Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bülbülün güle muhabbeti ne zaman başladı? (1 Kullanıcı)

Kur'ana sevdalı

Kayıtlı Kullanıcı
Bülbülün güle muhabbeti ne zaman başladı?

--------------------------------------------------------------------------------

Hz. İbrahim’in, Nemrud tarafından ateşe atıldığını, ehlî ve vahşî hayvanlar dahi, Allâh Teala'nın ihsan ettiği bir his ile idrak etmiş oldukları için, onlar da ağlamakta, feryad etmektedirler.
İşte bülbül ağlıyor... ve ortasının gülistan oluşundan bî-haber, etrafı hâlâ kor ve alev halindeki büyük ateşe doğru koşuyor. Cenab-ı Hak Cebrail’e (a.s.) emrediyor:

- Ey Cebrail koş, Nemrud'un ateşine doğru uçan bülbülü tut, ne istiyor, sor.

Cibrîl yetişiyor, ateşe varmak üzere olan bülbülü tutuyor ve soruyor:

- Küçük kuş, burada işin ne? Bülbül ağlayarak cevap veriyor:

- Allah'ın Halîl'ini (dostunu) ateşe attılar; madem ki ben onu kurtarmaya kadir değilim, bari ben de onunla beraber yanayım, diyorum.

Cebrail aleyhisselam bülbüle:

- Gel, diyor ve İlahî tecelliyi ona gösteriyor... Bülbül şimdi ne yapsın?.. Feryadı dinmiştir. Sevincinden mesttir. Dili tutulmuştur. Kıyamete kadar böyle kalabilir. Cenab-ı Hak Cibrîl'e yine emir veriyor:

- Bülbüle söyle: Benden ne dilerse, şimdi dilesin.

- İste bülbül, Rabbinden, ne isteyeceksen iste!..

Bülbül dile geliyor:

- Ben, diyor, kendimi bildim bileli, Rabbimin zikri ile meşgulüm. İşittim ki, Rabbimin bin bir güzel ismi varmış; ama ben, sadece yüz birini biliyorum. Diğer dokuz yüzünü de öğrenmek isterim.

Bülbülün dileği, derhal kabul edilmiş, bilmediği Esmâ-i Hüsnâ'yı da hemen öğrenivermiştir... Ve şimdi bülbülün vazifesi var: Cibrîl bülbülü alıyor; nârın, nûr olduğu yere, Hazret-i İbrâhim'in bulunduğu gülistana koyuyor ve ona ırmağın kenarındaki gül ağacını göstererek;

- Bülbül, diyor, senin yerin burası.

Bülbül, güle konmuştur. Ötüyor... ötüyor... ötüyor..

Kur'ana sevdalı

Kayıtlı Kullanıcı
A bülbülüm uslumusun?
Kafeslerde beslimisin?
Bencileyin yaslımısın?
Garip garip ötme bülbül.

Bülbülün garip garip ötüşü bundanmış demek haaa?

can kırıkları

Kayıtlı Kullanıcı
zaman hiç bir gülün renkli olmadığı, bütün güllerin beyaz olduğu bir zamanmış ve memleketin birinde bir çoban, bir bey kızına aşık imiş. sonunda aşkından yüreği yanmış dayanamamış gitmiş istemiş..bey de kızını çağırmış sormuş..kız da "ne zaman ki bana kan kırmızı bir gül getirdin, işte o vakit senin olurum" demiş.bunun imkansız olduğunu düşündüğü için tabi..çoban da üzüntüyle dönmüş tabi..bu çobanın ahlini gören bülbül sormuş. demiş "neyin var" o da anlatmış, bey kızı benden kandan kırmızı gül ister, oysaki bütün güller beyaz ben ne yaparım" demiş..haline pek bi içerlenen bülbül "sabahleyin şu kapıların ardındaki bahçeye gel, sakın daha önce gelme" demiş ve ilerdeki bahçe kapılarının arkasındaki gül bahçesini göstermiş..tabi ki ordaki güllerin hepsi de beyazmış yine..akşam olmuş, bülbül bahçeye girmiş ve sabahlara kadar bir güle şakımış...sabah oluncaya kadar aralıksız ötmüş..sonra sabah sesi kesilmiş. ve bahçeye giren çoban, bülbülün bir gülün dikenine göğsünü sapladığını ve gülün kırmızı olduğunu görmüş...ve "ey bülbül sen kavuşmuşsun ya yarine ben kavuşmasam da olur artık" demiş...
BEĞENDİĞİM BİR YAZI OLDUĞU İÇİN YOLLADIM UMARIM BEĞENİRSİNİZ.....SELAMETLE

Kur'ana sevdalı

Kayıtlı Kullanıcı
S.a.kardeşim'gerçekten çok acıklı bir hikaye ya.Demekki aşk insanı böle yapıyor ha?
Rabbım tüm sevenleri,sevdiklerine kavuşmalarını nasip eylesin inşaallah.
Allah cc razı olsun kardeşim,çok güzel bir paylaşım.

can kırıkları

Kayıtlı Kullanıcı
amin amin amin....gözlerine sağlık...hayırlı akşamlar

yarensin

Kayıtlı Kullanıcı
kuarana sevdalı ve can kırıkları dostlarımız güzel ikili olmuşsunuz konuyu tamamlamışsınız ikinizinde ellerine sağlık....​
:)

Kur'ana sevdalı

Kayıtlı Kullanıcı
S.a.teşekkürler öğretmenim!güzel bir katkıda bulunmuşsun,sağolasın,emeğine sağlık.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt