Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bidatlar. (1 Kullanıcı)

beyazkus58

Yasaklı Kullanıcı
Muhammed b. Yusuf genci es-Safii "Kiyafetùt-Talibin" de bahsi gecen Mescid adabinda, Mescidlerde Kilinan Namazlar babinda Hz.Omer Radiyallah döneminde Medinei Münevverede bir Cuma Namazinda vuku bulan ve Hz. Omerin Tutumu ve söylemini aktaracagim.
Hz. Omer Cuma Namazini Kildirip Cuma Hutbesini bitirdikten sonra Dagilan Cemaatte iki Kisinin Tekrar Namaza durdugunu görür ve Hisimla Namaza duranlari Koltuguna aldigi gibi Mescidin disina cikarir ve gür sesiyle Gidin evinizde kilin Namazlarinizi. Ve ekler Ey Müslümanlar Duymadinizmi Hz.Peygamber (s.a.a)Aleyhisselamin aynen sunu dedigini duydum der ve derki "Evlerinizi Kiliseye cevirmeyin,Evlerinizde Namaz kilin Kuràn Okuyun.Sonra bu yaptiginiz Bidat olur. Bu Kisa Paragraftan sonra Diyorumki bu Gün Hz.Omer sag olsaydida
Cuma Namazindan sonraki 10 Rekat Namaza acaba ne cevaz verirdi,Merakimi yenemedigim icin yazdim.?

Ibn Asakir Ebu`l-Kasim Dimaski "Tarih-i Kebirde"
Mescidleri Sakin Namaz Ibadeti disinda KULLANMAYIN,Eski adetlerinizi sakin Mescide sokmayin Diyen Yüce Peygamberimiz,Bu gün Camilerde yapilan Sünnet,Mevlüt,ölenlerin 40 gibi Hepimizce Ibadet fakat Bidat Ibadeti olarak yapmakta oldugumuz dini vecibeler olarak kabullendigimiz bu Hallerimizi ne kadar Dinì Islamla bagdastirabiliyoruz.

Kaim

Yasaklı Kullanıcı
Sünnet namazları evde kılınması konusunda kesin kararlıyım.

Camide sadece farz kılınır.

Farzı kılıp cıkanlara söz söyleyen karsısında beni bulur.

Adam kılsın

Kılan sadece farzı kılsın.

Namazı 10 rekat ögle namazı farz gibi oldu. Sünnet (nafile den cıktı) farz kılınmış gibi oldu.

Sünneti kılmayın demiyorum

Evinde kıl

Ezana da karsıyım hemen saate okunmasına

Ezanla gamet arası uzun olmalı.

Kaim

Yasaklı Kullanıcı
benim ilk derdim Farz namazlar

Farz lar atlanmasın Herkez farz kılanan namazını kılsın ilkin.

Sonra sünnet gelir sonra teccüt gelir. abitliğine göre

Camide bütün namazların kılınması demek Sünnetleri de farz kıldık demektir!!!!

Sadece farzı kılacak olana baskı yapılır. AA cıkıp gidiyon mu ?

Sana neeee sana neeee adam gider onun bunun ibadetiyle ugrasacana kardesim bari farlzarı kılıyo diye sevin. :D

Kaim

Yasaklı Kullanıcı
Camide Farz zamanın da farzın dısında namaz kıldırmam ben olsam

Kaim

Yasaklı Kullanıcı
okadar cok üşengecler var ki 10 rekat deyince cok uzun geliyor. hepsini atlıyor.

4 desen insana farzı 4 tür bunu kıl bukadar cık bukadarcık

üşengecte olsa düşünüp kılabilir.

10 a zorlayınca heten hepsini atlıyor.

düşünsene Farz ı atlıyor.

camide herkez 10 kılarsa 4 kılan baskıda kalır.

herkez farzını kılsın cıksın gitsin.

işi olan işine gitsin. isi olmayan evine gitsin sünnetleri bir güzel kılsın.

Doğru olan budur.

tuareg

Kayıtlı Kullanıcı
Kaim kardeşim,
Herşeyin en doğrusunu şüphesiz Yüce Allah(CC) bilir.
Ben aktardığın konu hakkında öğrenmek ve bilgi edinmek amacıyla, bilgim olmadığı için soruyorum.
Mesela ben öğlen namazı için camiye gidiyorum.
Sadece farzını kılmammı doğru ?
İşyerinde namaz kılma imkanım yok, öğlen ancak camiye gidip kılabiliyorum.
Sünnetleri eve bırakırsam, akşama kalıyor, sünnetlerde kaza yapmakta sözkonusu değil.
O zaman ben öğlen namazlarında hiç sünnet kılamayacakmıyım ?
Bunu tenkit etmek veya eleştirmek anlamında sormuyorum Yüce Allah(CC) ta biliyor.
Herşeyin en doğrusunu bilip uygulamak, yaptığımız hatalardan Yüce Allah(CC) sığınmak
için soruyorum.

beyazkus58

Yasaklı Kullanıcı
Kaim kardeşim,
Herşeyin en doğrusunu şüphesiz Yüce Allah(CC) bilir.
Ben aktardığın konu hakkında öğrenmek ve bilgi edinmek amacıyla, bilgim olmadığı için soruyorum.
Mesela ben öğlen namazı için camiye gidiyorum.
Sadece farzını kılmammı doğru ?
İşyerinde namaz kılma imkanım yok, öğlen ancak camiye gidip kılabiliyorum.
Sünnetleri eve bırakırsam, akşama kalıyor, sünnetlerde kaza yapmakta sözkonusu değil.
O zaman ben öğlen namazlarında hiç sünnet kılamayacakmıyım ?
Bunu tenkit etmek veya eleştirmek anlamında sormuyorum Yüce Allah(CC) ta biliyor.
Herşeyin en doğrusunu bilip uygulamak, yaptığımız hatalardan Yüce Allah(CC) sığınmak
için soruyorum.

Selamun Aleykum sevgili Tuareg Kardasim. Namazlarda Kaza diye bir sey yok dersem biliyorum Kizacaksin.
Ibn Kutaybe"Te`viùl-Muhtelifil Hasis"te: Hz.Ali Radiyallahtan naklen Namaz Ibadeti Kulun Yüce Rabbinin Huzuruna Sitkinan Niyetidir.ve Arkasindan ekliyor.Bütün Ibadetler NIYETE göre Rabbin Huzurinda deger bulur.Niyetin Gercek Namaz Ibadeti ise C,Celali en iyisini bilmektedir.Namaz icin Niyet edipte Vucudun Hamur gibi,Ruhun adeta bedenini terk edercesine Yüce Rabbine ucmaya can atmiyorsa,Bu kildigin namaz Nice Namazdir.Hic kimseye Camiye gitme deme Lüksümüz yoktur,Namaz kilma deme Fesatligimiz ise hic yoktur.Ben dogru Kilinmasi yönünde bildigimi aktarmak istiyorum.Allaha Emanet olun,Selametle....

ibn Abdilvahhab

Kayıtlı Kullanıcı
Muhammed b. Yusuf genci es-Safii "Kiyafetùt-Talibin" de bahsi gecen Mescid adabinda, Mescidlerde Kilinan Namazlar babinda Hz.Omer Radiyallah döneminde Medinei Münevverede bir Cuma Namazinda vuku bulan ve Hz. Omerin Tutumu ve söylemini aktaracagim.
Hz. Omer Cuma Namazini Kildirip Cuma Hutbesini bitirdikten sonra Dagilan Cemaatte iki Kisinin Tekrar Namaza durdugunu görür ve Hisimla Namaza duranlari Koltuguna aldigi gibi Mescidin disina cikarir ve gür sesiyle Gidin evinizde kilin Namazlarinizi. Ve ekler Ey Müslümanlar Duymadinizmi Hz.Peygamber (s.a.a)Aleyhisselamin aynen sunu dedigini duydum der ve derki "Evlerinizi Kiliseye cevirmeyin,Evlerinizde Namaz kilin Kuràn Okuyun.Sonra bu yaptiginiz Bidat olur. Bu Kisa Paragraftan sonra Diyorumki bu Gün Hz.Omer sag olsaydida
Cuma Namazindan sonraki 10 Rekat Namaza acaba ne cevaz verirdi,Merakimi yenemedigim icin yazdim.?

Ibn Asakir Ebu`l-Kasim Dimaski "Tarih-i Kebirde"
Mescidleri Sakin Namaz Ibadeti disinda KULLANMAYIN,Eski adetlerinizi sakin Mescide sokmayin Diyen Yüce Peygamberimiz,Bu gün Camilerde yapilan Sünnet,Mevlüt,ölenlerin 40 gibi Hepimizce Ibadet fakat Bidat Ibadeti olarak yapmakta oldugumuz dini vecibeler olarak kabullendigimiz bu Hallerimizi ne kadar Dinì Islamla bagdastirabiliyoruz.

Mevlüt bidattir...Ama Kur'an okunuyor denilemez. öğle namazı 4 rekat ise aman ne sakıncası var 5 rekat kılalım denilemeyeceği gibi...

Sünnetlere gerince ben sünnetleri evde kılarım nadir de olsa camide kılıyorum...
Camide Sünnet namazlarıda kılınır lakin şunu ifade edeyim Sünnet namazlarından önce tesbihatın yapılmasıda sünnettir...Yani sünnet namazları kılacağım diye diğer bir sünnet terkediliyor...Onun için farzlardan sonra yerinden kalkmadan tesbihatını bitir ondan sonra sünnet namazını camide mi kılacan evde mi kılacan buna sen karar verirsin.

Yukardaki Ömer(r.a)'in söylemiş olduğu sözü de araştırmak lazım sahih mi diye.O rivayet hakkında bilgim olmadığı için o konuda yorum yapmayacağım.

tuareg

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleykum sevgili Tuareg Kardasim. Namazlarda Kaza diye bir sey yok dersem biliyorum Kizacaksin.
Ibn Kutaybe"Te`viùl-Muhtelifil Hasis"te: Hz.Ali Radiyallahtan naklen Namaz Ibadeti Kulun Yüce Rabbinin Huzuruna Sitkinan Niyetidir.ve Arkasindan ekliyor.Bütün Ibadetler NIYETE göre Rabbin Huzurinda deger bulur.Niyetin Gercek Namaz Ibadeti ise C,Celali en iyisini bilmektedir.Namaz icin Niyet edipte Vucudun Hamur gibi,Ruhun adeta bedenini terk edercesine Yüce Rabbine ucmaya can atmiyorsa,Bu kildigin namaz Nice Namazdir.Hic kimseye Camiye gitme deme Lüksümüz yoktur,Namaz kilma deme Fesatligimiz ise hic yoktur.Ben dogru Kilinmasi yönünde bildigimi aktarmak istiyorum.Allaha Emanet olun,Selametle....
Değerli kardeşim Allah Razı olsun,
Ancak sanıyorum yanlış anlaşılmışım.
Namaz konusundaki hükümler zaten açıktır.
Kaim kardeşimizin sünnet namazlar hakkında aktardığı bilgilere açıklık getirmesini rica ettim.
Sanıyorum konu kısmındaki ve sonraki yazdığı bilgilerin tümünü okursan beni anlayacaksın.
Bu konuda beni aydınlatabilirsen çok sevinirim.

beyazkus58

Yasaklı Kullanıcı
Sünnet namazları evde kılınması konusunda kesin kararlıyım.

Camide sadece farz kılınır.

Farzı kılıp cıkanlara söz söyleyen karsısında beni bulur.

Adam kılsın

Kılan sadece farzı kılsın.

Namazı 10 rekat ögle namazı farz gibi oldu. Sünnet (nafile den cıktı) farz kılınmış gibi oldu.

Sünneti kılmayın demiyorum

Evinde kıl

Ezana da karsıyım hemen saate okunmasına

Ezanla gamet arası uzun olmalı.

Selamün Aleyküm Kaim Kardas,Bidatlari bu gün saymayla bitiremeyiz,Bidatlarin basinda en cok bidat Camuruna bulasan ibadetlerin Basinda NAMAZ( Salat) oldugundan. Dinin Diregi Namaz olunca Islam Düsmanlarin kini nefretide bu Direge karsi olmustur. Bir Bina düsünün Direklerden bir kacini keserseniz en ufak bir sarsintida cökmektedir.Islamin Karsitlarin saldirisida iste bu diregedir,Yikamiyacagini anlayanlar buna bir takim Camurlar bulastirma sevdalari biz Müslümanlari bu duruma getirmistir.Islamdaki Ayriliklar,Kinler,Nefretler,Kardesi kardese düsman etmeler hep bu tahrikler iste bu Diregedir.Namazadir.
Bir Sofra düsünün bu sofrada cesit cesit Leziz yemekleri birini birinden üstün kilmaya benzer.Kimin haddine ki birini digerine üstün kilmak.Bu Güzellikleri cirkinlestirmek demektir.Ben Sahsen HACDA KabeìMazzamanin etrafinda ayni anda Cesit cesit namaz Kilanlari gördüm.Kimin Haddine yok efendim sen yanlis Namaz kiliyorsun demek.
Mübarek Ramazan ayinda 5 vakit Farzdan bi haber Kimseler Teravih Namazini Kilmakla Bütün günahlardan arindigina inandirmak gibi bir yalanla 5 vakite hakaret degilmi.? Kuran ve Hadislerin isiginda Teravih ne farzdir,Nede Sünnet.? Israiliyatin Dini Islamin diregine bulastirmak istedigi nice Bidatlar mevcuttur.Bizim Saf Inananlarda bunlara Kanip,Gercegi arama Zahmetine katlanmadan kolayi secmeleri Bizleri bu hale getirdigine inaniyorum.Allaha emanet olun Selametle...

tuareg

Kayıtlı Kullanıcı
Değerli Kardeşlerim,
Beni mazur görün, ben konuyu idrak etmeye çalışıyorum.
Şimdi "bidat" ın anlamını ele alacak olursak, mekruhamı yakın, yoksa haramamı yakın.
Çünkü "Bid'atlerin bazıları küfür, bazıları büyük günahtır. Hadis-i şerifte, (Her bid'at sapıklıktır) buyuruldu." (Müslim)
Yani ben camide namazımın sünnetinide kılıyorsam, kabul edilmiyormu anlamına geliyor,
yada kıldığım sünnetin sevaptan uzakmı olduğu anlamına geliyor.
Kısacası namazın sünnetini camide kılmamak dahamı caiz?

ibn Abdilvahhab

Kayıtlı Kullanıcı
Değerli Kardeşlerim,
Beni mazur görün, ben konuyu idrak etmeye çalışıyorum.
Şimdi "bidat" ın anlamını ele alacak olursak, mekruhamı yakın, yoksa haramamı yakın.
Çünkü "Bid'atlerin bazıları küfür, bazıları büyük günahtır. Hadis-i şerifte, (Her bid'at sapıklıktır) buyuruldu." (Müslim)
Yani ben camide namazımın sünnetinide kılıyorsam, kabul edilmiyormu anlamına geliyor,
yada kıldığım sünnetin sevaptan uzakmı olduğu anlamına geliyor.
Kısacası namazın sünnetini camide kılmamak dahamı caiz?

Nafile olan(halk tabiri ile Sünnet olan) namazları camide kılmak caizdir.Hiçbir sakıncası yoktur...
Nafile olan namazları evde de kılsan camide de kılsan birşey değişmez kardeşim...Her iki durumda da ecir alırsın inşaAllah.

beyazkus58

Yasaklı Kullanıcı
Değerli kardeşim Allah Razı olsun,
Ancak sanıyorum yanlış anlaşılmışım.
Namaz konusundaki hükümler zaten açıktır.
Kaim kardeşimizin sünnet namazlar hakkında aktardığı bilgilere açıklık getirmesini rica ettim.
Sanıyorum konu kısmındaki ve sonraki yazdığı bilgilerin tümünü okursan beni anlayacaksın.
Bu konuda beni aydınlatabilirsen çok sevinirim.

Cuma aksamin Hayirli olsun,Rabbim Hayirlara vesile kilsin. Benim Senin gibi degerli birisini yanlis anlama gibi bir arzum ve Niyetim yok.Bizler Birer Beni Adem olarak Acizane Fikirlerimizi paylasacagiz.Fikirlerimizin Dayanagi,Kaynagi,Sahih birilerinin Tasdiki ise Eyvallah Basimiz üzerinedir.
Kaf suresinin 16.ci Ayetini okursan,Rabbim:And olsun Insani biz yarattik ve nefsinin ona ne gibi vesveseler vermekte oldugunu biz biliriz ve Ona biz Sahdamarindan daha yakiniz.
Yunus Suresi 61.ci Ayeti kerimede: Hangi durumda bulunursan,Kura`nda her ne okursan ve her ne is yaparsaniz,Siz ona dalip cosarken biz üzerinizde Sahidiz.Rabbinden ne yerde ne gökte zerre kadar;Ondan ne büyük nede kücük hic bir sey kacmaz,Bunlarin hepsi Apacik bir kitaptadir.
Bu ayetlerin hükmüne göre, Akli delillere göre hic bir hareket ve söz Allahütealaya gizli degildir.üstelik Allahu tealanin Rizasi Insanlarin Rizasiylada baglantilidir.Bizler burada Biri birimizi Kirmak,Biri birimize üstünlük yapmak icin degil,Biribirimize Allahin Rizasini Selamet dilemek isterim. Her seyin Hakimi Yüce Rabbim, Niyetimizin Halisliginide elbetteki bilir. Halis niyettlere Gark olmani dilerim,Selametle..

Kaim

Yasaklı Kullanıcı
iş saatinde camiye gitmek icin izin aldıgında 5 vakit gecerli olmak kaydıyla cuma haric farzdan baskasını kılmaya vakit bulamazsın.

patron işinde ister.

Ben camiciyim 5 vakit cami diyorum.

farzları hep camide kılan birisi ne güzel birisidir.

bir kac namazın sünnetini kılmaya vakit bulamayabilirsiniz camide kılmayınca işinizvarken

farzı yakaladın mı ohhh süper

evine gittiğinde bol bol nafile kıl

sünnete kılamayacak kadar vakit bulamadım diyebilirsiniz ama farza asla bu söz konusu olmaz

sünneti herkez nasibi kadar kılabilir.

farz ise kesinlik içerir.

Kaim

Yasaklı Kullanıcı
benim dediklerimden camide sünnet kılmak yanlıştır sonucu cıkmasın.

camide kılmak caiz görülmüş

fakat evde kılarsan daha makbul

mesela camiye girince oturmadan 2 rekat nafile kılmak sünnettir.

demek istediğim ve amacım camide namazı farza indirgenmeli

herkez namaz kılmıyo 2 rekat farzı bari kılsınlar.

Alt düzeyi farza indirgemek

abitleri evlerine yönlerdirmek yerinde olacaktır burda.

Kaim

Yasaklı Kullanıcı
nafile kılanla Abid le normal mümin camide farzlarını kılarlar.

Abid evine gider nafilelerini kılar

digeri nafile kılmaz olabilir nasibi okadardır. Farzı kılıyosa tamam söz söylenmez ona.

nadiren sünnetleri camide kılabilirsiniz normalde

hepsini kurulu saat gibi sıkır sıkır camide değil

evine kalsın sünnetler.

tuareg

Kayıtlı Kullanıcı

digeri nafile kılmaz olabilir nasibi okadardır. Farzı kılıyosa tamam söz söylenmez ona.

evine kalsın sünnetler.

Yüce Allah (C.C) razı olsun.

beyazkus58

Yasaklı Kullanıcı

evine kalsın sünnetler.

Allahin selami ve Selameti cümle ümmeti Muhammedin üzerine olsun. 1400 yil evvelinden gelen Dini Islami,Onun Anahtari namazi yargilama yetkisine bu gun Hicbirimizin ne gücü yeter,nede Akli kafi gelebilir.Bizim Dayanagimiz ise Evvela Kura`ni Kerim,ve Hadisler olduguna göre,Bizde bu Hadisi Seriflerin en Dogrularini bulmaya kendimizi memur kilarsak,Islami Yazarlarin Peygamberimizin sonrasindaki Yazarlarin Sahabei Kiramin,Tabeinlerin ve Tabeinlere Tabii olanlarin Gerceklere ulasabilirsek vede Aklimizi da Kullanarak Ancak acizane Yoruma Malik oldugumuza göre: O gün yazilan Eserlerin cogu Arapca veya Farsca Yazilmasi sebebiyle bu iki Lisana vakif olmamiz gerekmezmi.Ben Burada Ceviri yapanlari Asla suclama gibi bir Niyet tasimiyorum,Ama su gercegi Unutamayiz. Ceviriyi yapanlarin Bilgileri ve Niyetlerini bilmek gerekir.

Sevgili Kaim Kardasim Cesitli Islam Kitaplarinda Musa Aleyhisselamla Hizir Aleyhisselamin bir Seyahatinden Bahsedilir,Hizir Aleyhisselam Musaya cesitli Kerametlerden örnekler gösterir. Benim dikkatimi en cok cekeni ise Cobanin Namaz Ibadeti gelir.: Coban Bayir bir yere cikip ellerini bagliyarak Allah,Allah,Allah diyerek yuvarlanir Namazini edea edermis. Musa Aleyhissellem Namaz öyle degil böyle kilinir diye bir ögretim tarzi gösterir ve ordan ayrilirlar,Coban Kardasimiz ögrendigi tarzda edaya baslar.Musa ile Hizir önlerindeki Derynin (Denizin)yani suyun üstüne basarak yürürler,Coban Namazinin bir yerinde ne yapacagini sasirir,Bakarki Musa gidiyor ama görünüyor,Hemen pesinden kosarak dur burada ne yapacaktim diye cagirir,Musa Aleyhissellem döner bakarki gelen Cobanin ayaklari suya bilem degmiyor adeta havada kosuyor,Git ,Git bildigin gibi kil der.

Bizde Namazi Ister camide,Ister Evde,Ister yabanda kilalim,Niyet Halis olmadiktan sonra,Icimiz huzur ile dolmadiktan sonra,24 saat namaz kilmanin acaba bir faydasinimi görebiliriz.Imami Azemin Talebeleriyle olan bir sohbetini "Tariu`l Kebirde" :

Yakalanmis Bir Fare ölüsünü bir cam Kavanozun icine koyar Agzinida bir Tipa ile siki siki kapayan Imam Azem Siseyi her gün sirasiyla talebelerine yikatir.Bir,iki,üc ay yikanan siseyi getirir ve Talebelerinie bu Mundarin Temiz olup olmadigi sorar,Talebeleride Temizdir Hocam üc aydir her gün yikiyoruz derler,Imam Hz. leri acin su Tipayi der ve acarlarki ne acsinlar,Mundarin kokusundan durulmuyor ve hemen Disari atarlar ve Cami Pencereyi acarlar Kokuyu disari cikarirla. Imam Hazretleri su ögüdü verir.: Iste cocuklar bizde Icimizi yani Kalbimizi bu duruma getirirsek,Disimizi ne kadar yikasakta bu Mundari icimizden cikaramadigimiz sürece Hic bir faydasini göremeyiz. Mundar icimizdeyken Namazinda Hükmü yoktur.Yukarida bahsettigim Salih Amel,Halis Niyet olmadigi müddetce Ibadetinde Hükmü olmayacagi hepimizin Malümü degilmi....????? Allaha emanet olun .Selametle..

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt