Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bunu defetmeye kudretim yetmez (1 Kullanıcı)

smmmtuba

Kayıtlı Kullanıcı
Emevî Halîfelerinden Abdülmelik bin Mervan zamanında, Şam'da tâûn hastalığı başlar. Halife hastalığa yakalanacağından korkup, muhafızlarıyla berâber şehri gizlice terk eder. Bir müddet gittikten sonra halîfenin uykusu gelir. Uykusunu gidermesi için nedimine, bir şeyler anlatmasını söyler. Nedimi başlar anlatmaya:

"Bir tilki, aslanın yanına gelip; "Ben zayıf hayvan olduğumdan, düşmanlarımdan korkuyorum. Beni himâyenize alsanız da, sizin yanınızda rahat etsem" der. Aslan da bunu kabul edip bir müddet berâber yaşamaya başlarlar. Birgün, gökte beliren bir kartal, tilkiye hücum eder. Tilki kartalı fark etmiştir. Aslanın yanına gelip, yukarıdaki kartalı gösterir. Aslan tilkiyi tesellî etmek için arkasına alsa da, tilkinin korkusu bir türlü geçmez. Bir müddet sonra kartal, ânî bir hücum ile aslanın arkasında bulunan tilkiyi kaparak, havaya doğru kaldırmaya başlar. Tilki bir taraftan kartalın pençelerinde göğe doğru yükselirken bir taraftan da aslana şöyle seslenir; "Yâ Ebel Haris! (Aslan) Hani, sözün nerede? Aslan; "Benim seninle olan sözleşmem, yerden zuhûr eden âfet ve belâlar hakkında idi. İşbu belâ semâvîdir. Benim bunu defetmeye kudretim yetmez" diye cevap verir.

Yâ Emir'el Mü'minin! Muhafızların seni, güçleri yettiği kadar, düşmanlarından koruyabilirler. Fakat semadan gelen afeti nasıl önleyebilirler? Dünyanın neresine kaçarsan kaç, kime sığınırsan sığın, Allahü teâlâ senin hakkında bir belâ takdir etmişse bunu kimse geri çeviremez"

Halîfe bu hikâyeyi nediminden işitince pişman olup, derhal şehre geri döner.

HUZUR PINARI - İslamiyet, İslam Dini, Ehl-i Sünnet İtikadı, İlmihal, Kitaplar...

mst2005

Kayıtlı Kullanıcı
Çok güzel bir kıssadan hisse olmuş teşekkürler

dünyaa

Kayıtlı Kullanıcı
Allah cc razı olsun...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt