Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Çocuk terbiyesinde orta yol (1 Kullanıcı)

mektubat

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.caglarnetwork.com
Çocuk terbiyesi en zor işlerden biridir. Zor olduğu kadar da faydalı bir iştir. Çünkü, dinimizi öğretme işini bizden sonra onlar devam ettirecektir. Onlara öğrettiğimiz faydalı bir işten dolayı, bu faydalı işi yaptığı müddetçe bize de sevap yazılacaktır. Çünkü hadis-i şerifte, “Bir müslümanın evladı ibadet edince, kazandığı sevap kadar, babasına da verilir. Bir kimse, çocuğuna fısk, günah işler öğretirse, bu çocuk ne kadar günah işlerse, babasına da, o kadar günah yazılır” buyurulmuştur.

Bunun için çocuk terbiyesi üzerinde önemle durmalıyız. Terbiyede nefret ettirmemeliyiz. Çocuğu terbiyede, devamlı sertlikten kaçınmalı, gerçekleri yumuşaklıkla dile getirmelidir. Orta yolu elden kaçırmamalıdır.

Yavaş yağan rahmet, yeri kabartır ve toprağın derinliklerine kadar işler. Sağanak hâlindeki yağmurlar, hem ekinleri, hem de toprağın en verimli kısmını alır götürür. Atalarımız, bunun için “Söz var kestire başı, söz var kese savaşı” demişlerdir.

Bir doğruyu, çocuğun anlayabileceği metot ile ifade etmek gerekir. Gerek bir vazifenin telkininde, gerekse bir kötülükten sakınmasını tembihte metodumuz bu olmalıdır.

AŞIRI SERTLİK UZAKLAŞTIRIR

Terbiye usulünde çocuğun seviyesine inmek değil, onun anlayacağı bir ifade tarzı ile doğruları dile getirmeye ve çocuğu ahlâken yüksek bir seviyeye ulaştırmaya gayret etmek gerekir. Baba ve annelerden bazıları, çocuğun seviyesine ineyim derken, çocuklaşmakta ve onlarla yüz göz olduğu için de sözünü dinletememektedirler.

Terbiyede sertlik, iyi netice vermemektedir. Mühim olan, etrafa korku salmak değil, çocuğa vazifeyi sevdirebilmektir. Resulullahın her zaman hizmetinde bulunan Enes bin Malik hazretleri diyor ki: “Resulullaha on sene hizmet ettim. Onun bana yaptığı hizmet, benim Ona yaptığımdan çok idi. Bana incindiğini, sert söylediğini hiç görmedim.”

Aşırı sertlik, herşeye müdahale, ölçüyü kaçırmak ve ileri gitmek olur. Hiç ses çıkarmamak ve hatalarına göz yummak da eksikliktir. Dinimiz orta yolu ve itidali tavsiye etmektedir. Kabahati yapan çocuğun küçüklüğüne değil, işlenen işin kötülüğüne bakarak, gereken tedbiri almalı ve fenalığın önüne geçmeye çalışmalıdır.

Devamlı sertlik, çocuğun üzerinde olumsuz tesir meydana getirir. Ara sıra latife ve şaka yapmak, onları tabiî bir hâle döndürür. Resulullah efendimizin küçük çocuklara latife yaptığı olmuştur.

Çocuk terbiyesinde başarılı olabilmek için, önce anne ve babaları eğitmek ve İslâmın terbiye sisteminden haberdar kılmak lazımdır. Zira terbiyeli çocuğu, ancak edepli anne ve baba yetiştirebilir.

Çocuk, ana baba elinde bir emanettir. Çocukların temiz kalbleri kıymetli bir cevher gibidir. Mum gibi, her şekli alabilir. Küçük iken, hiçbir şekle girmemiştir. Temiz bir toprak gibidir. Temiz toprağa hangi tohum ekilirse, onun meyvesi hâsıl olur.

EN TEHLİKELİ DÜŞMAN

Çocuklara iman, Kur’an ve Allahü teâlânın emirleri öğretilir ve yapmaya alıştırılırsa, din ve dünya saadetine ererler. Bu saadette anaları, babaları ve hocaları da ortak olur. Tahrim suresinin 6. ayet-i kerimesinde mealen buyuruluyor ki: “Kendinizi ve evlerinizde ve emirlerinizde olanları ateşten koruyunuz.”

Bir babanın, evladını cehennem ateşinden koruması, dünya ateşinden korumasından daha mühimdir. Cehennem ateşinden korumak da, imanı, farzları ve haramları öğretmekle ve ibadete alıştırmakla ve dinsiz, ahlâksız arkadaşlardan korumakla olur. Bütün fenalıkların başı, fena arkadaştır. Kötü arkadaş da, sokaktan ve kontrolsüz yaşayıştan elde edilir.

İnsanın üç büyük düşmanı olan, nefis, şeytan ve kötü arkadaştan en tehlikelisi, kötü arkadaştır. Bunun için her ana-baba çocuğunu takip etmelidir. Kimlerle arkadaşlık kuruyor, nerelere gidip geliyor. Hal hareketleri nasıldır, bunları adım adım takip etmelidir.

Başı boş bırakılan çocuğu sokak yetiştirir. Eskiden gence evde verilen bir islâm terbiyesine karşı, sokak yâni cemiyet, toplum dokuz veriyordu. Şimdi tersi oldu, evde verilen on terbiyenin dokuzunu sokağa, cemiyete çıktığı zaman kaybediyor.
Mehmetoruc.com

Hak şerleri hayr eyler zannetme ki gayr eyler
Arif anı seyr eyler mevla görelim neyler neylerse güzel eyler

mektubat

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.caglarnetwork.com
İnsanın üç büyük düşmanı olan, nefis, şeytan ve kötü arkadaştan en tehlikelisi, kötü arkadaştır. Bunun için her ana-baba çocuğunu takip etmelidir. Kimlerle arkadaşlık kuruyor, nerelere gidip geliyor. Hal hareketleri nasıldır, bunları adım adım takip etmelidir.

elanaz 21

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm kardeşim allah razı olsun bu zamanda çocuk yetiştirmek gerçekten zor allah herkese hayırlı evlatlar nasip eylesin inşallah

mektubat

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.caglarnetwork.com
selamün aleyküm kardeşim allah razı olsun bu zamanda çocuk yetiştirmek gerçekten zor allah herkese hayırlı evlatlar nasip eylesin inşallah

Aleyküm Selam efendim Allahü teala cümlemizden razı olsun.Bugünün çocuğu yarının büyüğüdür.O yüzden çocuk tarla gibidir.Ne ekersek onu biçeriz.Hayırlı salih saliha evlatlar yetiştirmeyi mevlam cümlemize nasib eylesin.Vesselam..
Mısra’:

Bu büyük devleti bugün kime verirler.

mektubat

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.caglarnetwork.com
Başı boş bırakılan çocuğu sokak yetiştirir. Eskiden gence evde verilen bir islâm terbiyesine karşı, sokak yâni cemiyet, toplum dokuz veriyordu. Şimdi tersi oldu, evde verilen on terbiyenin dokuzunu sokağa, cemiyete çıktığı zaman kaybediyor.

mektubat

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.caglarnetwork.com
Çocuk, ana baba elinde bir emanettir. Çocukların temiz kalbleri kıymetli bir cevher gibidir. Mum gibi, her şekli alabilir. Küçük iken, hiçbir şekle girmemiştir. Temiz bir toprak gibidir. Temiz toprağa hangi tohum ekilirse, onun meyvesi hâsıl olur.

garip_yolcu

Kayıtlı Kullanıcı
gerçekten çok faydalı bir paylaşım emeğinize sağlık

CANAN25

Kayıtlı Kullanıcı
paylaşımın için sağol çok güzel bir konuya değinmişsin. Benimde iki oğlum islami bir çerçevede yetişmelerini çok istiyorum. Elimden geldiği kadar eğitmeye çalışıyorum. İnşallah doğru, ahlaklı, temiz kullardan olurlar.

mektubat

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.caglarnetwork.com
gerçekten çok faydalı bir paylaşım emeğinize sağlık

Allahü teala razı olsun kardeşim.İnşallah istifade edenlerden oluruz.Selametle kalın.
Fârisî iki beyt tercemesi:

Mahlûkların en üstünü insandır,
yüksek makâmdan mahrûm da odur.

Eğer, toparlanıp, geri dönmezse,
ondan dahâ mahrûm, yokdur kimse.

mektubat

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.caglarnetwork.com
paylaşımın için sağol çok güzel bir konuya değinmişsin. Benimde iki oğlum islami bir çerçevede yetişmelerini çok istiyorum. Elimden geldiği kadar eğitmeye çalışıyorum. İnşallah doğru, ahlaklı, temiz kullardan olurlar.

Estağfirullah.Allahü teala yardımcınız olsun.Ahir zaman çocuk yetiştirmek çok zor bu zamanda.İnsan aynı insan nefs aynı nefstir.İslam alimleri insanı da nefsi de çok iyi tanıdıklarından onların tavsiyeleri doğrultusunda yetiştirmenizi tavsiye eder.Aşağıdaki linkten faidelenmenizi de ayrıca tavsiye ederim.Selametle kalın.
GÖNÜL PINARI

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt