Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Dilek Sabancı: Zihnimdeki duruluğu namaza borçluyum (1 Kullanıcı)

smyyes

Kayıtlı Kullanıcı
Dilek Sabancı: Zihnimdeki duruluğu namaza borçluyum

Dilek Sabancı, halkın gönlünde taht kuran işadamı Sakıp Sabancı'nın kızı. Rahmetli babası gibi hayır işlerine büyük önem veriyor.

İş hayatının yoğunluğuna rağmen, vaktinin büyük bölümünü engellilere ayırıyor. Dinî vecibelerini yerine getirmeye de azami dikkat gösteriyor. İlk kez 2003 yılında umreye giden Dilek Sabancı, Ramazan vesilesiyle geçtiğimiz günlerde yeniden Mekke'nin yolunu tuttu. "Tarifsiz hazlar yaşadım." dediği kutsal topraklarda, namaz düzenine hayran kalmış. İnsanların hayatını namaza göre programlaması, ezan okunduğu anda işlerini bırakıp camiye koşmaları kendisini derinden etkilemiş. Artık namazlarına daha çok dikkat ediyor, 'vaktim yok' bahanesini hayatından silmiş. "Zihinsel duruluğumu namaza borçluyum, insanın ruhu rahatlıyor." ifadesini kullanıyor. Oruç, hac ve zekat gibi ibadetleri de önemsiyor; ama namazı ayrı bir yere koyuyor: "Allah, bizim için her şeyi yaratmış; istediği, günlük bir saatimizi ayırmak. Namazın kazandırdıklarını anlatmaya kelimeler yetmez. Bunlar İslamiyet'in güzellikleri. Özellikle sabah namazını çok seviyorum." Neden ikinci kez umreye gitme ihtiyacı hissettiniz?
İlk defa umreye 2003 yılında gitmiş ve çok etkilenmiştim. Kendi kendime 'bir daha gideceğim' diye söz verdim. Allah da nasip etti, bir kez daha oraları görme fırsatım oldu. İlkinde acemiydim. Bu kez daha bilinçliydim. Yanımda İzmir Karşıyaka Müftüsü Emin Arık ve eşi de vardı. Ziyaretim esnasında Mekke ve Medine'yi gezerken daha tecrübeli olduğumu hissettim. Üstelik yaptığım dualarda da hazırlıklıydım.
Ramazan ayında umreyi özellikle mi yaptınız?
İlk umremi de Ramazan ayında gerçekleştirmiştim. İkinci ziyaretimi de bilerek Ramazan ayında yaptım. Ramazan'da umre yapmanın daha sevap olduğunu biliyorum. Ramazan'da oraların ortamı çok farklı oluyor. Bu yüzden ziyaretimin bu mübarek ayda muhteşem geçtiği düşüncesindeyim.
Sizi dine bu kadar yönelten ne oldu?
Benim hayata bakış açım, bu dünyanın bir gün sona ereceği üzerine kurulu. Kur'an-ı Kerim'de de ifade edildiği gibi uhrevi bir hayat herkesin karşısına bir gün mutlaka çıkacak. İnsanoğlu, dünyada yaptıklarının karşılığını cennet veya cehennem olarak görecek. Ayrıca biz Müslümanlar inşallah eninde sonunda cennete gideceğiz. Bu yüzden Müslüman olduğuma daima şükrediyorum. Benim kavrayamadığım, bazı insanların ölümden sonraki hayata inanmamaları. Herkes mutlaka hesaba çekilecek.
İslamiyet'i daha iyi öğrenmek için neler yapıyorsunuz?
İstanbul Beykoz eski Müftüsü Emin Bey'le sıkı bir diyalog içerisindeyim. Kendisi son derece iyi bir insan. Ayrıca iki kez Kur'an-ı Kerim'in mealini okudum. Kur'an'ı daha çok anlamaya muhtaç olduğumuzu düşünüyorum. İnşallah şimdi Kur'an'ın tefsirini okumaya başlayacağım. Süleyman Ateş'in ve Muhammed Esad'ın eserlerini okumayı planlıyorum.
Kutsal topraklarda sizi etkileyen bir şey oldu mu?
Kutsal topraklarda dikkatimi çeken en önemli şey; Mekke-Medine'deki insanların hayatlarını namaza göre programlamalarıydı. Her iki seferdir dikkat ediyorum; oradaki Müslümanlar ezan okunduğu zaman işlerini güçlerini bırakıp namaza koşuyorlar. Kimse işini veya yoğun çalışmasını bahane etmiyor. Ben ibadet dendiği zaman, 'Hiç vaktim yok, çok yoğunum.' diyordum. Fakat oraları gördüğümde, bu şikâyetimden vazgeçtim. Onlar hayatlarını adeta namaza göre programlıyor. Çok da rahat ediyorlar. Bu durumlarına hayran oldum.
Namazın dinimizdeki yeri hakkında neler düşünüyorsunuz?
Oruç, hac, zekât gibi ibadetlerin kuşkusuz büyük amaçları var. Ancak bizim dinimizde namazın çok ayrı bir yeri bulunuyor. Örneğin durumunuz iyi değilse hacca veya umreye gitmeyebilirsiniz. Sağlık sorunlarınız varsa oruç tutmayabilirsiniz, malınız yoksa zekât vermeyebilirsiniz. Ancak namazı mutlaka kılmalısınız. Namaz, Allah'ın üzerinde hassasiyetle durduğu bir ibadettir. Çok hasta olsak bile başımızla namazımızı kılmamız gerekiyor. Allah, bizim için her şeyi yaratmış; bizden istediği günlük yaklaşık bir saatimizi namaza ayırmamız. Hem namaz sayesinde insanın ruhu çok rahatlıyor. Ben, zihinsel duruluğumu namaza borçluyum diyebilirim. Namazın kazandırdıklarını anlatmaya kelimeler yetmez. Ayrıca daha önce benim namazlarım çok uzun sürerdi. Çünkü ben namaz kıldıktan sonra uzun uzun dua edilmesi gerektiğini sandığım için çok vaktim giderdi. Şimdi öğrendim ki; namazın kendisi başlı başına bir duaymış, ayrıca dua etmek isteğe bağlıymış. Üstelik çok zor durumda kaldığımızda namazı cem etmek gibi dini bir kolaylığın olduğunu öğrendim. Bunlar İslamiyet'in güzellikleri. Benim için namazların içinde sabah namazının çok ayrı bir yeri var. Sabah namazını çok seviyorum.
Türkiye'de son yıllarda kurulan Ramazan çadırları hakkında ne düşünüyorsunuz?
Tabii ki Ramazan'da yapılan bu tür etkinlikler çok güzel. Ancak duydum ki; çadırlardan durumu iyi olan insanlar da yemek alıyormuş. Bu durumu pek tasvip etmiyorum. Bakın sizinle umrede gördüklerimi paylaşayım: Orada mutlaka ihtiyaç sahibi yoksul insanlara iftar yardımı yapılır, yemekler verilir. Hatta Allah kabul eder inşallah, biz de bir iftar verdik. Oradaki görevliler beni kırmadılar, kısa sürede yaptığımız bir organizasyonla Mekke'de 400 yoksul insana iftar verme fırsatı yakaladık. Bu iftar beni çok mutlu etti. Hiç unutamam. Hele de gerçekten fakir ve yoksul insanların faydalanması çok sevindiriciydi.
Ramazan'a dair unutamadığınız bir anınız var mı?
Çocukluğumda yaşadığım Ramazanları kesinlikle unutamam. Başta anneannem, babam, annem ve tüm kardeşlerim Ramazan ayında iftar saatinde bir araya gelirdik. Bizim gibi büyük ve yoğun işleri olan bir ailede sürekli bir araya gelmek çok zordur. Aile büyüleri daima çalışır. Bu yüzden çocukken iftarda hep beraber olmamıza çok sevinirdim. Ayrıca çocukken oruç tutayım, tutmayayım mutlaka sahura kalkmaktan çok hoşlanırdım. Çünkü gecelerin ayrı bir hareketi oluyordu.
Başörtüsüyle ilgili yorumlarınızı alabilir miyim?
İleriki yıllarda başörtüsü takmayı düşünüyorum.

Erzurumli

Kayıtlı Kullanıcı
Ah kardeşim bunlar çok güzel sözler çok özel sözler ancak ALLAH TEALA yı sevmek fedakarlık ister ,boş sözler ancak yalancıyı tatmin eder...
Sabancı hanım sözlerinde doğru ise eğer ALLAH TEALA ya olan sevgisinde samimi olsunda tamamen kapansın,üzerinde hissesi olan bütün işyerlerinde namaz kılınabilecek mescidler yaptırsın ve namaz vakitlerinde işcisine müsaade etsin,para kazandığı zaman işcisini sıkı sıkıya çalıştırırken kriz zamanlarında da bu müslüman kardeşim ne yer içer acaba ben bunu işten çıkarmayayım desin,eğer bunun gibi nice ince ve kalın işler mevcutken yaptığı gösteriş hayırları onun için kurtarıcı olurmu bilmem...
Ha neden gösteriş hayırı dedim !!! çünkü hemen hemen her hayırları magazin gastelerinde boy gösteriyor madem hayır yapıyonuz hayrı yaptığınız el bile bunu bilmese ya !!!

smyyes

Kayıtlı Kullanıcı
Ah kardeşim bunlar çok güzel sözler çok özel sözler ancak ALLAH TEALA yı sevmek fedakarlık ister ,boş sözler ancak yalancıyı tatmin eder...
Sabancı hanım sözlerinde doğru ise eğer ALLAH TEALA ya olan sevgisinde samimi olsunda tamamen kapansın,üzerinde hissesi olan bütün işyerlerinde namaz kılınabilecek mescidler yaptırsın ve namaz vakitlerinde işcisine müsaade etsin,para kazandığı zaman işcisini sıkı sıkıya çalıştırırken kriz zamanlarında da bu müslüman kardeşim ne yer içer acaba ben bunu işten çıkarmayayım desin,eğer bunun gibi nice ince ve kalın işler mevcutken yaptığı gösteriş hayırları onun için kurtarıcı olurmu bilmem...
Ha neden gösteriş hayırı dedim !!! çünkü hemen hemen her hayırları magazin gastelerinde boy gösteriyor madem hayır yapıyonuz hayrı yaptığınız el bile bunu bilmese ya !!!
bilemiyorum abi.inşallah söyledikleri gösteriş için değildir.umarım yürekten samimi olarak söylemiştir bunları.çünkü artık zamanımız öyle bir hal aldı ki zengin insanlar başarılı insanlar ne yaparsa bizim halkımızda 'o bile yaptıysa demekki iyi birşey bu .bizde onun gibi yapalım 'deyip atlayıveriyor düşünmeden.eğer doğruysa böyle atlayanların hidayetine sebep olmuştur belkide.:a35:
Allah onu da diğerlerini de hidyete ulaştırsın inşallah.
Allah a emanet olun.
hayırlı geceler.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt