Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Çıkmaz sokakların çıkış yolları (1 Kullanıcı)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
Hayat bir sahnedir. Herkes, yaşadığı hayatı oynayan bir artisttir. Bu sahneyi yaratan, bizi bu sahneye getiren, bize bu rolü vermiş. Rolü beğenip beğenmemek bize düşmez. Verilen rolü en iyi şekilde oynamak, rejiyi memnun etmektir bize düşen.
Çıkmaz sokaklar insanın dünyasında da vardır. İçimizdeki inişler yokuşlar, coğrafyadan daha çoktur. Cevapsız kalan sorular, çıkmaz sokaktır. Dermansız sanılan dertler çıkmaz sokaktır. Halbuki insan, yol mühendisi gibi olmalıdır. Mühendisin karşısına bataklık çıkarsa etrafını dolaşır. Dağ çıkarsa tünel açar, yoluna devam eder. Nehir çıkarsa köprü yapar. Yol bitti diyen, 'kendi ulaşımını durdurur

Felçli bir çocuk vardı. Annesi şöyle diyor: "Evladım felçli insanların da yapacağı işler vardır. Ben inanıyorum ki çok iyi günler göreceğiz. Felçli olman demek, her şey bitti demek değildir." Annesi o çocuğa lisan öğretti.

Çocuk tercümeler yaptı. Gerçekten de hem kültürleri arttı hem de para kazandılar.

İki gözü de görmüyor. Azmediyor okuyacağım diyor. Böylece lise, üniversite bitiyor. Gözünün görmemesi bütün yolları çıkılmaz hale soktu. Fakat o şahıs üniversite bitirerek kendi yolunu açtı.

Adam eşiyle kavga etmiş. Yollarda deste deste çiçek satıyorlar. Düşünüyorum, eşini üzmüş adam, akşam bir buket çiçeği eşine uzatınca ikisinin de sevgi damarları kabarmaz mı? Bir çiçek, çıkmaz sokakları fethetti.

İnsanı çıkmaz sokağa düşüren, kendi düşünceleridir. Ben bazen diyorum ki kendi kendime "Yok. Ben bu hastalıktan kurtulamam..." İşte kendi kendimi çıkmaz sokağa soktum. Sonra diyorum ki; "Niye iyileşmeyeyim? Şifa Allah'tan" Şimdi çıkmaz sokaktan çıktım. Her çıkmaz sokak açılır. Hassas olmak, dengesizliği de beraberinde getirir. Hislerimiz, aklın kontrolünde olursa dengesizliklerin sayısı azalır.

Elbette çıkmaz sokak vardır. Çıkmaz sokaklar yolumuzu kesebilir. Fakat müsbet düşünmek lazım. Ben kitap bulunmayan bir evde büyüdüm; kırk tane kitap yazdım.

Her akşam, yatsı namazını kıldıktan sonra, "Bugünkü hayatım nasıl geçti?" sorusuna cevap aramalıyız. Günahlarımızı, hatalarımızı tespit etmeli, onlara tevbe etmeliyiz.

İnsanın, gayrete gelerek geçmişin yanlışlıklarından intikam alması lazım.

HEKİMOĞLU İSMAİL/ZAMAN

e_m_i_n

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Çıkmaz sokakların çıkış yolları

sayın Ravza_ nur ;

Bu alıntı yazıda "...rejiyi menun etmek bize düşer..." diyor yazıyı yazan kişi ,Aslında sizin yazınız olsa size sorardım ama alıntı olduğundan soramıyorum size yalnız siz bu yazıyı alıp burada bizlerle paylaştığınıza göre sizede sorabiliriz sanırım : Burada "reji " tanımlaması kime yapılıyor ?? Bu benzetme sizce doğru mu ??

selamlar !

mabet_bekcisi

Kayıtlı Kullanıcı

s.a allah razı olsun abla hekimoğlu ismaill abimizde çok güzel yazılara imza atıyo allah devamları nasip eder inşallah hep.evet çıkmaz sokaklar var dediğimiz zamanlarımız oluyo ama bunları aşmak bizim elimizde.inanmak yolu yarılamanınj yarısı.mesela bir örnek vereyim daha taze forumdada konusu var babaannem şuanda hasta ve yatıyo halinden dolayı sürekli şikayet ediyo isyan olmasın çşok kötü halim var diye ben kalkamam u yataktan felan.... ama doktor ameliyattan sonra daha iyi yürüyebileceğini söylüyo.eskisinden daha iyi.çıkmaz sokak yokmuş.çıkmaz sandığımız sokağın aslında daha.önü açık bir yol olduğunu gördüyoruz
selametleB)

e_m_i_n

Kayıtlı Kullanıcı

?

mabet_bekcisi

Kayıtlı Kullanıcı

emin kardeşim soruna cevap bekliyorsun bunun cevabını ravza ablamızın vermesi daha uygıun ama rejiden kasıtı şöyle düşündüm ben gümüzle alaklı bir benzetme olsa gerek oyuncular rollerini oynadıklarında bunu reji beğenir kalır beğenmez yeniden oynamasını ister.bu durumda rejiyi memnun edecek şekilde oynamak gerek.bence bunda bi sorun yok yani bu tabir çokda anlaşılmayacak değil.ama ravza abla daha iyi anlatacaktır zannımca
selametleB)

e_m_i_n

Kayıtlı Kullanıcı

Bilmiyorum inşallah sayın Ravza_nur adlı üye cevaplar;
Ama bakıyorum bazı arkadaşlar buraya yazı atıp sonrada köşelerine çekiliyorlar ,o yazıya kim ne demiş,kim ne yorum yapmış,yazıyla ilgili bir soru var mı yokmu ? bunlara bakan yok gibi!!
Kimse gücenmesin kalp kırmak istemem Allah razı olsun arkadaşlar bazen günde onlarca güzel konu bulup bir yerlerden kes yapıştırla da olsa bizlerle paylaşıyor ama sonrasındada takibini yapsalar daha iyi olur bence !

selamlar !

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

e_m_i_n yazdı:
sayın Ravza_ nur ;

Bu alıntı yazıda "...rejiyi menun etmek bize düşer..." diyor yazıyı yazan kişi ,Aslında sizin yazınız olsa size sorardım ama alıntı olduğundan soramıyorum size yalnız siz bu yazıyı alıp burada bizlerle paylaştığınıza göre sizede sorabiliriz sanırım : Burada "reji " tanımlaması kime yapılıyor ?? Bu benzetme sizce doğru mu ??

selamlar !
Kardeşim benimde yazımda olsa aynı benzetmeyi bende yapardım burda HEKİMOĞLU İSMAİL hocamızı sorgulamak bize düşmez bu bir mecazi anlamdır oyuncular nasılki rejiyi memnun etmek için çalışırlarsa bizlerde Yaratanımızımı bizi bu dünya sahnesine gönderen Rabbimizi memnun etmek düşer diye anladım ben ve okuyucu kardeşlerimde bu şekilde anlaması için paylaştım aksi düşünülemezdi zaten dua ile kardeşim

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

mabet_bekcisi yazdı:
s.a allah razı olsun abla hekimoğlu ismaill abimizde çok güzel yazılara imza atıyo allah devamları nasip eder inşallah hep.evet çıkmaz sokaklar var dediğimiz zamanlarımız oluyo ama bunları aşmak bizim elimizde.inanmak yolu yarılamanınj yarısı.mesela bir örnek vereyim daha taze forumdada konusu var babaannem şuanda hasta ve yatıyo halinden dolayı sürekli şikayet ediyo isyan olmasın çşok kötü halim var diye ben kalkamam u yataktan felan.... ama doktor ameliyattan sonra daha iyi yürüyebileceğini söylüyo.eskisinden daha iyi.çıkmaz sokak yokmuş.çıkmaz sandığımız sokağın aslında daha.önü açık bir yol olduğunu gördüyoruz
selametleB)
A.S.Kardeşim Rabbim cümlemizden razı olsun kardeşim katkınz için çok tşk ediyorum.DUA İLE

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

e_m_i_n yazdı:
Ama bakıyorum bazı arkadaşlar buraya yazı atıp sonrada köşelerine çekiliyorlar ,o yazıya kim ne demiş,kim ne yorum yapmış,yazıyla ilgili bir soru var mı yokmu ? bunlara bakan yok gibi!!
Kimse gücenmesin kalp kırmak istemem Allah razı olsun arkadaşlar bazen günde onlarca güzel konu bulup bir yerlerden kes yapıştırla da olsa bizlerle paylaşıyor ama sonrasındada takibini yapsalar daha iyi olur bence !

selamlar !
Kardeşim uslubunuz gerçekten incitici bizler burda sadece paylaşırız ve paylaşınları okuruz tekrar döndüğümüzde ise yorum yazan veya soru soran kardeşlerimize muhakkakki cevablamaya gayret gösteririz buraya koymuş olduğumuz yazıyı kim okudu kim ne dedi diye beklersek diğer işlerimiz askıya düşer burda geçirdiğimiz zaman bellidir.
DUA İLE

mabet_bekcisi

Kayıtlı Kullanıcı

Ravza_Nur yazdı:
mabet_bekcisi yazdı:
selametleB)
A.S.Kardeşim Rabbim cümlemizden razı olsun kardeşim katkınz için çok tşk ediyorum.DUA İLE
ecmain olsun abla ne demek katkım olduysa ne mutlu bana .dualarınıza ihtiyacımız var.
selametle

mustafa_46

Kayıtlı Kullanıcı

B)B)B)

e_m_i_n

Kayıtlı Kullanıcı

Ravza_Nur yazdı:
e_m_i_n yazdı:

selamlar !
Kardeşim uslubunuz gerçekten incitici bizler burda sadece paylaşırız ve paylaşınları okuruz tekrar döndüğümüzde ise yorum yazan veya soru soran kardeşlerimize muhakkakki cevablamaya gayret gösteririz buraya koymuş olduğumuz yazıyı kim okudu kim ne dedi diye beklersek diğer işlerimiz askıya düşer burda geçirdiğimiz zaman bellidir.
DUA İLE

Kardeşim amacım sizi incitmek değildi,ben sadece tanık olduğum ve eleştirme gereği duyduğum bir durumu, burda belki daha iyi paylaşımlarda bulunuruz diye dile getirmeye çalıştım ! Sizin bu Forumda en çok başlık açan ve en çok konu paylaşımında bulunan bir kardeşimiz olduğunuzu biliyor bu bakımdan size saygı,sevgi duyuyorum ancak burada kes-
yapıştır ile paylaştığımız pek çok bilgiye arkadaşlar zaten rahatlıkla ulaşabilirler,bizim buradaki asıl paylaşımımız bu yazılanlar üzerindeki fikir alış verişimiz olmamalı mı ?? Ben böyle düşünüyor ve bu düşüncemin sonucunda da yazı yazıp sonrada takip etmemenin doğru olmadığını düşünüyorum ! yanıldığımı düşünüyorsanız lütfen beni uyarın ! anlıyorum elbetteki hepimizin işi-gücü var burdaki zamanımız sınırlı ama bu durumda takip edebileceğimiz kadar konu açmak mı daha doğru olur yoksa takip edemeyeceğimiz kadar konu açıp onları takip edememek mi ??!

selamlar !

e_m_i_n

Kayıtlı Kullanıcı

Yazı ile ilgili konuya gelince : Bakın Cenabu Allah'a kim "reji " benzetmesi yaparsa yapsın bu yanlıştır ! Allah'ı bir şeye benzetmek yanlış değildir diyorsanız o başka ama ben bunu yanlış olarak biliyorum ve bunu yapan HEKİMOĞLU/İSMAİL değil kim olursa olsun ,yanlış olduğunu değiştirmez!
Bakın eğer biz bugün buna "sadece olay anlaşıldsın diye denmiştir,caizdir " dersek yarın başka birininde yapacağı bir betzetmeye ses çıkaramaz duruma düşeriz ! ve herkes kendince olay anlaşılsın diye örnek vermeye kalkarsa sonu nereye varır düşünmek bile istemiyorum !
Bence ister ünlü bir yazar ister isterse alim ,kim olursa olsun kul olduğunu hatasız olmadığını unutmamalı ve yanlışını gördüğünde düzeltip özür dilemesini bilmelidir !

selamlar !

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt