Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

cehenemden kurtulmak için (1 Kullanıcı)

garipkalp

Kayıtlı Kullanıcı
Sabah-akşam 7 defa (Allahümme ecirni minennâr) diyen Cehennemden kurtulur.) [Ebu Davud]

anlamı:

"ALLAH 'ım c.c beni cehenemin ateşinden koru"

sahabe 2004

Yasaklı Kullanıcı
S.A
ALLAH razı olsun kardeşim emeklerinize sağlık,acaba söylemiş olduğunuz sözü doğrulayacak Kur'anı Kerim ayeti varmı?AEOİ.
Yüce Rabbimiz cehennemden kurtuluşun ancak ve ancak ALLAH'A MÜLAKİ olup takva sahibi olduğumuzda mümkün olduğunu buyuruyor İnşallah.
8/ENFÂL-29: Yâ eyyuhellezîne âmenû in tettekullâhe yec’al lekum furkânen ve yukeffir ankum seyyiâtikum ve yagfir lekum, vallâhu zul fadlil azîm(azîmi).
Ey âmenû olanlar, Allah’a karşı takva sahibi olursanız sizi furkan (hak ve bâtılı ayırma özelliği) sahibi kılar! Ve sizden (sizin) günahlarınızı örter ve size mağfiret eder (günahlarınızı sevaba çevirir). Ve Allah, büyük fazl sahibidir.

Anlıyoruz ki buradaki “takva sahibi olmak” Allah’a inanmanın ötesinde bir olaydır. Çünkü Allahû Tealâ bu âyet-i kerimede, âmenû olanlara, inanan birisine seslenmektedir. Eğer o kişi takva sahibi değilse, gideceği yer cehennemdir. Allahû Tealâ buyuruyor ki:
50/KAF-31: Ve uzlifetil cennetu lil muttekîne gayre baîdin.
Ve cennet, takva sahipleri için uzak olmayarak yaklaştırıldı.

Takva sahibi olmayan kişilerin cennete girmesi mümkün değildir. Acaba kimler takva sahibi olamazlar? Rum Suresinin 31. âyet-i kerimesinde, Allahû Tealâ kesin olarak bunun cevabını veriyor:

-30/RÛM-31: Munîbîne ileyhi vettekûhu ve ekîmûs salâte ve lâ tekûnû minel muşrikîn(muşrikîne).
O’na (Allah’a) yönelin (Allah’a ulaşmayı dileyin) ve takva sahibi olun. Ve namazı ikame edin (namaz kılın). Ve (böylece) müşriklerden olmayın
Kişi Allah’a yönelmedikçe takva sahibi olamaz. Bu 1. takvadır. Takva sahibi olabilmek için Allah’a yönelmek (Allah’a ulaşmayı dilemek) gerekir. Allahû Tealâ böyle olduğunu söylüyor. Zaten, sadece takva sahiplerinin gideceği yer cennettir. Allahû Tealâ âyet-i kerimenin devamında: “Böyle yap ki, namaz kıl ve müşriklerden olma.” diyor. Yani, kişi takva sahibi olmazsa, o müşriklerdendir. Müşriklerin gideceği yer muhakkak ki cehennemdir. Rum Suresinin 32. âyet-i kerimesinde şöyle devam ediyor:

-30/RÛM-32: Minellezîne ferrakû dînehum ve kânû şiyeâ(şiyean), kullu hızbin bimâ ledeyhim ferihûn(ferihûne).
(O müşriklerden olmayın ki) onlar, dînlerinde fırkalara ayrıldılar ve grup grup oldular. Bütün gruplar, kendilerinde olanla ferahlanırlar
ALLAH RAZI OLSUN İNŞALLAH.

garipkalp

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm

tabiki bu hadisdeki duayı sadece kuru kuru söylemekle olmaz.Takva sahibi olmak gerek kardeşim.Dinini yaşamak lazım.Ayrıca ALLAH c.c kuranda ne diyo kardeşim -
-bana dua edin kabul edeyim.
Yani isteyin benden diyo.Bizimkisi sadece dua ile istemek.Peygamber Efendimiz bu sağlam hadiste böyle dua edin diyosa bizde edecz başka çare yok kimin takva sahibi olduğunu müslüman olduğunu müşrik olduğunu ve son nefeste imanla gidip gitmeyeceğimizi ALLAH c.c bilir.Biz edelim duamızı kardeşim .ayrıca Bu hadisi ben söylemiyorum Efendimiz a.s söylüyo en doğrusunu ALLAH bilir.

sahabe 2004

Yasaklı Kullanıcı
S.A.
Allah razı olsun sevgili kardeşim,amacım sizi kırmak yada incitmek değildir İnşallah,eğer kırdıysam ALLAH'ın huzurunda sizden af diliyorum İnşallah..
Çok haklısınız İnşallah bizimde verdiğimiz Kur'anı Kerim ayetlerindede İnşallah yapılan birtek kalbi dilek olan ALLAH'a Ulaşma dileğiyle yapılan duada kişi takva sahibi olup cennet ehli oluyor İnşallah.Sizleri çok seviyoruz İnşallah.AEOİ

gitarro

Kayıtlı Kullanıcı
Sabah-akşam 7 defa (Allahümme ecirni minennâr) diyen Cehennemden kurtulur.) [Ebu Davud]

anlamı:

"ALLAH 'ım c.c beni cehenemin ateşinden koru"

sahabe 2004 kardeşim Allah razı olsun o kadar güzel bir şey yapmışsın ki şükür böyle bir sorgulamaya denk gelmek bu formda bişey eksikliği gördüm bi dost forma bişey koyuyor diğerleri girip Allah razı olsun Allah razı olsun tmm Allah hepimizden razı olsun ama bazı şeyleri sorgulamak lazım. şimdi bu hadis öy bir duruyor ki 7 kere söyle geç gibi aslında hadisi koyarken şöyle denmeliydi zannımca: " tüm ibadetlerden sonra kur'an ve sünnetin gereklerini bilip, öğrenip, uyguladıktan sonra bu dua günlük okunursa iyi olur " diye. buradaki 7 sayısı da 40 ve 3 gibi Türklerin geçmişinden gelen kutsal sayılardandır neden 8 değil bence bir dua ne kadar söylenirse o kadar da Allah sevap yazabilir
eyvallah

garipkalp

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm kardeşlerim
biz araştırmıyoruz galiba biraz tembeliz.eğer bu hadisi biraz araştırma gayreti gösterirsek.Sabah ve akşam namazından sonra söylenmesi gerektiğini anlıcaksınız ben bütün müslümanların namaz kıldığını düşünerek sabah ve akşam namazından sonra söyleneceğine gerek duymadım ama gerek var tabiki malesef müslümanım diyen çok kişi namaz kılmıyor.Özür dilerim tekrar

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt