Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Cennettekilerin Eşleri (1 Kullanıcı)

Delete

Kayıtlı Kullanıcı
Cennettekilerin Eşleri

İman edip salih amellerde bulunanları, altından ırmaklar akan, içinde ebedi kalacakları cennetlere sokacağız. Onda onlar için tertemiz kılınmış eşler vardır... (Nisa Suresi, 57)

Cennet sonsuz bir hayatın sürüleceği, Allah'ın iman etmiş salih kullarına mükafat olarak hazırlamış olduğu muhteşem bir mekandır. Kuran cenneti tasvir ederken, önceki sayfalarda değindiğimiz gibi içinde yaşanılacak evlerden, yenilecek yemeklerden, içkilerden, cennet ehlinin giyimlerinden ve cennete has doğal güzelliklerden bilgiler verir. Aynı dünya hayatında olduğu gibi cennette de devam eden, "yaşanılan" bir hayat vardır. Elbette ki bu hayat dünya ile kıyas yapılamayacak kadar mükemmeldir, ancak genel anlamda birbirine benzerlik göstermektedir. Bu nedenle de iman edenler dünya hayatından ahiret hayatına geçtiklerinde, herhangi bir şaşırma, yadırgama, bir uyum zorluğu ile karşılaşmayacaklardır.

Bu sonsuz hayat içinde elbette ki müminler, dünya hayatlarında yaşadıklarına benzer bir yaşantı süreceklerdir. Yani yiyecekler, içecekler, giyecekler, evlerde kalacaklar ve elbetteki eşleri olacaktır. Allah'ın onlara sunmuş olduğu bir nimet olarak güzel eşlerle birlikte cennete girecek ve sevinç içinde ağırlanacaklardır. (Zuhruf Suresi, 70)

Kuran'da tarif edilen cennet kadınlarının önemli bir özelliği "tertemiz" olmalarıdır. Kuran'da bu, "...onda, onlar için tertemiz kılınmış eşler vardır..." (Nisa Suresi, 57) ifadesiyle bildirilmektedir. Cennet kadınlarının dünyada olduğu gibi sürekli temizlenmelerine, bakım yapmalarına gerek olmayacaktır. Çünkü cennette pislik ve kirlenme gibi kavramlar yoktur, buna meydan veren sebepler de ortadan kaldırılmıştır. Dünyaya ait tüm eksiklikler, sıkıntılar ve ihtiyaçlar cennet hayatında tamamen ortadan kaldırılmıştır. Bu duruma işaret eden bir başka ayet de "Gerçek şu ki, Biz onları yeni bir inşa (yaratma) ile inşa edip-yarattık." (Vakıa Suresi, 35) ayetidir. Bu yeni yaratılış, cennete has üstün ve mükemmel özelliklere uygun bir yaratılış olacaktır.

Cennetin mükemmelliğine uygun bir yaratılışı tefekkür ettiğimizde cennetteki kadınlar hakkında şu genel özellikler akla gelir: Saçları her zaman pırıl pırıl ve tertemizdir, ciltleri de tertemiz ve pürüzsüzdür, vücutlarından enfes kokular yayılır. Bir hadiste bu kadınlardan şöyle bahsedilmektedir: "Eğer cennet kadınlarından bir tanesi dünyaya gelseydi, dünyanın her tarafını (güneş gibi) aydınlatır ve dünyayı güzel koku ile doldururdu." (Resul-i Ekrem SAV, 72)

Cennette müminlerin evlendirildiği kadınların diğer bir özelliği, sadece kendi eşleri için yaratılmış "yaşıt kadınlar" (Sad Suresi, 52) olmalarıdır. Kuran'da onların bu özellikleri "ve yanlarında bakışlarını yalnızca eşlerine çevirmiş iri gözlü kadınlar vardır." (Saffat Suresi, 48) ayeti ile duyurmuştur. Bir başka ayette de bu durum şöyle ifade edilir:

Orada bakışlarını yalnızca eşlerine çevirmiş kadınlar vardır ki, bunlardan önce kendilerine ne bir insan, ne bir cin dokunmuştur. (Rahman Suresi, 56)
Bazı ayetlerde söylendiği şekilde "saklı bir yumurta gibi" (Saffat Suresi, 49) ya da "saklı inciler gibi" (Vakıa Suresi, 23) olmaları da, bu kadınların sadece eşleri için yaratılmış ve korunmuş olduklarını kanıtlar niteliktedir. "Saklı" ifadesi, erişilmelerinin zor, sahip olunmalarının da aynı oranda kıymetli olduğunun göstergesidir. Yumurta ve inci benzetmeleri ise ciltlerinin parlak ve pürüzsüz olmasına işaret etmektedir. (Allah en iyisini bilir.)

Sadece kendisine ait olan, yanlızca kendisine ilgi ve sevgi gösteren kadına duyulan istek, insanın ruhuna çok zevk veren bir duygudur. Şüphesiz ki bu güçlü duygunun kaynağı mümin ruhunun cennete göre yaratılmış olmasıdır. İnsan ruhu güzel konuşmaktan, iltifat etmekten ve iltifat görmekten çok fazla zevk alır. İşte "bakışlarını yalnızca eşlerine çevirmiş" cennet kadınları ile bu istek fazlasıyla yerine getirilebilir. Allah Rahman Suresi'nin 70. Ayetinde cennet kadınlarını "huyları güzel" (Rahman Suresi, 70) şeklinde tarif etmiştir.

Müminlerin kadınlarının sadece eşleri için varolduğunun bir başka göstergesi ise, "otağlar içinde korunmuş huri kadınlar" (Rahman Suresi, 72) ayetinden anlaşıldığı üzere, bu kadınların özel bir ihtimam gösterilerek saklandığıdır. Nitekim bir başka ayette de "Bunlardan önce kendilerine ne bir insan, ne bir cin dokunmuştur" (Rahman Suresi, 74) şeklinde, birlikte olacakları varlığın eşleri olacağına işaret edilmiştir. Vakıa Suresi, 36. ayette ise "onları hep bakireler olarak kıldık" denerek bu ifade pekiştirilmiştir. Allah, cennetteki müminleri ve eşlerini, gölgeliklerde, tahtlar üzerinde yaslanmış olarak, 'sevinç ve mutluluk dolu bir meşguliyet' içinde (Yasin Suresi, 55-56) tasvir etmektedir.

Cennette tüm müminlerin kendi eşleri vardır, hepsi de kişinin arzuladığı özelliklere sahip olarak mükemmel bir biçimde yaratılmışlardır. "Eşlerine sevgiyle tutkun" (Vakıa Suresi, 37) olmaları, kadınların dünyadaki cahiliye kıstaslarını anımsatır şekilde "çıkar elde etme ve geleceğini güvene alma" gibi dürtülerle değil, sadece Allah rızasını temel alan bir sevgi ve tutkuyla bağlı olduklarına işaret etmektedir.

Cennete has bir özellik olarak Allah, kadınların yüz güzelliğine "orada huyları güzel, yüzleri güzel kadınlar vardır" (Rahman Suresi, 70) diyerek dikkat çekmiştir. Demek ki yüz güzelliği mümini çok etkileyen bir vasıftır. Kadınların yüzlerinde ruh temizliklerini yansıtan bir içsel güzelliğin parıltısı vardır. Bu ifadeyle, görünüş olarak da son derece simetrik, orijinal, kusursuz ve pürüzsüz bir yüze sahip olduklarına işaret ediliyor olabilir. Bu orijinallik göz renginde, burun yapısında, kaşlarda, çenede, elmacık kemiklerinde, kısacası yüzün her ayrıntısında gizli olabilir. Nitekim ayetteki, "...ve biz onları iri-ceylan gözlü hurilerle evlendirmişiz" (Tur Suresi, 20) şeklindeki anlatımlarla yüz güzelliğine ait bir ayrıntıya, gözlere dikkat çekilmiştir.

Gerçekten de, tahtlar üzerinde ya da gölgeliklerde karşılıklı oturulup muhabbet edilirken bakışların odaklandığı merkez kişinin yüzü olacaktır. Karşımızdakiyle konuşurken onun yüzüne bakarız. Allah'ın anıldığı güzel bir ortamda hoş sohbetler içinde olan, ilgi çekici şeyler anlatan çok güzel yüzlü bir huriyi dinlemek, onunla sohbet etmek insana tarif edilmez zevkler verecektir. Allah bu ilişki sırasında müminlerin, her yönden en yüksek tatmine ulaşmasını istemektedir.

Cennet kadınlarının kusursuzluğu elbette ki yüzleriyle kısıtlı değildir. Onlar baştan aşağı muhteşem ve "değişik" bir inşa ile yaratılmışlardır. Nebe Suresi 33'te vücut güzelliklerine de atıfta bulunularak "göğüsleri henüz tomurcuklanmış yaşıt kızlar" denmektedir. Yaşıt olduklarına dikkat çeken bir diğer ayette de "…Ve yanlarında bakışlarını yalnızca eşlerine çevirmiş yaşıt kadınlar vardır" (Sad Suresi, 52) ifadesi geçer. Sonsuz yaşamda yaş söz konusu olmayacağına göre, bu ifade cennetteki kadınların ve erkeklerin birbirlerine çok uygun yaratıldığını göstermektedir.

Kuran'da cennet kadınları için kullanılan benzetmelerden biri de, "yakut ve mercan"dır. (Rahman Suresi, 58) Göze son derece hoş gelen bu zarif ve değerli taşlar cennet kadınlarının gözalıcı güzelliklerini vurgulamak maksadıyla kullanılmıştır. Yakut ve mercan benzetmelerin, hurilerin ciltlerinin ve tenlerinin pembemsi, beyazla karışık kırmızı rengini tarif için kullanıldığı da düşünülebilir.

Kuran'daki bu tür veciz benzetmeler ve özlü tasvirler sayesinde müminler, Allah'ın kendileri için ne muhteşem bir karşılık hazırladığını anlayabilmekte, Allah'ın rızası, rahmeti ve cennetine kavuşabilmek için daha çok dua etmekte ve bunları kazanabilmek için daha yoğun bir çaba göstermektedirler.

Unutulmamalıdır ki nimetlerle donatılmış olan cennet, Allah'ın Kuran'da müminlere bildirdiğinin de ötesinde, tahayyül dahi edilemeyecek, insanın düşünce sınırlarının çok üzerinde özelliklere sahiptir. Cennette daha önce hiçbir gözün görmediği, hiçbir kulağın işitmediği ve hiçbir beşer kalbinin hatırına getirmediği sayısız nimetler Allah'tan bir karşılık olmak üzere müminlere sunulacaktır.

salih_43

Kayıtlı Kullanıcı
SelamunAleykum
Emeginişze sağlık
Bilgilendirdiğiniz icin tşkler
Selametle
ALLAHA EMANET OLUN...

Delete

Kayıtlı Kullanıcı
SelamunAleykum
Emeginişze sağlık
Bilgilendirdiğiniz icin tşkler
Selametle
ALLAHA EMANET OLUN...

Ve aleykümüsselam verahmetullahi veberakatüh.
Allah'a emanet olun kardeşim. Selam ve dua ile kalın.
Allah'ın rahmeti ve bereketi üzerinize olsun

berat05

Yönetici
selamün aleyküm

delete kardeşim elinize ,emeğinize sağlık....
Cennet eşleri ne güzel anlatılmış...hayal bile edilemiyor YARABBİM SEN NE BÜYÜKSÜN...

KARDEŞİM HEP MERAK ETMİŞİMDİR.PEKİ bizler yani ahirette ne olacak..yani dünyadaki eşlerimizle mi olacağız..bu yaşamda mutlu olan eşler ordada birlikte olabilecekmi..ya mutsuz eşler..kötü eşlerin yerine mi iyileri gelecek..
bunu anlatan bir sure var mı..ben bilmiyorum...

ALLAH(c.c.) RAZI OLSUN SİZDEN...EN GÜZEL'E EMANET OLUNUZ

Delete

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm

delete kardeşim elinize ,emeğinize sağlık....
Cennet eşleri ne güzel anlatılmış...hayal bile edilemiyor YARABBİM SEN NE BÜYÜKSÜN...

KARDEŞİM HEP MERAK ETMİŞİMDİR.PEKİ bizler yani ahirette ne olacak..yani dünyadaki eşlerimizle mi olacağız..bu yaşamda mutlu olan eşler ordada birlikte olabilecekmi..ya mutsuz eşler..kötü eşlerin yerine mi iyileri gelecek..
bunu anlatan bir sure var mı..ben bilmiyorum...

ALLAH(c.c.) RAZI OLSUN SİZDEN...EN GÜZEL'E EMANET OLUNUZ

Allah sizden de razı olsun kardeşim.

Ümmü Habibe (r.a) Allah'ın Resulüne :

Ya Resulallah, kadın var ki dünyada iki kocası olur. Sonra bunlar ölerek cennette birleşirlerse kadın hangisinin olur (yani) önceki kocanın mı, yahut sonraki kocanın mı olur.? diye sordu.

Resulallah da; Dünyada bulundukları sırada huyu en güzel olana ait olur, buyurdu.

İmam Tirmizi'nin tahric ettiği hadîs-i şerifte Peygamber (s.a.v.) Efendimiz şöyle buyurmuştur:

Herhangi bir kadın dünyada kocasına eziyet ederse mu¬hakkak o zatın (cennetteki) ceylan gözlü hurilerden olan eşi:
—Allah seni kahretsin, ona eziyet etme. O ancak senin yanında muvakkat olarak bulunmaktadır ve senden ayrılıp bize gelmesi yakındır, diye beddua eder (1).
(Müellif der ki): Bu hadîs-i şerif, dünya kadınları gibi hurilere de zevce adının verilmesine delildir. En iyisini Allah bilir.

Ey kardeşlerim bunu böylece biliniz de, ahirette beraber olmalarınız için dünyada sevdikleriniz hanımlarınızla huylarınızı güzelleştiriniz.

Selam ve baki dua ile kalın.

(1)Mişkatü’l Mesabih, c. 3/203, hadis no: 3258

Kaynak
İmam Şa'rani
ÖLÜM-KIYAMET-AHİRET ve Ahirzaman Alametleri

anayüregi

Kayıtlı Kullanıcı

Delete Kardesim, selamün aleyküm, eline, emegine saglik, cok güzel aydinlatici seyler bunlar. Cok cok tesekkür bu güzel paylasimin icin....................Allaha emanet olun, selam ve dualarimla ..... hayirli günler...........:H

Delete

Kayıtlı Kullanıcı

Delete Kardesim, selamün aleyküm, eline, emegine saglik, cok güzel aydinlatici seyler bunlar. Cok cok tesekkür bu güzel paylasimin icin....................Allaha emanet olun, selam ve dualarimla ..... hayirli günler...........:H

Siz de Allah'a olun kardeşim.
Hayırlı günler.

berat05

Yönetici
Cennet kadınlarının kusursuzluğu elbette ki yüzleriyle kısıtlı değildir. Onlar baştan aşağı muhteşem ve "değişik" bir inşa ile yaratılmışlardır. Nebe Suresi 33'te vücut güzelliklerine de atıfta bulunularak "göğüsleri henüz tomurcuklanmış yaşıt kızlar" denmektedir. Yaşıt olduklarına dikkat çeken bir diğer ayette de "…Ve yanlarında bakışlarını yalnızca eşlerine çevirmiş yaşıt kadınlar vardır" (Sad Suresi, 52) ifadesi geçer. Sonsuz yaşamda yaş söz konusu olmayacağına göre, bu ifade cennetteki kadınların ve erkeklerin birbirlerine çok uygun yaratıldığını göstermektedir.

Kuran'da cennet kadınları için kullanılan benzetmelerden biri de, "yakut ve mercan"dır. (Rahman Suresi, 58) Göze son derece hoş gelen bu zarif ve değerli taşlar cennet kadınlarının gözalıcı güzelliklerini vurgulamak maksadıyla kullanılmıştır. Yakut ve mercan benzetmelerin, hurilerin ciltlerinin ve tenlerinin pembemsi, beyazla karışık kırmızı rengini tarif için kullanıldığı da düşünülebilir.

( delete kardeşimden alıntı ) :H

mansur27

Kayıtlı Kullanıcı
Yarabbi bizleri habibin aşkına affet ve bu güzel nimetlerden faydalanmamıza vesileler kıl

dinci

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm ALLAH CC ümmeti MUHAMMED MUSTAFA SAV bizlerede nasib etsin cennetini ve cennet nimetlerini

selenny

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm arkadaşım ellerine sağlık bide şunu öğrenmek istiyorum müsadenizle peki bekar vefat eden bir bayanında orada ona eş tayin edilecekmi bu konudada biraz bilgi verirseniz sevinirim saygılarımla allaha emanet olun

gülnisa

Kayıtlı Kullanıcı
selamunaleykum kardeşım
allah razı olsun
cok bılgı dolu bır paylaşım
allah hepımıze cennetı nasıp etsın
amın
alaha emanet olun
selam ve dua ıle

Delete

Kayıtlı Kullanıcı
selamunaleykum kardeşım
allah razı olsun
cok bılgı dolu bır paylaşım
allah hepımıze cennetı nasıp etsın
amın
alaha emanet olun
selam ve dua ıle

Amin kardeşim.
Allah sizden de razı olsun. Selam ve baki dua ile kalın.

Delete

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm arkadaşım ellerine sağlık bide şunu öğrenmek istiyorum müsadenizle peki bekar vefat eden bir bayanında orada ona eş tayin edilecekmi bu konudada biraz bilgi verirseniz sevinirim saygılarımla allaha emanet olun

Ve aleykümüsselam verahmetullahi veberakatüh kardeşim.

Kitaplarımda bu sorunuzla ilgili bir bölüm okumuştum ama hangi kitabımda bulamadım. Size kaynaklı olarak aktarmak istediğimden cevap uzun sürdü.
Okuduğum kısımda hatırlayabildiğim şöyle yazıyordu: Cennette herkesin mutlaka eşi olacağı ve aile mutluluğunun orada da süreceği ifade ediliyordu.

Enes'ten (r.a.) şöyle rivayet edilmiştir:
Hz. Peygamber'in ashabından bir gurup, onun özel olarak yaptığı iş ve ibadetlerini öğrenmek maksadıyla, zevcelerine müracaat etmişlerdi. Gerekli bilgileri aldıktan sonra, bunlardan birisi: Ben, kadınlarla evlenmeyeceğim; diğeri: Ben, et yemeyeceğim; ötekisi de: Ben döşekte uyumayacağım, diye söylendiler. Bunun üzerine Hz. Peygamber (a.s.) Allah'a hamd ve sena ettikten sonra: "Bazı kimselere ne oluyor ki, şöyle şöyle demişler. Ama ben hem namaz kılar, hem uyurum. Bazen oruç tutar bazende tutmam. Kadınlarla da evlenirim. İşte her kim benim sünnetimden yüz çevirirse benden değildir."
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası: 2487

zeynep b.

Kayıtlı Kullanıcı
eline sağlık güzel olmuş ama ben bişey öğrenmek istiyorum,
Eşimin istememe şansı varmı bu kızları ben bunu düşündükçe çok üzülüyorum hep dua ediyorum Allah'ım bu dünyada birleştirdiğin eşimle beni ahirettede birleştir güzelliklerle oda böyle dua ediyo.Benim bildiğim Ahirette seviğinle birliktesindir ama eşimi başkasıyla düşünmek beni çok üzüyo ateşler basıyo bana. biliyorum belki o zaman böyle düşünmeyebilirim ama şimdi canım yanıyo hatta ağlıyorum böyle düşününce kalbime bi hüzün düşüyor .lütfen bi bilgisi olan cevap versin
Allah'a emanet olun

''levent''

Kayıtlı Kullanıcı
s.a zeyneb.b kardes senin sualine cevap veremem.ama bizim dikkat etmemiz gerekn konu bu dunydaki tehlikelerden korunabilmek rabbimin vaadi elbette gercektir.insallah burda nefslerine hakim olan seytani yenen has kullardan oluruz.

zeynep b.

Kayıtlı Kullanıcı
Eşimin istememe şansı varmı bu kızları ben bunu düşündükçe çok üzülüyorum hep dua ediyorum Allah'ım bu dünyada birleştirdiğin eşimle beni ahirettede birleştir güzelliklerle oda böyle dua ediyo.Benim bildiğim Ahirette seviğinle birliktesindir ama eşimi başkasıyla düşünmek beni çok üzüyo ateşler basıyo bana. biliyorum belki o zaman böyle düşünmeyebilirim ama şimdi canım yanıyo hatta ağlıyorum böyle düşününce kalbime bi hüzün düşüyor .lütfen bi bilgisi olan cevap versin
Allah'a emanet olun

zeynep b.

Kayıtlı Kullanıcı
İnşallah.Tabi ki cenab-ı hakkın hükmünün olacağını biliyorum.Ama bu konuda öğrenmek istediğim aacaba böyle bişey olabilirmi Nihat Hatipoğlu hocamız anlatmıştı ama ben tam dinleyemedim hala aklımda

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt