Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

delik kova...... (1 Kullanıcı)

-BiLaL-

Kayıtlı Kullanıcı
Delik Kova​

Bir zamanlar efendisinin evine her gün nehirden su taşıyan bir köle vardı. Köle boynunda taşıdığı bir sopanın iki ucuna birer kova asar, bu kovaları nehirden aldığı su ile doldurur ve eve getirirdi.
Ancak kovalardan birisi birkaç yerinden delinmiş eski bir kovaydı. Dolayısıyla, nehirde ağzına kadar doldurulan suyun ancak yarısını tutabilirdi eve kadar. Diğeri ise yep yeni ve sağlam bir kovaydı. Suyu hiç sızdırmadan taşırdı. Tam iki yıl bu böylece devam etti. Sucu köle nehirde iki tam kova dolduruyor, efendisinin evine geldiğinde ise geriye sadece bir buçuk kova su kalıyordu.
Deliksiz kova bu başarısıyla gurur duyuyor ve ?Ben işimi tam görüyorum? diyerek böbürleniyordu. Zavallı delik kova kusurundan dolayı utanıyor ve kendisinden beklenenin sadece yarısını yapabildiği için hep üzülüyordu. İki yıl boyunca deliğinden su sızdırmayı içine sindiremediği için, bir gün dile gelip nehir kenarında sucuya şöyle dedi:
-Ey sucu insan! Kendimden utanıyorum ve senden özür dilemek istiyorum.
-Niye ki? diye sordu sucu.
-Neden utanıyorsun?
-İki yıl boyunca, yan tarafımdaki çatlaklar yüzünden sular akıp gitti ve yükümün sadece yarısını efendinin evine götürebildim. Benim kusurum nedeniyle sen de gayretlerinin karşılığını tam alamıyorsun.

Sucu eski delik kovaya acıdı ve şefkatli bir sesle şöyle dedi:
-Efendinin evine dönerken, yol kenarındaki çiçeklere bir dikkat et istersen.
Gerçekten de, tepeye çıkarken, delik kova yol kenarındaki enfes yaban çiçeklerini gördü ve bu onu birazcık neşelendirdi. Ama yolun sonunda yine kederlendi, çünkü yükünün yarısını yine çatlaklardan akıtmıştı. Bu başarısızlığından ötürü sucudan yine özür diledi. Sucu kovaya şöyle dedi:
-Yolun sadece senin tarafında çiçekler açtığını, diğer tarafında hiç çiçek olmadığını farketmedin mi? Bu neden böyle biliyor musun? Ben senin delik olduğunu baştan beri biliyordum ve bundan faydalanmak istedim. Senin tarafındaki yol kenarına çiçek tumları ektim. Ve her gün dereden dönerken onları sen suladın. İki yıl boyunca bu güzel çiçeklerle efendimin masasını süsleyebildiysem, bu senin sayende oldu. Senin sayende, efendimin odası böylesine güzelleşti
..

Bahar_58

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Konu Yok

RE: Konu Yok

Selamun Aleyküm
Allah Razi Olsun_
Cok Güzel bir Hikaye bir kere daha okumustum__B)

-BiLaL-

Kayıtlı Kullanıcı
RE: delik kova......

Bahar_58 yazdı:
Selamun Aleyküm
Allah Razi Olsun_
Cok Güzel bir Hikaye bir kere daha okumustum__B)

aleyküm selam;
Rahman sizden de razı olsun
bende çok beğendiğim için sizlerle paylaştım...
selametle kalın...

bilgideposu1982

Kayıtlı Kullanıcı

KARDEŞİM BU HİKAYE DERS ALIMMASI GEREKEN BİR HİKAYE ALLAH HER İNSANDA BİR YERİ KAPATIR BİR YERİ ACAR ALLAH RAZI OLSUN

-BiLaL-

Kayıtlı Kullanıcı

Sağolun Allah c.c. sizden de razı olsun İnşAAllah...selametle kalın...

handan06

Kayıtlı Kullanıcı

VAY BEEEEEE ÇOK GÜZEL

-BiLaL-

Kayıtlı Kullanıcı

B)B)B)B)B)

Canan38

Kayıtlı Kullanıcı

B)SELAMUN ALEYKUM:B)BILAL KARDESIMB) EMEGINE SAGLIK GUZEL KISSA IMIS:SELAM VE DUA ILE SAYGILARB)

-BiLaL-

Kayıtlı Kullanıcı

aleyküm selam; Allah c.c. razı olsunB)

liseli

Kayıtlı Kullanıcı

emeğine sağlık

umeyye

Kayıtlı Kullanıcı

s.a kardeşim emeğine sağlık çok güzel ve inc bir düşünce :eek: Ben olmuş olsaydım o delik kovayı kendime bir gün yük etmezdimm.:):):) A.E.O

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt