Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

beyaz sabunla bir ayda 100 tl tasarruf ediyorum.tavsiye ederim.israf etmeyelim (1 Kullanıcı)

aslihanin

Kayıtlı Kullanıcı
sizinle paylaşmak istedim arkadaşlar..aylardır çamaşır deterjanına sadece 5 tl veriyorum..nasıl mı?bildiğiniz beyaz sabun yani banyo sabununu rendeleyip bir kutuya dolduruyorum.çamaşırı makineye yerleştiriyorum ister renkli olsun işter beyaz içine rendelediğim sabunu bir tül kese içinde ya da bildiğimiz ten çorap içerinde çamaşırların içine yerleştiriyorum.yıkıyorum.sonuç harika.deneyin görün boşuna israf etmeyin derim.hem kimyasaldan da uzak durmuş olalım.2 çocuğum var 3.cüye hamileyim.hepimizin çamaşırlarını aynı şekilde yıkıyorum.tertemiz ve mis gibi oluyor.yazık diyorum bunca yıl deterjana verdiğim paralara..kolaymı kazanıyoruz hergün 30 öğrenciye gırtlak patlatıyorum..israf etmek istemiyorum.öneririm arkadaşlar.

aslihanin

Kayıtlı Kullanıcı
arkadaşlar bi deneyin boşa paranızı israf etmeyin

GEVHER

Yönetici
selamünaleyküm...

Hem doğayı hem de aile ekonomisini koruyacak güzel bir öneriyi bizlerle paylaştığınız için teşekkür ediyoruz.

Çamaşır ürünlerinin çoğu doğal ortamda ayrıştırılıp geri kazanılmayan malzemeler ; fenol, amonyak, naftalin ve diğer zararlı kimyasal maddeleri içerirler. Bu ürünlerin birçoğu ise yeterince test edilmeden ve belirli bir mevzuata tabi olmadan piyasaya sürülüyor.

Bu ürünlerin büyük kısmı doğrudan kanalizasyona akıp sonunda da su sistemlerimize karışıyor. Sözünü ettiğimiz kimyasallar, sonunda "fazla yüklenme" olasılığı yaratarak vücudumuzda depolanıyor ve zehirli olma düzeyine ulaştığında çeşitli hastalıklara yol açıyor. (Kronik yorgunluk sendromu, alerjiler, karaciğer sorunları, lenf kanseri gibi.)

Evsel temizlik malzemeleri sadece toprağı ve su kaynaklarını değil, teneffüs ettiğimiz havayı da tehdit ediyor. Sprey boyalar, fırın temizleyiciler, dezenfektanlar, mobilya parlatıcıları ve diğer tüm sprey ürünler, birkaç gün sonra soluyacağımız havanın bir parçası oluyor.

Foseptik sistemler atık su sorununu çözmüyor ; boyalar, çözücü, inceltici, ağartıcı kimyasallar, aseton, tuvalet temizleyiciler ve lavabo açıcılar ile diğerlerinde bulunan belirli kimyasal maddeler , organik maddeleri parçalayan organizmaları zehirleyebiliyor.
Oysa organik maddelerin parçalanması doğal döngünün işlemesi açısından zincirin olmazsa olmaz halkalarından birini oluşturuyor.

Sabun ise en az zarar oluşturan temizleyici olarak karşımıza çıkıyor.
Ancak toz sabuna geçmeden önce çamaşırlarınızı bir kez sadece çamaşır sodası ile yıkayın. Bu yolla deterjan kalıntılarının sabun ile reaksiyona girip çamaşırlarınızı sarartma riskini ortadan kaldırmış olursunuz.

Ayrıca Çamaşır sodasını yıkamalarınızda sabunla beraber kullanırsanız çamaşırlarınızda hem parlaklık hem de beyazlık sağlarsınız.

Hayırlı akşamlar olsun inşaAllah.

ceylantur

Kayıtlı Kullanıcı
aleyküm selam ve rahmetullahi ve berakatühü,

inşaAllah sizin ve "aslıhanin" kardeşimizin dediklerini uygulayacağım, soda ile ilgili bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim. Ben de yumuşatıcı yerine karbonat kullanıyorum , havlularım bile yumuşacık oluyorlar, tavsiye ederim.

Beyazları yıkarken ise deterjana karbonat ekliyordum.

Allah Celle Celalühu razı olsun inşaAllah

selamünaleyküm...

Hem doğayı hem de aile ekonomisini koruyacak güzel bir öneriyi bizlerle paylaştığınız için teşekkür ediyoruz.

Çamaşır ürünlerinin çoğu doğal ortamda ayrıştırılıp geri kazanılmayan malzemeler ; fenol, amonyak, naftalin ve diğer zararlı kimyasal maddeleri içerirler. Bu ürünlerin birçoğu ise yeterince test edilmeden ve belirli bir mevzuata tabi olmadan piyasaya sürülüyor.

Bu ürünlerin büyük kısmı doğrudan kanalizasyona akıp sonunda da su sistemlerimize karışıyor. Sözünü ettiğimiz kimyasallar, sonunda "fazla yüklenme" olasılığı yaratarak vücudumuzda depolanıyor ve zehirli olma düzeyine ulaştığında çeşitli hastalıklara yol açıyor. (Kronik yorgunluk sendromu, alerjiler, karaciğer sorunları, lenf kanseri gibi.)

Evsel temizlik malzemeleri sadece toprağı ve su kaynaklarını değil, teneffüs ettiğimiz havayı da tehdit ediyor. Sprey boyalar, fırın temizleyiciler, dezenfektanlar, mobilya parlatıcıları ve diğer tüm sprey ürünler, birkaç gün sonra soluyacağımız havanın bir parçası oluyor.

Foseptik sistemler atık su sorununu çözmüyor ; boyalar, çözücü, inceltici, ağartıcı kimyasallar, aseton, tuvalet temizleyiciler ve lavabo açıcılar ile diğerlerinde bulunan belirli kimyasal maddeler , organik maddeleri parçalayan organizmaları zehirleyebiliyor.
Oysa organik maddelerin parçalanması doğal döngünün işlemesi açısından zincirin olmazsa olmaz halkalarından birini oluşturuyor.

Sabun ise en az zarar oluşturan temizleyici olarak karşımıza çıkıyor.
Ancak toz sabuna geçmeden önce çamaşırlarınızı bir kez sadece çamaşır sodası ile yıkayın. Bu yolla deterjan kalıntılarının sabun ile reaksiyona girip çamaşırlarınızı sarartma riskini ortadan kaldırmış olursunuz.

Ayrıca Çamaşır sodasını yıkamalarınızda sabunla beraber kullanırsanız çamaşırlarınızda hem parlaklık hem de beyazlık sağlarsınız.

Hayırlı akşamlar olsun inşaAllah.

aslihanin

Kayıtlı Kullanıcı
çocuklarımı olabildiğince kimyasaldan uzak tutmaya çalışıyorum.temizlikte arap sabunu elma sirkesi ve beyaz sabun kullanıyorum hem maddi hem manevi kendimi çok rahat ve huzurlu hissediyorum..herkese duyurmaya anlatmaya çalışıyorum..hem israftan uzak durup hemde sağlımızı korumaktan daha güzel birşey var mı..herkese duyuralım..israf etmeyelim sağlığımızı tehlikeye atmayalım

berat05

Yönetici
vealeykümselam

Esselamu aleyküm

Okuyunca bayağı sevindim diyebilirim....Bende uygulamaya kara verdim...ŞU yumuşatıcı için de bildiğimiz yiyeceklere kullandığımız karbonat mı ? birde ne kadar kullanıyoruz..
Makineye bir zarar verir mi acaba diye düşünmeye başladım...Malum makinada kullanılmayan deterjan atınca çok köpük oluyordu...Malum bunlarda bir şey olabilir mi diye düşündüm.
Bir de rende yerine (uzun sürer diye) makinada yapsak diye düşündüm...

Yorumları okumaya devam edeceğim..Cevaplarıda bekliyorum

melek4545

Kayıtlı Kullanıcı
sizinle paylaşmak istedim arkadaşlar..aylardır çamaşır deterjanına sadece 5 tl veriyorum..nasıl mı?bildiğiniz beyaz sabun yani banyo sabununu rendeleyip bir kutuya dolduruyorum.çamaşırı makineye yerleştiriyorum ister renkli olsun işter beyaz içine rendelediğim sabunu bir tül kese içinde ya da bildiğimiz ten çorap içerinde çamaşırların içine yerleştiriyorum.yıkıyorum.sonuç harika.deneyin görün boşuna israf etmeyin derim.hem kimyasaldan da uzak durmuş olalım.2 çocuğum var 3.cüye hamileyim.hepimizin çamaşırlarını aynı şekilde yıkıyorum.tertemiz ve mis gibi oluyor.yazık diyorum bunca yıl deterjana verdiğim paralara..kolaymı kazanıyoruz hergün 30 öğrenciye gırtlak patlatıyorum..israf etmek istemiyorum.öneririm arkadaşlar.

Makineye bir zarar vermez değil mi köpük filan olmasın etraf

ceylantur

Kayıtlı Kullanıcı
aleyküm selam değerli ablamız, çamaşır makinası haricinde bulaşık makinasında da doğal ürünler kullanılıyormuş, sabahtan beri araştırıyorum çok değişik yazılarla karşılaştım, kızımı bi sakinleştireyim sırayla buraya ekleyeceğim, çok fazla öneri var ama artılarını ve eksilerini iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Ufaklık gece çok sık uyanıyor bazen gece saatlerce uyanık kalıyor, şimdi de uyumamak için elinden geleni ardına koymuyor :) Diş çıkaracak galiba, ona yoruyorum inşaAllah. Hem çocuklarımız için hem de doğa için üzerimize düşen çok iş var, kirleri hemen ve kolayca çıkaran kimyasalları kullanmak işimize geliyor ama nereye kadar gidecek bu iş? Dediğim gibi hanımefendi bi sakinleşse foruma yazacağım çok yazı var :) Rabbim işlerinizi rast getirsin inşaAllah

ceylantur

Kayıtlı Kullanıcı
karbonat evet bildiğimiz karbonat. deterjanla beraber kullanınca beyazları süper yapıyor. Ben hep göz kararı koydum :)

anladığım kadarıyla sabun kullanılacaksa mutlaka ama mutlaka deterjan gözüne değil de çamaşırların içine tüle koyarak kullanılmalıymış

vealeykümselam

Esselamu aleyküm

Okuyunca bayağı sevindim diyebilirim....Bende uygulamaya kara verdim...ŞU yumuşatıcı için de bildiğimiz yiyeceklere kullandığımız karbonat mı ? birde ne kadar kullanıyoruz..
Makineye bir zarar verir mi acaba diye düşünmeye başladım...Malum makinada kullanılmayan deterjan atınca çok köpük oluyordu...Malum bunlarda bir şey olabilir mi diye düşündüm.
Bir de rende yerine (uzun sürer diye) makinada yapsak diye düşündüm...

Yorumları okumaya devam edeceğim..Cevaplarıda bekliyorum

aslihanin

Kayıtlı Kullanıcı
karbonat çok fazla konulduğu zaman köpürüyor ama sabun da aşırı köpük olmuyor..çamaşırın içine tül kesede yada bildiğimiz ten naylon çoraplarda olması şart çükü makinenin deterjan gözüne konulunca makine sabunu alamıyor deterjan gözünde kalıyor tül de olunca 40 derece de hepsi tamamen eriyor..renklide de beyazlarda da aylardır kullanıyorum..beyazları mükemmel yaptığı kesin renklidede herhangi bir solma olmuyor..ki benim çocukların kıyafetleri hep canlı renkler olmasına rağmen :) elma sirkesini yumuşatıcı gözüne koyuncada hem makinenin tıkanmasını önlüyor hemde çamaşırları yumuşacık yapıyor sirke kokusu hiç kalmıyor..sabunu rendelememin nedeni ise kolayca erimesi için..umarım yardımcı olabilmişimdir..deneyin çocuklarınıza sabun kokulu mis gibi kimyasaldan uzak tertemiz olmuş çamaşırları giydirirken daha huzurlu olacaksınız..3.bebeğimin doğmasına az bir zaman kaldı onun da bütün çamaşırlarını sabunla yıkadım içim çok rahat..sabunu 4lü pakette 2.5 liraya alıyorum hem bildiğimiz D ile başlayan en iyi markadan ..tasarrufu düşünün artık..kesinlikle maddi ve manevi bana çok iyi geldi.denemenizi ısrarla tavsiye ederim

aslihanin

Kayıtlı Kullanıcı
benim makinem 6 yıllık aylardırda bu yöntemi kullanıyorum herhangi bi zararını görmedim sabun kesinlikle çok köpürmüyor ama karbonat konusunda dikkatlı davranmak gerek...karbonatı sadece beyazlara kullaıyorum..bildiğimiz pasta karbonatı..çamaşır sodası da olabilir o da katkısız fiyatı 2 lira beyazlarda sabunla birlikte mükemmel sonuç alıyorum..ailemde herkese söyledim.hepsi denediler beyazlarımız kendine geldi diyorlar..

aslihanin

Kayıtlı Kullanıcı
bulaşık makiesinde arap sabunu ve elma sirkesi kullanılıyormuş..arap sabununa cesaret edemedim ama elma sirkesini parlatıcı gözüne koyuyorum..birde arabaya cam suyu yerine elma sirkesiyle karışık su koyuyorum..saf suyu da petrol istasyonlarından almıyorum.klimayı çalıştırdığımız zaman akan suyu biriktirip kullanıyorum..asıl saf su o.arabanın ön camı mükemmel parlıyor

GEVHER

Yönetici
aleyküm selam ve rahmetullahi ve berakatühü,

inşaAllah sizin ve "aslıhanin" kardeşimizin dediklerini uygulayacağım, soda ile ilgili bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim. Ben de yumuşatıcı yerine karbonat kullanıyorum , havlularım bile yumuşacık oluyorlar, tavsiye ederim.

Beyazları yıkarken ise deterjana karbonat ekliyordum.

Allah Celle Celalühu razı olsun inşaAllah

Karbonat da zaten bir sodadır. Yani siz zaten farkında olmadan soda kullanıyormuşsunuz kardeşim :)
Sudaki kireci giderdiği için hem daha iyi temizleme hem de çamaşırlara yumuşaklık sağlar.
Ancak çamaşırların ve çamaşır makinanızın yıpranma ihtimaline karşılık çamaşır sodası almanızı tavsiye ederim.
Hemde oldukça ucuz maliyeti vardır. ( Aslında şu reklamlarda çıkan meşhur C.. markasıyla tamamen aynı görevi yapıyor , sadece ucuza :) )

Ve.. Bulaşık makinasında ya da elde bulaşık yıkarken kullanılan sirke hem tüm kötü kokuları yok ediyor , hem de dezenfekte ediyor. Elma ya da üzüm sirkesi , hiç farketmez.
Aslında özellikle mutfakta en az oranda kimyasal kullanmak lazım , zira doğrudan yemek borusuna gidiyor :(
Bu nedenle tezgah temizliğinde bile sirke kullanabilirsiniz.

Bir kimyager olarak sirkenin faydasını saymakla bitiremem :)

iyiniyet

Kayıtlı Kullanıcı
selam aslihanin Kardes

Bu tavsiyeye bizimle paylasdigin icin Allah razi olsun.

Bugün denedim.40 derecede hizli programda sabun biraz eridi,digeri top gibi olmus.

60 derecede erimis sabun.Simdi ise 40 dereceyi uzun yikayan programa bastim,bakalim nasil olacak.

Ilk defa yapmama ragmen cok begendim.Sadece tasarruf degil,dünyayi girletmekten korumus olacagiz.Buda hepimizin sorumlulugu.

Anneme de tavsiye ettim,oda denecek.Böyle tanidiklarimiza tavsiyede bulunursak doga icin katgida bulunmus olacagiz.Senin sayende kardes.

Yalniz aldigim haci sakir sabunun katgilarinda parfum yaziyordu.Bu beni biraz süpheye soktu.

aslihanin

Kayıtlı Kullanıcı
ben duru alıyorum bazende bimden ışıl alıyorum katkısız..40 derecenin altında erimiyor..denediğinize çok sevindim..daha çok kişiye duyuralım inşallah

berat05

Yönetici
Esselamu aleyküm

Bende kendi deneyimimden bahsedeyim..

Evde Eskiden kalma yıllanmış sabunu ..(rende kullanmadığım için bıçakla yonttum diyelim.)tülden altın kesesinin içine koydum...
Makinada 30 derecede yıkadım..
Çok yumuşamadı sanırım çok da güzel kokmadı...Ama yıkadı..Tabii benim sabunum müzelikti...Deneme yapmak istedim..

Yeni sabunla ve sirke ile denem yapmak lazım....

iyiniyet

Kayıtlı Kullanıcı
Benim sabun Haci sakir 40 derecede erimedi,ama 60 derecede eridi.
Acaba sabundan sabuna degisisiyormu ?

aslihanin

Kayıtlı Kullanıcı
40 derece kısa proğramsa erimiyor uzu da eriyor az önce çarşafları ve yastık yüzlerini attım makineye 40 dereceye az önce bitti mis gibi olmuş..rendenin ince tarafınla rendeliyorum ben birde ten çorabın içine koyup ağzını bağlıyorum hiç sıkıntı yaşamadım

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt