Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

bir tokat vurana bir ceviz, iki tokat vurana iki ceviz.. (2 Kullanıcı)

mektubat

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.caglarnetwork.com
Bâyezîd-i Bistâmî’ye "kuddise sirruh" bir gün bir kimse gelip; Efendim! Ben otuz senedir, gündüzleri oruç tutup, geceleri namâz kılıyorum. Ama, kendimde hiç bir ilerleme göremiyorum. Hâlbuki itikâdım da düzgündür, dedi. Sultân-ül-Ârifîn; Sen bu hâlde üç yüz sene dahâ devâm etsen bir şeye kavuşamazsın. Çünkü nefs engelin var, buyurdu. O kimse; Efendim! Bunun bir çâresi yok mu, diye sordu. Bâyezîd-i Bistâmî hazretleri: Var ama sen kabûl etmezsin, buyurdu. O kimse ısrâr edip; Aman efendim, lütfen bildiriniz ve beni talebeliğe kabûl ediniz. Ne emir ederseniz yaparım, dedi. Sultân-ül-Ârifîn buyurdu ki: Öyle ise şimdi evine git. Bu kıymetli elbiseleri çıkarıp, âdî ve eski bir elbise giy. Boynuna bir torba asıp içine ceviz doldur. Seni en iyi tanıyanların bulundukları sokağa git. Çocukları başına topla, (Bana bir tokat vurana bir ceviz, iki tokat vurana iki ceviz veriyorum) diye söyle. O kimse bunları duyunca; Sübhânallah, Lâ ilâhe illallah. Ben bunları yapamayacağım. Bana başka bir şey emir etseniz.” dedi. Bâyezîd-i Bistâmî hazretleri; Senin ilâcın ancak budur ve biz de başdan; Sen bunları kabûl etmezsin, diye söylemiştik. Yolumuzun esâsı nefsi terbiye etmektir, buyurdu.
HUZUR PINARI - İslamiyet, İslam Dini, Ehl-i Sünnet İtikadı, İlmihal, Kitaplar...

mektubat

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.caglarnetwork.com
Öyle ise şimdi evine git. Bu kıymetli elbiseleri çıkarıp, âdî ve eski bir elbise giy. Boynuna bir torba asıp içine ceviz doldur. Seni en iyi tanıyanların bulundukları sokağa git. Çocukları başına topla, (Bana bir tokat vurana bir ceviz, iki tokat vurana iki ceviz veriyorum) diye söyle.

Guo1903

Kayıtlı Kullanıcı
Nefsimizi yenmek gerçekten zor ama inşallah bunu Allahım bizlere nasip eder.. Aziz Mahmut Hüdai Hz'leri de buna benzer bir olayla nefsini yenip bu makamına ulaşmıştı..
Rabbim şefaatlerini nasip etsin..
Selam ve dua ile..

emre_celil

Kayıtlı Kullanıcı
allah razı olsun kardesi cok güzel bir yazı saol

mektubat

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.caglarnetwork.com
Nefsimizi yenmek gerçekten zor ama inşallah bunu Allahım bizlere nasip eder.. Aziz Mahmut Hüdai Hz'leri de buna benzer bir olayla nefsini yenip bu makamına ulaşmıştı..
Rabbim şefaatlerini nasip etsin..
Selam ve dua ile..

Amin kardeşim amin.Evet Aziz mahmut hüdai(Kuddise Sirruh)hazretleri'nin de buna benziyor ama o sınavı kazananlardan.Bursa kadısıyken(Şimdiki başsavcı)sokaklarda ciğer satıyor mübarek,nefsini ayakları altına alıyor.Allahü teala da nefsine düşman olanı dost ediniyor işte böyle.Cenab-ı Hak cümlemizi şefaatlerine kavuştrsun.Selametle kalın.

Im_muslim

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH razı olsun...
Emeğinize sağlık...
Nefsine dur diyenlerden oluruz İnşaAllah...

selametle...

hayri07

Kayıtlı Kullanıcı
süpersin kardaşim ALLAH razı olsun paylaşımın için sağol selametle kal.........

abı_hayat

Kayıtlı Kullanıcı

Çok güzeldi, emeğinize sağlık...

mektubat

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.caglarnetwork.com
ALLAH razı olsun...
Emeğinize sağlık...
Nefsine dur diyenlerden oluruz İnşaAllah...

selametle...

Amin kardeşim.Mevla teala cümlemizden razı olsun.İnşallahü teala dediğiniz gibi nefsimizin sevdiklerinden nefret eder ve onlardan muhafaza olunuruz.Selametle kalın..

mektubat

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.caglarnetwork.com
süpersin kardaşim ALLAH razı olsun paylaşımın için sağol selametle kal.........

Estağfirullah min külli ma KerihAllah.Büyüklerden bir zat Dilini insanları kötülemekten koruduğun gibi methetmektende koru buyurmuş kardeşim.Nefs gibi bir canavarın sırtını sıvazlama kıymetli kardeşim.Bizde değil o büyüklerde güzellik.Allahü teala cümlemizden razı olsun.Teşekkür ederiz.Sizde selametle kalın.

gurakarcem

Kayıtlı Kullanıcı
Paylaşım için teşekkürler Allah razı olsun

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm kardeşimiz. Mevla Teala sizden razı olsun..
Çok değerli bir nasihatti. Rabbimiz c.c yardımcımız olsun, idrak edebilenlerden oluruz inşaAllah..
Dua temennisiyle.. Allah'a emanet olunuz..

mektubat

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.caglarnetwork.com

Çok güzeldi, emeğinize sağlık...

Teşekkür ederiz.Allahü teala razı olsun.Hadis-i şerifte Din nasihattir buyurulmuş.O nedenle Allahü teala'nın sevdiklerinden nasihatler hepimize faydalı olacaktır.
Ebû Abdullah el-Kureşî(Kuddise Sirruh)buyurdu ki;
*Talebeye tövbeden sonra ilk emredilen, kötü arkadaşları terk etmesi, maksaddan uzaklaştıracak şeylerden uzak durmasıdır.

*Verâ yâni şüphelilerden kaçmak, amellerin, ibâdetlerin esâsı, temelidir.

*Bir işin başı, sonuna delildir, alâmettir.

*Dünyâ mezbelelik gibidir. Hiç bir kıymeti yoktur. Bunun içindir ki, sâdık mümin, dünyânın ne sevgisi, ne buğzu ile uğraşmaz.

*Dostlarının, arkadaşlarının hukûkunu gözetmeyen, onlarla sohbetin, berâber olmanın bereketine kavuşamaz.

*Ömrü uzadığında iyi amelinin artması, ihtiyâcı çoğaldığında cömertliğinin artması, ilmi arttıkça tevâzûunun artması, evliyânın alâmetlerindendir.

*Kul, ibâdetlerinde doğru olursa, ummadığı yerden yardımlara kavuşur.

*Mâsiyetin, günâh işlemenin sebebi gaflettir. Yâni Allahü teâlâyı unutmaktır.

*Rehberi olmayan yolunu şaşırır.

*İhtiyâcın olmadıkça, kimseden bir şey isteme.

mektubat

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.caglarnetwork.com
Paylaşım için teşekkürler Allah razı olsun

Estağfirullah biz teşekkür ederiz kardeşim.Cenab-ı Mevla cümlemizden razı olsun.Ebû Abdullah Nibâcî buyurdu ki:

"Müminin bilmesi gereken beş haslet vardır ki, şunlardır: Birincisi, Allahü teâlâyı bilmek, tanımak, mârifetullah. İkincisi, hakkı, hukûku tanımak, gözetmek. Üçüncüsü, yapılan işte, amelde ihlâslı olmak, sırf Allah için yapmak. Dördüncüsü, sünnet ile amel etmek, sünnete uymak. Beşincisi, helal yemek. Eğer Allahü teâlâyı bilir fakat hakka, hukûka riâyet etmezse, bu bilmesinden bir fayda elde edemez. İhlâsla amel, iş yapmazsa tanıması, bilmesi ona yine fayda vermez. Sünnete uymazsa ve helal yemezse, yine Allahü teâlâyı bilmesinden fayda elde edemez. Eğer yediği helalden olursa kalbinde bir safâ, temizlik hâsıl olur. Bu temizlik ile dünyâ ve âhiret işlerini görür. Eğer yediği şüpheli ise yediği şüpheli şeyin mikdârı kadar da işleri şüpheli olur. Yediği haramdan olursa, onun dünyâ ve âhiret işleri karanlık olur. İnsanlar böyle bir kimseyi gözü görüyor diye vasıflandırsalar bile aslında o kördür. Tövbe edinceye kadar da bu mânevî körlükten kurtulamaz."

mektubat

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.caglarnetwork.com
Selamün Aleyküm kardeşimiz. Mevla Teala sizden razı olsun..
Çok değerli bir nasihatti. Rabbimiz c.c yardımcımız olsun, idrak edebilenlerden oluruz inşaAllah..
Dua temennisiyle.. Allah'a emanet olunuz..

Aleyküm Selam kardeşim.Amin.Cenab-ı Mevla cümlemizden razı olsun.İnşallah kardeşim inşallah,anlayıp idrak edenlerden oluruz.Selametle kalın.
Fârisî beyt tercemesi:

Seviyorum diyenin, güzel olsa da pek,
nâzlılığı bırakıp, nâz çekmesi gerek!

mektubat

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.caglarnetwork.com
ALLAH(CC) razı olsun mektubat kardeş..
selametle

Amin.Allahü teala cümlemizden razı olsun.Kendisinden başkasına muhtac olmaktan muhafaza buyursun.Son nefesimizi kelime-i tevhid eylesin.Din-i islama saldırıp yoketmeye çalışanların,kafirlerin,facirlerin,mürtedlerin,masonların,komünistlerin ve bilcümle ehl-i küfrün ıslahları mümkünse ıslah eylesin,ıslahları mümkün değilse bedenlerini ebediyyete tebdil eylesin.

kimkimdir

Kayıtlı Kullanıcı
Estağfirullah biz teşekkür ederiz kardeşim.Cenab-ı Mevla cümlemizden razı olsun.Ebû Abdullah Nibâcî buyurdu ki:

"Müminin bilmesi gereken beş haslet vardır ki, şunlardır: Birincisi, Allahü teâlâyı bilmek, tanımak, mârifetullah. İkincisi, hakkı, hukûku tanımak, gözetmek. Üçüncüsü, yapılan işte, amelde ihlâslı olmak, sırf Allah için yapmak. Dördüncüsü, sünnet ile amel etmek, sünnete uymak. Beşincisi, helal yemek. Eğer Allahü teâlâyı bilir fakat hakka, hukûka riâyet etmezse, bu bilmesinden bir fayda elde edemez. İhlâsla amel, iş yapmazsa tanıması, bilmesi ona yine fayda vermez. Sünnete uymazsa ve helal yemezse, yine Allahü teâlâyı bilmesinden fayda elde edemez. Eğer yediği helalden olursa kalbinde bir safâ, temizlik hâsıl olur. Bu temizlik ile dünyâ ve âhiret işlerini görür. Eğer yediği şüpheli ise yediği şüpheli şeyin mikdârı kadar da işleri şüpheli olur. Yediği haramdan olursa, onun dünyâ ve âhiret işleri karanlık olur. İnsanlar böyle bir kimseyi gözü görüyor diye vasıflandırsalar bile aslında o kördür. Tövbe edinceye kadar da bu mânevî körlükten kurtulamaz."
Allahcc yar ve yardımcınız olsun kardeşimiz...

mektubat

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.caglarnetwork.com
Allahcc yar ve yardımcınız olsun kardeşimiz...

Amin.Amin.Cümlemizin İnşallahü teala.
İmam-ı Rabbani(Kuddise Sirruh)Buyuruyor ki;
Allahü teâlâ, kendini aramak arzûsunu artdırsın. Ona kavuşmağa mâni’ olan şeylerden sakınmak nasîb eylesin! Bizim büyüklerimizin “rahmetullahi teâlâ aleyhim ecma’în” yolunun esâsı sohbetdir.

Hak teâlâ, intikâmını yine kul ile alır.
Bilmiyen (ilm-i ledünnî) anı kul yapdı sanır.

Cümle eşyâ Hâlıkındır, kul elîle işlenir.
Emr-i Bârî olmayınca, sanma bir çöp deprenir!

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt