Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bir küp altın; iki güzel insan (1 Kullanıcı)

hayrunnisa

Kayıtlı Kullanıcı
kissa.jpg

Geçmiş zamanın birinde bir adam, bir çiftlik evi yapmaya karar verdi. Bunun için güzel bir yer aradı ve aradığı yeri sonunda buldu. Araziyi sahibinden satın aldı. Hemen işe koyuldu. Önce kendine güzel bir ev, daha sonra hayvanları için bir barınak yaptı. Geri kalan arazi üzerine ise meyve ağaçları dikmeye başladı.

Bir gün arazide çalışırken kazmasının ucuna sert bir cisim takıldı. İçinden, "sert bir kaya parçası olmalı" diye düşündü. Ancak biraz daha kazdığında bir de ne görsün! Bir küp altın. Küpü bulunduğu yerden dikkatlice çıkardı. İçinden şunu geçirdi:

- Ben bu araziyi satın aldım; ama içindekileri satın almadım. Bu altınlar arazinin benden önceki sahibinin olmalı. En iyisi ben bu küpü ona teslim edeyim.

Adam hemen araziyi aldığı adamın yanına gittti ve durumu anlattı. Bu altın küpünü adama teslim etti. Adamı dikkatlice dinleyen arazinin eski sahibi şöyle dedi:

- Kardeşim, ben bu araziyi sana içindekileriyle beraber sattım. Bu altın küpü benim değil, senin. Çünkü arazi şu anda sana ait.

Karşı taraftaki adam ise altınları kendisinin alamayacağını söylüyordu. Aralarındaki bu anlaşmazlık uzayınca hakime gitmeye karar verdiler.

Mahkemeye vardıklarında durumu hakime arz ettiler. Hakim öncelikle toplumda böylesi insanların yaşadığı için Rabbine şükretti ve ardından her iki adama da bekâr çocuklarının olup olmadığını sordu. Adamlar şaşırmıştı. Konunun bekâr çocuklarla ne ilgisi olabilirdi ki?

Araziyi satın alan adam,

- Benim bir oğlum var, dedi.

Diğer adam ise,

- Benim de bir kızım var hakim bey dedi. Bunun üzerine hakim sözlerine şöyle devam etti:

- Efendiler! Sizin hakkınızda verdiğim hüküm şu: Çocuklarınızı birbiriyle evlendirin. Bu altınların bir kısmını da onlara düğün masrafları ve düğün hediyesi olarak harcayın. Bir kısmını kendi ihtiyaçlarınız için, geri kalan kısmını da Allah yolunda hizmette kullanın.

Her iki taraf da haklarında böyle bir kararın verileceğini akıllarının ucundan geçirmiyorlardı. Ancak bu karardan iki taraf da oldukça memnun kaldı. Çünkü bu sayede hem aralarındaki ihtilaf çözülmüş hem de akraba olmuşlardı. (Buhari, 3285; Müslim, 1721)

Sahibinur

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Bir küp altın; iki güzel insan

ALLAH BU YAZDIGINIZ HEDISI SERIFIN HER BIR HARFINE MUKABIL BINLER SEVAP YAZSIN! amIN....B)

Sahibinur

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH BU YAZDIGINIZ HEDISI SERIFIN HER BIR HARFINE MUKABIL BINLER SEVAP YAZSIN! amIN....B)

Sahibinur

Kayıtlı Kullanıcı

asli88

Kayıtlı Kullanıcı

B)B)B)

ysmnkaos

Kayıtlı Kullanıcı

çok güzel bir hikayeydi,,,

şimdiki zamanla kıyasladığımız zaman arada ne kadar fark var,,,

zamanmı değişti, yoksa bizmi zamanı değiştirdik acaba ?

bilinmez...?...

madde ekseni etrafında dönen yaşamlara güzel bir ibret...

,ALLAHA EMANET OLUN.

~Elçi~

Kayıtlı Kullanıcı

Esselamun aleyküm kardeşim paylaşımınız güzeldi sağolun
selam ve dua ile...

nigdeli

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm kardeşim..çok güzeldi.
Allah razı olsun..Emeğinize sağlık..

nesrin_77

Kayıtlı Kullanıcı
Selam aleyküm.
Allah ( cc ) razı olsun paylaşımınıza.
Allah' a ( cc ) ısmarladık.

RANAA

Kayıtlı Kullanıcı
bu zamanda bu imkansız.
O zmanlar insaanların tek derdi para değildi tabiiiiiii
:( :(

horhor

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm emeğinize e.sağlık a.e.o

dalyangumustas

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm bu hikayeyi üniveristede iken saygıdeğer tarih hocam necati bey anlatmışdı bana gerçekden ibretlik bir hikaye heleki yaşadığımız şu zamanla kıyasaladığımız zaman çıkarmamız gereken çok ders var.emeğiniz için çok teşekkür ediyorum ALLAH razı olsun

xaisex

Kayıtlı Kullanıcı
s.a kardeşim çok gzel bir paylaşım acaba günümüzdede böyle insanlar kalmışmıdır?? s.a

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt