Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Çok inciniyorum, incitenlerden..Ne yapmalıyım? (1 Kullanıcı)

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
Çok inciniyorum, incitenlerden..Ne yapmalıyım?

Geçen Perşembe ders bitimi bir hanım geldi, yanıma oturdu ve;

“…Sohbet içinde; “İncinme incitenden, gelmeyene gidin, birbirinizi Allah için sevin..” dediniz ya..Ben çok inciniyorum incitenlerden ne yapmayalım?” dedi..

Ama der demez de akıverdi gözyaşları Anlaşılan epey dolmuş, çok incinmiş..

Hemen elini tuttum önce, sonra da kucaklayıp, öptüm onu

Ve dedim ki;

-Bak sana iki SIR vereceğim, anlarsan ve uygularsan artık hiç kimse seni incitemez

Kulak kesildi bana..Umutsuz gibi, ama gözlerinde bir pırıltıyla

-Hani daha önce anlattım ya sizlere günah konusunda:

-Her insan İslam fıtratı üzere doğar, tertemizdir ve yüce Yaratıcı O Vahhab, içine tüm esmasıyla olası bütün güzellikleri işlemiştir..Kişi dünyaya geldiğinde isterse fıtrat üzere kalır, isterse de bozar yaradılışını, nefsine zulmeder, gurbetlere atar kendini demiştim ya..

İşte canım, gel bunu açalım birlikte;

Kainatta yaradılmış her şey Allah’ı tesbih eder kendi lisanlarıyla, canlı-cansız her şey daim tesbihtedir değil mi?

Bu haliyle “Kainat büyük bir mescid gibidir” diyebiliriz;

Yani her şeyin yüzü O’na dönük, her şey O’nu anmakta, yanmakta..

Şimdi; İnsan günah işleyince, başta kendi hususi dairesi olmak üzere, tüm kainatla çelişiyor..

Nasıl mı?

Kainattaki zikir zincirini kırıyor..

Öyle ya, her şey Yaradan’ını tesbih ederken, o kendini gurbetlere atmış, zikir halkasını kesmiş..

Günah böyle bir şey işte..Her günah işleyen kişi, o muhteşem halkayı zorluyor ve koparıyor..

O zaman eşya yani tüm kainat ve içindekiler, o kişiye yabancılaşıyor, yol vermiyor..

Gurbetlerin bir açılımı da bu..

Yani günah, kendisiyle zıd düştüklerinle zoraki yaşamak-yaşayamamak aslında..

Hani büyüklerden birisi demiş ya;

“Ben günah işlediğimde, bineğimin ve hanımımın huysuzluğundan hemen anlarım”

İşte SIR burada canım..

Bunu kavrarsan, başına gelen olaylarda ya da seni incittiklerinde, gayrına değil de nefsine yönelir sorgularsan hiç incinmezsin

“Bana neden böyle yaptılar?” “Neden böyle oldu” değil,

“Ben ne yaptım ne halt işledim ki böyle oldu” diye içe dönük sorgu

Rabbimiz de böyle demiyor mu? Bak ayete;

“Başınıza gelen her musîbet, işlediğiniz günahlarınız (ihmalleriniz ve kusurlarınız) sebebiyledir, hatta Allah günahlarınızın çoğunu da affeder.” Şura-30

İşte gayrısından İncinenler, hep dışındakileri sorgulayanlardır.

İnsan bu sırrı kavrar ve O’na tam kul olursa, Yaradan tüm dünyayı ona musahhar eder, her şeyi emrine verir,

Sevdiğini kainata sevdirir, memnun olduğunu memnun eder

Sen Allah için olursan, O da senin için olur yani

İkinci SIR Her yaptığını Allah için yapmak..

Sadece O’nun için..

Eğer böyle yaparsa kişi, ne teşekkür bekler ne de takdir..

Ne alkış ne de övgü

Neden?

O’nun için yaptı çünkü, karşılığı da O’ndan olacak, O’nca olacak

İşte bu sırrı kavrayan asla darılmaz

Eşi olsun, patronu olsun, arkadaşı, çocuğu, komşusu..

Kim olursa olsun, hiç kimseye darılmaz ..

Ha, gelmesin mi teşekkür hiç

Hani insan hep meftundur ya peşin karşılıklara

Gelirse nurun ala nur olur

Ama bu mertebede, gelse de gelmese de etkilenmez kişi

Bunun için de, her işe başladığında “Allah’ım senin için” demeli, öyle yola çıkmalısın;

Bu niyetle yaptığın tüm işler, attığın her adım seni yüceltecek, hem burada hem de ötelerde,..

Adetlerin ibadetlere dönecek ve kazanan sen olacaksın, kendini O’na mal etmenden ötürü..

Hani derim ya hep; “Allah katında değerini öğrenmek istiyorsan; İçine bak! O, sende ne kadarsa”

O seçiyor kullarını “innallahestafa” sırrınca

Sen de aday ol O’na

“Ben” de, parmak kaldır, kendini beğendir O’na

Bak kendini beğendirmek için bir ömür çırpındıklarından nasıl inciniyorsun..

O'na sevdir-beğendir kendini ki seçilesin, Kul ol ki SULTAN olasın..

Karanlıkta uzaktan bir kıvılcım görmüşcesine tebessüm etti

Ama düşünecek biliyorum ve ererse sırra, tüm dünya güzelleşecek

Ve erersek sırra dünya güzelleşecek

muhabbetle

umeyye

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm Ablacım

Eline emeğine yüreğine sağlık RAHMAN razı olsun sevabını kat kat bahşetsin işl.
Ablacım öyle güzel bir konu işlemişsin ki günümüz İnsan ının yarasına melhem olacak ilacı bizlere sunmuşsun MEVLA bizlere ve Ümmeti Muhammede bu güzelim paylaşımdan istifade etmeyi nasip eylesin işl.

Selam ve Baki Dua ile RAHMAN ve RAHİM olan yüce ALLAH a emenet ol

yesilbeyaz

Kayıtlı Kullanıcı
Derin bir konu. emeğinize sağlık, Allah (C.C) razı olsun

Im_muslim

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAHım ne güzel bir sırdır bu Hafize Hanımefendiciğim....Çok ama çok güze bir konu...
ALLAHım sevablarınızı misli misli yazsın inşaallah "Hani derim ya hep; “Allah katında değerini öğrenmek istiyorsan; İçine bak! O, sende ne kadarsa” Değil mi O sende ne kadarsa! emeğine sağlık ablacım...hayırlı günler...

enise karadeniz

Kayıtlı Kullanıcı
s.a
allah razı olsun hafize anne.harika bir paylaşımdı.eminimki bunları anlattığın kişinin hayatında birçok değişiklik olacaktır eğer düşünürse.benki okuyarak etkilendim o kişi sizi dinledikten sonra etkilenmemesine imkan yoktur..ve dediğin gibi eğer o sırra erersek dünya güzelleşecektir..sorunların,aksiliklerin,can sıkıcı olayların,musibetlerin hepsinin tek suçlusu yine kendimiziz.bunu anlarsak bunlara bakış açımızda değişecektir...allah razı olsun tekrar.. emanet edileceklerin en güvenilirine emanetsiniz...:)

safiye

Kayıtlı Kullanıcı
“Allah katında değerini öğrenmek istiyorsan; İçine bak! O, sende ne kadarsa”

EMEĞİNİ SAĞLIK

salih cingöz

Kayıtlı Kullanıcı
emeginize sağlık kardeşim çok güzel ve değerli bi konu paylaşmışsınz RABBİM razı olsun sevabınız en hayırlısından versin inşallah selam ve dua ile kalın

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
Selamünaleyküm gerçekten kimi zaman rabbim tarafından uyarılıyorum birine kızdığım zaman ama mutlaka bir tarafıma bir şey olur canım acır ya elim biryere çarpar ya ayağıma bir şey düşer canım yanar o zaman Allahım ben ne yaptım günaha girdim haksızlık yaptığımı kabulleniyorum hemen ellerimi açıp dua ediyorum selametle kalın

BULENT TUNALI

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.bilsankimya.com
İnsanın başına gelen olumsuzlukların
kendi kusurudan kaynaklandığını bilmesi bir başka erdemdir. Allah Teala Şuara suresinde şöyle buyuruyor:
Sizin başınıza gelen kötülükler ancak elinizle kazandıklarınızın, yaptıklarınızın sonucudur.

Bir musibetle mi karşılaştık o bizim kendi elimizle yaptığımız kötülüklerin doğal sonucudur. Başka suçlu aramaya gerek yok. Bugün, iklim değişiklikleri, havanın suyun kirlenmesi vs. dünyayı tehdit eden tüm olumsuz gelişmeler insanoğlunun tahribatının bir sonucu değil mi?
O halde insan başına gelen olumsuzlukları kendinden bilecek, huzurlu bir dünya için her anlamda hayatını Allah'ın rızasına uygun tanzim edecek.
ÇOK GÜZEL BİR KONUYA DEĞİNMİŞSİNİZ
ALLAH RAZI OLSUNSELAM VE DUA İLE KALIN

efzairem

Kayıtlı Kullanıcı
ellerine saglık hafize annecim çok güzel bir konu yanlış yaptıgımda rüyalarımda bile uyarılıyorum ,kötü bir rüya gördügümde kendimi gözden geçiririm ve mutlaka yanlışımı bulurum selam ve duaile hoşcakalın:)

T.Nur

Kayıtlı Kullanıcı
güzel anlamlı ve derin bir yazı allah razı olsun

Mesa'

Kayıtlı Kullanıcı
ellerize sağlık size burda herkez ya anne yada abla diyo dikkti mi çekti. hafize annecm bazı kardeşlimiz üzüldükleri yada dara düştükleri zaman hhemn şirke düşüylar halbu ki bu ya işlediği bir günahtandır ya sınavdr. şirke düşülmemesi için ne yapılmalı.nasıl tövbe edilmeli. rabbim şirke düşmeyenlerden eylesin heppimizi inş

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
ellerize sağlık size burda herkez ya anne yada abla diyo dikkti mi çekti. hafize annecm bazı kardeşlimiz üzüldükleri yada dara düştükleri zaman hhemn şirke düşüylar halbu ki bu ya işlediği bir günahtandır ya sınavdr. şirke düşülmemesi için ne yapılmalı.nasıl tövbe edilmeli. rabbim şirke düşmeyenlerden eylesin heppimizi inş

BEN HEPSİNDEN BÜYÜK OLDUĞUM İÇİN SÖYLÜYORLAR

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt