Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

BU GÜN PEYGAMBERİMİZ(s.a.v.) ÖLÜM YIL DÖNÜMÜ (1 Kullanıcı)

can kırıkları

Kayıtlı Kullanıcı
Bugün Kainatın efendisi peygaberimizin ölüm yıldönümü. O, son konuşmasında ashabı ile böyle helalleşti ve demokrasi dünyasındaki dünyadaki tüm yöneticilere böyle örnek oldu.

Bugün 8 Haziran... Miladi takvime göre Efendimiz (sas) Hazretleri’nin 632’de Medine’de vefat ettiği gündür.

(Kainattaki zerrelerin sayısınca salat-ü selam olsun O’nun yüce Zatına, âl ve ashabına...) İki cihanın fahr-i ebedisi Medine’de 13 gün süren ateşli hastalığının şiddetlendiği on birinci gününde mescidine çıkar ve en mühim son konuşmasını yapar. Acaba O’nun âlemindeki en mühim konular nelerdi? Neleri anlatacaktı bu son konuşmasında yönettiği halkına?.. Bu mühim konuşmayı takdimden önce o günkü dünyanın iki büyük devletindeki halk ile yönetici münasebetine (mukayese için) bir göz atalım. Sonra bu eşsiz örneğin üzerinde düşünme imkanı bulmuş olalım...

O günkü dünyanın iki büyük devletinden biri olan İran’ın ateşperest hükümdarı, koyduğu vergileri anlatmak için halkına konuşurken, fakirin birinin şöyle bir feryadına muhatap olur:

-Efendimiz, susuz araziden de vergi alacağım, diyorsunuz. Kurak arazide yaşayan fakir, yağmur yağmazsa mahsul vermeyen araziden ne gelir elde edecek ki size vergi versin?..

Halkın içinde isyan teşvikçiliği yaptığı gerekçesiyle İran hükümdarı, zavallı fakiri kalabalığın gözleri önünde ateşe attırarak yaktırmaktan çekinmez, kimse de buna karşı çıkma cesaretini kendinde göremez.

Doğu Roma İmparatorluğu’nun merkezi olan Bizans’ta, yani İstanbul’da da durum farklı değildir. İmparator, Süleyman aleyhisselamı geçmek iddiasıyla inşasına başlattığı Ayasofya kilisesinde ülkesinin halkını karın tokluğuna çalıştırıyordu. Bu cebrî çalışmaya katılmak istemeyenler ise Sultanahmet Meydanı’ndaki o günkü hipodromda yağız atların kuyruğuna bağlanarak paramparça ettiriliyor, karın tokluğuna çalışmak istemeyen halka böylece gereken ders verilmiş oluyordu.

İşte o günkü iki büyük devletin yönetiminin halka karşı uygulaması böyle idi...

Şimdi bir de aynı günlerde Müslümanların Medine’de yaşadıkları yönetimle halk münasebetine bir göz atalım. Bakalım onlar nasıl bir yönetim örneği yaşıyorlardı?..

Efendimiz (sas) Hazretleri vefatından iki gün önce halka hitap ettiği son hutbesinde bakın onlarla nasıl bir gönül birliği sağlamayı düşünüyor, ne türlü bir titizlikle helallik istiyordu?

-Ey insanlar! Yönetiminizde bulunduğum ilk günden bugüne gelinceye kadar kimin sırtına bir kamçı vurmuşsam işte sırtım gelsin o da bana vursun!.. Kimin kalbini kıracak bir söz söylemişsem işte kalbim, gelsin o da bana aynı sözü söylesin!.. Kimin bir dirhem hakkını almışsam işte malım, gelsin o da benden hakkını alsın!..

Sadece bu teklifle kalmıyor, isteklerine şu ikazları da ekliyordu: Sakın içinizden biriniz demesin ki, hakkımı isteyecektim; ama Resulullah’ın darılacağından korktum da isteyemedim. Şunu kimse unutmasın ki, benim inancımda hakkını isteyene darılmak yoktur. Hatta benim en çok sevdiğim kimse, benden hakkını alan yahut da helal eden kimsedir. Ancak bu suretle Rabb’imin huzuruna üzerimde kul hakkı olmadan çıkabilirim! Bu sırada dinleyenlerden biri ayağa kalkarak: Ya Resulallah, der, öyle ise benim zatınızda üç dirhem alacağım var, onu istiyorum!.. ‘Borcum nereden kaldı hatırlatır mısın?’ sorusuna adam şu cevabı veriyor: Size çölden gelen bir fakir yardım istemişti de, sizde bulunmadığından emriniz üzerine ben vermiştim üç dirhemi. İşte onu talep ediyorum. Bu hatırlatmadan sonra Efendimiz’in (sas) cevabı aynen şöyle olur: Amcamın oğlu Fazlı! Borcum sabit olmuştur, hemen öde, beni kul hakkından kurtar!..

Evet... Vefatından iki gün önceki son konuşmasında böyle helalleşiyor, böyle örnek oluyordu demokrasi dünyasındaki tüm yöneticilere ve halka... Acaba bu hedefe 21. asrın insanı bugün varabilmiş, yöneticilerle halk böyle bir demokrasi örneğiyle kucaklaşıp helalleşebilmişler mi?.. Yoksa ufukta bu örnek mi var, varabilirse oraya varacak, nefesi yeterse orada mı karar kılacak?..

Ahmet Şahin / Zaman

ALINTIDIR

can kırıkları

Kayıtlı Kullanıcı
.................gelsin ey fatihalar yasinler.....................
Hû hû lara karışsın aminler...........
Bu gün peygamberimize yasinler okuyalım kardeşlerim
varmısınız bana katılmaya

can kırıkları

Kayıtlı Kullanıcı
hadi kardeşlerim efendimize yasin okuyalım varmısınız katılıma

can kırıkları

Kayıtlı Kullanıcı
yok mu katılan bana
...........neyse canlarınız sağolsun

can kırıkları

Kayıtlı Kullanıcı
can kırıkları................5
gülcan.................2
leyla....................2

toplam :.......................9

can kırıkları

Kayıtlı Kullanıcı
OKUNAN YASİNLER
XMPX.......................1
gülcan......................2
leyla........................2

toplam :..................10

melankolik5288

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm. şuan okuyamadım ama bu gece 5 tane okuyacağım. Rabbim cümlemizin İbadetlerini kabul etsin

VaVeyla

Kayıtlı Kullanıcı
canım 2 yasin de ben alıyorum
allah kabul etsin
şefaatinden bizleri mahrum etmesin inşallah

*ayşe*

Kayıtlı Kullanıcı
kardesım ben de 1 tane alıyorum ınsallah.sabaha insalllah.

Allah a emanet olun.

Selametle...

can kırıkları

Kayıtlı Kullanıcı
OKUNAN YASİNLER
XMPX.......................1
gülcan......................2
leyla........................2
MELANKOLİK5288.......5
DENİZ YILDIZI...........2
*AYŞE*...................1

toplam :..................18

*ayşe*

Kayıtlı Kullanıcı
insallah canım kardesım

Hayırlı geceler.

Selametle...

melankolik5288

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm. aldığım 5 yasını okudum. Rabbim kabul eder İnşallah. Allaha emanet olun

can kırıkları

Kayıtlı Kullanıcı
alınan yasinler okunmuştur ve konumuz kapanmıştır.......
Allah kabul etsin inşallah..efendimize iletilmiştir

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt