Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Câbir Allah Resülünden Bir Hatıra (Duasıyla Görülen Bereket) (1 Kullanıcı)

Siyahgulsevdalisi

Kayıtlı Kullanıcı
Câbir ibni Abdullah radıyallahu anhümâ anlatıyor:

Babam Abdullah ibni Harâm Uhud Savaşında şehid düştüğünde geride dokuz kız, bir hayli de borç bırakmıştı. Alacaklılar haklarını almak için pek anlayışsız davrandılar. Ben de Resûl-i Ekrem
sallallahu aleyhi ve sellem´e başvurdum; alacaklılarla konuşmasını söyledim. Hurma bahçesinin o yıl verdiği ürünü kabul etmeleri ve borcun geri kalan kısmından vazgeçmeleri konusunda onları ikna etmesini istedim. Resûl-i Ekrem alacaklılardan bunu istedi, fakat hiçbiri kabul etmedi. O zaman Allah´ın Elçisi bana,
- "Yarın sana geleceğim" buyurdu.
Ertesi sabah Hz. Ebû Bekir ve Hz. Ömer ile birlikte geldi, hurma bahçesini dolaştı, hurmanın bereketlenmesi için dua etti. Bana da,
- "Hurmalarını toplayıp cins cins ayır, iyi hurmaları (acve hurmasını) bir boy, kalitesiz hurmaları bir boy yap. Sonra durumu bana bildir" dedi.
Dediklerini yapıp durumu ona bildirdim. Hz. Peygamber geldi, hurmaların başına oturdu ve bana,
- "Haydi herkese alacağını ölçüp ver!" buyurdu. Ben de hurmaları ölçerek herkese alacağını verdim,(1)

Hurmalar hiç eksilmemiş gibi öylece duruyordu.

(1.) Hurmaları Resûl-i Ekrem´in kendi elleriyle ölçüp alacaklılara verdiği de rivayet edilmektedir (Buhârî, İstikrâz 18, Vasâyâ 36).
-----------------------
Buhârî, Büyû´ 51, İstikrâz 8, 9, Hibe 21, Sulh 13, Menâkıb 25, Megâzî 18; Ebû Dâvûd, Ferâiz 17; Nesâî, Vasâyâ 4; ıbni Mâce, Sadakât 20.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt