Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bir Çocuğun Namaz Kılma Öyküsü... (1 Kullanıcı)

NUHALI06

Kayıtlı Kullanıcı
B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)

Türkan Hanım dindar bir ailede büyümüştü. Annesi her fırsatta ona ve kardeşlerine namaz kılmalarını söyler, hatta kızarak onları uyarırdı. Türkan Hanım namazın kılınması gerektiğine inanır, ama yine de kılmazdı, çünkü kılmak nefsine zor geliyordu. Bazen başlar, sonra terk ederdi.

Evlendi ve çocukları oldu. Annesi her geldiğinde aynı şekilde namaz kılmaları için ikaz etmeyi sürdürüyor, o da ısrarla kılmamaya devam ediyordu. Çok istemesine rağmen bir türlü nefsine galip gelemiyordu. Bir gün arkadaşları ona oturmaya geldi. İçlerinden biri annesini de yanında getirmişti. Teyze çok mübarekti. Öyle tatlı konuşuyordu ki, onu dinleyen saatler geçse usanmazdı. Teyze bir ara namaz konusuna değindi. O anlatırken, Türkan Hanım annesini hatırlamış ve annesinin eski günlerdeki namaz ikazlarını düşünüyordu. Misafirler de teyzeyi zevkle dinliyordu.

Türkan Hanımın küçük oğlu Zekeriya, dört yaşındaydı. Oynadığı oyunu bırakmış, teyzenin koltuğu dibinde iki elini yumruk yapıp yüzüne dayamış bir şekilde, kıpırdamadan dinliyordu. Annesi ikram için mutfakla salon arasında koşturup dururken mevzu değişmişti. O da onların yanına oturup sohbetin güzelliğine kapılarak çayını yudumlamaya başladı.

“Anne, senin yerine ben namaza başlayacağım”

Tam bu sırada mutfaktan bir gürültü geldi. Arkasından da oğlunun çığlığı duyuldu. Telâşla mutfağa koştu Türkan Hanım. Misafirler de korkuyla peşinden gittiler. Oğlu bir sandalye koyarak lavaboya çıkmıştı. Bir ayağı lavabonun içinde, diğeri ise dışarıdaydı. Sandalye devrilmiş yerde dururken, oğlu da lavabonun kenarında korkmuş bir şekilde asılı duruyordu. Koşup kucağına aldı. Su içeceğini zannederek:

“İsteseydin ben verirdim yavrum, ya düşüp bir yerine zarar verseydin” diye çıkıştı.

Türkan Hanım oğlunun verdiği cevabı, uzun yıllar geçmesine rağmen hâlâ unutamaz; çünkü şöyle demişti çocuğu:

“Anne, ben abdest alacaktım. Teyze dedi ya, namaz kılmayanlara Allah ceza verecekmiş diye. Ben de, sen ceza almayasın diye senin yerine namaza başlayacaktım.”

O an Türkan Hanım, tepeden tırnağa titrediğini hissetti. Allah, yıllarca namaz kılmayan Türkan Hanıma oğlunun davranışıyla müthiş bir ders vermişti. Yavrusuna sarılıp dakikalarca ağladı.

Bu hikâye birçok bakımdan ders verici. Aslında çocuklar büyüklere değil, anne babalar evlâtlarına namazı öğretmeli. Çünkü, Peygamber Efendimiz (s.a.v.) çocuklarımıza yedi yaşına geldiklerinde namaz kıldırmamızı ve on yaşına geldiklerinde ise ciddi bir şekilde üzerinde durmamızı emreder.

Çocuklarımıza -küçük yaşlarda gerek camilere götürerek, gerek ise evde cemaat yaparak- namazı sevdirmeli ve onlara örnek olmalıyız. Namaz çocuklara tatlı bir üslûpla, sevdirilerek anlatıldığı takdirde çocukların namaza karşı ilgi ve sevgileri kaçınılmaz olur.

Said DEMIRTAŞ

B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)B)

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
çok haklısınız ağaç yaşken eğilir inşallah bizlerde çocuklarımızı islama uygun bi şekilde yetiştiririz. yedi yaşında namaz kılması için bu yaşlarda hatta daha küçük yaşlarda duaları sureleri öğrenmesi lazım. ona bazı şeyleri anlatmamız lazım. Allah celle celalühü yardımcımız olsun.

ya mucib

Kayıtlı Kullanıcı
amin
nefsimize yenilmeyelim inşallh

MéRDoCaN

Kayıtlı Kullanıcı
Allah Herkese Namaz Kılmayı Nasip Etsin İNşallah...

Allah Raazı Olsun

İLYAS.85

Kayıtlı Kullanıcı
Allah cümlemize bu güzel ibadeti layıkıyla yerine getirmeyi nasip eder işallah
çok güzel bir hikaye allah razı razı olsun

ceylantur

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm,

şimdiki çocuklar ilkokula başlayana kadar her şeyi öğreniyorlar (yabancı dil, resim, müzik, tiyatro vb.) ama ne yazık ki dinimizden bihaberler. Kınamak gibi anlaşılmasın sakın, gerçek bi olay bu; eşimin annesinin komşusunun oğlu bu sene okula başlamış, okulda öğretmenleri peygamberimizin ismini sormuş, koca sınıfta sadece komşunun oğlu hz. muhammed (SAV) diye cevaplayabilmiş.

Duyunca çok üzülmüştüm, çocuklar daha bunu bilmiyorken, namazdan o kadar uzaklar ki :( :a36:

acizanegünahkar

Kayıtlı Kullanıcı
işte yine gözlerim doldu
dayanamıyorum güzel şeylere
ALLAH razı olsun

_AYDIN_

Kayıtlı Kullanıcı
ellerine sağlık kardeşim...

BİRDÜNYAUMUT

Kayıtlı Kullanıcı
Çocuklar Melektir. En karmaşık problemlere bazen Fıtrat-ı İlahi ile öyle pratik çözümler getirirler ki şaşıp kalırız.

G

Goldenrose

O kadar güzel bir öykü ki gözlerim yaşardı diyebilirim. Ben 14 yaşındayım. Küçüklüğümde halalarımla hep namaz kılarmışım. Daha doğrusu kılmaya çalışırmışım :) Tabi çok küçük olduğum için şimdi hatırlamıyorum. Ama halam sayesinde şimdi ki yaşlarımda namazla iç içeyim çok şükür. Allah (c.c.) namaz kılmayan müslümanlara da kılmayı nasip etsin.

KatrePare

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razi olsun bu guzel paylasim icin..
Demistir ki Allah Resulu bu konu hakkinda.. "Cocuklariniza 7 yasina gelince namaza alistirmaya baslayin. 10 yasina kadar kilmazlarsa hafifce dovun" Namaz, bu kadar hassas bir konudur. Burda dovmekten kast, tekme tokat degil, anlatmak ve namazin onemine vurgu yapmaktir. Tesekkurler..:)

Sedaa_*

Kayıtlı Kullanıcı
Ağlamaya başladım, saatler sonra durur artık.

Ya ne güzel yaaaaaaaaa

Sedaa_*

Kayıtlı Kullanıcı
Evet maalesef hiç öğretmiyorlar sonradan çok geç kalıp da öğreniyoruz. :(

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt