Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

ÇOCUKLARINIZI ALLAH’ LA (c.c.) KORKUTMAYIN (1 Kullanıcı)

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
Birçok aile çocuklarının dinlerini öğrenmesini istiyor. Dini prensiplerin az yada çok yaşandığı bu ailelerde, din eğitimi ve öğretimi çoğu kez dede, nine, anne, baba bazen de yakın akrabalar tarafından yapılıyor. Ama düşülen yanlışlar, çocukların ileriki yaşlarında derin izler bırakıyor ve dinden soğutabiliyor. Özellikle çocuklardaki vicdani gelişimin “Allah korkusu”yla sağlanmak istenmesi ve çocuğu istenmeyen davranışlardan vazgeçirmek için yine “Allah korkusu”na başvurulması dikkat çekiyor.
Sık sık “Allah seni cezalandırır / Gözünü kör eder / Cehennem de yakar / Seni taş yapar” gibi tehditlerle sindirilen çocuk, bu sayede Allah Teala’ yı, ”çocukları cehennemde yakan, onları taş yapan, gözleri kör eden bir varlık” olarak tasarlamakta ve Allah’ ı daha henüz sevmeden O’ndan korkmaya başlamaktadır. Halbuki, doğru olan şudur:
Çocuk ergenlik çağına kadar dini bakımdan herhangi bir sorumluluk ve yükümlülük taşımamaktadır. Alla Teala’ nın onlara sağladığı bu müsamaha onlardan esirgenmemelidir. Ve çocuğa her şeyden önce Allah sevgisi aşılanmalı ki, o da sevdiği ve sevgisini içinde hissettiği yüce Yaratıcıya her halükarda ibadetten zevk alabilsin.

Ahmet&Gizem

Kayıtlı Kullanıcı
esselamün aleyküm kardeşlerim.hafize anne bi sorum olacak benim 6 yaşında bir kızım 3 yaşında bir oğlum var.onlara Allah'ı nasıl sevdirebilirim.bazen çok acayip sorular soruyorlar Allah nerde ne zaman gelecek o bizi sever mi gibi....

umeyye

Kayıtlı Kullanıcı
s.a Abla ALLAH razı olsun emeğine sağlık çok güzel bie komuya değinmşsin selam ve dua ile a.e.o:H

MeHMeT KoÇ

Kayıtlı Kullanıcı
KoNYa BüYüKKoYuNCU LiSeLeRi FeTHuLLaH GüLeN
esselamün aleyküm kardeşlerim.hafize anne bi sorum olacak benim 6 yaşında bir kızım 3 yaşında bir oğlum var.onlara Allah'ı nasıl sevdirebilirim.bazen çok acayip sorular soruyorlar Allah nerde ne zaman gelecek o bizi sever mi gibi....

ABİ HAFİZE ABLAMIZINDA YUKARIDA BELİRTİĞİ GİBİ SÜREKLİ KOKUTARAK DEĞİLDE BİRAZDA ALLAH (C.C)'Nİ İYİLİK ABİDESİ OLARAK GÖSTERİLMESİ GEREKİYOR.

hafize

Kayıtlı Kullanıcı

"SENİ ALLAH SEVİYOR" DEYİN
Araştırmalar sonucunda çocukların iki yaşından itibaren din ile karşılaştığı, üç-dört yaşından sonra "nasıl/neden?" sorularıyla her şeyin aslını ve bu arada yaratıcı gücün mahiyetini araştırdığı ortaya çıkmıştır.
Çocuklara Allah'ı anlatırken Allah'ın onu sevdiği ifade edilmeli ve Allah sevgisi üzerinde durulmalıdır. Annelerin çocukları Allah'la korkutmaları çocukların ruh sağlığı açısından zararlıdır. Çocuğa öncelikli olarak Allah'ı cezalandıran, azap veren biri olarak tanıtmak, İslam'a terstir. Bir diğer yanlış ise çocuğun, ''Allah baba kızar, seni cezalandırır.'' ifadesidir. Bu ifade tarzı Hristiyan teslis inancının bir taklididir ve yanlıştır. İŞTE AİLELERE KÖTÜ ÖRNEKLER

Bir gün bir baba, üç-dört yaşlarındaki kızına, dinî konularda bilgi vermek ister. En çok her şeyi yaratan Allah'ı; sonra da bize iyi ve güzel davranış şekillerini öğreten Peygamberimizi sevmemiz gerektiğini söyleyince çocuk, ''Ben Peygamber'i Allah'tan daha çok seviyorum.'' der. Babası şaşkınlıkta sebebini sorunca; ''Annem bana, 'Allah yalan söyleyeni cehennemde yakar.'' dedi. Allah'ın cehennemi varmış, Peygamberin cehennemi olmadığı için ben onu daha seviyorum.'' cevabını verir.
Altı yaşlarında bir erkek çocuğu yaramazlık yaptığı zaman devamlı, ''Allah seni sevmez, cehennemde yakar.'' telkinleriyle vazgeçirilmeye çalışılmaktadır. Bir sabah kahvaltısında çocuk birdenbire, ''Baba, bizim köyde de Allah var mı?'' diye sorar. Çocuğun bu sorusunu merak eden babası, ''Oğlum Allah her yerde vardır; ama niçin soruyorsun?'' deyince çocuk, ''Eğer orada Allah yoksa, oraya gidecektim de...'' cevabını verir.

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
Çocuklarınıza Allah’ın hep ceza verip azap ettiğini anlatırsanız, böylece onların Allah’tan ve dinden uzaklaştıklarını göreceksiniz

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt