dîn noksan değildir.KUR'AN- KERîM'de buyuruluyor ki:BUGÜN SİZİN DÎNİNZİ İKMÂL EYLEDİM.ÜZERİNİZE OLAN NİMETİMİ TAMAMLADIM VE SİZE DÎN OLARAK İSLÂMİYETİ VERMEKLE RAZI OLDUM.(Maide 3)
Dînimiz, kıyâmete kadar hayat şekillerinde ve fen vâıtalarında yapılacak değişikliklerin, yeniliklerin hepsini kapsayan hükümleri bildirir.Müctehidler de bunlArın hepsini açıkladı.Sonra gelen Âlimler bu hükümlerin yeni olaylara nasıl tedileceklerini, tefsîr ve fıkıh kitaplarında bildirdi.Müceddid Âlimler kıyâmete kadar mevcuttur.Dîni değiştirip yıkmak isteyen reformcuların kuracaları şûrâdakiler, ya İmâm-ı Âzam hazretleri gibi birer müctehiddir veya değildir.Eğer müctehid iseler, içtihâdlarını birleştirmezler.Meselâ İmâm-ı Âzam hazretlerinin 3 talebesi müctehid oldukları ve hocalarından farklı içtihâdda bulunmalarına rağmen hocalarının içtihâdına yanlış dememişlerdir.Çünkü içtihâd; içtihâdla nakzedilmez, yanî hükmü ortadan kaldırılamaz.En mühimi de farklı içtihâdların rahmet olmasıdır.Hadîs-i Şerîf'te; ''Müctehid Âlimlerin farklı içtihâdları rahmettir.'' buyuruluyor.​

c_galip

Kayıtlı Kullanıcı
RE: DİNDE REFORM YAPILABİLİR Mİ?

BUGÜN SİZİN DÎNİNİZİ İKMÂL EYLEDİM.ÜZERİNİZE OLAN NİMETİMİ TAMAMLADIM VE SİZE DÎN OLARAK İSLÂMİYETİ VERMEKLE RAZI OLDUM.(Maide 3)

kendimizi islamın emrettiği gibi düzenlesek nasıl olur.
kur an sonsuza kadar yenilikler sunmaya devam edecektir.
ne dersiniz.

emeğinize sağlık.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt