Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bir Annenin Derdi (2 Kullanıcı)

sert

Kayıtlı Kullanıcı
Hasan Basri Hazretleri'nin zamanında bir kadın gelip gözyaşları içinde üstadın huzuruna oturdu.Dertli olduğu halinden belliydi.Hasan Basri Hazretleri kadına:
-Buyur Hanım bir isteğin mi var?dedi. Kadın:
-Hocam,Üstadım dedi!Bir kızcağızım vardı.Dünyaya doymadan,genç yaşında vafat etti.Anne yüreği bu!Evlat acısıyla yanıp kavrulmaktayım.İstiyorum ki,evladımı rüyamda olsun bir kerecik göreyim.Sizler bilirsiniz,bir yolu bir usulü,kaidesi varsa ne olur Allah rızası için söyleyin diye yalvarır.
Hasan Basri hazretleri:
-Hanım ben sana bir yol öğreteceğim,onu yaparsan biiznillahi(Yüce Allah'ın izniyle)rüyada kızını görme saadetine erebilirsin.Yapacağın iş şu:
Yatsı namazını kıldıktan sonra ayrıca Allah rızası için 4 rekat namaz kılacaksın.(Hacet Namazı)Namazın her rekatında bir Fatihanın arkasından bir kere "Elhakümüttekasür"suresini oku.Namazı kılp bitirdikten sonra yatıncaya kadar sevgili Peygamberimize Salevat-ı Şerife okumaya devam et dedi.

Dertli ana bu şekilde geceleri ibadet ve Salevata devam ederken bir gece rüyasında kızını gördü.Gördü ama kızının kabir hayatı içler acısı.Eli ayağı ateşten zincirlere vurulmuş,ateşten elbiseler giydirilmiş azab çekmektedir.
Kadıncağız dehşet verici korkular içinde uyanır.Hemen Hasan Basri Hazretlerine koşar.Hasan basri hazretleri kadına:
-Ey hanım ölmüş kızın için biraz hayır yap,sadakalar ver.Ölmüşler için başka yapılacak bir iş yok der.
Kadıncağız gözyaşları içinde gider.Ölmüş kızı için sadakalar verir,dualar eder.
Bir gün Hasan Basri hazretleri,rüyasında Cennet bahçelerini görür.Bahçenin birisinin ortasında bir köşk,köşkün içinde genç ve güzelce bir kız,üzerinde nurdan elbiseler !
Kıza sorar.Kız:
-Efendim,sana gelen dertli ananın kızıyım.
Üstad:Annen seni bir başka şekilde azablar içinde görmüş.Senin bu halin ise Cennet hayatı der.Kız:
Üstadım annemin gördüğü gibiydik.Yetmiş bine yakın mevta azab çekmekteydik.Allah dostlarından ,Salih kimselerden bir zat,okumuş olduğu binlerce Salevat-ı Şerifelerin sevabını bizlere bağışladı.Allahu Teala da bizleri,okunan Salevat-ı Şerifeler hürmetine affeyledi.

Sevgili Peygambarimizin şefaatine ermek için O'na bol bol Salevat-ı Şerife okumak lazımdır.Cehennemden kurtulmak isteyen,bu dünyada çokça Salevat-ı Şerife okumalıdır.Sırat köprüsünden kolayca geçmek isteyenler de aynı şekilde bol bol okumalıdır.
Salevat-ı Şerife okuyan kimseler,üzüntü ve sıkıntı görmezler,rızıkları bol olur,işleri hayırla tamamlanır.Okumayanların kalbi kararır,gönlü daralır,huzursuzluk yaşarlar.
Salevat-ı Şerife hakkında yazmış olduğum bu bilgiler sebebiyle Cenab-ı Hakk,beni ve siz okuyucu kardeşlerimi,sevgili Peygamberimizin şefaatine erdirsin inşallah.Amin!

(Kaynak Esmaül Hüsna ve Faziletleri/Yusuf Tavaslı)

meftun61

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Hasan Basri Hazretleri

ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM HAMDOLSUN RABBİME BİZİ BU SİTEDE TOPLANMAYI VESİLE KILDI.AMİN İNŞALLAH PEYGAMBER EFENDİMİZİ ŞEFAATİNE ERİŞİRİZ.

BRC

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI OLSUN.. ÇOK GÜZEL BİR PAYLAŞIM.

"Salevat-ı Şerife hakkında yazmış olduğum bu bilgiler sebebiyle Cenaı Hakk,beni ve siz okuyucu kardeşlerimi,sevgili Peygamberimizin şefaatine erdirsin inşallah.Amin! "

İÇTENLİKLE AMİN DİYORUM BU DUAYA... B)B)B)

sert

Kayıtlı Kullanıcı

B)B)

sadece_eda

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Bir Annenin Derdi

ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM
BOL BOL SALAVAT GETİRMEMİZ GEREKTİĞİNİ BİRKEZ DAHA VURGULUYORSUN BU ÖRNEKLE SAĞOLASIN...

sert

Kayıtlı Kullanıcı

B)B)B)

sert

Kayıtlı Kullanıcı

?????????????????

Tayfun_Dokgoz

Kayıtlı Kullanıcı

İNŞALLAH BİZLERDE PEYGAMBERİMİZ ( S.A.V ) ŞEFAATİNE NAİL OLANLARDAN OLURUZ. PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER ALLAH RAZI OLSUN.

ravzanuru

Kayıtlı Kullanıcı

S.A
ALLAH RAZI OLSUN BU İBRET DOLU PAYLAŞIM İÇİN.
Bir gün bir kişi Resulullah'a (s.a.a) gelerek ya Resulullah dedi, anne babanın evlatları boynundaki hakkı nedir? Sevgili Peygamberimiz şöyle buyurdu: "Onlar senin cennet ve cehennemindir."[1]

Yani onlara yapacağın iyilikler ve onlara karşı vazifelerini yerine getirmenle cenneti kazanabilirsin. Ama onlara karşı vazifelerini yerine getirmezsen cehennemi hak etmiş olursun.

Hz. Ali (a.s) şöyle buyurmuştur: "Anne babaya iyilik yapmak en büyük farizadır."[2]

İmam Sadık (a .s): "Allah anne babaya iyilik etmeyi emretmiştir" ayetini şöyle açıklamıştır: "İyilik etmek onlarla iyi geçinmek ve ihtiyaçlarını ağız açıp istemeden yerine getirmektir..."[3]

Yine Resul-i Ekrem (s.a.a) şöyle buyurmuştur: "Kim ömrünün uzamasını ve rızkının bollaşmasını istiyorsa, anne babasına iyilik etsin ve akrabalarına sılayı rahimde bulunsun."[4]

Resul-i Ekrem (s.a.a): "Kıyamet gününde iyilerin efendisi ölümlerinden sonra anne ve babalarına iyilik yapan kimselerdir."[5]

Sekizinci İmamımız İmam Rıza (a .s): "Anne babaya iyilik etmek vaciptir; hatta müşrik olsa dahi. Elbette Allah'a isyan olan şeylerde onlara itaat edilmez."[6]

Buraya kadar ayet ve hadislerden anne ve babanın ikisine de iyilik ve itaat etmenin önemi anlaşılıyordu. Fakat diğer bir çok hadisten anlaşılıyor ki annenin hakkı ve ona iyilik yapmak daha önemlidir. İşte bu hadislerden bir bazısı:

Bir gün birisi Resulullah'a sorar: "Ben kime iyilik yapayım." Resulullah "Annene" der. Sonra tekrar kime diye sorduğunda tekrar "Annene" der. Adam tekrar sorar; Resulullah tekrar "Annene" der. Adam tekrar sorunca Resulullah bu sefer "Babana" diye cevap verir."[7]

Rivayet edildiğine göre birisi Resul-i Ekrem'e gelerek "Ya Resulullah, ben çok kötü işler yapmışım, acaba benim tövbem kabul olur mu? demiş. Resul-i Ekrem "Acaba annen veya baban yaşıyor mu? diye sormuş; o da "Babam yaşıyor" demiş. Resul-i Ekrem "Git ve ona iyilik et" buyurmuş. Adam çıkıp gittikten sonra, Resul-i Ekrem yanındakilere dönerek şöyle buyurmuş: "Keşke annesi olsaydı da ona iyilik etseydi; tövbesi daha çabuk kabul olurdu."[8]

SELAM VE DUA İLEB)B)B)

sert

Kayıtlı Kullanıcı

Allah(c.c.),sizden de razı olsun çok önemli bilgiler eklemişsiniz.

mesut vatandost

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI OLSUN COK GUZEL PAYLASIMLAR BENIM DE DUAM SU INSALLAH BILGI OGRENIP AMEL EDERIZ YOKSA FAYDASI YOK B)B)B)

sert

Kayıtlı Kullanıcı

Haklısın.Kullanmadığımız bilginin yalnızca hamallığını yapmış oluruz!

hazan_gulu

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI OLSUN KARDEŞİM
BOL BOL SALAVAT GETİRMEMİZ GEREKTİĞİNİ BİRKEZ DAHA VURGULUYORSUN BU ÖRNEKLE SAĞOLASIN...[/quote]

seher vakit

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH HER IKINIZ DEN RAZI OLSUN
EMEGINIZE SAGLIKB)

sert

Kayıtlı Kullanıcı

Önce bu hikayeyi okuyalım sonra da bol bol Salevat-ı Şerife okumayı ihmal etmeyelim B)

zeynepnur

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI OLSUN ÇOK GÜZEL BİR HİKAYEYDİ...

zeynepnur

Kayıtlı Kullanıcı

zeynepnur

Kayıtlı Kullanıcı

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt