Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Beş Akçelik Bir Kumaş... (1 Kullanıcı)

<DAMLA>

Kayıtlı Kullanıcı
Kendi halinde bir tüccardı… Bir gün kumaşları gemiye yükledi. Endonezya’ya gitti ve oraya yerleşti. İşini orada devam ettirdi. Kumaşları kaliteliydi. Tam da o bölge halkının aradığı cinstendi.

Kendisi kanaat sahibi bir insandı tüccarın. Kazancı az olsun, temiz olsun düşüncesindeydi. Bir gün geç geldi iş yerine. Ama kasada fazlaca para vardı. Belli ki, tezgahtar iyi bir kâr elde etmişti sattığı mallardan. Merak etti, sordu:

-Hangi kumaşlardan sattın?

-Şu kumaştan efendim.

-Metresini kaça verdin?

-On akçeye.

-Nasıl olur?” diye hayret etti, tüccar.

-Beş akçelik kumaşı on akçeye nasıl satarsın? Bize hakkı geçmiş adamcağızın. Görsen tanır mısın onu?

Tezgahtar gitti, müşteriyi buldu, getirdi. Dükkan sahibi müşteriyi karşısında görür görmez, helâllik istedi ve fazla parayı müşteriye uzattı. Müşteri şaşırmıştı. Böyle bir durumla ilk defa Karşılaşıyordu.

-Ne demekti “hakkını helâl et”?

Olay kısa sürede dilden dile dolaştı. Çok geçmeden kralın kulağına kadar vardı. Sonunda kral kumaş tüccarını saraya çağırdı ve sordu:

-Sizin yaptığınız bu davranışı daha önce biz ne duyduk, ne de gördük. Bunun aslı nedir?

-Ben, dedi tüccar, Müslüman’ım. İslâm dini böyle emreder. Müşterinin bana hakkı geçmişti. Dolayısıyla kazancıma haram girmişti. Ben sadece bir yanlışı düzelttim.

Kral:

-İslâm nedir, Müslümanlık nedir? gibi peş peşe sorular sordu.

Tüccar, birer birer sorularını cevapladı. Kral ilk defa duyuyordu böyle bir dinin varlığını. Fazla zaman geçirmeden İslâm’ı kabul etti. Daha sonra kısa süre içinde de halk Müslüman oldu. 250 milyonluk nüfusa sahip olan bugünkü Endonezya’nın Müslümanlığı kabul etmesindeki sır sadece BEŞ AKÇELİK BİR KUMAŞ ve HAKKANİYET UYGUN KÜÇÜK (!) BİR DAVRANIŞ İDİ…

Yapılan tek şey vardı sadece: İNANDIĞI GİBİ YAŞAMAK, SAHİP OLDUĞU GÜZELLİKLERİ ÇEVRESİYLE PAYLAŞMAKTI..

Efendimizin (S.A.V.) müjdesi herkese açık:
“DOĞRU ve GÜVENİLİR TÜCCAR, KIYAMET GÜNÜNDE, PEYGAMBERLER, SIDDIKLAR (doğrular) ve ŞEHİTLERLE BERABERDİR”

Yani, ASIL OLAN SÖZ DİLİ DEĞİL, HAL DİLİYDİ. KONUŞMAKTAN ÇOK “YAŞAMAKTI”

İNANDIĞI GİBİ ANLATMAKTAN ZİYADE İNANDIĞI GİBİ YAŞAMAKTI..

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com

Selamün Aleyküm güzel kardeşim. Rabbimiz c.c razı olsun. Çok güzel bir kıssayı sunmuşsun. Emeğine, yüreğine sağlık. Rabbimiz c.c ders alanlardan eylesin, etkili kılsın inşallah.. Özellikle sonda vurgulanan söz çok önemli idi. Allah c.c cümlemizi riyakarlıktan korusun ve inandığı gibi yaşayanlardan eylesin inşallah..Rahman ve Rahim olan Vedud'a emanetsin güzel kardeşim. Selam ve dua ile.B)B)

<DAMLA>

Kayıtlı Kullanıcı

Selamün Aleyküm güzel kardeşim. Rabbimiz c.c razı olsun. Çok güzel bir kıssayı sunmuşsun. Emeğine, yüreğine sağlık. Rabbimiz c.c ders alanlardan eylesin, etkili kılsın inşallah.. Özellikle sonda vurgulanan söz çok önemli idi. Allah c.c cümlemizi riyakarlıktan korusun ve inandığı gibi yaşayanlardan eylesin inşallah..Rahman ve Rahim olan Vedud'a emanetsin güzel kardeşim. Selam ve dua ile.B)B)

aleykum selam gül kardeşim benim :H
ellerine yüreğine saglık rabbim daiam senin yanında olsun
amin inşallah canım kardeşim
evet bende çok beyendim çok güzel bir söz inşallah bu sözü uygulayanlardan oluruz sende güzel rabbimize emanetsin inşallah
SELAM, DUA VE MUHABBETLE kal canım kardeşimB)

Nur_u Secde

Kayıtlı Kullanıcı
SA CANIM KARDEŞİM.DAMLACIM ÖYLE AZKİ BU ZAMANDA BÖYLE ESNAF BULMAK.RABBİM HARAM LOKMA YEDİRMESİN.

<DAMLA>

Kayıtlı Kullanıcı
SA CANIM KARDEŞİM.DAMLACIM ÖYLE AZKİ BU ZAMANDA BÖYLE ESNAF BULMAK.RABBİM HARAM LOKMA YEDİRMESİN.

aleykum selam ablacım ama bence hala var daha dün oldu annem marul almış adam annem marulu küçük seçti diye bir tana daha koymuş ben bunu duyunca aynı tepkiyi verdim böyle insanlar kalmışmı diye ama var...bunu konuyuda buyüzden koydum
rabbimize emanetsin inşallah
selam dua ile kal

Nur_u Secde

Kayıtlı Kullanıcı
CANIM BENİM MUTLAKA VARDIR.RABBİM ÇOĞALTSIN.SENDE RABBİME EMANETSİN.

-Ammar Bin Yasir-

Kayıtlı Kullanıcı
“DOĞRU ve GÜVENİLİR TÜCCAR, KIYAMET GÜNÜNDE, PEYGAMBERLER, SIDDIKLAR (doğrular) ve ŞEHİTLERLE BERABERDİR”

user_online.gif
selamun aleyküm damlacıgım bende satışta cok dikkat ediyorum ticaret gerçekten zor Rabbim şaşırtmasın

<DAMLA>

Kayıtlı Kullanıcı

user_online.gif
selamun aleyküm damlacıgım bende satışta cok dikkat ediyorum ticaret gerçekten zor Rabbim şaşırtmasın

aleykum selam ablacım
rabbim yardımcınız olsun çok dikkat etmek gerkiyor...
rabbmize emanet ol inşallah

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt