Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

CUMA GÜNÜ TÖVBE ETMENIN FAZILETI (1 Kullanıcı)

seher vakit

Kayıtlı Kullanıcı
B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)
PEYGAMBERIMIZ S.A.V BUYURUYOR KI:
B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)

KIM CUMA GÜNÜ BANA SEKSEN KERE SALAT Ü SELAMGETIRIRSE
ALLAH ONUN SEKSEN SENELIK GÜNAHINI BAGISLAR
ASHAB:
EY ALLAHIN RESULÜ SANA GETIRECEGIMIZ SALAT Ü SELAM NASILDIR DIYE SORDULAR
ALLAHIN RESULÜ SÖYLE DERSINIZ DIYE BUYURDU
B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)

ALLAHÜMME SALLI ALA MUHAMMEDIN ABDIKE VE NEBIYYIKE VE RESULIKE
VE ALA ALI MUHAMMEDIN SALÄTEN TEKÜNÜ LEKE RIDAEN VELI HAKKIHI
EDAEN VE ATIHIL VESILETE VEL MEKAMEL MAHMUDELLEZI VEADTEHU VE ECZIHI
ANNA MÄ HÜVE EHLÜHÜ EFDALE MA CEZEYTE NEBIYYEN AN ÜMMETIHI VE SALLI ALA
CEMIY I IHVANIHI MINEN NEBIYYINE VES SALIHIYNE YA ERHAMER RAHIMIYN

B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)

CUMA NAMAZINDAN SONRA SÖYLE DUA EDILIR

ALLAHÜMME YA GANIYYÜ YA HAMIYDÜ YA MÜBDIÜ YAMÜIDÜ YA RAHIYMÜ
YA VEDUDU AGNINI BI HALALIKE AN HARAMIKE VE BI FADLIKE AMMEN SIVAK
MANASI:
EY GANIYY EY HAMIYD EY MÜBDI EY MÜIYD EY RAHIYM EY VEDUD ALLAHIM
BENI HELALIN SAYESINDE HARAMINDAN KORU FADLINLA SENDEN BASKASINA MUHTAC ETME AMIN

FAZILETI:
KIM BU DUAYA DEVAM DEDERSE ALLAH ONU KIMSEYE MUHTAC ETMEZ
VE ONU UMMADIGIYERDEN RIZIKLANDIRIR

DUA KITABINDAN ALINTI
BU VESILE ILE HAYIRLI CUMALAR ALLAH C.C YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN AMIN

enelhak

Kayıtlı Kullanıcı
RE: CUMA GÜNÜ TÖVBE ETMENIN FAZILETI

Allah Razı olsun paylaşımlar için zira hadislerin kaynağınıda aktarırsak istifademiz için faydalı olacaktır

seher vakit

Kayıtlı Kullanıcı

enelhak yazdı:
Allah Razı olsun paylaşımlar için zira hadislerin kaynağınıda aktarırsak istifademiz için faydalı olacaktır

AMIN ALLAH CÜMLEMIZDEN RAZI OLSUN
MAALESEF KITABDA DA KAYNAK BELIRTILMEDIGI ICIN
SADECE KITABIN ADINI VE YAYIN EVINI VEREBLIRIM

YASIN TEBAREKE AMME SECDE TAHA
TÖVBE MÜNAFIKUN KALEM SURELERI VE DUALALAR HAZINESI
ARIF PAMUK PAMUK YAYINCILIK
ALLAHA EMANET OLUNUZB)

MEKKE

Kayıtlı Kullanıcı

Allah (c.c.) razı olsun selametle..B)

hafize

Kayıtlı Kullanıcı

Abdullâh bin Amr -radıyallâhu anh-'dan gelen bir rivâyette Rasûlullâh -sallallâhu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuştur:
"Kim bana bir defa salât ü selâm getirirse, bu sebeple Allâh Teâlâ da ona on misli merhamet eder." (Müslim)
Hadîsin bazı rivâyetlerinde, Hazret-i Peygamber'e salavat getiren kimseye, Cenâb-ı Hakk'ın on defa merhamet edeceği müjdesine ilâveten, o kimsenin on günahının bağışlanacağı, manevî derecesinin on derece daha yükseltileceği de haber verilmektedir. (Nesâî)
Ashâb-ı Kirâm'dan Ebû Talhâ el-Ensârî'nin anlattığına göre, birgün Rasûlullâh -sallallâhu aleyhi ve sellem- mütebessim bir çehreyle Ashâb-ı Kirâm'ın yanına geldi ve Cebrâil -aleyhisselâm-'ın kendisine şu müjdeyi getirdiğini haber verdi:
"-Muhammed! Ümmetinden biri sana bir salât getirdiğinde benim onun günahlarının bağışlanması için on defa istiğfar etmem, o kimsenin sana bir selâm getirmesi hâlinde de benim ona on selâm vermem seni sevindirmez mi?" (Nesâî)
Görüldüğü gibi Hazret-i Peygamber'e salât ü selâm getirmek, Allâh'ın rahmetini ve rızâsını kazanmaya vesîledir. Bu sebeple her fırsatta Rasûl-i Ekrem Efendimiz'e salât ü selâm getirmelidir.
İbn Mes'ûd'dan gelen bir rivâyette de Rasûlullâh -sallallâhu aleyhi ve sellem- şöyle buyururlar:
"Kıyâmet gününde insanların bana en yakın olanları, bana en çok salât ü selâm getirenleridir."
Bir başka hadîs-i şerifte ise, Evs b. Evs -radıyallâhu anh-'dan rivâyet edildiğine göre Rasûlullâh -sallallâhu aleyhi ve sellem-:
"-Günlerin en fazîletlisi Cuma günüdür. Bu sebeple o gün bana çokça salât ü selâm getiriniz; zîrâ sizin salât ü selâmlarınız bana sunulur." buyurunca, Ashâb-ı Kirâm:
"-Yâ Rasûlullâh! Vefât ettiğin ve senden hiçbir eser kalmadığı zaman salât ü selâmlarımız sana nasıl sunulur?" diye sordular. Bunun üzerine Peygamber -sallallâhu aleyhi ve sellem-:
"-Allâh Teâlâ, peygamberlerin bedenlerini çürütmeyi toprağa haram kıldı." buyurdu. (Ebû Dâvud)
Hadisten de anlaşıldığı gibi Peygamber Efendimiz'e gönderilen salavâtlar ona takdim edilir. O da bu selâmları alır.
Bu bulunmaz fırsatı kaçırmamak için ona her fırsatta salavât getirmeye gayret etmelidir. Ayrıca hadîste Cuma gününün fazîletinden de söz edilmiştir. Bu sebeple Rasûl-i Ekrem'e Cuma günü daha çok salât ü selâm göndermeli ve böylece Cenâb-ı Hakk'ın rızâsını kazanmaya çalışmalıdır.
Rasûlullâh'a salât ü selâm getirmek sûretiyle kazanacağı mânevî ecre önem vermemiş, kendini elde edeceği büyük bir sevaptan mahrum bırakmış kimseler hakkında Peygamber -sallallâhu aleyhi ve sellem-:
"Asıl cimri, yanında adım anıldığı hâlde bana salâvât getirmeyen kimsedir." buyurmuştur.
CUMANIZ MÜBAREK OLSUN S.A B)B)B)B)

evindar

Kayıtlı Kullanıcı

selamünaleyküm kardeşim,

ALLAH razı olsun Cumamız mübarek olsunB)B)B)

selamünaleyküm

seher vakit

Kayıtlı Kullanıcı

hafize yazdı:
Abdullâh bin Amr -radıyallâhu anh-'dan gelen bir rivâyette Rasûlullâh -sallallâhu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuştur:
"Kim bana bir defa salât ü selâm getirirse, bu sebeple Allâh Teâlâ da ona on misli merhamet eder." (Müslim)
Hadîsin bazı rivâyetlerinde, Hazret-i Peygamber'e salavat getiren kimseye, Cenâb-ı Hakk'ın on defa merhamet edeceği müjdesine ilâveten, o kimsenin on günahının bağışlanacağı, manevî derecesinin on derece daha yükseltileceği de haber verilmektedir. (Nesâî)
Ashâb-ı Kirâm'dan Ebû Talhâ el-Ensârî'nin anlattığına göre, birgün Rasûlullâh -sallallâhu aleyhi ve sellem- mütebessim bir çehreyle Ashâb-ı Kirâm'ın yanına geldi ve Cebrâil -aleyhisselâm-'ın kendisine şu müjdeyi getirdiğini haber verdi:
"-Muhammed! Ümmetinden biri sana bir salât getirdiğinde benim onun günahlarının bağışlanması için on defa istiğfar etmem, o kimsenin sana bir selâm getirmesi hâlinde de benim ona on selâm vermem seni sevindirmez mi?" (Nesâî)
Görüldüğü gibi Hazret-i Peygamber'e salât ü selâm getirmek, Allâh'ın rahmetini ve rızâsını kazanmaya vesîledir. Bu sebeple her fırsatta Rasûl-i Ekrem Efendimiz'e salât ü selâm getirmelidir.
İbn Mes'ûd'dan gelen bir rivâyette de Rasûlullâh -sallallâhu aleyhi ve sellem- şöyle buyururlar:
"Kıyâmet gününde insanların bana en yakın olanları, bana en çok salât ü selâm getirenleridir."
Bir başka hadîs-i şerifte ise, Evs b. Evs -radıyallâhu anh-'dan rivâyet edildiğine göre Rasûlullâh -sallallâhu aleyhi ve sellem-:
"-Günlerin en fazîletlisi Cuma günüdür. Bu sebeple o gün bana çokça salât ü selâm getiriniz; zîrâ sizin salât ü selâmlarınız bana sunulur." buyurunca, Ashâb-ı Kirâm:
"-Yâ Rasûlullâh! Vefât ettiğin ve senden hiçbir eser kalmadığı zaman salât ü selâmlarımız sana nasıl sunulur?" diye sordular. Bunun üzerine Peygamber -sallallâhu aleyhi ve sellem-:
"-Allâh Teâlâ, peygamberlerin bedenlerini çürütmeyi toprağa haram kıldı." buyurdu. (Ebû Dâvud)
Hadisten de anlaşıldığı gibi Peygamber Efendimiz'e gönderilen salavâtlar ona takdim edilir. O da bu selâmları alır.
Bu bulunmaz fırsatı kaçırmamak için ona her fırsatta salavât getirmeye gayret etmelidir. Ayrıca hadîste Cuma gününün fazîletinden de söz edilmiştir. Bu sebeple Rasûl-i Ekrem'e Cuma günü daha çok salât ü selâm göndermeli ve böylece Cenâb-ı Hakk'ın rızâsını kazanmaya çalışmalıdır.
Rasûlullâh'a salât ü selâm getirmek sûretiyle kazanacağı mânevî ecre önem vermemiş, kendini elde edeceği büyük bir sevaptan mahrum bırakmış kimseler hakkında Peygamber -sallallâhu aleyhi ve sellem-:
"Asıl cimri, yanında adım anıldığı hâlde bana salâvât getirmeyen kimsedir." buyurmuştur.
CUMANIZ MÜBAREK OLSUN S.A B)B)B)B)
ALLAH RAZI OLSUN ABLAM SIZEDE HAYIRLI CUMALARB)B)B)

seher vakit

Kayıtlı Kullanıcı

evindar yazdı:
selamünaleyküm kardeşim,

ALLAH razı olsun Cumamız mübarek olsunB)B)B)

selamünaleyküm

ALEYKÜMSELAM KARDESIM ALLAH SIZDENDE RAZI OLSUNB)

makinaci06

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI OLSUN..

seher vakit

Kayıtlı Kullanıcı

AMIN KARDESIM ALLAH CÜMLEMIZDEN RAZI OLSUN
HAYIRLI CUMALARB)B)B)B)

enelhak

Kayıtlı Kullanıcı

seher vakit yazdı:
enelhak yazdı:

AMIN ALLAH CÜMLEMIZDEN RAZI OLSUN
MAALESEF KITABDA DA KAYNAK BELIRTILMEDIGI ICIN
SADECE KITABIN ADINI VE YAYIN EVINI VEREBLIRIM

YASIN TEBAREKE AMME SECDE TAHA
TÖVBE MÜNAFIKUN KALEM SURELERI VE DUALALAR HAZINESI
ARIF PAMUK PAMUK YAYINCILIK
ALLAHA EMANET OLUNUZB)

Eyvallah kardeşim. şüphesiz Hadisi şerifler sahih olmasa da kökten değiştirilemezler nitekim ifade farklılıkları bunu sahihlikten çıkarır ve tamamen uydurma hadislerde biiznillah müminlerce farkedilir ancak yine de kaynaklı olmasına özen gösterilmelidir önemli bir husustur vesselam..

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt