Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

""BESMELENİN FAZİLETİ"" (1 Kullanıcı)

ErdalOZSARAC

Kayıtlı Kullanıcı
Saliha bir kadının, münafık ve cahil bir kocası vardı. Bu kadın “Bismillahirrahmanirrahim” diye besmele çekmeden hiçbir işine başlamazdı. Münafık kocası, onun bu haline çok kızar, kadıncağıza yapmadığı eziyeti bırakmazdı. O saliha kadın ise, kocasının eza ve cefalarına sabreder ve onun doğru yola gelmesi için, Allah’a dua ederdi.

Bir gün, o zalim adam iyice öfkelenmişti. Karısına yapacağı eziyet ve kötülük için bir bahane arıyor ve kendi kendine:

“Şuna bir oyun çevireyim de görsün. Bakalım onu rezil olmaktan kim kurtaracak?” diye söylenip duruyordu. Başkalarına açıkça söylemediği inkarcılığı, artık bütün çirkinliğiyle, içinde dolup taşmıştı.

Hanımını çağırdı. Ona bir kese altın vererek:

“Bunu iyi sakla!” diye tembih etti. O saliha kadın da, kocasının emri üzerine hemen gitti. Besmele’yi çekerek keseyi iyice sakladı. Fakat kocası olan münafık adam da onu gizlice takip ediyordu. Sonra, karısının haberi olmadan keseyi ordan aldı. İçindeki altınları boşaltarak keseyi derin bir kuyuya attı. Aradan çok geçmeden, yine hanımını çağırdı:

“Sana verdiğim bir kese altını hemen getir” dedi.

Kadın koştu, keseyi sakladığı yere;

“Bismillahirrahmanirrahim” diyerek elini uzattı. Tam o anda, Allahü Teala Hazretleri’nin emriyle melekler tarafından kese kuyudan çıkarılıp, yerine kondu. Yanlız ıslanan keseden sular damlıyordu. Kadın, kesenin neden ıslandığını anlayamadı, getirdi. Kocasına teslim etti. Adam, içi altınla dolu ıslak keseyi görünce çok şaşırdı. Karısının söylediklerinin ne kadar doğru olduğunu anladı.

Sonra karısına:

“Sana çok zulmettim, cok canını yaktım, beni affet” diye yalvarmaya başladı. Allah’a tevbe ve istiğfar etti. Allah’ın salih kullarından biri oldu. O günden sonra, dua ve yakarışlarında hep şöyle derdi.

“Ya Rabbi! Bana dünyam ve ahiretim icin hayırlı, saliha bir kadını eş olarak verdiğin için, sana hakkıyla şükretmekten acizim, beni affet Allah’ım.”

O saliha kadın ise:

“Ya Rabbi! Sana şükürler olsun ki, duamı kabul edip, kocamı salihlerden eyledin”. Diye dua ediyordu.

Sabrın kendisi acıdır, lakin meyvesi tatlıdır.

FATMA_ERGUN

Kayıtlı Kullanıcı
RE: ""BESMELENİN FAZİLETİ""

Sabrın kendisi acıdır, lakin meyvesi tatlıdır
ALLAH RAZI OLSUN ÇOK GÜZEL EMEGİNİSE SAGLIK

imam hatipli

Kayıtlı Kullanıcı

Bu güzel ibretlik hikayeyi bizimle paylaştığın için Allah razı olsun kardeşim inşallah Rabbimizin indinde ona hakkıyla kulluk eden ve onu çok zikredenlerden oluruz...B)AMİNB)Rabbimin isim ve sıfatları öyle güzel ki inşallah her işimiz onun güzel ismiyle lutuflanır...
Allaha emanet ol kardeşim...selam ve dua ile...

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

s a kardeşim evet canı göünlden çekilen bir besmelenin yardımı gibisi yoktur bende birşey anlatmak istiyorum caminin birinde hocaefendinin biri besmelenin faziletlerinden bahs ederken canı gönülden besmele çeken denizi bile yürüyerek karşıya geçer der denizin öte tarafından karşı taraf hergün geçmek mecburiyetinde olan saf bir mümin bunu uygulamaya koyulur aradan günler geçer bizim saf kalbli zat rahata ermiştir artık kendi kendine derki şu bizim hocaefendiyi bir yemeğe çağırayım o bana öğretti bunu hocaefendiyi yemeğe çağırır gelirler denizin kenarına bizim saf mümin çeker besmele başlar denizin üstünde yürümeye dönüp arkaya bakarki hocaefendi yok geri döner yahu hocam neden gelmiyorsunuz siz bana öğretmedinizmi böyle okursanız böyle olur diye hoca efendi şöyle der evladım ben dedim ama kimki ihlaslı bir şeklilde derse dedim demekki bende o ihlas yokmuş....evet canı gönülden çekilen bir besmele bazen günlerce yapılan duadan daha kıymetlidir yeterki yürekten olsun selam ve dua ile

ErdalOZSARAC

Kayıtlı Kullanıcı

ZERDA HANIM YAZDI:"evet canı gönülden çekilen bir besmele bazen günlerce yapılan duadan daha kıymetlidir yeterki yürekten olsun" DAHA FAZLA SÖYLENCEK BİRSEY YOK BENCE. YAPTIĞIMIZ İŞİMİZE BESMELE İLE SARILALIM Kİ ALLAH O İŞİMİZİ HAYIRLI KILSIN.

gun

Kayıtlı Kullanıcı

HER İŞİN BAŞIDIR

ALLAH RAZI OLSUN.

uslukar

Kayıtlı Kullanıcı

ErdalOZSARAC yazdı:
Saliha bir kadının, münafık ve cahil bir kocası vardı. Bu kadın “Bismillahirrahmanirrahim” diye besmele çekmeden hiçbir işine başlamazdı. Münafık kocası, onun bu haline çok kızar, kadıncağıza yapmadığı eziyeti bırakmazdı. O saliha kadın ise, kocasının eza ve cefalarına sabreder ve onun doğru yola gelmesi için, Allah’a dua ederdi.

Bir gün, o zalim adam iyice öfkelenmişti. Karısına yapacağı eziyet ve kötülük için bir bahane arıyor ve kendi kendine:

“Şuna bir oyun çevireyim de görsün. Bakalım onu rezil olmaktan kim kurtaracak?” diye söylenip duruyordu. Başkalarına açıkça söylemediği inkarcılığı, artık bütün çirkinliğiyle, içinde dolup taşmıştı.

Hanımını çağırdı. Ona bir kese altın vererek:

“Bunu iyi sakla!” diye tembih etti. O saliha kadın da, kocasının emri üzerine hemen gitti. Besmele’yi çekerek keseyi iyice sakladı. Fakat kocası olan münafık adam da onu gizlice takip ediyordu. Sonra, karısının haberi olmadan keseyi ordan aldı. İçindeki altınları boşaltarak keseyi derin bir kuyuya attı. Aradan çok geçmeden, yine hanımını çağırdı:

“Sana verdiğim bir kese altını hemen getir” dedi.

Kadın koştu, keseyi sakladığı yere;

“Bismillahirrahmanirrahim” diyerek elini uzattı. Tam o anda, Allahü Teala Hazretleri’nin emriyle melekler tarafından kese kuyudan çıkarılıp, yerine kondu. Yanlız ıslanan keseden sular damlıyordu. Kadın, kesenin neden ıslandığını anlayamadı, getirdi. Kocasına teslim etti. Adam, içi altınla dolu ıslak keseyi görünce çok şaşırdı. Karısının söylediklerinin ne kadar doğru olduğunu anladı.

Sonra karısına:

“Sana çok zulmettim, cok canını yaktım, beni affet” diye yalvarmaya başladı. Allah’a tevbe ve istiğfar etti. Allah’ın salih kullarından biri oldu. O günden sonra, dua ve yakarışlarında hep şöyle derdi.

“Ya Rabbi! Bana dünyam ve ahiretim icin hayırlı, saliha bir kadını eş olarak verdiğin için, sana hakkıyla şükretmekten acizim, beni affet Allah’ım.”

O saliha kadın ise:

“Ya Rabbi! Sana şükürler olsun ki, duamı kabul edip, kocamı salihlerden eyledin”. Diye dua ediyordu.

Sabrın kendisi acıdır, lakin meyvesi tatlıdır.

nmka

Kayıtlı Kullanıcı

besmele ihlasla okunduğu zaman her derdin devasıdır.herkesin her işe ve ne olursa olsun besmeleyle başlamasını dilerim

ALLAHindir-Can

Kayıtlı Kullanıcı

PAYLA$TIGIN ICIN ALLAH(C.C.) SENDEN RAZI OLSUN !!!

SELAMETLE...B)

ErdalOZSARAC

Kayıtlı Kullanıcı

S.A HAYIRLI SABAHLAR. ALLAH(C.C) HEPİMİZDEN RAZI OLSUN.İNŞ.

tween

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH razı olsun kardeşim. B)

duygu-bn

Kayıtlı Kullanıcı

SAĞOL KARDEŞİM ALLAH RAZI OLSUN EVET GERÇEKTEN HER İŞE BESMELEYLE BAŞLAMAK YAPTIĞIMIZ İŞLERİN HEPSİNDEN EN HAYIRLI OLANIDIR AMA İNANARAK SIRF ÖYLE DİYOLAR BENDE BÖLE YAPİM BAKİM NE OLCAK DEMEKLE OLMAZ O ZAMAN Bİ HAYRINIDA GÖREMEYİZ ZATEN RABBİM HERKESİ HİDAYETE ERDİRSİN VE HERKESE İSLAMIN GÜZELLİĞİNİ YAŞAMAYI NASİP ETSİN İNŞALLAH BİZLERİ DOĞRU YOLDAN AYRIMASIN ŞEYTANIN ŞERRİNDEN KORUSUN ALLAHA EMANET OL KARDEŞİM

ErdalOZSARAC

Kayıtlı Kullanıcı

AMİN. GÜZEL DUALARINIZ İÇİN ALLAH RAZI OLSUN.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt