Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

bir öportaj üzerine değerlendirme... (1 Kullanıcı)

mesreb

Kayıtlı Kullanıcı
Dünkü yayınlanan yenişafak gazetesindeki röportaj köşesinde metin önal mengüşoğlu "mezhep ve meşrebimizi dinimizin önüne geçirdik" başlıklı bir konu idi.

Biraz göz attım ama hadis ayıklama konusuna gelince durakladım. Hadisler muhakkak ayıklanmalı deyimi baya üzücü bir konu... hele ehli sünnet bilinen böyle hocalar söyledi mi acaba dinimizde gedik açmaya mı çalışıyorlar diye düşünüyorum.

Bir de Hadis imamımız Buhari için "o ayıklamış biz de ayıklarız" deyince şaşırmam daha da arttı. Kendini hadis imamımızın yerine nasıl koyabilir bir insan! Alim de olsa, bilgin de...

Şimdi şöyle bir karşılaştırma yapsak; Muhaddisler bu hadis toplama, zapt işine kendi kafalarına göre mi girmişler yoksa manevi bir işaret ve emir ile... O da alimdi ama Allah ve Resulünden ilham alan, basiret gözü açık olan, kendisine hadis rivayet edildiğinde ağzından çıkan nuru ferasetiyle tesbit edebilecek maneviyat eri bir muhaddis di. Hizmet ve Mücadeleleri insan ötesi kavramına girmektedir.

Bu gibi konulara dikkat etmek lazım. Bu ayıklama işine soyunanlar, dinde reform diyenler kendileri yeni bir din oluşturmaya çalışıyorlar. Allah Muhafaza...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt