Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

BİR HADİS (3 Kullanıcı)

zeynep1111

Kayıtlı Kullanıcı
RE: BİR HADİS

allah razı olsun ablacım
müslümanın müslümandan başka dostu yoktur B)B)

eren emin

Kayıtlı Kullanıcı

S.A. KARDEŞİM ALLAH RAZI OLSUN

hakancet

Kayıtlı Kullanıcı

B)s.a müslüman elinden ve dilinden kimsenin zarar görmediği insandır.B)

god one

Kayıtlı Kullanıcı

selamunaleyküm kardeşim allah razı olsun

betl_betl

Kayıtlı Kullanıcı
-- ilim müminin kaybolmuş bir malıdır,her nerede olursa alır

--göz degmesi vakidir.yüksek bir dagı bile bas asagı eder.

--kardesın kardesıne gıyabında olan duası müstecabtır.red olmaz.

--dünya hayali müminin zindanı , kafırın de cennetıdır.

--dünya ahiretin mezreası ekin mahallidir.

--sizin hayırlınız kuranı ögrenip baskasına ögreten zattır.

--haya=utanmak güzeldir.fakat kadınlarda daha güzeldir.

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
Büreyde el-Eslemî radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Kim bir borçluya mühlet verirse, her gün için bir sadaka sevabı kazanır. Kim onun borcunu vadesi geldikten sonra tehir ederse, tehir ettiği müddetçe, her geçen gün (alacağı mal kadar) sadaka yazılır."

betl_betl

Kayıtlı Kullanıcı
-- zekat vermek,gunahlardan temizlenmeye bir vesiledır.

-- zina gayrı meşru mukarınetler ( ilişkiler ) fakirlik getirir.

-- kabirleri ziyaret ediniz .çünkü onlar sizi ahireti hatırlatır.

--seslerinizi kuran_ı kerim ile tezyin ediniz. çünkü güzel seda kuran_ı mübinin haiz oldugu ilahi güzelligi daha ziyade göstermeye sebeb olur.

-- Allah teala dan faideli ilim isteyiniz.faide vermeyen bir ilimden bir bilgi den allah_u azlmüşşan 'a sıgınınız.

-- misvak agzı temizler. cenab_ı hakkı razı kılar.

--şiir bir sözdür . bunun güzeli güzeldir.çirkini de çirkindir.

-- sabır cennetin hazinesidir.

--cemaatle kılınan namaz . tek basına kılacagın namazdan yirmi beş derecede üstündür.

-- kabir azabının bir cogu idrardan ileri gelmektedir. o halde idrardan temiz bulunmaga calışınız.

-- topluluk halinde rahmet, firkat yanı ayrılık halinde azab vardır.

eminkms

Kayıtlı Kullanıcı
bismillah7yh6xy.gif

3213 - Ata Ibnu Yesar rahimehullah anlatiyor: "Resulullah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki: "Kul hastalandigi zaman Allah Teala hazretleri ona iki melek gonderir ve onlara: "Gidin bakin, kulum yardimcilarina ne diyor bir dinleyin!" der. Eger O kul, melekler geldigi zaman Allah'a hamdediyor ve senalarda bulunuyor ise, onlar bunu, her seyi en iyi bilmekte olan Allah'a yukseltirler. Allah Teala hazretleri, bunun uzerine soyle buyurur: "Kulumun ruhunu kabzedersem; onu cennete koymam kulumun benim uzerimdeki hakki olmustur. Sayet sifa verirsem, onun etini daha hayirli bir etle, kanini daha hayirli bir kanla degistirmem ve gunahlarini da affetmem uzerimde hakki otmustur.''
Muvatta, Ayn 5, (2, 940).

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
Ebu Eyyub (R.a) anlatıyor: "Resûlullah (S.a.v) buyurdular ki: "Eğer siz hiç günah işlemeseydiniz, Allah Teâla hazretleri sizi helak eder ve yerinize, günah işleyecek (fakat tevbeleri sebebiyle) mağfiret edeceği kimseler yaratırdı."

Müslim, Tevbe, 9, (2748); Tirmizi, Da'avat 105, (3533).

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
İbnu Mes'ud radıyallahu anh anlatıyor: "Mikdad İbnu'l-Esved'in ağzından gayet kesin bir söz söylediğine şahid oldum ki, o sözün sahibi olmak, bana (sevabca) ona denk olabilecek her kıymetli sözden daha sevimlidir. O (Resûlullah) bu sırada halkı müşriklere karşı Bedr'e katılmaya davet ediyordu. Resûlullah'a gelerek dedi ki:
"Ey allah'ın Resûlü! Biz, Beni İsrail'in (Hz. Musa'ya): "Sen ve Rabbin ikiniz gidin savaşın, biz burada oturucularız!" dediği gibi diyecek değiliz. Bilakis, "Sen hükmet! Biz sağında, solunda, önünde ve arkanda seninle beraberiz!" diyoruz."
Bu söz üzerine Resûlullah'ın yüzünün parladığını ve sevinçle dolduğunu gördüm."

Buhari, Megazi 4, Tefsir, Maide 4.

eminkms

Kayıtlı Kullanıcı
bismillah7yh6xy.gif

KADININ YOLCULUĞU

2169 - Ebü Hüreyre (radıyallâhu anh) anlatıyor: "Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: "Allaha ve ahiret gününe inanan bir kadına, bir gece ve gündüz devam edecek bir mesafeye, yanında bir mahremi olmadıkça gitmesi helâl değildir."

Buhârî, Taksîru's-Salât 4; Müslim, Hacc 419, 422, (1339); Muvatta, İsti'zân 37, (2, 979); Ebü Dâvud, Menâsik 2, (1723-1725); Tirmizî, Radâ 15, (1170).

2170 - İbnu Abbas (radıyallâhu anhümâ) anlatıyor: "Resülullah (aleyhissalâtu vesselâm) şöyle buyurdular: "Bir erkek, yanında mahremi bulunmayan (yabancı) bir kadınla yalnız kalmasın!"

Bunun üzerine bir adam kalkarak: "Ey Allah'ın Resülü, kadınım hacc için yola çıktı, ben ise falan falan gazvelere yazıldım!" dedi. Aleyhissalâtu vesselâm: "Öyleyse git hanımına yetiş, onunla hacc yap!" diye emretti."

Buhâri, Cezâu's-Sayd 26, Cihâd 140, 181, Nikâh 111; Müslim, Hacc 424, (

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
Ebu Ümame (radıyallahu anh) anlatıyor: "Birgün Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) yanımıza geldi, elinde de bir âsa (değnek) vardı. Biz ayağa kalktık.
"Yabancıların birbirlerini büyüklemek için ayağa kalkmaları gibi ayağa kalkmayın!'' buyurdu.''

Ebu Dâvu, Edeb 165, (5230).

_Nostradamus_

Kayıtlı Kullanıcı
Hadis ler peygamberden 250-300 yıl sonra çıktığı tahmin ediliyor.
Hadisler acaba gerçekten hakikmi merak ediyorum çünkü mesela mehdiden isanın yere inişinden kuranda bahsedilmiyor ama hadiste var garip değilmi.

_Nostradamus_

Kayıtlı Kullanıcı
:!Hadis ler peygamberden 250-300 yıl sonra çıktığı tahmin ediliyor.
Hadisler acaba gerçekten hakikmi merak ediyorum çünkü mesela mehdiden isanın yere inişinden kuranda bahsedilmiyor ama hadiste var garip değilmi.

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
Ebû Vâil anlatıyor: "Hz. Muâviye (radıyallahu anh) bir gün Ebu Hâşim İbnu Utbe'ye uğradı. Maksadı geçmiş olsun ziyaretinde bulunmaktı, çünkü Ebu Hâşim hastaydı. Yanına varınca ağlar buldu. "Ey dayıcığım niye ağlıyorsun? Dayanamadığın bir ağrı veya dünyaya karşı bir hırs mı seni böyle ağlatıyor?" diye sordu. Ebu Vâil:
-Hayır, asla bu sebeplerle ağlamıyorum. Ne var ki, Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) bizden bir söz almıştı, onu tutamadım (bu sebeple ağlıyorum) dedi. Hz. Muâviye:
-Neydi o? diye sordu.
-Ben, dedi, Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm)'ı şöyle söylerken dinlemiştim: "Sizden birine, dünyalık olarak bir hizmetçi ve Allah yolunda cihadda kullanacağı bir binek edinecek kadar mal toplaması yeterlidir." Halbuki bugün ben kendimi bundan daha çok mal toplamış görüyorum.
Tirmizî, Zühd 19, (2328); Nesâî, Zînet 119, (8, 218-219); İbnu Mâce, Zühd 1, (4103).
Rezîn merhum şu ilâvede bulundu: "Ebu Hâşim rahmet-i Rahmân'a kavuştuğu zaman, geride bıraktığı serveti hesapladı, hepsi otuz dirhem kadardı." (Bu ziyadenin kaynağı bulunamamıştır.)

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
Müseyyeb İbnu'l-Hazn anlatıyor: "Ebu Talib'in ölüm anı gelince, Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm yanına geldi. Başucunda Ebu Cehil ile Abdullah İbnu Ebi Umeyye İbni'l-Muğire'yi buldu.
"Ey Amcacığım! bir kelimelik Lâilahe illallah de! Onunla Allah indinde senin lehine şehadette bulunayım!" dedi. Ebu Cehil ve Abdullah atılarak (Ebu Talib'e):
"Sen Abdulmuttalib'in dininden yüz mü çevireceksin?" diye müdahale ettiler.. Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm, (kelime-i şehadeti) ona arzetmeye devam etti. Onlar da kendi sözlerini aynen tekrara devam ettiler. Öyle ki bu hal Ebu Talib'in son söz olarak, onlara:
"Ben Abdulmuttalib'in dini üzereyim!" demesine kadar devam etti. Ebu Talib Lâilahe illallah demekten kaçınmıştı. Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm:
"Yasaklanmadığı müddetçe senin için istiğfar edeceğim!" dedi. Bunun üzerine aziz ve celil olan Allah şu vahyi indirdi. "(Meâlen ) "Akraba bile olsalar, onların cehennemlik oldukları ortaya çıktıktan sonra müşrikler hakkında Allah'tan af dilemek ne Peygamber'e ve ne de iman edenlere uygun düşmez" (Tevbe 113).
Cenab-ı Hak şu ayeti de Ebu Talib hakkında indirmiştir. (Mealen): "Sen sevdiğin kimseyi hidayete erdiremezsin. Ancak Allah dilediğine hidayet verir. Doğru yolda olanları en iyi bilen de O'dur" (Kısas 56).

Buhari, Menakıbu'l-Ensar 40, Cenaiz 81, Tefsir, Beraet 16, Kasas 1, Eyman 19; Müslim, İman 39, (34); Nesai, Cenaiz 102, (4, 90, 91).

mehmet ercan

Kayıtlı Kullanıcı
''Kimin genişliği(imkanı) olur da kurban kesmezse, sakın bizim namazgahımıza yaklaşmasın!''
(Hadis-i Şerif, Ebu Davud, Sünen)

''Allahü Teala buyuruyor ki: Ben,-biri diğerine ihanet etmediği müddetçe- iki ortağın üçüncüsüyüm. İhanet ettikleri zaman, aralarından çıkarım(şeytan girer).''
(Hadis-i Kutsi, Ebu Davut, Sünen)

''Cenab-ı Hakk sana bir mal verdiği zaman, onun nimet ve ikramının eseri üzerinde görülsün.''
(Hadis-i Şerif, Ebu Davut, Sünen)

eminkms

Kayıtlı Kullanıcı
gif1jz9.gif

Hadis No : 0968Ravi: EnesTanım: Resulullah (sav) şöyle buyurdular: "Sizden hiç kimse, maruz kaldığı bir zarar sebebiyle ölümü temenni etmesin. Mutlaka bunu yapmak mecburiyetini hissederse, bari şöyle söylesin: "Rabbim, hakkımda hayat hayırlı ise yaşat, ölüm hayırlı ise canımı al!"
Kaynak: Buhari, Merda 19, Da'avat 30; Müslim, Zikr 10, (2680); Tirmizi, Cenaiz 3, (971); Ebu Davud, Cenaiz 1

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt