Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Cennete giden kuş (1 Kullanıcı)

dorinx1

Kayıtlı Kullanıcı
Bir kuş varmış. bu kuş cennete gider gelirmiş. Öteki kuşlar bir gün ona:
-Arkadaş sen kendin cennete gidip geliyorsun. Bizi hiç götürmüyorsun. Böyle
arkadaşlık olur mu? Bizi de götür demişler. O da:
-Gütürüyüm iyi ama siz gelemezsiniz, demiş. Onlar:
-Neden gelemeyelim ki? Senin kanatların varsa, bizimde kanatlarımız vardır.
Sen uçabiliyorsun, biz de uçabiliriz, demişler.
O:-Sizin gönlünüzü bağladığınız bazı şeyler vardır. Onları geçip yola devam edemezsiniz. İsterseniz bir deneyelim.
-Deneyelim, deneyelim...
-Peki yapalım. Söyle bakalım, emrin ne ise.
-Gözlerinizi kapatacaksınız ve gözü kapalı olarak benim arkamdan uçarak geleceksiniz. Ne zaman ben size gözlerinizi açabilirsiniz dersem o zaman açacaksınız.
Bütün kuşlar gözlerini kapatmışlar. Cennete giden kuş önden uçmuş. Ötekilerde onun kanat seslerinden ne tarafa gittiğini takip ederek arkasından gözü kapalı olarak gitmişler.
Biraz gittikten sonra serçe kuşu merak etmiş. ''Acaba nerelerdeyiz? gözümü açıp bir bakayım'' diye. Gözlerini açıp bakmışki; buğday tarlalarının üzerinden geçiyorlarmış. O da buğdayı çok sever ya , ''inip biraz buğday yiyeyim, sonra onlara yetişirim'' şeklinde düşünmüş. İnip buğday yemeye başlamış. ''Buğdaylar da çok tatlı imiş biraz daha, biraz daha alıyım derken'' orada hayli vakit geçirmiş. Sonra uçup havalanmış. Fakat arkadaşlarını bir türlü görememiş. Onların arkasından gidemeyince orada kalmış. Derken hepsi dökülüp kalmışlar.
Cennete giden kuş yalnız başına cennete gitmiş ve sonra geri dönmüş. Arkadaşları sonra yine onun yanına toplanmışlar. Bu sefer o arkadaşlarına:
Ben size gelemezsiniz demedim mi? Gördünüz ya hiç biriniz benimle gelemediniz. Çünkü sizin çok sevdiğiniz bazı şeyler vardır. Onlara takılıp kalıyorsunuz. Bir türlü onu geçip de yolunuza devam edemiyorsunuz, demiş.
Değerli kardeşlerim insanların hepsi ruhlar aleminden gelip, dünya yolculuğunu yaparak cennete giden yolculardır. Ancak pek çok insan (bu hikayede anlatılan kuşlar gibi) bazı şeylere takılıp kalıyor.Akıllıca yoluna devam edemiyor. Kimi zenginlik sevdasına tutulup her şeyi unutarak haksızlıklar yapıyor. Kimi kendini içkiye, kumara veya kadına kaptırıyor. Kimi oyun ve eğlenceye tutuluyor. Böylece ömrünü bitiriyor. Sonunda elinde o da kalmıyor.
Cennete varabilme imkanını da kaybetmiş oluyor. Böylece iki yönden de zarara uğruyor.

Cihat-82

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun aleyküm kardeşim. Paylaşımlarını ilgiyle takip ediyorum. Allah Teala razı olsun.

Gerçekten de, aslında bizler burada anlatılan kuşlar gibiyiz, değil mi? Zihinlerimizi bir türlü temizleyemiyoruz veya nefislerimize hakim olamıyoruz. Ama tabi ki düzeltebileceğimiz şeyler var. Allah Teala bizleri zihinleri temiz ve nefislerine hakim kullarından eylesin inşallah. Selam ve dua ile..

dorinx1

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH razı olsun arkadaşım evet gerçektende kendimizi dünyaya öyle bir bağlamışızki bir türlü geçici olan bu dünyadan kopamıyoruz dünya bütün güzelliğiyle Hz. Ebubekir'e gelmişte Hz. Ebubekir bir saniye olsun aldanmamış ALLAHU TEALA bizleri onlara layık eylesin onlar gibi olamayız ama onların bastıkları bir kum tanesi kadar olmayı nasip etsin

ayşe.a

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm, paylaşımların gerçekten harika ilgiyle ve zevkle okuyorum emeğine sağlık, selam ve dua ile... :a03:

sewim

Kayıtlı Kullanıcı
sizin çok sevdiğiniz bazı şeyler vardır. Onlara takılıp kalıyorsunuz. Bir türlü onu geçip de yolunuza devam edemiyorsunuz.

gercekten cok anlamlı bi yazıydı.
anlatmak istenilen sadece yukarıdaki iki cümlede..
allah razı olsun paylaşım için.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt