Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Cemaziyelevvel Ayının Namazaları (14 Nisan Gecesi-15 Nisan Günü-16 Nisan Gecesi) (1 Kullanıcı)

Ravzadakinurunkölesi

Kayıtlı Kullanıcı
Cemaziyelevvel ayının ilk gecesi
(14 Nisan Çarşambayı perşembeye bağlayan gece)
iki rekat namaz kılınır.Birinci rekatta Fatiha'dan sonra Cuma suresi, ikinci rekatta Müzemmil suresi okunur.

Cemaziyelevvel ayının ilk günü
(15 nisan perşembe) dört rekat namaz kılınır.
Her rekatta Fatihadan sonra yedi kere Nasr suresi (İza Cae Nasrullahi) okunur.

Cemaziyelevvel ayının üçüncü gecesi

(16 Nisan cumayı cumartesiye bağlayan gece)
halk arasında meşhur değilse de ekseri meşayıha göre Kadir gecesi kabul edilir.
O gecenin on selamla kılınacak yirmi rekatla ihya edilmesi gerekir ki her rekatta Fatiha'dan sonra on kere Kadr suresi okunur. Namaz bitince de sabaha kadar:

''Ya azimü teazzemte bilazameh,vel azametü fi azametike,ya azim''

'' Ey büyük olan Allah! Azametinle daime her şeyden büyük oldun, bütün azametler sadece senin azametinde toplanmıştır. Ya azim! tesbihine devam eder.''

Muhammed İbni Hatıruddin,el-Cevahiru'l-hams,sh:53-54)​

Arifan Dergisi​

can kırıkları

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleyküm hayırlı geceler ben müzemmil suresini ezbere bilmiyorum yerine kabul olabilecek bir dua okuyabilirmiyiz. İnşallah o namazı kılmak isterim . Bakarak kılabilirmiyiz acaba?

Ravzadakinurunkölesi

Kayıtlı Kullanıcı
Ve aleyküm selam değerli kardeşim, tam bir bilgim olmadıgı için bu konuda, o surenin yerine bir sure okunursa olur dersem olmaz şimdi ama sizin yerinizde ben olsam napardım diye düşündüm, heralde ezberleme imkanım varsa ezberler,yoksa bildiğim surelerden birini okur, niyetimi Rabbimize arz eder, kabulunu rica ederdim.

Allah c.c. alimdir,niyeteleri en iyi bilendir,inşallah nice sevaplara sahip olursunuz,
hayırlı günleriniz olsun...

Selamun Aleyküm hayırlı geceler ben müzemmil suresini ezbere bilmiyorum yerine kabul olabilecek bir dua okuyabilirmiyiz. İnşallah o namazı kılmak isterim . Bakarak kılabilirmiyiz acaba?

jackofan

Kayıtlı Kullanıcı
Selamınaleyküm, Cemaziyelevvel ayıyla ilgili bir hadis-i şerif var mı acaba?

Ravzadakinurunkölesi

Kayıtlı Kullanıcı
Altındaki kaynağı yetmemiş olabilir size lakin Bu bir fetva değil, nafile bir ibadettir.Dileyen yapar sevapları götürür, dilemeyen yapmaz günaha da girmez...

Ben şimdi birisine gel her gün 100 tane su ismi şerifi yahur su duayı okuyalım sevap kazanlım desem, illaki hadis mi belirtmem lazım...
söylediğim şey dindense buna gerek yok, sevap zikirdedir.
Yazdıklarım da zikirdir.
Kaynağı da belirtilmiştir.
Anlaşılması ve hayırlara vesile olması duasıyla...

Selamınaleyküm, Cemaziyelevvel ayıyla ilgili bir hadis-i şerif var mı acaba?

jackofan

Kayıtlı Kullanıcı
yok hani farz mı değil mi bizde bilelim diye sormuştum, sağolasın

ozlemd61

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm değerli bilgileriniz için Allah(c.c.) razı olsun. yalnız birşey dikkatimi çekti kadir gecesi ramazan ayında değil mi?beni bilgilendirirseniz memnun olurum.

jackofan

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm değerli bilgileriniz için Allah(c.c.) razı olsun. yalnız birşey dikkatimi çekti kadir gecesi ramazan ayında değil mi?beni bilgilendirirseniz memnun olurum.

Tabiikide öyle. Yanlız "ekseri meşayıha göre" diye belirtilmiş.

ozlemd61

Kayıtlı Kullanıcı
peki ekseri meşayıha göre ne demek?

nadas42

Kayıtlı Kullanıcı
tEVBE SURESİ 36. 37 AYETLER......

36.Doğrusu, Allah'ın gökleri ve yeri yarattığı günkü kesin hükmünde, ayların sayısı on iki ay olup bunlardan dördü hürmetlidir. İşte doğru hesap budur. O halde bilhassa bunlarda, nefislerinize zulmetmeyin ve müşrikler nasıl sizinle topyekün savaşıyorlarsa siz de onlarla topyekün savaşın ve bilin ki Allah, ilahî sınırlara saygılı olup fenalıklardan sakınanlarla beraberdir.
37.Hürmetli ayların yerlerini değiştirip ertelemek, sadece kâfirlikte ileri gitmektir. Öyle yapmakla, kâfirler büsbütün şaşırtılırlar. Allah'ın hürmetli kıldığı sayıya denk getirmek üzere onu bir yıl helâl, bir yıl hürmetli sayarlar ve böylece Allah'ın haram kıldığını helâl kabul ederler. Kötü işleri kendilerine süslenip güzel gösterildi. Allah kâfirler güruhunu hidâyet etmez, umduklarına eriştirmez.

naymenur

Kayıtlı Kullanıcı
öyle bir gece varmı da varsada bilmiyorum

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt