Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Böyle Bir Dostunuz Oldu mu? (2 Kullanıcı)

nihalim

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.hatim-online.com
Böyle Bir Dostunuz Oldu mu?

Daima düşünceliydi. Susması konuşmasından uzun sürerdi. Lüzumsuz yere konuşmaz; konuştuğunda ne fazla, ne eksik söz kullanırdı. Dünya işleri için kızmazdı. Kendi şahsı için asla öfkelenmez ve öç almazdı. Kötü söz söylemezdi. Affediciliği tabii idi. İntikam almazdı. Düşmanlarını sadece affetmekle kalmaz, onlara şeref ve değer de verirdi. Kendisini üç şeyden alıkoymuştu: Kimseyle çekişmezdi. Çok konuşmazdı. Boş şeylerle uğraşmazdı. Umanı umutsuzluğa düşürmezdi. Hoşlanmadığı birşey hakkında susardı. Hiç kimseyi ne yüzüne karşı, ne de arkasından kınar ve ayıplardı. Kimsenin kusurunu araştırmazdı. Kimseye hakkında hayırlı olmayan sözü söylemezdi. Yanında en son konuşanı ilk önce konuşan gibi dikkatle dinlerdi. Bir toplulukta bulunduğu zaman birşeye gülerlerse, o da güler; birşeye hayret ederlerse, o da onlara uyarak hayret ederdi. Gerçeğe aykırı övgüyü kabul etmezdi. Her zaman ağırbaşlıydı. Konuşurken çevresindekileri adeta kuşatırdı. Kelimeleri parıldayan inci dizileri gibi tatlı ve berraktı. Yürürken beraberindekilerin gerisinde yürürdü; ayaklarını yerden canlıca kaldırır, iki yanına salınmaz, adımlarını geniş atar, yüksek bir yerden iner gibi öne doğru eğilir, vakar ve sükunetle rahatça yürürdü. Kapısına yardım için gelen kimseyi geri çevirmezdi. Bir gün kendisinden yaşça küçük bir dostunun omuzlarından tutarak şöyle demişti: "Sen dünyada garip bir kimse yahut bir yolcu gibi ol!" Her zaman hüzünlü ve mütebessim bir haletle dururdu. Adet üzere sarfedilen hiçbir kötü sözü ağzına almamıştı. Sıkıntılı hallerinde kabalaşmaz, bağırmazdı. Fakirlerle birlikte yerdi; öyle ki onlardan ayırt edilemezdi. Onüne ne konulursa yerdi. Sade kıyafetler giyer, gösterişten hoşlanmazdı. Konuşurken yüzünü başka tarafa çevirmez, bulunduğu mecliste ayrıcalıklı bir yere oturmazdı. Sabahları evinden çıkarken şöyle söylerdi: "İlahî doğru yoldan sapmaktan ve saptırılmaktan, kanmaktan ve kandırılmaktan, haksızlık etmekten ve haksızlığa uğramaktan, saygısızlık etmekten ve saygısızlık edilmekten sana sığınırım. Sıradan değildi; ama sıradan insanlar gibi yaşardı.

O, Hz. Peygamberdi (aleyhissalâtu vesselâm).

*alıntı*

kasım hadi

Kayıtlı Kullanıcı

B)B) AHMET MUHAMMED MUSTAFA B)B)
KURBAN OLAYIM BEN SANA

elerine saglık kardeşim.çok güzel bir paylaşım.selametle.

talipamca

Kayıtlı Kullanıcı
Peygamberimizin Güzel Ahlaki

Peygamberimizin Güzel Ahlaki

PEYGAMBERİMİZİN GÜZEL AHLAKI

"Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim."

(Muvatta ' hüsnül-huluk babı)

Enes bin Malik(r.a.)'ın rivayetine göre Resulullah(SAV) böyle buyurmuştur.
Allah Teala(CC) Peygamberimiz Hz.Muhammed (SAV)'i yüksek ahlakı(bütün güzel huyları) yaşayıp uygulamak ve kemale erdirmek için peygamber olarak göndermiştir.

Yüce Rabbimiz,Kitab-ı Kerim'inde en güzel şekilde yaratıp, kendisine en güzel ahlaki meziyetlerle donattığı peygamberi Hz.Muhammed(SAV)'e şöyle hitap ediyor;

"Resulüm,Ya Muhammed!Şüphesiz Sen,en büyük ahlak üzeresin,en büyük ahlaka sahipsin."
(KALEM SURESİ:Ayet:4)

Allah'ın Resulü(SAV),
kendisine peygamberlik verilmeden önce de,herkesin (dostlarının da-düşmanlarının da)
hayran kaldığı üsyün,çok yüksek bir ahlaka sahip idi.

Herkesle iyi geçinir,hiç kimseyi incitmez,kimseye haksızlık etmediği,kimsenin malına göz dikmediği için, Peygamberimizi,
"Emin ve güvenilir" kişi anlamına gelen;

"Muhammedül-Emin"

diye nitelendirmişlerdi.

Hz.Aişe(r.anha)'dan Peygamberimizin ahlakı sorulduğunda;

"O'nun ahlakı Kur'an'dı" (Müslim)

buyurmuştur.Bu da demektir ki,Kur'an'da bildirilen (anlatılan) yüksek ahlakın tamamı Hz.Peygamber'de(SAV) vardı ve her zaman da var olmuştur.Yüce Peygamberimiz, çocukluğundan başlayarak,hayatı boyunca güzel ahlakın canlı bir misal ve örneği olmuştur.

Ebu Hureyre(r.a.)'nin naklettiği hadisinde Peygamber Efendimiz(SAV) şöyle buyurmuştur;

"Mü'min'lerin iman yönünden en üstünü,en mükemmeli olanı, ahlakça(huy yönünden) en güzel olanıdır." (Tırmizi)

*Alıntı*

EsselamuAleyküm Nihal Kardeşim;

Allah(CC) razı olsun..Resulullah Efendimiz(SAV)'in
"Üstün ahlaki vasıflarını" bizlere hatırlatan-sunan bu yazınızdan dolayı..Sayfanıza bu özellikleri içeren bilgileri elden geldiğince ilave edip..daha kapsamlı hale gelmesi için izniniz olursa..yine yazmaya gayret ederiz inşaAllah..

Rabbimiz bu gayretinizin ecrini iki cihanda da size bahşeylesin inşaAllah..Selam ve dua ile Allah(CC)'a emanet olunuz..

Kaan Erdem

Yönetici
selamünaleyküm..çok güzel bir paylaşı olmuş..selam ve dua ile kalın selametle...

nihalim

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.hatim-online.com
PEYGAMBERİMİZİN GÜZEL AHLAKI

"Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim."

(Muvatta ' hüsnül-huluk babı)

Enes bin Malik(r.a.)'ın rivayetine göre Resulullah(SAV) böyle buyurmuştur.
Allah Teala(CC) Peygamberimiz Hz.Muhammed (SAV)'i yüksek ahlakı(bütün güzel huyları) yaşayıp uygulamak ve kemale erdirmek için peygamber olarak göndermiştir.

Yüce Rabbimiz,Kitab-ı Kerim'inde en güzel şekilde yaratıp, kendisine en güzel ahlaki meziyetlerle donattığı peygamberi Hz.Muhammed(SAV)'e şöyle hitap ediyor;

"Resulüm,Ya Muhammed!Şüphesiz Sen,en büyük ahlak üzeresin,en büyük ahlaka sahipsin."
(KALEM SURESİ:Ayet:4)

Allah'ın Resulü(SAV),
kendisine peygamberlik verilmeden önce de,herkesin (dostlarının da-düşmanlarının da)
hayran kaldığı üsyün,çok yüksek bir ahlaka sahip idi.

Herkesle iyi geçinir,hiç kimseyi incitmez,kimseye haksızlık etmediği,kimsenin malına göz dikmediği için, Peygamberimizi,
"Emin ve güvenilir" kişi anlamına gelen;

"Muhammedül-Emin"

diye nitelendirmişlerdi.

Hz.Aişe(r.anha)'dan Peygamberimizin ahlakı sorulduğunda;

"O'nun ahlakı Kur'an'dı" (Müslim)

buyurmuştur.Bu da demektir ki,Kur'an'da bildirilen (anlatılan) yüksek ahlakın tamamı Hz.Peygamber'de(SAV) vardı ve her zaman da var olmuştur.Yüce Peygamberimiz, çocukluğundan başlayarak,hayatı boyunca güzel ahlakın canlı bir misal ve örneği olmuştur.

Ebu Hureyre(r.a.)'nin naklettiği hadisinde Peygamber Efendimiz(SAV) şöyle buyurmuştur;

"Mü'min'lerin iman yönünden en üstünü,en mükemmeli olanı, ahlakça(huy yönünden) en güzel olanıdır." (Tırmizi)

*Alıntı*

EsselamuAleyküm Nihal Kardeşim;

Allah(CC) razı olsun..Resulullah Efendimiz(SAV)'in
"Üstün ahlaki vasıflarını" bizlere hatırlatan-sunan bu yazınızdan dolayı..Sayfanıza bu özellikleri içeren bilgileri elden geldiğince ilave edip..daha kapsamlı hale gelmesi için izniniz olursa..yine yazmaya gayret ederiz inşaAllah..

Rabbimiz bu gayretinizin ecrini iki cihanda da size bahşeylesin inşaAllah..Selam ve dua ile Allah(CC)'a emanet olunuz..

Aleykümselam Talip abi ALLAH c.c.sizden de razı olsun yorumunuz için teşekkür ederim...abim tabiki ne demek izin almak lütfen...ayrıca sizin yaptığınız her yorum benim için çok değerli (siz ve ismini telaffuz edemediğim bir çok arkadaşın)diğer formlara yaptığınız yorumlarıda büyük bir haz duyarak okuyorum MAŞALLAH ...katkılarınızı bekliyorum İNŞALLAH...
AMİN...AMİN...AMİN...ALLAH c.c. razı olsun cümlemize İNŞALLAH...ALLAH c.c. emanet olun...selam ve dua ile...selametle İNŞALLAH...

salih_x

Kayıtlı Kullanıcı
allah sende razı olsun...

nihalim

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.hatim-online.com
Sabahları evinden çıkarken şöyle söylerdi: "İlahî doğru yoldan sapmaktan ve saptırılmaktan, kanmaktan ve kandırılmaktan, haksızlık etmekten ve haksızlığa uğramaktan, saygısızlık etmekten ve saygısızlık edilmekten sana sığınırım. Sıradan değildi; ama sıradan insanlar gibi yaşardı.

O, Hz. Peygamberdi (aleyhissalâtu vesselâm).

nihalim

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.hatim-online.com

nihalim

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.hatim-online.com
selamün aleyküm :Aahhhhh kardeşim biz öyle olamadıkki öyle bir dostumuz olsun selamün aleyküm:gulegule
aleykümselam kardeşim PEYGAMBER EFENDİMİZİ(s.a.v.)ahlakını örnek alanlardan oluruz İNŞALLAH... öyle bir dost olmaya gayret edelim ...inşallah olur...selam ve dua ile...selametle İNŞALLAH...

civan_21

Kayıtlı Kullanıcı
YÜCE RABBİM BÜTÜN MÜMİNLERİ PEYGAMBER EFENDİMİZ (S.A.V) in güzel ahlakı ile yaşamayı nasib eylesin ALLAH razı olsun selametle kalın

nihalim

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.hatim-online.com
Gitme İstemem

Demek sen böyle salına salına bensiz gidiyorsun ey canımın canı.
Ey, dostlarının canına can katan,
Gül bahçesine böyle bensiz gitme istemem.

İstemem, ey gökkubbe, bensiz dönme
İstemem, ey ay, bensiz doğma.
İstemem, ey yeryüzü, bensiz durma
Bensiz geçme, ey zaman, istemem.

Sen benimle beraberken
Hem bu dünya güzel bana, hem o dünya güzel.
İstemem, bensiz kalma bu dünyada sen,
O dünyaya bensiz gitme, istemem.

İstemem, ey dizgin, bensiz at sürme.
İstemem, ey dil, bensiz okuma.
İstemem, ey göz, bensiz görme.
Bensiz uçup gitme, ey ruh, istemem.

Senin aydınlığındır aya ışığını veren geceleyin.
Ben bir geceyim, sen bir aysın madem,
Gökyüzünde bensiz gitme, istemem.

Gül sayesinde yanmaktan kurtulan dikene bak bir.
Sen gülsün, bense senin dikeninim madem,
Gül bahçesine bensiz gitme, istemem.

Senin gözün bende iken
Ben senin çevganın önündeyimdir.
Ne olur, öylece bak dur bana,
Bırakıp gitme beni, istemem.

O güzelle berabersen, sen ey neşe,
İstemem, sakın içme bensiz.
Hünkarın damına çıkarsan, ey bekçi,
Sakın bensiz çıkma, istemem

Bir şey yoksa bu yolda senden,
Bitik bu yola düş enlerin hali.
Ben senin izindeyim, ey izi görünmez dost,
Bensiz gitme, istemem.

Ne yazık bu yola bilmeden, rasgele girene!
Sen ey, gideceğim yolu bilen,
Sen ey yolumun ışığı, sen ey benim değneğim,
Bensiz gitme, istemem.

Onlar sadece aşk diyorlar sana,
Oysa aşk sultanı mısın sen benim.
Ey, hiç kimsenin düşüne sığmayan dost,
Bensiz gitme, istemem.

Mevlana Celaleddin Rumi

*alıntı*

Im_muslim

Kayıtlı Kullanıcı
kardeşim Peygamber Efendimizi, iki cihan SERVERİNİ, yine anmamıza vesile oldunuz...ALLAHım sevabınızı artısın...hayırlı geceler...

nihalim

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.hatim-online.com
kardeşim Peygamber Efendimizi, iki cihan SERVERİNİ, yine anmamıza vesile oldunuz...ALLAHım sevabınızı artısın...hayırlı geceler...

kardeşim sizden de ALLAH c.c. razı olsun
İNŞALLAH cümlemizin sevabını artırsın...hayırlı geceler...selam ve dua ile...selametle...

erciyes1984

Kayıtlı Kullanıcı
Selamunaleykum Allah razı olsun a.e.olun

efzairem

Kayıtlı Kullanıcı
allah razı olsun kardeşim inşallah peygamber efendimiz ahlakıyla ahlaklandırsın rabbim bizleri

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt