Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Dikkat! Bu Gece Terviye Gecesi! (1 Kullanıcı)

Ravzadakinurunkölesi

Kayıtlı Kullanıcı
Bu geceyi İhya Etmeyi Sakın İhmal Etmeyin.
Yarın Mutlaka Oruç Tutunuz.
Terviye,Arefe gününden bir önceki güne denir.

Terviye günü oruç tutmak çok faziletlidir. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(ALLAHü teâlâ, Terviye günü oruç tutan ve günah söylemeyen müslümanı elbette Cennete koyar.
[Ramuz]

(Terviye günü oruç tutmak, bin köle azat etmeye, iki bin deve kurban kesmeye ve cihad için gönderilen bin ata bedeldir.)
[Ebulberekat]

Terviye gününden sonra Arefe günü gelir.

_Terviye günü oruç tutan ve günah söz söylemeyen Müslüman Cennete girer.
[Ramuz]​

Affa ve rızaya nail olmayı hedef kabul ederek, Zilhiccenin ilk on gününü sanki Ramazan’ın son on günüymüş gibi geçirmeliyiz. Buna güç yetiremeyenler, hiç değilse arefe gününü ve bir gün öncesini oruçla ve ibadetle geçirmelidirler. On gece içinde, bilhassa terviye, arefe ve bayram gecelerini ihya etmenin özel bir yeri vardır.

Arefe günü bin İhlâs Suresi okumak çok faziletlidir. Çünkü arefe, tevhidin, azamet ve kibriyanın tam hissedilip ilan edildiği gündür. Bunun için Arefe gününün sabah namazında başlayıp bayramın dördüncü gününün ikindi namazına kadar 23 vakit farzlardan sonra teşrik tekbirlerini getirmek vaciptir. Hatta bu tekbirleri on gün içinde müsait oldukça söylemek büyük sevaptır.

Hz. Aişe anamız şöyle anlatmıştır:

Rasûlüllah Sallellahü Aleyhi ve Sellem zamanında bir adam vardı. Çalgıyı severdi. Ancak Zilhicce Ayı’nın hilali göründüğünde, sabahına oruçlu olurdu. Durum, Rasûlüllah‘a anlatıldı. Adamı getirdiler. Peygamberimiz Sallellahü Aleyhi ve Sellem ona sordu:

-Bu günlerde oruç tutmana sebep nedir?"
Şöyle dedi:

-Ya Rasûlallah! O günler Hac menasikinin yerine getirildiği ve Haccın yapıldığı günlerdir. Hûccac orada duâlar okurlar, istedim ki: ALLAH Celle Celalühu onların duasına beni de ortak eylesin.

Bunun üzerine Efendimiz Sallellahü Aleyhi ve Sellem şöyle buyurdular:

-Bu on günlerde tuttuğun oruçların her bir günü için yüz köle azâdı ve o kadar da deve kurban etmek sevabı alırsın. Ve ayrıca ALLAH Celle Celalühu yolunda üzerine binilip savaş edilen yüz at yetiştirmeye denktir. Terviye (Zilhiccenin sekizinci günü, arefe gününden bir gün evvel) günü bin köle azadı sevabı, bin deve sadaka etmek sevabı ve bin at sefere yollamış gibi sevap kazanırsın.

Kim şu dört geceyi ibadetle gecirir, ihya ederse Cennet'e girmeyi hak etmis, Cennet ona vacib olmus olur:
1. Terviye gecesi,
2. Arefe gecesi,
3. Kurban bayrami gecesi,
4. Ramazan bayrami gecesi

Son üç gün bol bol okunmalıdır.
''La ilahe illallahü vahdehü la şerike leh. Lehü'l mülkü ve lehü'l-hamdü yuhyi ve yümit. Ve hüve hayyün la yemütü biyedihi'l-hayr. Ve hüve ala külli şey'in kadir."

gülnisa

Kayıtlı Kullanıcı
selamunaleykum kardeşim
allah razı olsun
inşaallah birbirlerimiz için edeceğimiz dualar kabul olur
inanıyorum tüm kalbimle
allaha emanet ol
çok mutlu kal

Gök Kubbe

Kayıtlı Kullanıcı
arife öbür gün değil mi niye yarın oruç tutmamız gerekli?
bide tevriye gecesi nedir bu gece napılmalı lütfen biri açıklayabilir mi?
netten araştırıcam ama doğruluğuna güvenemiyorum..
Söylerseniz çok mutlu olurum şimdiden teşekkürler RABBim razı olsun selametle

Ravzadakinurunkölesi

Kayıtlı Kullanıcı
Ahmet Yesevi Derneği (CANLI) Şuanda bu adresteki sohbette bu gece ve arefe gecesinde yapılacak ameller hakkında bir sohbet yapılmaktadır.

Gece günden evvel gelir araplarda kardeşim.Biz de islami günlerimizi buna göre kutlarız.
Yarın terviye günü öyleyse bugun gecesidir.
Diğer gün arefe öyleyse yarın gece arefe gecesidir.
Terviye günü,arefe gününden önceki gün gündür.

Bilgileri şuan toplıyorum,eğer bir-iki saate kadar burda olursanız,yayınlayacağım inşallah,yalnız sohbeti kaçırmamanızı tavsiye ederim,tıklamanız kafi...
Bu geceyi kaçırmayalım!

Gök Kubbe

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH olsun.. buralarda olurum inşALLAH bekliycem tekrar RABBim razı olsun ::)

Ravzadakinurunkölesi

Kayıtlı Kullanıcı

_Terviye günü oruç tutan ve günah söz söylemeyen Müslüman Cennete girer.
[Ramuz]

Affa ve rızaya nail olmayı hedef kabul ederek, Zilhiccenin ilk on gününü sanki Ramazan’ın son on günüymüş gibi geçirmeliyiz. Buna güç yetiremeyenler, hiç değilse arefe gününü ve bir gün öncesini oruçla ve ibadetle geçirmelidirler. On gece içinde, bilhassa terviye, arefe ve bayram gecelerini ihya etmenin özel bir yeri vardır.

Arefe günü bin İhlâs Suresi okumak çok faziletlidir. Çünkü arefe, tevhidin, azamet ve kibriyanın tam hissedilip ilan edildiği gündür. Bunun için Arefe gününün sabah namazında başlayıp bayramın dördüncü gününün ikindi namazına kadar 23 vakit farzlardan sonra teşrik tekbirlerini getirmek vaciptir. Hatta bu tekbirleri on gün içinde müsait oldukça söylemek büyük sevaptır.

Hz. Aişe anamız şöyle anlatmıştır:

Rasûlüllah Sallellahü Aleyhi ve Sellem zamanında bir adam vardı. Çalgıyı severdi. Ancak Zilhicce Ayı’nın hilali göründüğünde, sabahına oruçlu olurdu. Durum, Rasûlüllah‘a anlatıldı. Adamı getirdiler. Peygamberimiz Sallellahü Aleyhi ve Sellem ona sordu:

-Bu günlerde oruç tutmana sebep nedir?" Şöyle dedi:

Ya Rasûlallah! O günler Hac menasikinin yerine getirildiği ve Haccın yapıldığı günlerdir. Hûccac orada duâlar okurlar, istedim ki: ALLAH Celle Celalühu onların duasına beni de ortak eylesin.

Bunun üzerine Efendimiz Sallellahü Aleyhi ve Sellem şöyle buyurdular:

-Bu on günlerde tuttuğun oruçların her bir günü için yüz köle azâdı ve o kadar da deve kurban etmek sevabı alırsın. Ve ayrıca ALLAH Celle Celalühu yolunda üzerine binilip savaş edilen yüz at yetiştirmeye denktir. Terviye (Zilhiccenin sekizinci günü, arefe gününden bir gün evvel) günü bin köle azadı sevabı, bin deve sadaka etmek sevabı ve bin at sefere yollamış gibi sevap kazanırsın.Kim şu dört geceyi ibadetle gecirir, ihya ederse Cennet'e girmeyi hak etmis, Cennet ona vacib olmus olur:
1. Terviye gecesi,
2. Arefe gecesi,

Son üç gün bol bol okunmalıdır.
''La ilahe illallahü vahdehü la şerike leh. Lehü'l mülkü ve lehü'l-hamdü yuhyi ve yümit. Ve hüve hayyün la yemütü biyedihi'l-hayr. Ve hüve ala külli şey'in kadir."​

Ravzadakinurunkölesi

Kayıtlı Kullanıcı
Kim şu dört geceyi ibadetle gecirir, ihya ederse Cennet'e girmeyi hak etmis, Cennet ona vacib olmus olur:
1. Terviye gecesi,
2. Arefe gecesi,

YaVekil

Kayıtlı Kullanıcı
''La ilahe illallahü vahdehü la şerike leh. Lehü'l mülkü ve lehü'l-hamdü yuhyi ve yümit. Ve hüve hayyün la yemütü biyedihi'l-hayr. Ve hüve ala külli şey'in kadir."

Allah razı olsun. Selam ve dua ile...

Reva

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razi olsun .. seytan tutma tutma diyordu az kalsın kanacaktım

Ravzadakinurunkölesi

Kayıtlı Kullanıcı
selamunaleykum kardeşim
allah razı olsun
inşaallah birbirlerimiz için edeceğimiz dualar kabul olur
inanıyorum tüm kalbimle
allaha emanet ol
çok mutlu kal

Ve Aleyküm Selam Değerli Gülnisa,
Allah c.c. hepimizden razı olsun inşallah...

Büyük hâcet duası

Okunuşu:

Allâhumme ileyke eş'kû dâ'fe kuvvetiy ve kîllete hiletiy ve hevâniy alennâs; Yâ Erhamerrahimiyn, ente Rabbül müstadâfiyn; ente erhamu biy min entekileniy ilâ aduvvin bağiydin yetecehhemuniy, ev ilâ sadıykın karîbin mellektehu emrî. İn lem tekûn gadbane aleyye, felâ ubâliy, gayre enne âfiyeteke ev seûliy. Euzü binûri vechikellezi eşrekat lehu zulûmatu ve salâha aleyhi emriddünya vel âhıreti en yenzile bi gadabüke ev yehılle aleyye sehatük; ve lekel utba hatta terda
ve lâ havle velâ kuvvete illâ bike.

Anlamı

"Allâhım, kuvvetimin yetersiz kaldığını, çaresiz olduğumu, halk nazarında hor hakîr hale düştüğümü görüyorsun. Ya erhamer rahimiyn, zayıf görülüp ezilenlerin Rabbi sensin. Kötü huylu ve kötü tavırlı yabancı düşmanın eline beni terketmiyecek, hatta himayemi ellerine verdiğin akrabadan bir dosta bile beni bırakmayacak kadar Rahimsin.

ALLAH'ım, bana karşı gazablı değilsen; çektiğim eziyet ve belâlara hiç aldırış etmem. Ancak şu da var ki, koruma sahan bunları da çektirmeyecek kadar geniştir. Allâh'ım, gazabına maruz kalmaktan, yahud rızasızlığından, senin bütün zulmeti parıl parıl aydınlatan, dünya ve âhıret hallerinin yegâne selâmete çıkartıcısı olan NUR'u Vechine sığınırım. Allâh'ım rızan olasıya senden affını diliyorum. Havl ve kuvvet ancak seninledir."

Emine Emel

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm ve berakatühü
rabbim sizden razı olsun
bu duaları sayenizde öğrendim bu günün ve gecesinin önemini
selam ve dua ile

Ravzadakinurunkölesi

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm ve berakatühü
rabbim sizden razı olsun
bu duaları sayenizde öğrendim bu günün ve gecesinin önemini
selam ve dua ile

Ve aleyküm selam değerli kardeşim
sakın karıştırmayın,terviye gecesi bu uyandığımız geceydi,şimdi yatacağımız gece arefe gecesi...
Konuyu dün açtım yanlış anlaşılma olmasın inşallah...
ama muhakkak arefe geesini de ihya ediniz...
Yarın da oruçlu olunuz inşallah...
Allah c.c. kabul etsin...​

maharaja

Kayıtlı Kullanıcı
bugün terviye günü.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt