Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Dilerimki Bayramınız Kutlu, Umutlu ve Mutlu geçsin (1 Kullanıcı)

CORE

Kayıtlı Kullanıcı
Şeytanın hileleri

Şeytanın çeşitli hileleri vardır va daima insanlara hile yapmaktadır.
Birinci hilesi şudur;Kula gelir, şöyle der."Namaz kılmak ,badet etmek zordur, yapma!Allah affeder, kerimdir." Bu şekilde kulu ibdetten alıkoymak ister. "Zikir yapma ne kadra uğraşsanda senin zikrin ibadetin olmuyor. ne kadar çabalasan da ancak bu kadar yapabiliyorsun, sanki veli mi olacaksın!" diye kula zikir, ibadet yaptrmamak için hile yapar.
Eğer, Allah (c.c) kulu muhafaza ederse; onun hilesine karşı şöyle cevap verir: "Ya lain (lanetlenmiş şeytan) Sen yapma diyorsun ama Allah yapmayı emretmiş. Allah'ın Peygamberleri Evliyaları hepsi yapmışlar, yapmakla görevliydiler. Bende görevimi yapacağım."

İkinci hilesi; Eğer kul, şeytanı yener,ibadet yapmaya devam ederse, bu seferde ona ,şu hileyle yaklaşır: "Madem yapıyorsun, bari aceleyle yap, biraz noksan olur ne çıkar? Acele yaparsan gidip arkadaşlarınla konuşacaksın, çay içeceksin şöyle edeceksim, böyle edeceksin" der.
Eğer , Allah (c.c) onu muhafaza ederse, onun hilesine karşı şöyle cevap verecektir : "Ya lain! Az ve tamam olan amel, çok ve noksan olan amelden daha hayırlıdır. Ben tam olarak yerine getireyimde az olsun."

Üçüncü hilesi; Kul, böyle deyipte amelini tam olarak yapınca, şeytan şu hileye başvurur; onu riaya düşürmek için şöyle der: "Evet, tam olarak yapıyorsun ama başkalarıda seni görüp ne kadar ibadet sahibi, şerefli ve takvalı bir insan olduğunu anlasınlar."
O zaman şeytana şöyle demelidir: " Allah-u Zülcelal'den başka, kimse kimseye menfaat veremez amelimi Allah için yapmam lazımdır."
Dördüncü hilesi ; Kul bundanda şeytanı yenerse, şeytan ona: "Ne güzel amel yaptın senden daha güzel yapan var mı!" diyerek kibir ve ucup getirir. Kul ona şöyle cevap vermelidir: "Ya lain! O güzel ameli ben mi yaptım? Allah bana yaptırdı. Eğer, Allah bana kuvvet, teşfik vermeseydi yapamazdım."

Bu şekilde, şeytan insana ne hileyle gelirse, onun hilelerine kapılmayıp ona cevap vermek lazımdır.
Ahmed adında bir zat diyor ki : "Peygamber (sallallahu aleyhi vessellem) hadisinde:
Kim ibadetinden bir pay bir haz almak istiyorsa, ibadetinde tevazu yapsın" buyuruyor.

Ben,Peygamber (sallallahu aleyhi vessellem) bu hadsinde neyi kastediyor, bizden ne istiyor diye, Ebu Süleyman (Kuddise Sırruhu)'ya sordum. şöyle dedi: ibadetinde ucup yapmamalısın. sabahtan akşama kadar zikir yapsan, namaz kılsan, Kur'an okusan, sohbet yapsan, dilin fesehatle sohbet etse, ne yaparsan yap, ucuplanmayacaksın.
Ancak o zaman, ibadetinden bir haz ve pay alabilirsin. eğer ibadetine ucup karışırsa, o ibadetten bir pay alamazsın."
Demek ki, insanın vücudunun - manevi olarak-tedavi olaması ve ibadetinden haz alabilmesi için kişinin, amelinde ucup yapmaması lazımdır. Yine şöyle devam ediyor:"Arif olan kimse yani, Allah-u Zülcelal'i -hakkıyla-tanıyan şahıs, iki rekat namaz kıldığında, o iki rekattan vücudunda bir tat, bir haz, bir duygu, bir iman halaveti duyuncaya kadar ibdetinden ayrılmaz."

İnsan, nasıl bir yemek yediğinde, o yemekle memnun oluyorsa, arif te iki rekat namazında, kendisine mutlaka manevi olarak bir tat, bir pay, bir haz alır. Başkası ise (50) rekat kıldığı halde, ondan hiçbir tat, hiçbir haz, hiçbir pay duymuyor. İşte ibdetlerimizin bu şekilde, sanki bir adet halinde olamaması lazımdır hakikaten insan nankördür.

Alıntı
Gülistan Dergisi

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt