Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

cömertlik olmazsa olmaz (1 Kullanıcı)

faruk HAY

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün aleyküm kardeşlerim

Günümüzde cömert insan malesef çok az.Bırakın hayır yapmayı zekat bile verilmiyor.Oysaki zekat beş vakit namaz gibi farzdır.

Bir insanın hem cenneti arzu edip hemde cömert olmaması düşünülemez.Cennet kapıları cömertler için açacaktır.dünyada o kapıya giden yol cömertlik kapısıdır.Cennete ilk defa hak ve hakikati yaymak uğruna malını ve canını Allah rızası için harcayan cömertler girecektir.Evet, onlar Rab' lerine fani olan şeyler verecek ve bakiyi kazanarak ebediyete ereceklerdir.

Cömertlik peygamberlerin ahlakı ve kurtuluşun en güzel sebeplerinden biridir.Hazreti peygamber (s.a.v) cömertlikle cimriliği iki dala benzeterek şöyle buyurmuştur:

"Cömertlik cennetten dalları dünyaya uzanmış bir ağaçtır.Onun dallarından tutanı cennete götürür.Cimrilik cehennemden dalları dünyaya uzanmış bir ağaçtır.Onun dallarından tutanı ateşe götürür."

Demek, cömertlik insanı en sonunda cennete götürür.Cimrilik de cehenneme...

Cömertlerden bir kaç örnek vererek yazımı bitirmek istiyorum

Sehl b. İbrahim şöyle anlatıyor:

İbrahim b. Edhem'le dost idik.Bir keresinde ağır bir hastalığa tutulmuştum.Bunun üzerine İbrahim b. Edhem, elindeki her şeyi benim sıhhatim için harcadı.Sonra iyileşmeye beşladım.Bir ara kendisinden canımın çektiği yiyecek bir şeyler istedim.Elinde bir şeyi kalmadığından merkebini satıp arzumu yerine getirdi.Sıhhate kevuştugumda bir yere gitmek için merkep lazım oldu ve,

"Ey İbrahim, merkep nerede?" diye sordum.
İbrahim b. Edhem,
Sattık dedi.

Sıhhatim yol yürümeye müsait olmadığı için,

"Peki ama şimdi ben neye bineceğim?" dedim.
O arifler sultanı,

"Sırtıma bineceksin kardeşim!"dedi ve beni üç konak mesafesi boyunca sırtında taşıdı.

Büyük meşhur velilerden Seri es-Sakati anlatır:

"Bir gün bir hata işledim.O hatanın ateşi otuz yıldır içimde durmakta, hatırladıkça kalbim cayır cayır yanmaktadır.Bir gün bağdat şehrinde, dükkanımın bulunduğu semtte yangın çıktı.Bütün dükkanlar yandığı halde yalnız benim dükkanım yanmamıştı.Dükkanımın yanmadığı haberi gelince, Elhamdülillah diye Allah Teala' ya şükrettim.Hemen akabinde, başkalarının zarar ve ziyanını düşünmediğimi hatırlayıp, çok tövbe ve istiğfar ettim.Kefaret olarak dükkanımdaki bütün malları fakirlere dağıttım.Fakat otuz yıldır kalbimden bunun acısını silemedim."

Allah Teala bizlere böyle cömert ariflerin yolunu tutmayı nasip etsin inşallah.

Allaha emanet olun kardeşlerim

SİRACETTİN ÖNLÜER "EDEP YA HU! SEMERKAND

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt