Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

∂∂ BÜYÜK RANDEVU ∂∂ (1 Kullanıcı)

sert

Kayıtlı Kullanıcı
Şimdi bir düşünelim:
Randevumuz vardı, sekreter de haber veriyor:
Allahu Ekber! Allahu Ekber! (Allah her şeyden daha büyük, Allah her şeyden daha önemli! )Hatırladık, Rabbimizin huzuruna varacağız. Vakit; buluşma saati gelmiş. Hemen hazırlanacağız. Ama nasıl?
Tabii önce psikolojik açıdan kendimizi bir yoklayacağız. Zihinsel olarak buna hazır mıyız, değil miyiz. Sonra kılık kıyafet, temizlik açısından da bizi huzuruna bekleyenin istediği durumda mıyız?
Pıratik hayatımızda, genellikle, buluşacağımız kimsenin, kimlik ve niteliğine göre iç ve dış görünüşümüzü hazırlarız. Buluşacağımız sıradan birisiyse pek önem vermeyiz. Ama önemli birisi ise, o zaman özene bezene hazırlık yaparız.
İşsiz birinin, iş verecek olana, dertli birinin derdine derman olacak olana, suçlu birinin affedecek olana, borçlu birinin kredi sağlayacak olana karşı yaptığı hazırlıkları bir düşünün. Sonra da biz kiminle buluşacağız, kimin huzuruna çıkacağız bunu düşünelim:
O, ki, bizi yaratan, bizi yaşatan, içimiz dahil her şeyimizi gören, bilen ve işiten; Her şeyin sahibi, her isteyene istediğini veren, cennet ve cehennemin sahibi, suçluları affeden, bize yardım edecek olan, bağışı sınırsız, bizi acıyan, bizi terbiye eden, gerekirse kahreden ve istemesek de huzuruna götürüp hesap soracak ....... olan ALLAH.
İşin aslında Yüce Rabbimiz bize şah damarımızdan daha yakın. Her an her zaman bizimle beraber. Aramızda kimse yok. Ama lütuf buyurmuşlar, bizim kendisine belirli vakitlerde niyazda bulunmamızı istemişler. Diğer zamanlar günlük meşgalelerinizle ilgilenin, buyurmuşlar. Öyleyse bu randevu çok önemli. Yüz yüze geleceğiz (mecazen). Karşımızda, Rabbimizin, bizi, tüm sıfatlarıyla tecelli ederek kuşatmışlığını hissedeceğiz. Aklımızı, fikrimizi işte buna odaklayacağız. O'nun azameti karşısında, aczimizle dikileceğiz.
Daha önce elimiz ile, ayaklarımız ile, yüzümüz ile ve aklımız ile yaptığımız kötülükleri, kirleri abdest alarak sembolik olarak yıkamış idik. Şimdi de sembolik değil gerçekten yıkayacağız. Niyazda bulunacağız. Yaptıklarımızı üstümüzden almasını ve bir daha bize kötülük yaptırtmamasını bizi doğru yoldan ayırmamasını ve daha birçok şeyler isteyeceğiz.

O zaman şeklen nasıl hazır olacağız? Ruhen nasıl hazır olacağız?
Zihin Temizliği:
Namaza başlamadan; Yüce Huzur'a durmadan, niyazda bulunmadan evvel bazı hazırlıklar yapmalıyız.
Birincisi:Aklımızın başında olması.
İkincisi:Beden temizliği; Cünüp olmamak, abdest almak, elbise ve çevrenin temizliği.
En önemli hazırlık ise, aklı başında olmak, bilinçli olmak. Zihnin temiz, aklın başta ve sağlıklı olması gerekiyor. Aksi halde yaptığımız amel yerini bulmuyor. Şimdi şu âyeti celileye dikkat edelim.Nisa suresi âyet 43:
"Ey İnananlar! Sarhoşken/aklınız karışıkken/zihniniz bulanıkken, ne söylediğinizi bilinceye kadar, cünüpken de yolculuk yapanlar dışında- gusledinceye kadar, namaza yaklaşmayınız. Ve eğer hasta iseniz veya yolcuysanız, ya da biriniz tuvaletten gelmişse veya kadınlarla birbirinize dokunmuşsanız ve bu durumlarda su bulamamışsanız, o zaman, temiz bir toprakla teyemmüm ediniz: ellerinizi, yüzleriniz ve kollarınıza sürün. Kuşkusuz, allah, aklayandır, bağışlayandır.

Âyette geçen "Sükârâ" ifadesi, sadece alkol türü nesnelerle sarhoşluğu kapsamaz. "Sukr" terimi, geniş anlamıyla insanın zihinsel melekelerini tam olarak kullanmaktan alıkoyan herhangi bir zihinsel uyuşukluk durumunu ifade eder. Yani bu, aynı zamanda uyuşturucu kullanma veya sersemleme yahut şehvet yoluyla aklın geçici olarak dumanlanması ve mecazi olarak "uyku sersemliği" şeklinde tanımlanan durumlar için de geçerlidir. Açıkça normal muhakemenin şaştığı veya ortadan kalktığı her türlü durum demektir.
Sarhoşluğun (zihin bulanıklığının) nedeni sadece içki değildir. Bir çok nedenle insanın aklı başından gider, kontrolu kaybeder. Kur'ân'ı Kerim'de bunun örnekleri verilmiştir. Mesela: Kaf suresi âyet 19:

" Ölüm sarhoşluğu gerçekten geldi. İşte bu, senin öteden beri kaçtığın şeydir." Âyette bahsedilen sarhoşluğun nedeni ölüm korkusudur, içki değildir.

Hıcr suresi âyet 14, 15:

"Üzerlerine gökten bir kapı açsak da oradan yükseliyor olsalardı,Kesinlikle şöyle diyeceklerdi: "Bizim gözlerimiz döndürüldü, bakışlarımız sarhoş edildi. Belki de biz büyüye çarpıtılmış bir toplumuz."
Ayette bahsedilen gözlerinin sarhoşluğunun nedeni sihir, göz boyamadır, içki sarhoşluğu değildir..

Hıcr suresi âyet 72:

"Senin ömrüne yemin olsun ki onlar, kendi sarhoşlukları içinde bocalıyorlardı."
Bu ayette konu edilen sarhoşluğun nedeni içki, uyuşturucu değil şehvettir. (Konu Lut kavminin sapıklığıdır. İsteyen pasajın bütününü Kur'ân'dan okusun.)

Hacc suresi âyet 1, 2:

"Ey insanlar! Rabbinizden korkun. Çünkü kıyamet saatinin zelzelesi gerçekten çok büyük bir şeydir.Onu göreceğiniz gün her emzikli kadın emzirdiğinden vazgeçer ve her gebe kadın taşıdığını düşürür. Sen o gün insanları sarhoşlar halinde görürsün; oysaki onlar sarhoş değillerdir, Ama Allah'ın azabı çok şiddetlidir."

Buradaki sarhoşluğun nedeni de kıyamet depreminin meydana getirdiği korkudur.
Bu durumda:Sarhoş iken, (İçki, uyuşturucu nedeniyle), Uyku sersemi iken,
Şehvetli iken, Aşırı derecede sitresli iken,Ağrılı ve acılı iken namaz kılınmamalıdır.

İbadet huzur ile olur. Kişinin ne dediğini bilmesi için sarhoş iken namaza yaklaşması yasaklanmıştır. İnsanın ağzından çıkanı gönlünde duyması, ne dediğini, Allah'tan ne istediğini bilmesi çok önemlidir. Burada, Ebu Davud ve Tirmizî'de yer alan bir hadisi nakledelim:
" Rasülüllah SAV. şöyle buyurdu: Biriniz namaz kılarken esnerse uykusu geçinceye kadar uyusun, zira biriniz esneye esneye namaz kılarsa bilmez, belki istiğfar ederken kendi kendine söver." (Ebu Davud, Eşribe 1; Tirmizi, Tefsir: Bab. 5, suretünnisa)
Burada ana tema; okuduğunun, istediğinin anlamını bilmek konusunun önemi ortaya çıkıyor.İbadette önemli olan, huzur ve tefekkürdür. Huzursuz, tefekkürsüz binlerce rekat namaz kılmaktansa huzurve tefekkür ile birkaç rekat kılmak daha iyidir.İslam dini her zaman bilinçli olmayı emreder ve bilinci, ibadetin vazgeçilmez unsuru kabul eder. Onun için namaz da tam bir bilinçli halde iken eda edilmelidir. Namaz Allah'ı anmaktır. Bilinçsiz kılınan namazda "Allah'ı anma" olması mümkün değildir. Aksi uygulamalar Allah'ın istediği namaz değildir.Hiçbir faydası olmaz.

(Yazan:Hakkı Yılmaz)

elzem

Kayıtlı Kullanıcı
RE: ∂∂ BÜYÜK RANDEVU ∂∂

RABBİM BİZLERİ TEMİZ KUVVETLİ İMAN İLE HUZURUNA ALSIN.BÖYLE YANLIŞLIKLARI YAPMAKTAN BİZİ KORUSUN.EMEĞİNİZE SAĞLIK ALLAH RAZI OLSUN

sert

Kayıtlı Kullanıcı

Bir memur amirinin karşısına çıkarken bile nasıl özenle hazırlanıyor,acaba müdürüm ya da şefim beni azarlayacak mı diye endişe duyuyor.Namazda kimin huzuruna çıktığımızı hatırlayalım ve namazımıza gereken özeni gösterelim.

Damla-82

Kayıtlı Kullanıcı

Allah razi olsun eline emegine saglik. B)

elzem

Kayıtlı Kullanıcı

sert yazdı:
Bir memur amirinin karşısına çıkarken bile nasıl özenle hazırlanıyor,acaba müdürüm ya da şefim beni azarlayacak mı diye endişe duyuyor.Namazda kimin huzuruna çıktığımızı hatırlayalım ve namazımıza gereken özeni gösterelim.

AMİN İNŞLH RABBİM BİZİ DOĞRU YOLDAN AYIRMASIN.

sert

Kayıtlı Kullanıcı

Amin inşallah

sert

Kayıtlı Kullanıcı

B)

sevvalmina

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI OLSUN.

sert

Kayıtlı Kullanıcı

B)

ATA_11

Kayıtlı Kullanıcı

Çocukluğumdan beri dar mekânlardan sıkılır ve bu tür yerlerden feryat edercesine uzaklaşırdım. İleri yaşlarda bunun bir hastalık olduğunu anlamış, fakat bu illetten bir türlü kurtulamamıştım.
Oysa ki o dar mekânlara, şimdi ister istemez girecektim. Beni sarıp sarmalamışlar ve uzunca bir tabuta yerleştirmişlerdi. Çevremde dolaşanların seslerini gayet iyi duyuyor ve gözlerim kapalı olmasına rağmen, her nasılsa onları görebiliyordum.
- Genç yaşta öldü zavallı, diyorlardı. Halbuki yapacak ne kadar çok işi vardı. Gerçekten de birçok işim yarım kalmıştı. Meselâ oğluma iyi bir işyeri açamamış, araba ile renkli televizyonun taksitlerini henüz bitirememiştim. Büyük bir firma kurup dostlarımı orada toplamak da artık hayâl olmuştu. Üstelik kış çok yaklaştığı halde odun kömür işini halledememiş ve çatının akan yerlerini tamir edememiştim. Yarıda kalan işlerimi arka arkaya sıralarken, kulaklarımı çınlatan bir sesle irkildim. Sanki mikrofonla söylenen bu ses, beynimin en ücra köselerinde yankılanıyor ve:
- 'Geçti artık, geçti', diyordu.
İçimden 'keşke geçmemiş olsaydı' diyordum. Nereden başıma gelmişti o kaza bilmem ki? Halbuki ne kadar da iyi araba kullanırdım. Olup bitenleri hatırlamaya çalışırken, dostlarımın çevremi sardığını ve içinde bulunduğum tabutun kapağını örtmeye çalıştıklarını fark ettim. Onları engellemek için avazım çıktığı kadar bağırmak ve çırpınmak istediğim halde ne kımıldayabiliyor, ne de bir ses çıkartabiliyordum. Biraz sonra koyu bir karanlıkta kalmış ve gözlerimi, tabutun tahtaları arasından sızan ışığa çevirmiştim. Dehşet içinde:
- Aman Allah'ım, dedim. Ne olacak şimdi hâlim? Korkudan hiçbir şey düşünemiyordum. Bu arada omuzlara kaldırılmış ve sallana sallana götürülmeye başlanmıştım. Dışarıdaki seslerden yağmur yağdığı belli oluyor ve su damlacıklarının sesi, tabutumun gıcırtısına karışıyordu. Cenâze namazı için câmiye gidiyor olmalıydık. Câmi deyince aklıma gelmişti. Çok yakınımızda olmasına ve her gün beş defa davet edilmeme rağmen, bir türlü vakit bulup gidememiştim. Ama her zaman söylediğim gibi elli yaşına gelince namaza başlayacak ve herkesin şikâyet ettiği kötü alışkanlıklarımı terk edecektim. Evet evet, şu kaza olmasaydı, ileride ne iyi bir insan olacaktım. Daha önceden duyduğum ve nereden geldiğini kestiremediğim ses:
- Geçti artık, geçti, diye tekrarladı. 'Bitti artık.'
Biraz sonra namazım kılınmış ve tekrar omuzlara kaldırılmıştım.
Mahallemizdeki kahvehanenin önünden geçerken, her gün iskambil oynadığımız arkadaşlarımın neşeli kahkahalarını işitiyor ve 'herhalde ölüm haberimi duymamış olacaklar' diye düşünüyordum. Sesler iyice uzaklaştığında, eğik bir şekilde taşındığımı hissederek mezarlığa çıkan yokuşu tırmandığımızı anladım. Şiddetle yağan yağmurun tabuttaki çatlaklardan sızarak kefenimi yer yer ıslattığının da farkındaydım. Buna rağmen dışarıda konuşulanlara kulak verdim. Dostlarımın bir kısmı piyasadaki durgunluktan bahsediyor, bir kısmı da milli takımın son oyununu methediyordu. Tabutumu taşıyan diğer biri ise, yanındakinin kulağına fısıldayarak:
- 'Rahmetlinin tersliği, öldüğü günden belli, diyordu. Sırılsıklam olduk birader.' Duyduklarım herhalde yanlış olmalıydı. Yoksa bunlar, uykularımı onlar için feda ettiğim dostlarım değil miydi? Yolculuğum bir müddet sonra bitmiş ve tabutum yere indirilmişti. Kapak tekrar açıldı ve cansız vücudumu yakalayan kollar, beni dibinde su toplanmış olan bir çukura doğru indirdi. Boylu boyunca yattığım yerden etrafıma baktım. Aman Allah'ım! Bu kabir değil miydi? O ana kadar buraya gireceğimi neden düşünmemiştim? Sessiz feryatlarımı kimseye duyuramıyor ve dostlarımın, üzerimi örtmek için yarıştığını hissediyordum. Tekrar zifiri karanlıkta kalmış ve bütün âcizliğimle dua etmeye başlamıştım.
- Yârabbi, diyordum. Bir fırsat daha yok mu, senin istediğin gibi bir kul olayım. Ve kabrimi, cennet bahçelerinden bir bahçeye çevireyim. Aynı ses, her zamankinden daha şiddetli olarak:
- Geçti artık, geçti, diye tekrarladı. 'Her şey bitti artık.' Mezarımı örten tahtaların üzerine atılan toprakların çıkardığı ses gök gürültüsünü andırıyor ve bütün benliğimi sarsıyordu.

Son bir gayretle yerimden fırlayarak gözlerimi açtım. Odamdaki rahat yatağımda yatıyor, fakat korkunç bir kâbus görüyordum.
Bitişik dairede oturan doktor arkadaşım beni ayıltmaya çalışarak:
Geçti artık, geçti, diye bağırıp duruyordu. 'Geçti bak, hiçbir şeyin kalmadı.' Yattığım yerden yavaşça doğruldum. Terden sırılsıklam olmuş ve sanki yirmi kilo birden vermiştim. Dışarıda sağanak hâlinde yağmur yağıyor, şimşek ve gök gürültüsünden bütün ev sarsılıyordu. Etrafımdakilerin şaşkın bakışları arasında kendimi toparlamaya çalışırken
- Yârabbi, sana zerrelerim adedince şükürler olsun, diyordum. İyi bir kul olmak için ya bir fırsat daha vermeseydin?

Önceden yayınlandıysa özür diliyorum...

sert

Kayıtlı Kullanıcı

B)

sert

Kayıtlı Kullanıcı

???

sert

Kayıtlı Kullanıcı

B)

sert

Kayıtlı Kullanıcı

B)B)B)

tuba07

Kayıtlı Kullanıcı

emeğine yüreğine sağlık kardeşim.........

Çün zerre vefa bulmadim ihvan'i zemandan, şol yüzleri dost özleri düşmandan usandim...

sert

Kayıtlı Kullanıcı

Allah razı olsun

sert

Kayıtlı Kullanıcı

B)B)

sert

Kayıtlı Kullanıcı

B)B)