Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bir boşanma hikayesi... (1 Kullanıcı)

aise_sahra

Kayıtlı Kullanıcı
Bir Boşanma Olayı

Medineli Sabit bin Kays, sahabenin ileri gelenlerindendi. Efendimiz (sallallahü aleyhi ve sellem)’e hizmetten asla geri kalmaz, sözünden ise bir an olsun dışarı çıkmazdı. Efendimiz de onu çok severdi. Hatta bir küçük hatası yüzünden aşırı üzüntüye kapılan Sabit’i teselli ederek “Sabit cennetliklerdendir.” buyurmuştu.
İşte bu Sabit’in aile içi bir sıkıntısı vardı. Hanımı Cemile, Sabit’e bir türlü ısınamamış, onu sevememiş, içindeki ilgisizliği yenip de bir gün olsun sevgiyle muhatap olamamıştı.

Cemile bir kadın olarak iç dünyasındaki bu fırtınayı kime anlatabilirdi? Kendisini kim dinlerdi? İslam’da kadın dinlenir miydi? Önceki devirde kadının söz hakkı yoktu çünkü;

Cemile tereddütler içerisinde doğruca Efendimiz (sallallaha aleyhi ve sellem) Hazretleri’nin huzuruna girdi, olanca cesaretini toplayarak kimselere açamadığı iç dünyasını Efendimiz’e açtı.

– Ya Resulallah, dedi, beyimin İslamî yaşayışına diyeceğim yoktur. Ahlakından da şikayetçi değilim. Lakin ben onu bir türlü sevemedim. Bu halimle ona isyan etmekten, isteklerine ters bir karşılık verip kötü bir sonuca düşmekten korkuyorum. Söyleseniz de beni boşasa. O, kendisini sevmeyen bir hanımı zorla nikanı altında tutan adam durumuna girmese, ben de dinime zarar verecek bir itaatsizliğe doğru kaymasam!.

Efendimiz, iç dünyasını bu nitelikte anlatan Cemile’yi tepkiyle değil ilgiyle dinledi. Bir hanımı, sevemediği erkekle bir arada kalmaya mecbur etmeyi zaten münasip de bulmuyordu. Ancak, beyi ne diyecekti? Boşamak istemezse zorla boşayacaksın da denemezdi. Bir de onu dinlemek gerekirdi. Nitekim öyle de yaptı. Cemile’nin duygularını, düşüncelerini aynen Sabit’e aktararak onu da dinledi.

Anlaşılan Sabit, Cemile’yi seviyordu. Ama Cemile’nin kendisini aynı sıcaklıkta sevmediğini, tek taraflı sevginin mutluluk getirmeyeceğini de biliyordu. Nasıl bir çare bulunabilirdi?

Düşünmeye başladı. Gözlerini diktiği sabit noktadan başını kaldırıp dedi ki:

– Ya Resulallah, Cemile’ye nikahta en değerli bahçemi mehir olarak verdim. Bunca değerli serveti verdiğim kadını bir anda nasıl boşayabilirim? Üstelik benim öyle başka bir bahçem de yoktur!

Efendimiz (sallallahü aleyhi ve sellem), Sabit’in yaklaşımını öğrenmiş oldu. Cemile’ye bu defa sorusunu şöyle sordu:

– Sabit seni boşayacak olsa, nikah sırasında aldığın değerli mehri iade eder misin? Böylece sen mehrini verip nikah bağından kurtulmuş olursun, Sabit de nikah hakkından vaz geçip bahçesini geri almış olur. İki taraf da bir şey verirken bir şeyleri almış sayılarak karşılıklı mağduriyetlerinizi gidermiş sayılırsınız. Teselli tarafınız bu olur.

Cemile buna hemen razı oldu. Kocasının nikah sırasında kendisine mehir olarak verdiği bahçeyi “Memnuniyetle iade ediyorum.” dedi. Sabit de “Öyle ise ben de nikahını aynı memnuniyetle ona iade ediyor, bu andan itibaren boşamış bulunuyorum, özgürdür.” dedi. Taraflar böylece bir şey verirken bir şey de aldıklarından helalleşerek ayrılmış oldular.

Bu olay üzerine Bakara Suresi’nin 229. ayeti nazil oldu. Ayet-i kerime anlaşmayı iptal etmiyor, hatta ortak aile hayatını sürdürme sevgisi yok olunca, hanımın aldığı mehri verip de nikahını ortadan kaldırmasını meşru görüyor; ancak erkeğin fırsatçılık edip de kadından veremeyeceği miktarda mal istememesini de tavsiye ediyordu.

Bu hadise üzerine fıkıhta hüküm şöyle tespit edildi:

– Kadın ayrılmak istediği beyine bir şeyler vererek kendini boşatabilir! Yeter ki beyi fırsatçılık edip de kadından veremeyeceği miktarda haksız mal isteğinde bulunmasın.

Kaynak: Yeni aile İlmihali, Ahmed Şahin, Cihan Yayınları

gul-rana

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Bir boşanma hikayesi...

Üzücü ancak bir o kadar da anlam dolu bir olay.Efendimizin olaya yaklaşım tarzı ve ve bulduğu çözümler her zamanki gibi çok güzel.Evet islamiyette boşama hakkı erkeğindir ama bu kıssa da bu maddeyi göz önüne alarak"İslamiyet kadına değer vermiyor"gibi asılsız iddialarla dine dil uzatanlara en güzel bir cevaptır.Ne olur önce anlayıp sonra inansanız..Rabbim hidayet etsin!
Böyle bir din üzere doğduğumuz ve müslüman olduğumuz için de ne kadar şükretsek az...Selam ve dua ile kardeşim..

sila80

Kayıtlı Kullanıcı
cok guzel bunu almayan insanlarimiz cok ne yaziki bende ayni durumdayim ama ne yaziki esim beni tehdittle ettmek isine geliyo benimde derdimi anlatacagim birileri boyle olsada care bulunsa.allah razi olsun okudukca agladim selametle

#fani_dünya#

Kayıtlı Kullanıcı
işte buyrun bir boşanma hadisesi hemde Asrı saadette hemde boşanma sebebi "Sevgi" sorunu..

bu konuyu Evlilikte sevgi önemli değildir önemli olan kişinin dindar ve ahlaklı olmasıdır diyenlere okumalarını şiddetle öneriyorum..

madem herşey dindarlıkta bitiyorsa bu sahabi cennetle müjdelenmiş hanımıda onun dininden ahlakından memnun ama bir türlü sevememiş ve sevemediği içinde artık yavaş yavaş itaatsiz olmaktan çekinmeye başlıyor ve boşanmaya karar veriyor..

yani burda ince bir ayrıntıya dikkatleri çekmek istiyorum demekki Sevgi itaatinde Anahtarıdır sevgi olmayınca bir gönülde o kişi her ne kadar itaatkar olarak görünsede aslında kalbinde öyle bişey yok yani yaptıgı işleri içinden gelerek yapmıyorsa o evlilik er yada geç bitecektir..

en güzel örneğide bu Asrı saadette yaşan Boşanma olayıdır...

madem Sevgi önemli değil diyorsunuz guya takvaya bürünüyorsunuz .
eğer sevgi önemli olmasaydı Allah resulü hiç boşarmıydı?

hayır derdi git evine dön kocan imanlı ahlaklı dininde saglam biri sevmesende olur diyemezmiydi.?

ama oda biliyorduki insanların kökeni sevgiye dayanıyor ve sevgisiz hiç bişey olmaz..

neyse inşAllah böyle düşünceleri olanlar gerekli dersi çıkarmışlardır..

Allah'a emanet olunuz..

"Dinini düzeltenin Allah'ta dünyasını düzeltir."
(hadisi şerif)

vesselam...

s.s.s

Kayıtlı Kullanıcı
teşekkürler...

sila80

Kayıtlı Kullanıcı
allah sizden razi olsun ama ne yaziki benim esim tm imanli dinine bagli olmus olsa 5 vakiit namzi kiliyor ama onu allah bilir tabiki ama onun disinda guzel dini bilgisi olsa ne isterimki burda uygun olmaz soylememiz bacilarim hersey 5 vakit namzla bitmiyo ehli musluman herkes onu temiz olarak biliyor ama cogu seylerini ben kabulllenemiyorum icimde sevgisi olmadigi halde kendimi ona alistirmaya calsimistim ama ne yziki herseyi cigrindan cikariyor uygunsuz seyleri yapmasindan nefret eder oldum soylesemde yanlis oldugunu beni dinlemiyor beni sinir hastasi bile etti ne yazki anlatginiz hikayedeki gibi olsaydi
ben sevmesemde dinine hayran olur boynum kildan incedir derdim allahin selameti uzerinize olsun

seher vakit

Kayıtlı Kullanıcı
Selamünaleyküm degerli kardesim
Allah c.c razi olsun bu güzel paylasim icin Allaha emanet olunuz
insallah

baharumi

Kayıtlı Kullanıcı
Günümüzde noter tahtikli yapılan memfaatci evlliklere en güzel örnek.allah cc razı olsun.duayla kalın.

ya mucib

Kayıtlı Kullanıcı
allhm razı olsun cümlemizden

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt