Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Berat Kandiliniz mübarek olsun.. (1 Kullanıcı)

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
Kandiliniz mubarek olsun Rabbim hayirlara vesile kilsin...

'Apaçık kitaba yemin olsun ki, Biz Kur'an-ı mübarek bir gecede indirdik. Biz, gerçekten uyarıcıyız. O mübarek gecede, her hikmetli iş katımızdan bir emirle ayırt edilir...'(Duhan, 44/1-4)

‘Allah’ım! azabından afvına, gazabından rızana sığınıyorum. Sen’den yine Sana iltica ediyorum. Şânın yücedir. Sana yaptığım senayı Senin kendine yaptığın senaya denk bulmuyorum. Sana lâyık bir surette hamd etmekten âcizim.’

TakeOne

Kayıtlı Kullanıcı
2dllxzc.jpg

Berâet, temize çıkma anlamına gelir. Bu geceye, bereketli ve feyizli bir gece olması sebebiyle mübarek gece; günahların affı ve kulların temize çıkarılması sebebiyle Berat gecesi ve kulların ihsana kavuşmaları nedeniyle de Rahmet gecesi gibi adlar da verilmiştir.

Müslümanlar bu geceyi ibadet ve taatle geçirmenin pek çok sevabı ve feyzi olduğuna inanır. Bu konuda Resul-u Ekrem şöyle buyurmuştur:

"Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünde (kandilden sonraki gün) oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allah Teâlâ o andan fecir oluncaya kadar: 'Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir belâ ile) müptelâ olan yok mu, ona kurtuluş vereyim' buyurur." (İbn Mâce)

Ayrıca, Berat gecesi, Kur'an-ı Kerim'in Levh-i Mahfuz'dan dünya semasına toptan indirildiği gecedir. Buna "inzal" denir. Kadir gecesinde ise Peygambere ilk kez ve parça parça indirilmeye başlanmıştır. Buna da "tenzil" denir.

T

tevbekarım

Berat Kandiliniz mübarek olsun hayırlara vesile olması dileğiyle...

FerihAdem

Kayıtlı Kullanıcı
Berat Kandiliniz mübarek olsun inş.
Ben bişey sormak istiyorum. Yarın oruç tutmak istiyorum. Yarın ve Cumartesi oruç tutsam olur mu? Bazıları Cuma tutma Cumartesi tut diyor. Bunun sebebini bilen var mı?

bursaa

Kayıtlı Kullanıcı
kardeş benim bildiğim berat gecesi cuma gecesinden başlar cumartesı günüde devam eder onun için cumartesı berat günü oldugundan ogun tut demiş olablirler ama yanlışım varsa arkadaşlar uyarsın tabıkı ben tvde böle duymuştum.

kardelele

Kayıtlı Kullanıcı
Hayırlı kandiller diliyorum.
Beraatiniz mübarek olsun.inşallah.
Bu gecenin 5 özelliği vardır.
Bu gecede önemli işlerin seçimi ve ayrımı yapılır.
Bu geceyi ibadetle geçirenlere yardımcı olunması amacıyla allah tarafından melekler gönderilir.
Bu gece bağışlanma ve aff gecesidir.
Bu gecede yapılan ibadetlerin sevabı çok büyüktür.
Bu gecede peygamber efendimize şefaat yetkisinin tamamı verilmiştir.

Allah yaptığımız tüm ibadetleri kabul eylesin.
Allaha emanetolun.

TakeOne

Kayıtlı Kullanıcı
Bilgilendirmen için teşekkürler kardelele. :)

T

tevbekarım

Berat Gecesi Duası

"Bismillâhirrahmanirrahim. Eûzu bi-afvike min ikâbike ve eûzu bi-ridâke min sahatike ve eûzu bike minke celle senau leke lâ-uhsî senâen aleyke ente kemâ esneyte alâ nefsike."

Anlamı:
"Ya Rabbi, cezandan affına sığınırım, gazabından rızana sığınırım, senden sana sığınırım, Zatın yücedir, seni övmek için kelime bulamıyorum, Sen kendini övdüğün gibisin."

TakeOne

Kayıtlı Kullanıcı
Gidilecek başka kapı mı var Allah aşkına ! Allah hepinizden razı olsun. Yarın büyük bir gece. Rabbimizin razı olduğu olanlardan olmayı cenabı rahman hepimize nasip etsin.

T

tevbekarım

Ben bişey sormak istiyorum. Yarın oruç tutmak istiyorum. Yarın ve Cumartesi oruç tutsam olur mu? Bazıları Cuma tutma Cumartesi tut diyor. Bunun sebebini bilen var mı?

BU GECE BERAT GECESİ BUNULA İLGİLİ ORUCU BUGÜN MÜ TUTMALIYIZ YARIN MI TUTMALIYIZ? ALLAHA EMANET OLUN?

Cevap
Değerli kardeşimiz;

Kandil gecesi akşam namazından başlar sabah namazına kadar devam eder. Geceden önceki ve sonraki gündüzde oruçlu olmak efdaldir. Yalnızca geceden sonraki günde de oruç tutulabilir.

Mesela mirac kandili cumayı cumartesiye bağlayan gece ise cuma günü ve cumartesi günleri oruç tutulabilir. Efdal olanı cumartesi günü tutmaktır.

Regaib kandili perşembe ile cuma arasındaki gece olduğuna göre cuma günü oruç tutmak efdaldir. Bundan önce perşembe günü de oruç tutulabilir.
Soru
Dinimize göre bir gün ne zaman başlayıp biter? mesela çok değerli olan cuma günü, perşembe gecesi 24'te başlayıp, takip eden gecenin 24'ünde mi bitiyor? Bir günün hükmünün o günün ikindi vakti bittiğini duymuştum doğru mu? Aynı şekilde çok makbul olan arife gecesi, sabahı bayram olan gece mi yoksa sabahı arife olan gece mi?

Cevap
Değerli kardeşimiz;

Bir tam gün, gece ve gündüzüyle beraber gündür. Her gece o geceyi takip eden gündüze aittir. Bu nedenle tam gün, akşamdan başlayıp takip eden gündüzün akşamına kadar devam eder.

Örneğin Cuma gecesi Perşembeyi Cumaya bağlayan gecedir. Aynı şekilde Arefe gecesi de sabahı Arefe olan gecedir. Sabahı Bayram olan gece de Bayram gecesidir. Bu ölçüye göre diğer mübarek geceler belirlenir.

Kemahlı_24

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH razı olsun değerli KARDEŞ im

inşaALLAH beratını alanlardan oluruz

hayırlı kandiller..

huzur8

Kayıtlı Kullanıcı
Kandilimiz mübarek olsun.
Hayırlara vesile olsun inşallah

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleykum ve Rahmetullah
Kandilimiz mubarek olsun. dualariniza yürekten amin diyorum
Rabbimiz daha nice kandillerde bizleri bulustursun..

2dllxzc.jpg

Berâet, temize çıkma anlamına gelir. Bu geceye, bereketli ve feyizli bir gece olması sebebiyle mübarek gece; günahların affı ve kulların temize çıkarılması sebebiyle Berat gecesi ve kulların ihsana kavuşmaları nedeniyle de Rahmet gecesi gibi adlar da verilmiştir.

Müslümanlar bu geceyi ibadet ve taatle geçirmenin pek çok sevabı ve feyzi olduğuna inanır. Bu konuda Resul-u Ekrem şöyle buyurmuştur:

"Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünde (kandilden sonraki gün) oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allah Teâlâ o andan fecir oluncaya kadar: 'Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir belâ ile) müptelâ olan yok mu, ona kurtuluş vereyim' buyurur." (İbn Mâce)

Ayrıca, Berat gecesi, Kur'an-ı Kerim'in Levh-i Mahfuz'dan dünya semasına toptan indirildiği gecedir. Buna "inzal" denir. Kadir gecesinde ise Peygambere ilk kez ve parça parça indirilmeye başlanmıştır. Buna da "tenzil" denir.

kardeş benim bildiğim berat gecesi cuma gecesinden başlar cumartesı günüde devam eder onun için cumartesı berat günü oldugundan ogun tut demiş olablirler ama yanlışım varsa arkadaşlar uyarsın tabıkı ben tvde böle duymuştum.

Bu geceyi ibadetle geçirenlere yardımcı olunması amacıyla allah tarafından melekler gönderilir.

Allaha emanetolun.

Berat Gecesi Duası

"Bismillâhirrahmanirrahim. Eûzu bi-afvike min ikâbike ve eûzu bi-ridâke min sahatike ve eûzu bike minke celle senau leke lâ-uhsî senâen aleyke ente kemâ esneyte alâ nefsike."

Anlamı:
"Ya Rabbi, cezandan affına sığınırım, gazabından rızana sığınırım, senden sana sığınırım, Zatın yücedir, seni övmek için kelime bulamıyorum, Sen kendini övdüğün gibisin."

Gidilecek başka kapı mı var Allah aşkına ! Allah hepinizden razı olsun. Yarın büyük bir gece. Rabbimizin razı olduğu olanlardan olmayı cenabı rahman hepimize nasip etsin.

BU GECE BERAT GECESİ BUNULA İLGİLİ ORUCU BUGÜN MÜ TUTMALIYIZ YARIN MI TUTMALIYIZ? ALLAHA EMANET OLUN?

Cevap
Değerli kardeşimiz;

Kandil gecesi akşam namazından başlar sabah namazına kadar devam eder. Geceden önceki ve sonraki gündüzde oruçlu olmak efdaldir. Yalnızca geceden sonraki günde de oruç tutulabilir.

Mesela mirac kandili cumayı cumartesiye bağlayan gece ise cuma günü ve cumartesi günleri oruç tutulabilir. Efdal olanı cumartesi günü tutmaktır.

Regaib kandili perşembe ile cuma arasındaki gece olduğuna göre cuma günü oruç tutmak efdaldir. Bundan önce perşembe günü de oruç tutulabilir.
Soru
Dinimize göre bir gün ne zaman başlayıp biter? mesela çok değerli olan cuma günü, perşembe gecesi 24'te başlayıp, takip eden gecenin 24'ünde mi bitiyor? Bir günün hükmünün o günün ikindi vakti bittiğini duymuştum doğru mu? Aynı şekilde çok makbul olan arife gecesi, sabahı bayram olan gece mi yoksa sabahı arife olan gece mi?

Cevap
Değerli kardeşimiz;

Bir tam gün, gece ve gündüzüyle beraber gündür. Her gece o geceyi takip eden gündüze aittir. Bu nedenle tam gün, akşamdan başlayıp takip eden gündüzün akşamına kadar devam eder.

Örneğin Cuma gecesi Perşembeyi Cumaya bağlayan gecedir. Aynı şekilde Arefe gecesi de sabahı Arefe olan gecedir. Sabahı Bayram olan gece de Bayram gecesidir. Bu ölçüye göre diğer mübarek geceler belirlenir.

gurbette

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleykum ve Rahmetullah
Kandilimiz mubarek olsun. dualariniza yürekten amin diyorum
Rabbimiz daha nice kandillerde bizleri bulustursun..

2dllxzc.jpg

Allaha emanetolun.

Berat Gecesi Duası

Anlamı:

Hepiniz berat kandili mübarek olsun.İyi kandiller.

Allah hepinizden Razı olsun :)

Kandilimiz mübarek olsun.
Hayırlara vesile olsun inşallah

dehlizz

Kayıtlı Kullanıcı
berat kandiliniz mubarek olsun arkadaşlar.ben eni üye oldum sitedeki arkadaşlardan dua istiyorum.

Çeşm-i Bülbül

Kayıtlı Kullanıcı
Hayırlı kandiller

Ali b. Ebî Tâlib (Radıyallâhü anh)’ten rivayet edildiğine göre; Resûlullah (Sallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur : “Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, o gece ibâdete kalkın. Ve o gecenin gündüzünü (on beşinci günü) oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allah Teâlâ dünyaya en yakın göğe rahmeti ile tecelli eder, (o andan) fecir oluncaya kadar: Benden mağfiret dileyen yok mu? Ona mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu? Onu rızıklandırayım. (Bir belâ ile) müptela olan yok mu? Ona afiyet vereyim (Belâdan kurtarayım.) Şöyle olan yok mu? Böyle olan yok mu? (Onlara da istediğini vereyim) buyurur.

İbni Mace

Dua'larda hatırlanmak ümidiyle....

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt