Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bir elma ve imam-ı a’zamın babası (1 Kullanıcı)

mektubat

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.caglarnetwork.com
Şemseddin-i Sivasi'nin Menakıh-i İmam-ı a’zam isimli eserinde şöyle yazılıdır:

İmam-ı a’zamın babası Sabit (rahmetullahi aleyh) küçük yaştan beri ahlakı temiz, takva ve vera sahibi idi. Yüzü gayet nurlu olup zühdü, salahı ve ilmi pek çok idi.

Bir gün bir dere kenarında abdest alıyordu. Suda bir elma gördü. Abdestten sonra suda çürüyüp gidecek olan bu elmayı alıp yedi. Fakat tükrüğünde kan gördü. Şimdiye kadar böyle bir hâl görmediği için tükrükteki kanın bu elmadan ileri geldiğini tahmin etti. Yediğine pişman oldu. Elmanın sahibini bulup helalleşmek için dere boyunca gitti. Nihayet yediği elmaya benzeyen bir meyve bahçesi gördü. Sahibini sordu. Bu zatın gayet cömert ve ihsan sahibi olduğunu, hatta ağaçta bulunan bütün elmaları toplayıp götürülse yine bir şey demeyeceğini, bir elmanın ne ehemmiyeti olacağını söylediler. Buna rağmen elmanın sahibini buldu, meseleyi anlattı, ya parasını almasını veya helal etmesini istedi.

Bahçe sahibi gencin bu halini görünce takva ve verasının doğru olup olmadığını öğrenmek için şöyle dedi:
- Yediğin elmam için ne vereceksin?
- Altın gümüş neyim olsa veririm.
- Ben altın gümüş istemem ama, eğer kıyamette senden davacı olmamı istemezsen bir teklifim var, onu kabul etmen gerekir.
- Teklifin nedir?
- Yapacaksan söyliyeyim...
- İslamiyete uygunsa yapabilirim.
- Kör, sağır, dilsiz ve kötürüm bir kızım var, bununla evlenmeye razı olursan o zaman elmayı sana helal edebilirim.

Sabit hazretleri ahirete kul hakkıyla gitmemek için bu teklifi kabul etti. Düğün hazırlığı yapıldı. Sabit hazretlerinin ilk gece odaya girmesiyle çıkması bir oldu. Hemen kayınpederine koşup, (Efendim, bir yanlışlık var galiba, içeride sizin bahsettiğiniz vasıflarda bir kız yok, tam tersi!) Kayınpederi tebessüm ederek, (Evladım o benim kızımdır, senin de helalindir. Ben sana kör dediysem, o hiç haram görmemiştir. Sağır dediysem, o hiç haram duymamıştır. Dilsiz dediysem, o hiç haram konuşmamıştır. Kötürüm dediysem, o hiç harama gitmemiştir. Var git helalinin yanına, Allahü teâlâ mübarek ve mesut etsin.)

İşte bu evlilikten, yani böyle ana babadan imam-ı a’zam Ebu Hanife hazretleri dünyaya geldi.

Bir elma ve imam-ı a’zamın babası .:.: www.dinimizislam.com :.:.

nurani

Kayıtlı Kullanıcı
selam aleyküm kardeşim paylaşımın ve emegin için ALLAH RAZI OLSUN.fakat bu mes'eleyi ben daha önce çok dinledim ve bunun gibi meseleleri;bir örnek daha verecek olursak;VEYSEL KARANİ 'NİN efendimizi ziyareti esnasında annesinin ona efendimiz evde ise gör gel,degilse hemen geri dön demesi,gibi mes'eleler ve daha bunun gibiv.s İMAM-I AZAMIN BABASI MES'ELESİNE gelince bizim burdaki ALİMLERİMİZ bunun yaşanmamış ve sadece bir hikaye oldugunu söylüyorlar,HATTA İMAMIN BABASI adamın hizmetinde 1 yıl çalıştıktan sonra bunları birde yaşamış derler.ÇÜNKÜ ŞERİATTA kıyas var,ve bir elmanın karşılığı bu kadar şartları kabul etmek HAKKA HAKSIZLIKTIR

mektubat

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.caglarnetwork.com
Allahü teala cümlemizden razı olsun.Öncelikle din büyüklerinden bahsediyorsunuz,bunların ismini söylerken saygı ile Rahmetullahi aleyh ve kuddise sirruh gibi isimlerinin arkasına yazmanız hayırlı olur.Demek ki sizin dediğiniz gibi kıyas yapabilecek kadar ilim sahibi değildiler o nedenle kıyas yapmamışlardır.Hüsn-i Zan etmek bize bu tip konularda bir şey kaybettirmez.Şimdi velev ki doğru olsa bile sizin ALİMLERİNİZİN dediği,ne olur şuraya tenkid edici bir şey yazmasanız da biz de bunları yazmamış olsak.Sizi tenkid etmek değil amacım ama bana veya birbaşkasına emr-i maruf yaparken bu kadar keskin cümleler kurarak ortamı germezseniz iyi edersiniz.Dua eder dua beklerim.

nurani

Kayıtlı Kullanıcı
Allahü teala cümlemizden razı olsun.Öncelikle din büyüklerinden bahsediyorsunuz,bunların ismini söylerken saygı ile Rahmetullahi aleyh ve kuddise sirruh gibi isimlerinin arkasına yazmanız hayırlı olur.Demek ki sizin dediğiniz gibi kıyas yapabilecek kadar ilim sahibi değildiler o nedenle kıyas yapmamışlardır.Hüsn-i Zan etmek bize bu tip konularda bir şey kaybettirmez.Şimdi velev ki doğru olsa bile sizin ALİMLERİNİZİN dediği,ne olur şuraya tenkid edici bir şey yazmasanız da biz de bunları yazmamış olsak.Sizi tenkid etmek değil amacım ama bana veya birbaşkasına emr-i maruf yaparken bu kadar keskin cümleler kurarak ortamı germezseniz iyi edersiniz.Dua eder dua beklerim.

kalbinin kırılacagını bilseydim hiç yazmazdım.kardeş hakkını helal et!maksadım tenkid etmek degil sadece doğru bilgiyi paylaşmak. velev ki benim dedigim bile yanlış olabilir.Yoksa o büyük şahıslar mutlaka şeriatın en ince noktasına kadar incelerler öyle karar verirler,ama bu anlatılanları onlar degil halk sonradan çıkarıyor,benim ne haddime size veya başkasına emr-i bil maruf yapmak,inan nasıl keskin cümleler kurmuşum nasıl ortamı germişim hiç bilmiyorum ama sen diyorsan doğrudur İNŞAALLAH daha dikkatli olurum,uyarın için teşekkür ederim (rahmetullahi aleyh ve kuddise sirruh) hatırlatmaları için.hakını helal et. BİZ MUHABBET FEDAİLERİYİZ HUSUMETE VAKTİMİZ YOK...Fİ EMANİLLAH

nurani

Kayıtlı Kullanıcı
eger bir gün olursa, hiç düşünmeden,gözümü kırpmadan ederim hemde. senden kıymetli mi ki ?

nurani

Kayıtlı Kullanıcı
Bizim dilimiz hep acidir,siz güzel gördügünüz için güzel düşünüyorsunuz. Sayenizde bir an olsun düzeltmişsek oda sizin kemalatinizdir..

Bi_iznillah

Kayıtlı Kullanıcı
paylaşım için teşekkürler...
allah razı olsun....

mektubat

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.caglarnetwork.com
İmam-ı Rabbani(Kuddise Sirruh) hazretlerinin mektubat kitabından;

69
ALTMIŞDOKUZUNCU MEKTÛB
Bu mektûb, yine Hân-ı Hânâna “rahmetullahi aleyh” yazılmışdır. İnsanı dünyâda ve âhıretde yükseltecek olan tevâzu’un ne olduğu ve kurtuluşun ancak Ehl-i sünnete uymakla olduğu bildirilmekdedir:

Her hamd Allahü teâlâya mahsûsdur. Allahü teâlânın Resûlüne salât ve selâm olsun! Kardeşimiz Mevlânâ Muhammed Sıddîk ile gönderilen okşayıcı, kıymetli mektûbunuz geldi. Lutf buyurmuşsunuz. Allahü teâlâ, size hayrlı karşılıklar versin! Mektûbunuzda, fakîrlerin, edeblerini gözetmişsiniz ve alçak gönüllülük göstermişsiniz. (Allah için tevâzu’ edeni, Allahü teâlâ yükseltir) hadîs-i şerîfine göre, bu aşağı davranışınızın dünyâda ve âhıretde yükselmenize sebeb olacağını umarım. Belki de sebeb olmuşdur. Size müjdeler olsun!

Estağfirullah.Allahü teala'nın size ihsanıdır..

noun_derbeder

Kayıtlı Kullanıcı
cok guzel dı allah razı olsun arkadasım bende yayınlamak ıstıyorum fakat yenı oldugum ıcın hıc bır sey bılmıyorum yardımcı olabılırsenız sevınırım

mektubat

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.caglarnetwork.com
cok guzel dı allah razı olsun arkadasım bende yayınlamak ıstıyorum fakat yenı oldugum ıcın hıc bır sey bılmıyorum yardımcı olabılırsenız sevınırım

Amin kardeşim.Cenab-ı Hak cümlemizden razı olsun.Yayınlamak istiyorum demişsiniz neyi kastettiğinizi anlamadım kardeşim.Eğer böyle güzel yazıları nerden bulup yayınlayabilirim diye kastediyosanız.İlk gönderdiğim yazıda link vermiştim oradan bakabilirsiniz.Vesselam..

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt