Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

CEZAKELLAHU HAYRAN (1 Kullanıcı)

sevvalmina

Kayıtlı Kullanıcı
Resulullah (sav) buyurdular ki: ''Kim, kendisine yapılan bir iyiiğe karşı, bunu yapana: ''Cezakellahu hayran (Allah sana hayırlı mükafaat versin)'' derse teşekkürü en mükemmel şekilde yapmış olur.''

Tirmizi, Birr 86, (2036)

SELAMÜNALEYKÜM BEN BURAYA HADİSLERİ YAZMAK İSTİYORUM ÖZELLİKLEDE BİRBİRİMİZE HİTAP EDERKEN KULLANDIĞIMIZ KELİMELERİ BULMAYA ÇALIŞCAM İLK OLARAK BUNU YAZMAK İSTEDİM ÇÜNKÜ TEŞEKKÜR EDERİMİ ÇOK KULLANIYORUZ İNŞALLAH BUNDAN SONRA CEZAKELLAHU HAYRAN DERİZ.

cemile_drn

Kayıtlı Kullanıcı
RE: CEZAKELLAHU HAYRAN

SELAMÜN ALEYKÜM KARDEŞİM,ALLAH RAZI OLSUN,BÖYLE Bİ İLMİ PAYLAŞARAK ÇOK GÜZEL Bİ İYİLİK YAPTIN ŞİMDİ SANA CEZAKELLAHU HAYRAN DİYORUM.ALLAH'A EMANET OLUN.ALLAH YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN...

-Esmani-

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamtarihim.com

S.A

ALLAH RAZI OLSUN ABLAM.GÜZEL DÜŞÜNMÜŞSÜNÜZ.

Aksıran kimsenin; Elhamdulilllah (Allaha hamd olsun) demesi, onu işiten kimsenin de: Yerhamukeallah (Allah sana merhamet etsin )demesi gerekir. Aksıran kişi, yanında Yerhamukeallah denildiğini duyunca: Yehdina ve yehdikumullah (Allah bize ve size hidayet versin). Veya, Yehdikumullahu ve yuslihu balekum (Allah, sizi doğru yola yöneltsin ve işlerinizi düzeltsin )demelidir. (Buhari, Edep: 125)

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

S.A. CEZAKELLAHU HAYRAN SEVVALMİNA KARDEŞ,DEVAMINI BEKLERİZ İNŞAALLAH.GENELDE TEŞEKKÜR YERİNE ALLAH RAZI OLSUN U KULLANIYORDUM.İNŞAALLAH BUNA ALIŞIRIM.EN AZINDAN SİTEDE KULLANMAYA BAŞLAYABİLİRİZ.BAK BEN İLK SANA KULLANDIM.A.E.O.B)

Birnur

Kayıtlı Kullanıcı

SEVVALMİNACIM CEZAKELLAHU HAYRAN. ALLAH RAZI OLSUN CANIMCIM. DEVAMINIDA BEKLİYORUZB)

ercantween

Kayıtlı Kullanıcı

CEZAKELLAHU HAYRAN KARDEŞİM.

sadece_eda

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH (C.C.)RAZI OLSUN SEVALMİNA KARDEŞİM..,
ALLAHA EMANET OL..B)

sevvalmina

Kayıtlı Kullanıcı

Hazreti Aişe'den (Radıyallahu Anha) yapılan rivayetde demiştir ki, Resûlüllah Sallallahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyurdu: Sizden biriniz yemek yiyeceği zaman başında Allah Tealâ'nın ismini ansın (Bismillah, desin). Eğer başta Allah'ın ismini anmayı unutursa, şöyle desin:

''Bismillâhi evvehhû ve âhirehû.''Hem başında, hem de sonunda Allah'ın ismini anarım.''

Ebu Davud, Et'ime 16, (3767); Tirmizi, Et'ime 47, (1859)

sevvalmina

Kayıtlı Kullanıcı

Ebû Said El-Hudrî'den (Radıyallahu Anh) yapılan rivayetde, o şöyle demiştir: ''Peygamber Sallallahu Aleyhi ve Sellem yemeğini bitirdiği zaman:

''Elhamdü lillâhillezî et-amenâ ve sekânâ ve ceaîenâ müslimîn.''

''Bizi yediren ve içiren ve bizi müslüman yapan Allah'a hamd olsun ''buyurdu.

Ebû Dâvud. Tirmizî,Nesai

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı

... Allah ı anmak ve devamlı hatırda tutmak şüphesiz en büyük ibadettir... (Ankebut: 29/45)

Öyleyse siz, bütün zamanlarınızda Beni anın, Beni aklınızdan çıkarmayın ki Ben de sizi her an bağışlamak ve sevap vermekle anayım... (Bakara: 2/152)

Rabb ini alçakgönüllülükle, korku ve duyarlılık içinde sesini yükseltmeden, sabah akşam zikret ve sakın umursamaz kimselerden olma... (Araf: 7/205)

... Allah ı namaz dışında da daima hatırlayın ki mutluluğa erişebilesiniz. (Cuma: 62/10)

zerrin

Kayıtlı Kullanıcı

canımm cezakellahu hayran..
öğrenmiş olduk sayende...

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı

Her gün mutlaka okumamız gereken dualar

Ebû Hüreyre (radıyallahu anh) den rivayet edildiğine göre Resûlullah (sas) şöyle buyurdu:

* Dile hafif, mîzana konduğunda ağır gelen ve Rahmân olan Allah ı hoşnut eden iki cümle vardır: Sübhânallâhi ve bi-hamdihî sübhânallâhi l-azîm: Ben Allah ı ulûhiyyet makamına yakışmayan sıfatlardan tenzih eder ve O na hamd ederim. Ben Yüce Allah ı ulûhiyyet makamına yakışmayan sıfatlardan tekrar tenzih ederim. (Buhârî, Daavât 65, Eymân 19)

Yine Ebû Hüreyre (radıyallahu anh) den rivayet edildiğine göre Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurdu:

Sübhânallâhi velhamdülillâhi velâ ilâhe illallahü vallâhü ekber demek, benim için, üzerine güneş doğan her şeyden daha kıymetlidir.” (Müslim, Zikir 32)

* Yine Ebû Hüreyre (radıyallahu anh) Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem)’in şöyle buyurduğunu söyledi:

* Bir kimse her gün yüz defa, lâ ilâhe illallahü vahdehû lâ şerîke leh, lehü l-mülkü ve lehü l-hamdü ve hüve alâ külli şey in kadîr derse, on köle âzâd etmiş kadar sevap kazanır; ona yüz iyilik sevabı yazılır yüz günahı bağışlanır; bu zikir o gün akşama kadar o kimsenin şeytandan korunmasını sağlar. Bu zikri ondan daha fazla tekrarlayan kimse dışında hiç kimse daha faziletli bir iş yapmamış olur.” Resûl-i Ekrem sözüne şöyle devam etti: “Bir kimse günde yüz defa sübhânallâhi ve bi-hamdihî derse, onun günahları deniz köpüğü kadar bile olsa hepsi bağışlanır.” (Buhârî, Bed’ü’l-halk 11)

* Ebû Eyyûb el-Ensârî (radıyallahu anh) den rivayet edildiğine göre Resûl-i Ekrem (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurdu:

* “Bir kimse on defa, lâ ilâhe illallahü vahdehû lâ şerîke leh, lehü’l-mülkü ve lehü l-hamdü ve hüve alâ külli şey’in kadîr’ derse, İsmâil (aleyhisselâm)’in soyundan dört kimseyi hürriyetine kavuşturmuş gibi sevap kazanır.” (Buhârî, Daavât 64)

Hadis ve Dua

desertrose

Kayıtlı Kullanıcı

S.A. CEZAKELLAHU HAYRAN KARDEŞİM HARİKA BİR PAYLAŞIM OLMUŞ.. ALLAH RAZI OLSUN;)

SELAMETLEB)

Sevgi Gülü

Kayıtlı Kullanıcı
s.a hiç duymamıştım dilimizi alıştırmak için en azından sitede devam ettirelim cezakellahü hayran kardeşim

kanit54

Kayıtlı Kullanıcı
merhabalar;

sitenize yeni kayit oldum ve acikcasi kayit olmama neden olan forum da buydu. Rastgele denk geldim ve okuyunca yazma ihtiyaci hasil oldu. Eminim ki bircoklari bana bu yazdiklarimdam ötürü tepki gösterecek ya da mesafeli olacak. Ben türk dilini seven ve arastiran ve tercih eden biriyim. Türküm ve müslümanim. Takildigim konu surasi... Bittabii bazi durumlarda dinin orjinal dili olan arapcanin kullanilmasini anlayabiliyorum. (Namaz, ezan, dini merasimler v.s.) Ancak günlük konusmamizda en basitinden tesekkür ederim kelimesinin yerine bile arapca bir karsilik bulmak kendi dilimize zarar vermiyor mu? Sadece bu konudaki düsüncelerinizi merak ettigim icin soruyorum. Müslümanligim konusunda samimiyetime inanmanizi istiyorum sadece bu durumu benim mantigim almiyor. Yani aramak istersek hemen hemen her kelimenin yerine bir din büyügünün ya da allah dostunun söyledigi, söylememizi istedigi bir arapca kelime bulabiliriz. Yaziya dikkat edelim;

Resulullah (sav) buyurdular ki: ''Kim, kendisine yapılan bir iyiiğe karşı, bunu yapana: ''Cezakellahu hayran (Allah sana hayırlı mükafaat versin)'' derse teşekkürü en mükemmel şekilde yapmış olur.''

Bu sözü Resulullah (sav) söylemis, Resulullah (sav) kullandigi dil tabii ki Arapca ama sorgulamamiz gereken sey su. Resulullah (sav) tüm irklara, halklara, topluluklara bunu bu sekilde söyleyim mi demis? Bu milliyetcilik -arap milliyetciligi-olmaz mi? Oysa peygamberimiz insanligin peygamberidir? Yani kelimenin icerdigi anlam degil mi muhim olan. "Allah sana hayırlı mükafaat versin" bu sekliyle söylemek yeterli degil mi? Böyle bir konu da yazacak cok seyler var aslinda. Cünkü arapca ve farsca hatta kimi bati dilleri Osmanli imparatorlugunun cok uluslu ve cok dilli-kültürlü olmasindan dolayi türkcemizin icine islemistir. Bu durum türk dili icin arti bir degerdir ancak günlük konusmada türkcemize gereken özeni göstermezsek dil birligimizle birlikte kültür birligimizi de kaybedebiliriz.

Dedigim gibi bu konu ilgimi cektigi icin buraya üye oldum, yorumlariniz ve cevaplariniz icin ilerleyen zamanlarda yeniden sizi ziyaret edecegim. Görüsmek üzere...

saygi ve sevgiler...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt