Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bir Beyaz Yalan Daha Söylemeden Okuyun (1 Kullanıcı)

smyyes

Kayıtlı Kullanıcı

Beyaz yalanlar sarmış hep hayatımızı.Peki beyaz dediğimiz bu yalanlar günah değil mi?
Gün içerisinde farkında olmadan ne çok yalan söylüyoruz bileniniz var mı?
Gelin yalan söylemenin günahını tekrar hatırlayalım.

YALAN KONUSUNDA NE BUYRULMUŞ....

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

**Yalancı ile cimri Cehenneme girer. Fakat, hangisi daha derine atılır, bilmem. (Şabi)

**(Yalan, rızkı azaltır.) [Ebuşşeyh, İsfehani]

**(Yalan, nifak kapılarından biridir.) [İbni Adiy]

**(İman sahibi, her hataya düşebilir. Fakat, hainlik yapamaz ve yalan söyleyemez.) [İbni Ebi Şeybe, Bezzar]

**(Doğru olun, doğruluk iyiliğe, iyilik ise, Cennete çeker. Yalandan sakının, yalan fücura, fücur iseCehenneme götürür.) [Buhari]

**(Münafıklık alametinden biri de yalan söylemektir.) [Buhari]

**(Şu üç şeyden biri kimde bulunursa, o kimse, namaz kılsa da, oruç tutsa da münafıktır: Yalan söylemek, sözünde durmamak, emanete hıyanetlik.) [Ebu Davud]

**(İnsanları güldürmek için yalan söyleyenlere, yazıklar olsun!) [Ebu Davud]

**(Sözle çıkarılan fitne, kılıçla çıkarılan fitne gibidir. Yalan söylemek, iftira etmek ile çıkarılan fitne, kılıçla çıkarılan fitneden de kötüdür.) [İbni Mace]

**(Pazarcıların çoğu facirdir! Çok yemin ederek günaha girerler ve yalan söyleyerek alış-veriş yaparlar.) [Hakim]

**(Aldatan Cehennemdedir.) [Taberani]

**Peygamber efendimiz, yalan söyleyenin ağzının bir taraftan kulağına kadar demir çengelle yırtılacağını, diğer tarafa geçildiğinde, önceki yırtılan tarafın iyi olacağını, sonra iyi olan tarafın tekrar yırtılarak bu şekilde kıyamete kadar, kabrinde azabın devam edeceğini bildirmiştir. (Buhari)

**Allah indinde en büyük hata, yalan konuşmaktır. (Hz. Ali)

**Doğru ile yalan, biri diğerini çıkarıncaya kadar kalbde boğuşur. (Malik bin Dinar)

**İçi dışına, sözü işine uymamak, nifaktandır. Nifakın temeli ise yalandır. (Hasan-ı Basri)

**Eshab-ı kiram indinde yalandan daha kötü bir şey yoktur. Çünkü, onlar, yalanla imanın bir arada bulunamayacağını bilirlerdi. (Hz. Âişe)

YALAN KONUSUNDA İKİ HADİSE

---Hz. Abdullah bin Âmir anlatır:

Ben küçüktüm. Resul-i Ekrem evimize gelmişti. Oynamaya gidiyordum. Annem bana, (Abdullah gel, sana bir şey vereceğim) dedi. Resul-i Ekrem, (Ona ne vereceksin?) buyurdu. Annem de (Hurma vereceğim) dedi. Bunun üzerine Peygamber efendimiz buyurdu ki:

(Eğer bir şey vermeyip aldatmak için söyleseydin, yalan günahı yazılırdı.) [Şir’a]

---Bir kimse, Peygamber efendimize dedi ki:

- Bırakamadığım üç günaha tutuldum. Bunlar, zina, yalan ve içki.

Peygamber efendimiz de buyurdu ki:

- Yalanı benim için terket!

Adam, peki diyerek gitti. Bir günahı işleyeceği zaman, (Eğer bu günahı yaparsam, Resulullah sorduğunda, evet dersem suçum meydana çıkar. Hayır dersem, yalan söyleyerek verdiğim sözü tutmamış olurum) diye düşündü. Diğer günahları işleyeceği zaman da aynı şekilde düşünerek kötü huylarını terk etti. (Şir’a)

smyyes

Kayıtlı Kullanıcı

YALANIN CAİZ OLDUĞU YERLER

Yalan söylemek haramdır, çok büyük günahtır. Ölmemek için leş yemek caiz olduğu gibi, ölümden kurtulmak için yalan söylemek de caizdir. (Hadika)

Hazret-i Sevban buyurdu ki:
(Her yalan günahtır. Ancak bir Müslümana faydası dokunan veya bir Müslümanın zararını kaldıran yalan bundan hariçtir.)

Yalanın caiz olduğu yerlerden bazıları şunlardır:

1- Savaşta:

Hazret-i Ali otururken düşmanın biri, aniden karşısına kılıçla çıkıp, (Şimdi seni benim elimden kim kurtarabilir?) der. Hazret-i Ali de, parmağı ile adamın arkasını gösterip (Peki dövüşelim; fakat iki kişiyle mi?) der. Düşman, arkamdaki kim diye bakınca, Hazret-i Ali, kılıcını çekip, düşmanını zararsız hâle getirir. Düşman, oturan insana yaptığı kendi hilesini görmeden (Bana hile yaptın?) der. Hazret-i Ali de, (Ama asıl sen beni gafil avlayacaktın ya) der ve şu hadis-i şerifi bildirir:
(Harb hiledir.) [İbni Sünni, İbni Lâl]

2- İki Müslümanı barıştırmak için:

Üç günden sonra dargın durmak günahtır. Dargın olan iki Müslümanı barıştırmak için aralarını bulucu yalan söylemek caizdir. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(İki kişinin arasını bulmak, nafile namaz, oruç ve sadakadan daha faziletlidir.) [Tirmizi]

(İki kişinin arasını düzeltmek ve hayırlı iş için söylenen söz, yalan sayılmaz.) [Müslim]

(İki Müslümanı barıştırmak için, birbirlerine iyi söz getirmek yalan sayılmaz.) [İbni Lâl]

Peygamber efendimiz gülümsediği zaman, Hazret-i Ömer sebebini sual edince, buyurdu ki:
(Ümmetimden iki kişi, Allahü teâlânın huzuruna çıktı. Birisi dedi ki:
-Ya Rabbi, bu adamdan hakkımı al!
Allahü teâlâ buyurur:
- Bu adamın hakkını ver!
-Ya Rabbi, bir iyiliğim kalmadı ki nasıl vereyim?

Allahü teâlâ hak sahibine buyurur:
- Bu adamın iyiliği kalmadı. Ne yapacaksın?
- Günahlarımı alsın!

Bu arada Peygamber efendimiz ağlayarak (O gün öyle dehşetli bir gündür ki, o gün başkalarının günahlarını yüklenmek şöyle dursun insan kendi günahının yükünü çekemez.)
Allahü teâlâ, hak sahibine buyurur:
- Başını kaldırıp Cennetin şu muhteşem köşklerine bak!

Hak sahibi baktıktan sonra der ki:
- Evet görüyorum. Bu muhteşem köşkler, hangi şehid, hangi sıddık veya hangi peygamberindir?
- İşte o gördüğün göz kamaştırıcı köşkler, bedellerini ödeyenler içindir.

-Ya Rabbi bunların bedellerini kim ödeyebilir?
- Sen ödeyebilirsin.

- Nasıl ödeyebilirim, neyim var ki?
- Hakkını bu kardeşine bağışlamakla bu köşke sahip olursun.
- Bağışladım ya Rabbi.

Allahü teâlâ buyurur ki:
- Haydi kardeşinin elinden tutup Cennete girin!

Peygamber efendimiz devamla buyurdu ki:
(Allah’tan korkun ve aralarınızı düzeltmeye çalışın! Zira Allahü teâlâ, kıyamet gününde sizin aralarınızı düzeltir.) [Harâiti]

3- İki Müslümanın aralarının açılmasını önlemek için:

Araları bozulmak üzere olan iki Müslümanın aralarının açılmasını önlemek için yalan söylemek caiz olur. İyiliğe vesile olan yalan, fitneye sebep olan doğrudan makbuldür.

4- Eşi ile iyi geçinmek için:

Eşler birbirini idare etmek için yalan söyleyebilir. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Eşini idare etmek için yalan söylemek caizdir.) [İbni Lâl]

(Eşler birbirini idare etmek için yalan söylerse günah olmaz.) [Müslim]

İbni Erkam hazretleri, Hazret-i Ömer’e, (Eşim beni sevmiyor. Sevmediğini de yüzüme karşı söyledi. Böyle bir eş ile yaşamak istemem) dedi. Hazret-i Ömer, kadına (Niçin kocanızın yüzüne karşı öyle söylediniz) buyurdu. (Yalan söylememek için. Yoksa burada yalana izin var mıdır?) dedi. Hazret-i Ömer, (Elbette burada yalan söylemeye izin vardır. Bir kadın, kocasını sevmese de, onu üzmemek için, yalan söylerse günah olmaz) buyurdu.

5- Zalimden, bir Müslümanın bulunduğu yeri gizlemek için.

6- Müslümanın malını zalimlerden korumak için.

7- Müslümanı memnun etmek için:

Bir arkadaş beğenip bir kravat alsa veya bir elbise diktirse, bu bizim hoşumuza gitmese de, bu elbise size çok yakışmış demek caiz olan yalana girer. Bir Müslümanı sevindirmek için bir bahane aramalıdır. Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
(Farzdan sonra Allahü teâlânın en çok sevdiği iş, bir mümini sevindirmektir.) [Taberani]

Genel olarak kadınlar, süse düşkündür, giyimlerine dikkat ederler. Aldığı bir elbise için, (Bu elbise, sana ne kadar da güzel yakışmış?) demek, yalan olmaz. Çünkü dinimiz, hanımla iyi geçinmek için yalan söylemeyi caiz görmüştür. Hele haklı bir takdiri esirgemek ahmaklıktır.

8- Müslümanın günahını, sırrını ve aybını gizlemek için:

Müslüman gencin biri, iftiraya uğrar. Sonunda idama mahkum olur. İnfaz saatini beklerken, kendisine iftira edenlere, bu arada hükümdara ağzına gelen sözleri sarf eder, sövüp sayar. Bu acı acı bağırmalar, bir müddet devam eder. Hükümdar, saraydan bu feryatları duyar. Fakat ara uzak olduğu için ne söylediğini anlayamaz.

İki vezirinin yanına giden hükümdar, bu gencin neler söylediğini sorar. Birinci vezir, “Hükümdarım bu genç, (Allah, affedenleri aziz eder) hadis-i şerifini söylüyor, "Affedenlerin yeri Cennet" diyor. Sizden af talebinde bulunuyordu” der. Bu söz, hükümdarın hoşuna gider. (Bu genci affettim, serbest bırakın) der. İkinci vezir, hemen atılır: “Haşmetli hükümdarımız, bu veziriniz, zat-ı âlinize karşı, yalan söylüyor. Genç, af istemiyor, size sövüp sayıyordu” der. Hükümdar der ki:
(Bre vezir, sen yersiz doğru söylemekle, iki kişinin ölümüne sebep olmak istiyorsun. Şu vezirin yalanı ise bir canı kurtarmıştır. Unutma ki, iş bitiren yalan, fitneye sebep olan doğrudan iyidir.)

Hükümdar, yersiz doğru söyleyen veziri azleder, yerinde yalan söyleyerek bir suçsuzu idamdan kurtaran veziri de kendisine sadrazam yapar.

9 - Fakire ikram için:

Biz satıcı olsak, fakir birisi de gelip beğendiği bir malı almak istese, fakat pahalı gelse, biz o malı on liraya almışsak, fakire, biz bu malı beşe aldık, bir lira kâr ile size altıya satabiliriz desek bu caizdir, günah olmaz.

10 - Haklı iken, karşısındakine sen haklısın demek:

Eşin biri diğerine sen haklısın derse geçim olur. İkisi de ben haklıyım derse geçim olmaz. İkisi de sen haklısın derse, o zaman o evde ilahi aşk başlar. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Allah rızası için affedeni, Allahü teâlâ yükseltir.) [Müslim]

(Affedin ki affedilesiniz!) [İ. Ahmed]

(Kaba davranana nazik davranır, zulmedeni affeder, sizi mahrum edene ihsan eder, sizden uzaklaşana yaklaşırsanız yüksek derecelere kavuşursunuz.) [Bezzar]

Daha bunun gibi şeylerde yalan söylemek caizdir. Mesela içki içen veya başka bir günah işleyen kimseye sen günah mı işliyorsun diye sorduklarında, kötü örnek olmamak için, hayır günah işlemedim diyebilir. Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
(Kötü şeyler yapan, bunları gizlemeye çalışsın!) [Hakim]
[/B]

smyyes

Kayıtlı Kullanıcı
YALANIN VE YALANCININ ZEMMİ

5165 - Safvân İbnu Süleym radıyallahu anh anlatıyor: "Ey Allah'ın Resûlü! dedik, mü'min korkak olur mu?"
"Evet!" buyurdular. "Pekiyi cimri olur mu?" dedik, yine:
"Evet!" buyurdular. Biz yine:
"Pekiyi yalancı olur mu?" diye sorduk. Bu sefer: "Hayır!" buyurdular."
Muvatta, Kelâm 19, (2, 990).

5166 - İmam Mâlik'e ulaştığına göre, İbnu Mes'ud radıyallahu anh şöyle demiştir: "Kul yalan söylemeye ve yalan söyleme niyetini taşımaya devam edince bir an gelir ki, kalbinde önce siyah bir nokta belirir. Sonra bu nokta büyür ve kalbinin tamamı simsiyah olur. Sonunda Allah nezdinde "yalancılar" arasına kaydedilir."
Muvatta, Kelam 18, (2, 990).

5167 - Behz İbnu Hakim an ebihi an ceddihi anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:
"Yazıklar olsun o kimseye ki, insanları güldürmek için konuşur ve yalan söylerler! Yazık ona, yazık ona!"
Ebu Davud, Edeb 88, (4990); Tirmizi, Zühd 10, (2316).

5168 - Esma radıyallahu anha anlatıyor: "Bir kadın gelerek: "Ey Allah'ın Resûlü! Benim bir kumam var. Ona karşı (yalan söyleyerek) kocamın vermediği şeyle karnımı doyurmuş göstersem bana bir mahzur getirir mi?" diye sordu. Aleyhissalatu vesselam:
"Verilmeyenle karnını doyurmuş gösterip övünen, tıpkı, iki yalan elbisesini giyen gibidir" cevabını verdi."
Buhari, Nikah 106; Müslim, Libas 127, (2130); Ebu Davud, Edeb 91, (4997).

5170 - Hz. Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:
"Ümmetimin sonunda yalancı Deccaller olacak. Onlar, ne sizin ne de atalarınızın hiç işitmediği şeyleri anlatacaklar. Onlardan sakının!"
Müslim, Mukaddime 6, (6).

5171 - İbnu Mes'ud radıyallahu anh anlatıyor: "Şeytan insan suretinde temessül eder ve bir cemaate gelerek onlara yalan şeyler söyler. Bir müddet sonra cemaattekiler dağılırlar. Onlardan biri:
"Bir adam dinledim, yüzünü de tanırım ama ismini bilmiyorum. Şöyle şöyle söylemişti" diyerek (onun yalanını bilmeden tekrar eder)"
Müslim, Mukaddime 7. hadisin arkasında).

smyyes

Kayıtlı Kullanıcı
5174 - Safvan İbnu Süleym ez-Zühri radıyallahu anh anlatıyor: "Bir adam: "Ey Allah'ın Resûlü! Ben karıma yalan söyleyeyim mi?" demişti. Aleyhissalatu vesselam: "Yalanda hayır yoktur!" buyurdular. Adam:
"Vaadde bulunmama, lehinde söylememe ne dersiniz?" diye tekrar sordu. Aleyhissalatu vesselam da: "Öyleyse sana bir vebal yok!" buyurdular."
Muvatta, Kelâm 18, (2, 990).

Kaim

Yasaklı Kullanıcı
(İman sahibi, her hataya düşebilir. Fakat, hainlik yapamaz ve yalan söyleyemez.)

Yalan konusunu ve bunun ciddiyedini bildiğimden beri Ya hiç bahsetmiyorum yada susuyorum yada oldugu gibi doğruyu söylüyorum.

Yalan konusunda cok hassas olmalıyız.

Yalan o kadar pis bir huy ki... midem bulanır.

Yalan insanlardan da sogutur.

Yalan la şaka dahi yapmayı sevmem yapılmasını dahi istemem.

Bazıları var. Yalandan şaka yapıyorlar birde bu yalanın üzerine valla diyorlarla beni öyle sinir ediyorlar ki anlatamam.

Yalandan kandıracakta biraz bana gülüp eylenecek

Öte tarafta o yalanın bedelini biliyon mu AHHHH

heleki üzerine valla diyerek şaka dahi olsa yalan la bunu yapmak cok feci

Ben salak durumuna düştüğüm olmuştur ama bana bunu yapanları da af ediyorum.

Af etmesem benim hakkımda girdikleri bu küçük düşürme vabali onları direkt cehennemi boylatır.

Kaim

Yasaklı Kullanıcı
**(İnsanları güldürmek için yalan söyleyenlere, yazıklar olsun!) [Ebu Davud]

bunu da biliyorum ki yukarıda dediğim gibi beni salak konumuna düşürüp yalanla vallayla eylenenler oldu

Onlar zannediyor ki ben acınacak bir haldeyim.

Oysa onlar benim içimi bilmiyorlar

Affetmesem Mahşerde en acınacak halde olanlardan olacaklar.

Affetme sebebim de bilmiyor ve cahil olmaları

bunu bilen ve kasıtlı olanları ise kolay affetmem.

NOT: herkez bukadar afcı olmaz. Affetmezlerse böyle birşey yaptıgınız bir insan garanti veriririm Allah size bu davranışınızdan cehennemi boylatır.

Kaim

Yasaklı Kullanıcı
"En büyük ve normal yalanın en az bin katı olan yalanlar vardır. Bu yalanlar direkt olarak cehennem kapısının anahtarıdır.

Bu yalan ise Din üzerine yalandır." KAİM

Kaim

Yasaklı Kullanıcı
yalanı kimse şöyle zannetmesin.

Mahserde Allah resulu affettirir. şefaat eder. Bilinki bu konuda hiç kimsenin yetkisi yok.

hiçbir nebiye, salihe ve şehide gidip ben şukadar yalan söylemişim yalanlarıma kefil oluverde beni cehenneme gitmekten kurtarıver şefaat ediver deyemez.

Hele ki Yalan iftira!!

burada birisi bana yalan iftirada bulundu hemde asılsız delilsiz ıspatsız sadece cirkeflik için.

Ona demiştim ki : Senin cehenneme atılmandaki hak delil ben olacağım.

Oldumda Mahşerde nebiler bile gelse ayağıma bunun yaptığı iftirayıda affediver diye.

Affetmem!

"Yalan iftira ile hakkına giren kişi hak sahibi affetmedikce affolmaz" KaiM

O hala ben namazla bilmemneyle cennete gidecem diye umutlana kuruntu kura dursun.

O ateşi boyladığında anlayacak

iftira yalanına hiçbir Nebinin şefaatinin tesir edemediğini.....

Kaim

Yasaklı Kullanıcı
bilinki Allah resulu Hazreti Muhammed Sallalahu aleyhi ve sellem bizim kötü fiillerimiz varsa dahi o bize kefildir.

O'na gidip ben yanıldım dünyada içki içmişim şefaat ediver deyip kurtulma imkanı vardır.

O'na gidip ben dünyada yanbıldım zina gibi bir kötü fiil işledim şefaat ediver deyip kurtulma imkanı mümkün

O'na kimse ben dünyada yalancı idim hatta yalan iftiracı idim derse cevabını söyleyeyim

"BENDEN UZAK OL; DEfol" ve buna benzer bir söz işitmesi muhtemeldir.

O Yalancılara kefil olmaz.

Ümmeti içkici de olsa zinakar da olsa kefil olur ama yalancı ise kefil olmaz.

İLimDen BU meselenin acılımı budur İnşallah.

Ders Alarak okumanızı umarım.

Violin

Kayıtlı Kullanıcı
Yalan söylemek ne kadar büyük bir günah aslında. Allah'ım bizi bu büyük günahı işlemekten korusun. Bazı anne-babalar 'beyaz yalan o birşey olmaz' diye çocuklarını yalana teşvik ediyor. Allah'ım yeni neslimizi korusun.

**RaNa**

Kayıtlı Kullanıcı
yalan yalanı götürür herzaman :) 1yalan söylüyosun tekrar karsına çıkıyo tekrar söylüyosun tekrar tekrar gidiyor :) sonra bi bakıyosun yalanın ortasındasın en iyisi hiç söylememek:)

Kaim

Yasaklı Kullanıcı
Yalan söylerken insan şöyle düşünsün

Karşında Allah olduğunu ve direkt olarak onu kandırmak için yalan söylediğini

Sonra bu yalanla onu kandıramayacağını Karşındakinin senin her yalanını tesbit edebildiğini.

Utanılacak duruma düştüğünü Rezil oldugunu

İşte bunu düşünmezsen Mahşerde bu hale düşebilirsin.

Allah rezil eder.

ayrıca

DİN üzerine yalanın Cehennem kapısının Anahtarı oldugunu söylemiştim.

Nedir?

Allahın ayetinin yerine kendi sözlerini fikirlerini yalan olarak ayetin yerine gecirenler bunu yapanların başıdır.

Cehennemin büyük kütükleridir onlar.

Yalan hadis uyduranlarda pesilerinden giderler.

Kaim

Yasaklı Kullanıcı
Cehennemin kapısını Anahtarı ile ilk açan ve girenler Yahudi hahamları olacaktır.

Onlar Allahımın güzel ayetlerini değiştirip yerine Yalan koydular.

Ahhh ne vardı TEvratım da olsaydı

onu da doyasıya okuyabilseydik.

NE hoş olurdu

Tevrat bozulmasaydı onu okumak :)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt