Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bir selam sohbeti (1 Kullanıcı)

• Konuyu başlatan hasan_26
  • Başlangıç tarihi
H

hasan_26

BİR SELAM SOHBETİ
Caddenin bir tarafında, oldukça dalgın ve düşünceli yürüyordum. Yanıbaşımdan gelen nazik bir sesle kendime geldim:

- Selâmün aleyküm, hocam!

Baktım ki, okuldan mezun olmuş öğrencilerimizden biri.

- Ve aleykümüsselâm Mehmet.

Hal-hatır faslından ve kısa bir sohbetten sonra, ters istikametlere doğru ayrıldık. O benden ayrılırken, tekrar selam vermeyi de ihmal etmedi.

Tam bu sırada caddenin öbür yakasında bir homurdanma sesi duydum:

- Bu da ne oluyor yahu? Eskiden beri hep ayrılırken Allahaısmarladık, güle güle gibi şeyler söylenirdi. Şimdi bir de ayrılırken selam modası çıktı!

Dönüp baktım. Yaşlı bir adam, yanındaki biriyle böyle konuşuyordu. Yanlarına yanaşarak dedim ki:

- Karşılaşmada olduğu gibi, ayrılırken de selam vermek sünnet olduğu için böyle yapılıyor.

- Öyleyse daha önce neden yoktu bu sünnet?

- Ta önceden beri ayrılma sırasında da selamlama sünneti vardı. Bu, Peygamber Efendimiz'in tavsiye ettiği İslâm adablarındandır. Fakat son devirlerde bu incelik memleketimizde unutulmuş veya ihmale uğramıştır. Şimdi doğrusunu bilen bazı gençler bunu yapıyorsa, onları kınamak değil takdir etmek gerekir.

Adamcağız biraz şaşkın, fakat merakla dinliyordu. Yeni birşeyler öğrenmek, onu memnun etmiş görünüyordu. Ben de çarşıya kadar birlikte yürüdüğümüz süre içinde bu selam sohbetine devam ettim.

Ayrılacağımız sırada, o benden önce davranarak son sözünü söyledi:

- Selâmün aleyküm, Allah'a ısmarladık.

Bu duyarlı adam, birkaç dakikalık sohbetle meseleyi kavramıştı.

T.Nur

Kayıtlı Kullanıcı
evet güzel kardeşim sanada selamun aleyküm.... bende bir toplumdan ayrılırken selamun aleyküm diyorum ve genelde oradakiler bana şaşkın şaşkın bakıyorlar ve cogu kez ne acıdır ki bir kişi bile ve aleyküm selam diyemiyor.....

nurışığı

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun kardeşim faydalı bir paylaşım olmuş Rabb'ime emanet olun selametlee

zencefil_1109

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm kardeşim sağolasın RABBİM razı olsun...

Ahmed_1907

Kayıtlı Kullanıcı
aleyküm selam arkadaşlar ..
allah razı olsun kardeşim emeğinize sağlık aslında çok güzel bir hareket insanlar arasında yakınlaşmayı sağlaması gerekir ken insanlar melul melul bakıyorlar
bir yerden ayrılırken selam verdimi ooo sendemi hoca oldun yav dün neydin sankide bugün selam veriyorsun gibi laflar falan filan aslında kendisininde ornek alması lazım ama malesef.
inşallah yavaş yavaş olacak tekraer Allah razı olsun...
esselamün aleyküm ve rahmetulllah

H

hasan_26

aleyküm selam arkadaşlar ..
Allah razı olsun kardeşim emeğinize sağlık aslında çok güzel bir hareket insanlar arasında yakınlaşmayı sağlaması gerekir ken insanlar melul melul bakıyorlar
bir yerden ayrılırken selam verdimi ooo sendemi hoca oldun yav dün neydin sankide bugün selam veriyorsun gibi laflar falan filan aslında kendisininde ornek alması lazım ama malesef.
Inşallah yavaş yavaş olacak tekraer allah razı olsun...
Esselamün aleyküm ve rahmetulllah

çok haklısın kardeşim ama kimse okumaya bile tenezül etmiyor ama konu aşk'a evlenme tanışma v.s konular olunca arkadaşlarımız koşturuyor oraya yöneliyor
gelelim konuya dedigin gibi kardeşim insan oglu gelçekten çok garip ne yapsan yaranamazsın selam verirsin selamı almaktan bile aciz sohbetin biter yine selam verirsin agzı on metre açılmış bakar
bu neyden kaynaklanıyor kardeşim ailenin evladını yetiştirmesinden
aile düzgün dinimize layik yetiştirse toplumumuz çok iyi olur kardeşlik çoğalır
selamun aleyküm

-Burcu-

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun aleykum ben biraz farklı bir durum olacak ama sonucu aynı yere dayandıgı için anlatmak istedim burdan bir program yukledim başlatırken Bismillahirahmairrahim kapatırken Essselamun aleykum diyordu... Kac gündür beynimi kurcalamıştı ben hep selamı karşılatıgımız ilk zaman verilir diye biliyordum eşime sordugumda verilebilir demişti ama tam bir cevp değildi Rabbim sizden razı olsun asıl şimdi öğrenmiş oldum ....

özgür berçinli

Kayıtlı Kullanıcı
elıne saglık. gercekten bır genc olarak bunu yaptıgımı soyleyemem. ınsallah bundan sonra kendımızı alıstırmya calısırız.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt