Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

bir kıssa.. (1 Kullanıcı)

edam005

Kayıtlı Kullanıcı
Bir gün Behlül Dânâ elinde bir çubuk toprağa ileri geri sürtüyormuş( tabi anlatan hoca gösteriyodu, ben gösteremiyorum )
bir yandan da "Subhanellahi ve bihamdi" diyormuş. O sırada yengesi(abisi Harun Reşid'in eşi) oradan geçiyormuş.
"Behlül ne yapıyorsun böyle ? " diye sormuş,
O da "Cennet'te köşk yapıyorum." demiş.
Yengesi " onu bana satar mısın?" demiş o da evet deyince yengesi Behlül'ün istediğini vermiş ve oradan gitmiş.

O gece abisi Harun Reşid rüyasında o köşkü görmüş, hayatında görmediği kadar muhteşemmiş, çok etkilenmiş...bir de onun eşine ait olduğunu öğrenmiş. Uyanır uyanmaz hemen yanına gidip," sen dün ne yaptın? diye sormuş...eşi Behlül'den köşk aldığı cevabını verince koşa koşa Behlül'e gitmiş, o yine aynı yerde çubuğunu ileri geri yere sürtüyomuş yine bir yandan "Subhanellahi ve bihamdi" diyomuş.
Abisi Harun Reşid hemen " dün yengene sattığın o köşkten bana da satar mısın?" diye sormuş, Behlül"satamam" demiş, abisi çok şaşırıp" neden ?" diye sorunca " çünkü o köşkün güzelliğini bilmeden aldı, sen nasıl olduğunu gördün" demiş.

şimdi bundan öğreneceğimiz 2 önemli şey şu:
* "Subhanellahi ve bihamdi" yi her deyişimizde Cennet'te bir köşkümüz olur,
* mükafatını bilimeyip, görmeyip yaptığımız ibadet, bilip görüp yaptığımızdan daha hayırlıdır.

LUTFI

Kayıtlı Kullanıcı
Bir gün Behlül Dânâ elinde bir çubuk toprağa ileri geri sürtüyormuş( tabi anlatan hoca gösteriyodu, ben gösteremiyorum )
bir yandan da "Subhanellahi ve bihamdi" diyormuş. O sırada yengesi(abisi Harun Reşid'in eşi) oradan geçiyormuş.
"Behlül ne yapıyorsun böyle ? " diye sormuş,
O da "Cennet'te köşk yapıyorum." demiş.
Yengesi " onu bana satar mısın?" demiş o da evet deyince yengesi Behlül'ün istediğini vermiş ve oradan gitmiş.

O gece abisi Harun Reşid rüyasında o köşkü görmüş, hayatında görmediği kadar muhteşemmiş, çok etkilenmiş...bir de onun eşine ait olduğunu öğrenmiş. Uyanır uyanmaz hemen yanına gidip," sen dün ne yaptın? diye sormuş...eşi Behlül'den köşk aldığı cevabını verince koşa koşa Behlül'e gitmiş, o yine aynı yerde çubuğunu ileri geri yere sürtüyomuş yine bir yandan "Subhanellahi ve bihamdi" diyomuş.
Abisi Harun Reşid hemen " dün yengene sattığın o köşkten bana da satar mısın?" diye sormuş, Behlül"satamam" demiş, abisi çok şaşırıp" neden ?" diye sorunca " çünkü o köşkün güzelliğini bilmeden aldı, sen nasıl olduğunu gördün" demiş.

* mükafatını bilimeyip, görmeyip yaptığımız ibadet, bilip görüp yaptığımızdan daha hayırlıdır.

Kardeşim güzel bir kısa rabbim bizlerede cennetinden bir köşk nasip eder inşaallah temennisiyle Allah'a (C.C.) emanet ol.
Selam ve dua ile

Kur'ana sevdalı

Kayıtlı Kullanıcı
Sübhanallahi vebihamdihi,sübhanallahil aliyyil aziym.
Rabbım sizden razı olsun kardeşim,çok güzel bir kıssa.

aydin25

Kayıtlı Kullanıcı
emeğıne Allah razı olsun dua ile

Erzurumli

Kayıtlı Kullanıcı
Esselamu aleyküm ,

Kıymetli kardeşim bu anlamlı kıssa için ALLAH TEALA sizden razı olsun ders çıkarmak ümidi ile birde bir ekleme yapmak istiyorum hakkını helal et...

Senin yazdığın yazıda Subhanellahi ve bihamdi yazıyor bu şekide yazarsan manası (ALLAH noksanlardan münezzehdir ve hamd ile ) demiş olursun ancak sonuna ( hi ) eklersen Hamdler O na dır demiş olursun veya ( Ke ) eklersen hamdler sanadır demiş olursun,toparlarsak;
Subhanallahi ve bihamdihi (ALLAH c.c noksanlardan münezzehtir ve bütün hamdler onadır)
Subhanallahi ve bihamdike (ALLAH c.c noksanlardan münezzehtir ve bütün hamdler yanlız sanadır.)

edam005

Kayıtlı Kullanıcı
Esselamu aleyküm ,

Kıymetli kardeşim bu anlamlı kıssa için ALLAH TEALA sizden razı olsun ders çıkarmak ümidi ile birde bir ekleme yapmak istiyorum hakkını helal et...

Senin yazdığın yazıda Subhanellahi ve bihamdi yazıyor bu şekide yazarsan manası (ALLAH noksanlardan münezzehdir ve hamd ile ) demiş olursun ancak sonuna ( hi ) eklersen Hamdler O na dır demiş olursun veya ( Ke ) eklersen hamdler sanadır demiş olursun,toparlarsak;
Subhanallahi ve bihamdihi (ALLAH c.c noksanlardan münezzehtir ve bütün hamdler onadır)
Subhanallahi ve bihamdike (ALLAH c.c noksanlardan münezzehtir ve bütün hamdler yanlız sanadır.)

Allah razı olsun erzurumli kardeşim yazılımda hata olmuş.. sübhanallahi ve bi hamdihi olacaktı ..
hakkımız varsa helal olsun kardeşim..
siz helal ediniz
emeğinize sağlık..
bu siteyi bunun için bırakamıyorum..
gerektiğinde kardeşlerimiz kırmadan yanlışları ve noksanları düzeltiyorlar..
Rabbime emanet olunuz..

Erzurumli

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun erzurumli kardeşim yazılımda hata olmuş.. sübhanallahi ve bi hamdihi olacaktı ..
hakkımız varsa helal olsun kardeşim..
siz helal ediniz
emeğinize sağlık..
bu siteyi bunun için bırakamıyorum..
gerektiğinde kardeşlerimiz kırmadan yanlışları ve noksanları düzeltiyorlar..
Rabbime emanet olunuz..

ALLAH-U TEALA sizlerden de razı olsun kardeşim bizlerde sizler için duacıyız herkesin hayrını düşünüyoruz,selamlarımla,hayırlı paylaşımlar olsun...

_AYDIN_

Kayıtlı Kullanıcı
emeğine sağlık kardeş.Allah c.c razı olsun.

ayşe.a

Kayıtlı Kullanıcı

kardeşim emeğine sağlık çok hayırlı bir paylaşım olmuş Rabbim razı olsun..
selametle..

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt